Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Ajutor instalare/mutare antena parabolica in Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
NoptiAlbe

NoptiAlbe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 01.09.2008
Salutare!

Am cumparat de curand un tv cu DVB-S2 si cum antena de satelit de la Telekom nu o mai folosesc as vrea sa mut antena pe un alt satelit. Initial am vrut sa receptionez canalele BBC, dar din ce am citit pe internet receptia din Bucuresti pare grea, daca nu chiar imposibila pe o antena de 80 cm. M-am hotarat sa o mut pe Astra, la 19.2 dar nu am nicio experienta in domeniu. Antena este montata pe bloc si asta face mutatul ei inca si mai dificil pentru cineva care nu se pricepe. Caut un instalator care sa ma ajute la pozitionarea corecta a antenei. Mentionez ca m-ar interesa Arte in limba franceza, canalele germane (cele publice in mod special), franceze (France 2,3,5 TF1, M6) si/sau engleze. Banuiesc ca cu sistemul instalat asta e imposibil, asadar astept sugestii, pareri si mai ales ajutor.

Va multumesc!

#2
arbuneaionut

arbuneaionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 17.11.2016
Posturile franceze or sa se codeze, o sa ramai cu posturile germane la liber... cat or mai fi si alea la liber

#3
NoptiAlbe

NoptiAlbe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 01.09.2008

View Postarbuneaionut, on 26 noiembrie 2016 - 10:12, said:

Posturile franceze or sa se codeze, o sa ramai cu posturile germane la liber... cat or mai fi si alea la liber

Ma multumesc si cu cele germane. Am vazut ca pe langa ele as putea avea si Arte cu subtitrare in franceza, asadar sunt ok cu Astra 19.2.

Rog un instalator din Bucuresti sa imi dea PM.

#4
antenutze

antenutze

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 27.01.2016
pai daca antena este pe Helas 2(Dolce) si este inca bine reglata pe acel satelt atunci inseamna ca are urmatoarele date:
Azimut 161.9 (stanga/drapta adica in plan orizontal) BUSOLA 156.4 si Elevatie 37.2 (in sus sau in jos adica in plan vertical.
Pentru Astra 19.2°E ea ar trebui sa aiba urmatoarele date: Azimut 189.8 BUSOLA 184.3 si Elevatie 38.3.
Cum elevatia nu este foarte decalata decat cu 1° asta inseamna ca se pot prinde canalele de pe Astra fara sa mai umbli initial la Elevatie deci singurul lucru pe care-l faci este sa rotest f f usor antena inspre stanga (cand esti in fata ei) pana prinzi semnal pe un canal al satelitului Astra. O busola ar aranja mult lucrurile ca ai sti cam pe unde este Astra (trebuie sa folosesti busola putin mai departe de antena ca este influentata de fieratania acesteia.)
Dupa ce ai semnal pe unul din canale sau daca vrei chiar dinainte poti roti LNBul antenei spre dreapta fata de axul sau vertical cu 7° (tot fiind in fata antenei). Dupa aceasta vezi daca poti creste putin semnalul cand apesi putin (1°) cu degetul de antena inspre sus si apoi strangi suruburile definitiv.
De banii economisiti ii iei la copil ceva de Mos Craciun...
PS. Programele TNTului francez de pe Astra se pot receptiona numai cu receptoare imperecheate cu card TNTSAT sau ca sa fie info completa prin sharing sau card bagat in unele receptoare dupa unele modificari destul de complicate pt un incepator.
Ai pe Astra Arte german cu posibiltate de a alege limba franceza, si alte posturi frantuzesti la liber dar o gramada de nemtesti in HD foarte bune si gratut, daca stii germana nici nu ti trebuie altceva.

Vezi ca ai AICI (mai pe la sfarsit) un articol: "Metoda de reglaj antena satelit cu ajutorul unui receptor" care te poate ajuta
sau ai un video si AICI

Edited by antenutze, 26 November 2016 - 19:22.


#5
NoptiAlbe

NoptiAlbe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 01.09.2008

View Postantenutze, on 26 noiembrie 2016 - 18:55, said:

pai daca antena este pe Helas 2(Dolce) si este inca bine reglata pe acel satelt atunci inseamna ca are urmatoarele date:
Azimut 161.9 (stanga/drapta adica in plan orizontal) BUSOLA 156.4 si Elevatie 37.2 (in sus sau in jos adica in plan vertical.
Pentru Astra 19.2°E ea ar trebui sa aiba urmatoarele date: Azimut 189.8 BUSOLA 184.3 si Elevatie 38.3.
Cum elevatia nu este foarte decalata decat cu 1° asta inseamna ca se pot prinde canalele de pe Astra fara sa mai umbli initial la Elevatie deci singurul lucru pe care-l faci este sa rotest f f usor antena inspre stanga (cand esti in fata ei) pana prinzi semnal pe un canal al satelitului Astra. O busola ar aranja mult lucrurile ca ai sti cam pe unde este Astra (trebuie sa folosesti busola putin mai departe de antena ca este influentata de fieratania acesteia.)
Dupa ce ai semnal pe unul din canale sau daca vrei chiar dinainte poti roti LNBul antenei spre dreapta fata de axul sau vertical cu 7° (tot fiind in fata antenei). Dupa aceasta vezi daca poti creste putin semnalul cand apesi putin (1°) cu degetul de antena inspre sus si apoi strangi suruburile definitiv.
De banii economisiti ii iei la copil ceva de Mos Craciun...
PS. Programele TNTului francez de pe Astra se pot receptiona numai cu receptoare imperecheate cu card TNTSAT sau ca sa fie info completa prin sharing sau card bagat in unele receptoare dupa unele modificari destul de complicate pt un incepator.
Ai pe Astra Arte german cu posibiltate de a alege limba franceza, si alte posturi frantuzesti la liber dar o gramada de nemtesti in HD foarte bune si gratut, daca stii germana nici nu ti trebuie altceva.

Vezi ca ai AICI (mai pe la sfarsit) un articol: "Metoda de reglaj antena satelit cu ajutorul unui receptor" care te poate ajuta
sau ai un video si AICI

Multumesc pentru ajutor. Intr-adevar, oferta de canale germane e buna, sunt si cateva posturi de limba franceza, totul e conform asteptarilor. Doar o intrebare, e ok putere semnal 66%? Calitatea e undeva pe la 100%. Intreb doar pentru mine, altfel totul functioneaza impecabil. De asemenea, lungimea cablului afecteaza in vreun fel aceste valori? Sunt aproximativ 30 metri de la antena si pana la tv.

Multumesc inca o data.

#6
antenutze

antenutze

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 27.01.2016
Puterea semnalului de 66% este inspre limita inferioara a canalelor HD dar calitatea (care este cea mai importanta) 100% NU se poate, asa arata receptorul care nu arata corect ce trebuie...
30m de cablu nu poate influenta vizibil semnalul de la antena daca acest cablu este de calitate buna, in schimb ai mai putea creste putin semnalul folosind un LNB de calitate (cum ar fi Inverto Black Ultra, cel cu gatul lung).

Edited by antenutze, 27 November 2016 - 12:36.


#7
zappaf

zappaf

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 09.05.2006
Daca (azi cand e cer acoperit) nu se intrerupe imaginea eu zic sa stai linistit. In cazul in care nu se va intrerupe nici atunci cand va ploua mai tare (nu torential, pentru ca atunci pica semnalul si cu antena mai mare) nu mai schimba nimic. Las-o asa ca e ok.

P.S.: dar cand ai avut timp de reglat antena? Sau a venit cineva si ti-a reglat-o?

Edited by zappaf, 27 November 2016 - 13:56.


#8
NoptiAlbe

NoptiAlbe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 01.09.2008

View Postzappaf, on 27 noiembrie 2016 - 13:56, said:

Daca (azi cand e cer acoperit) nu se intrerupe imaginea eu zic sa stai linistit. In cazul in care nu se va intrerupe nici atunci cand va ploua mai tare (nu torential, pentru ca atunci pica semnalul si cu antena mai mare) nu mai schimba nimic. Las-o asa ca e ok.

P.S.: dar cand ai avut timp de reglat antena? Sau a venit cineva si ti-a reglat-o?

A venit cineva sa o regleze. De asta si raspunsul meu abia azi dimineata. Am fost ocupat cu zappingul Posted Image  Era cam greu pentru mine avand in vedere ca antena e pe bloc... Dincolo de intrebarea referitoare la puterea semnalului sunt multumit. In primavara voi incerca un sistem multifeed.

#9
zappaf

zappaf

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 09.05.2006
Ma bucur ca ai gasit asa de repede un instalator. Altii (prin tara) se chinuie zile in sir si nu gasesc. Daca te prinde microbul si ai acces unde sa instalezi antene ai sa vezi ca o sa renunti la cablu.
Pentru 28 est iti recomand o antena de 1.1m (am vazut ca esti interesat de englezi).
Succes

#10
NoptiAlbe

NoptiAlbe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 01.09.2008

View Postzappaf, on 27 noiembrie 2016 - 14:38, said:

Ma bucur ca ai gasit asa de repede un instalator. Altii (prin tara) se chinuie zile in sir si nu gasesc. Daca te prinde microbul si ai acces unde sa instalezi antene ai sa vezi ca o sa renunti la cablu.
Pentru 28 est iti recomand o antena de 1.1m (am vazut ca esti interesat de englezi).
Succes

Am avut noroc. L-am sunat la 12.30 si la ora 14.30 era totul functional. Sper sa vina ziua in care sa pot receptiona canalele englezesti. De fapt asta era ceea ce voiam. Problema e ca am un tv cu doar doua intrari hdmi, ocupate amandoua, asadar ma voi baza, cel putin cateva luni, doar pe tunerul dvb-s al tvului.

Pe de alta parte, m-a cam pus pe ganduri ideea de a putea receptiona canalele Mediaset, Sky Germania si altele, printr-un sistem satelit cu stb conectat la internet...

#11
darkwings

darkwings

    satana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 06.04.2006
cat ti'a luat instalatorul? ca in aceeasi situatie sint si eu.

#12
antenutze

antenutze

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 27.01.2016
pentru unele posturi de pe Satelitul Astra 2E (28.2°E) aveti grije ca au fost schimbari importante in ultimele zile si s-au schimbat unele frecvente, scriu asta pt a nu confunda lipsa semnalului de pe unele frecvente cu un reglaj defectuos al antenei (vezi AICI unele posturi care si-au incetat emisia de pe anumite frecvente si AICI unele care si-au reluat emisia pe alte frecvente.

Edited by antenutze, 26 December 2016 - 19:31.


#13
zappaf

zappaf

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 09.05.2006
Didi - cele care si-au incetat emisia oricum nu erau receptionate in SE tarii. Iar altele doar si-au schimbat parametrii de emisie.

#14
NoptiAlbe

NoptiAlbe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 01.09.2008

View Postdarkwings, on 26 decembrie 2016 - 13:16, said:

cat ti'a luat instalatorul? ca in aceeasi situatie sint si eu.

100 de lei a costat mutarea antenei. Am apreciat rapiditatea cu care a venit iar suma e corecta dupa mine.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate