Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...
 

Program, script, macro recunoastere simboluri

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Sa vedem daca reusesc sa explic. Am nevoie de un program/script care sa faca urmatoarele:

Varianta 1:
(In primul rand, nimic din ce apare pe ferastra aplicatiei nu are o clasa/variabila/element
de identificare. Cel putin aplicatia nu il afiseaza. Posted Image Deci cred ca trebuie recunoscute ca imagine)

-Sa recunoasca simbolurile din fereastra aplicatiei si sa le noteze ca text in programul
de calcul. Textul va fi predefinit inainte pentru fiecare simbol din cele 30.
-Sa recunoasca fiecare numar din cele 3 si sa le noteze ca text in program.
-Sa recunoasca fiecare litera si sa apese butonul corespunzator acesteia in program.
-Sa apese butonul de calcul
-Sa recunoasca rezultatul din program si in functie de el sa apese unul din cele 3 butoane ale
aplicatiei. (Sunt 3 rezultate posibile, fiecaruia ii va fi atribuit un buton din aplicatie)

Toate astea in 10 secunde. (programul de calcul afiseaza rezultatul in cateva milisecunde)

Varianta 2:

Sa copieze din desfasuratorul de text (nu apar toate liniile o data ci una la 1-2 secunde)
doar cuvintele care intereseaza (triunghi, cerc, 15 etc) si sa le introduca in campurile de
text ale programului.
Liniile au optiunea de copy to clipboard. Desigur, ramane problema cu butoanele 1/2/3 dar
ma gandesc ca la alea li se poate lua pozitia si facut un macro care sa dea click in functie
de rezultatul afisat in program.

Deci...e posibil asta? Daca da, la ce pret ajunge? Posted Image

Multumesc!

Attached Files


Edited by baliosss, 26 November 2016 - 08:59.


#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003

View Postbaliosss, on 26 noiembrie 2016 - 08:58, said:

nimic din ce apare pe ferastra aplicatiei nu are o clasa/variabila/element de identificare
Nici lista/desfasuratorul? Te-ai uitat cu un programel gen spy++ si n-ai o lista WinAPI acolo? Daca da, e usor sa extragi textul din ea.

#3
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
M-am uitat cu Active Window Info. Incerc acum si cu Spy++.

#4
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Nu am reusit cu winspy++. In schimb am reusit sa vad ceva cu Autolt. Insa nu imi da clasa pentru fiecare linie, ci pentru intreaga casuta.

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003
Pai asa e controlul. Dar cu SendMessage() sau alte functii poti sa-i ceri ce vrei. Vezi in MSDN lucrul cu WinAPI.

#6
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Ok, ms frumos! Acum caut sa vad ce si cum.

#7
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Mda! Cade varianta 2 deoarece in desfasurator nu imi scrie si simbolurile din al doilea grup. :(

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003
Se obtine imaginea cu pixelii din fereasta cu figurile geometrice si spor la joaca cu matricile, ca asta inseamna detectia. Insa cum stii figurile, stii si locatiile, faci un sablon de detectie.

#9
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Stii cumva aproximativ la ce pret ar putea ajunge asta?
As vrea sa vad daca e mai rentabil sa il cumpar decat (sa incerc) sa il fac. Nu e chiar domeniul meu de activitate. Posted Image

Edited by baliosss, 26 November 2016 - 14:05.


#10
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Probabil iesi mai ieftin daca ceri o solutie-cap coada pentru o anume problema, decat sa se chinuie cineva sa interpreteze ce deseneaza un program pe ecran.

#11
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Pai problema e ca programul ala nu poate suferi modificari. Si am nevoie de el, nu imi foloseste nimic altceva.
Programul care face calculele se poate modifica. Adica nici ala nu e open source dar se poate face altul care sa foloseasca aceeasi baza de date, dat fiind ca e in cloud si pot avea API de la ea contra cost. Insa celui care afiseaza imaginile nu i se poate face nimic. :|

Edited by baliosss, 26 November 2016 - 15:16.


#12
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
OpenCV?

#13
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Multumesc! O sa il descarc sa ma uit prin el. Am google-it toata ziua dar nu am dat de el.
Am gasit in schimb unul care se numeste WinAutomation Console. Chestia e ca trebuie sa incarc imaginile manual iar "se uita" daca respectiva imagine apare in acea ferastra. (if image triunghi click on...else if image patrat...etc).

Chestia e ca nu stiu cat dureaza pana o gaseste. Trebuie sa imi gaseasca vreo 5 imagini in 10 secunde, fiecare imagine avand o pozitie fixa in fereastra. :)

#14
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Vezi ca e framework (necesita programare), nu software per-se. E nativ C++, dar gasesti wrappere si pentru .NET. Gasesti destule exemple/tutoriale, dar ar fi bine sa citesti si ceva documentatie/teorie de analiza. Se mai gasesc si vreo 2-3-4 carti destul de bine scrise.

#15
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Multumesc! :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate