Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Nelamurire SRL

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
BlackGuy

BlackGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 28.08.2010
Doresc sa-mi deschid un SRL pentru niste servicii pe care le ofer in afara UE. Pot face facturile in alta limba? Cum se procedeaza cu ele?,  pana la urma, ca singur angajat, care este procentul total pe care trebuie sa il dau statului la o suma de 1000E?

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003
Poti face in alta limba dar trebuie si in romana, scrii de doua ori. La SRL platesti un contabil. Apoi 3% din venit. Daca la final de an iei profitul acasa, pe persona fizica, mai platesti 5% dividende (si sanatate 5.5%).

Edited by neagu_laurentiu, 26 November 2016 - 14:40.


#3
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,900
  • Înscris: 24.12.2010
iar sanatatea o platesti obligatoriu de la anu' indiferent ca mai platesti altundeva sau nu.
la factura, eu de ex am denumirea in romana iar in paranteza cea in engleza, contabilul a zis ca e ok.
poti sa-ti faci tu factura personalizata atata timp cat respecta normele metodologice de aplicare a codului fiscal.

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

View PostBlackGuy, on 26 noiembrie 2016 - 14:18, said:

........ ca singur angajat, care este procentul total pe care trebuie sa il dau statului la o suma de 1000E?
613 lei/luna reprezinta costurile cu salariul (presupunand ca te angajezi cu salariul minim si norma intreaga). mai adaugi 2% impozitul pe venit (deci 20E), 2-300 lei/luna contabilul si taxele pt dividende (5% impozit si 5.5% sanatate), daca-ti mai ramane ceva de scos la sfarsitul anului.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate