Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Hostel

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
România este din ce în ce mai vizitată pe zi ce trece dar infrastructura de cazare rămâne la un nivel destul de josnic.
Cât de greu este să ai un hostel? Cât de posibil este să închiriezi tu un apartament în centrul orașului și să îl închiriezi și tu la rândul tău la turiști? Cât de legal e?

#2
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Romania este tara FOAMEi - nu poate asigura in prezent un mic dejun decent, tip bufet suedez, la un hotel de minim 3 stele, datorita preturilor exagerate la mancare si a veniturilor reduse ale celor care se cazeaza la hotel.
Am avut cateva delegatii in tara si am ales intotdeauna unul dintre cateva (putine) hoteluri care sunt in stare sa ofere un breakfast decent.

Faptul ca in Romania nu se poate implementa in cazare nici macar un mic dejun ca lumea (nu mai vorbesc de all inclusive) arata cat de handicapati suntem in raport cu tarile civilizate.

La capitolul hosteluri, acestea exista dar vin mai mult tineri si nu au o ocupare foarte buna. Cate grupuri de tineri solitari si adulti hipsteri poti colecta in hosteluri de-a lungul unui an? Daca ar fi mai multe evenimente culturale, poate...

Edited by rosix, 26 November 2016 - 12:31.


#3
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

 Velaxa, on 26 noiembrie 2016 - 12:09, said:


1. Cât de greu este să ai un hostel?
2. Cât de posibil este să închiriezi tu un apartament în centrul oraşului şi să îl închiriezi şi tu la rândul tău la turişti? Cât de legal e?
1. Destul de greu.
2. Fa un studiu. E informatie garla pe net. Poate fi legal sau mai putin legal. Depinde de tine.

 rosix, on 26 noiembrie 2016 - 12:30, said:

Romania este tara FOAMEi - nu poate asigura in prezent un mic dejun decent, tip bufet suedez, la un hotel de minim 3 stele, datorita preturilor exagerate la mancare si a veniturilor reduse ale celor care se cazeaza la hotel.
Am avut cateva delegatii in tara si am ales intotdeauna unul dintre cateva (putine) hoteluri care sunt in stare sa ofere un breakfast decent.

Faptul ca in Romania nu se poate implementa in cazare nici macar un mic dejun ca lumea (nu mai vorbesc de all inclusive) arata cat de handicapati suntem in raport cu tarile civilizate.
Sa mori tu ca afara ai la toate hotelurile de 3 stele bufet suedez? :)

#4
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

 rosix, on 26 noiembrie 2016 - 12:30, said:

Romania este tara FOAMEi - nu poate asigura in prezent un mic dejun decent, tip bufet suedez, la un hotel de minim 3 stele, datorita preturilor exagerate la mancare si a veniturilor reduse ale celor care se cazeaza la hotel.
Am avut cateva delegatii in tara si am ales intotdeauna unul dintre cateva (putine) hoteluri care sunt in stare sa ofere un breakfast decent.

Faptul ca in Romania nu se poate implementa in cazare nici macar un mic dejun ca lumea (nu mai vorbesc de all inclusive) arata cat de handicapati suntem in raport cu tarile civilizate.

La capitolul hosteluri, acestea exista dar vin mai mult tineri si nu au o ocupare foarte buna. Cate grupuri de tineri solitari si adulti hipsteri poti colecta in hosteluri de-a lungul unui an? Daca ar fi mai multe evenimente culturale, poate...

În Timişoara poate să fie foarte profitabil dacă te pricepi, o să fie un boom turistic în următorii ani datorită CCE 2021

#5
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Cumpara repede vreo doua garsoniere in Plopi, si te umpli de bani. Posted Image

#6
TheRipper0607

TheRipper0607

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 649
  • Înscris: 14.11.2015
mai duc fraierii gagicile cu noaptea.....ai scoate vreo 80 lei/noiapte, depinde de ce oferi si de zona

#7
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008

 TheRipper0607, on 26 noiembrie 2016 - 13:37, said:

mai duc fraierii gagicile cu noaptea.....ai scoate vreo 80 lei/noiapte, depinde de ce oferi si de zona
80 in voluntari poate

#8
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Am discutat zilele aste cu un patron de agentie de turism care mi-a spus ca nici turcii nu ar putea face all-inclusive daca n-ar avea grade de ocupare de minim 80% in sezon, pentru ca isi scot parleala cu mancare pe seama tarifului de hotel si a faptului ca 30% din cei cazati nu sunt chiar asa rupti de foame (mananca in general bine in fiecare zi) si nu consuma cine stie ce... Si mi-a mai zis ca, de cand cu atentatele a scazut gradul de ocupare in Turcia pe la 60% si au inceput sa se planga romanasii care au fost in vara asta ca nu prea le-a mai dat de mancare ca inainte...

Whatever, cum spuneam mai sus... all inclusiv sa spunem ca nu se poate pe meleagurile FOAMEI, dar macar un mic dejun cinstit eu cred ca s-ar putea... altfel nu vad de ce ar costa 200 lei/noapte cazarea la 3 stele.

#9
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

 marcusdefeis, on 26 noiembrie 2016 - 13:48, said:

80 in voluntari poate

În București zonă centrală și ultra-centrală, prețuri de 25-50 lei/noapte/persoană, uneori și cu mic dejun inclus.

#10
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008
in craiova cat e atunci cazarea? 10 lei?

 retele, on 26 noiembrie 2016 - 14:42, said:

În București....


#11
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Eu ți-am zis de București.
De Craiova, Băicoi sau Caracal nu cunosc, dar cine vrea, se poate informa.

#12
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

 baliosss, on 26 noiembrie 2016 - 12:31, said:

1. Destul de greu.
2. Fa un studiu. E informatie garla pe net. Poate fi legal sau mai putin legal. Depinde de tine.


Acuma mi-am adus aminte de extraordinara idee. Am găsit pe net pe cineva care a scris procesul legal de a avea un hostel. Cam greu la bloc sau ceva clădire veche cu apartamente.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate