Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Ford Mondeo Mk4

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
sabin211

sabin211

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 03.01.2015
Salut,de curand am achizitionat un Ford Mondeo din 2009 echipare Titanium cu 156000 km garantati prin NAP(masina este din Olanda).
Ce ma face curios este motorul de pe aceasta masina si anume cel de 125 cp 1.6 benzina aspirat.
Stie cineva cum se prezinta acesta la drum lung?la viteze de 120 130 km/h?cam la ce consum ar trebuii sa ma astept?va intreb pe voi actuali sau fosti posesori de Mondeo deoarece eu o sa intru in posesia masinii in 2 saptamani(numerele de export sunt valabile 2 saptamani in Olanda si eu plec in 3 saptamani abia cu ea spre Romania).

#2
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,701
  • Înscris: 25.11.2014
Ce mai conteaza consumul? Faptul e consumat. De treburi de astea te interesezi inainte sa o cumperi, nu dupa.

#3
sabin211

sabin211

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 03.01.2015
Conteaza doar ca informatie pentru ca nu gasesc asa multe informatii despre motorul in cauza.Am de parcurs 5-6000 de km in urmatoarele 2 luni si vroiam sa stiu la ce sa ma astept.

#4
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,701
  • Înscris: 25.11.2014
Intri pe auto-data si vezi acolo.

#5
sabin211

sabin211

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 03.01.2015
Datele date de catre producatori le cunosc speram sa primesc ceva feedback de la un posesor de Mondeo benzina.

#6
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
Vei merge si vei vedea

#7
Pol

Pol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 08.06.2005
Te înregistrezi pe clubford.ro si gasesti acolo tot ce te interesează (chiar si mai mult). Spor sa ai. Si la mulți kilometri fara service :)

#8
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004
cauta pe spritmonitor.de. la motorul ala, probabil 8-9 la viteze de autostrada.

Edited by born2lose, 26 November 2016 - 00:16.


#9
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
N-ai gasit un motor mai slab de atat ? Cum sa iei pe Mondeo cel mai slab motor ? Si 2.0 e slabut deoarece e o masina grea si mare. Posted Image Sau motorul turbo trebuia sa-l iei tot pe benzina, asta daca nu vrei diesel.

Edited by TruculMagic, 26 November 2016 - 01:20.


#10
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Daca tot te "doare" cat e consumul poti sa vi si pe platforma ca sa ai consum 0 ( zero ) ....
Pacat ca ti-ai luat Ford .. o sa plangi dupa banii platiti chiar daca o fost putini ( putini bani = masina proasta ) .

#11
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
1.6 aspirat pe Ford Mondeo... La 3000 de ture ai 100km/h.. ''Te face'' si un Logan de 1.4.
Consum pe autostrada la 130 in jur de 8-8.5l. Bine ca e Titanium. Deci consuma ca un 3.0 pe autostrada.

Eu nu inteleg rostul la masinile astea.. Motor minuscul,deci ar fi de oras. Masinoaia cat casa,deci n-ar fi de oras...
Ma rog,in ziua de azi e mare motorul, Ca acu pun si 1.0 pe Mondeo idiotii.

#12
Darkage_

Darkage_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 18.07.2016
E o masina super..intotdeauna mi-a placut mk4. E evolutia lui mk3, care a fost o masina foarte laudata si foarte folosita in flote ( si asta spune multe despre fiabilitate). Motorul 1.6 ti-vct preznt pe el este un pic la limita si iti va infige morcovul in fund cand vrei sa faci o depasire sau cand urci la munte cu masina mai incarcata, dar o misca si trage decent daca nu ai pretentii sportive . E un motor de turatie, cu distributie variabila ( are 2 axe cu came care permit optimizarea deschiderii supapelor pentru a eficientiza perforanta, cuplul si economia - asta cu economia nu cred ca se aplica pe caroseria lui mondeo). Trebuie sa fii atent ce ulei pui si intervalul de schimb , deoarece modificarea unghiului de atac al axelor cu came se face hidraulic, prin presiunea uleiului in niste canale speciale din axe.

#13
sabin211

sabin211

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 03.01.2015
Pretentii sportive nu am absolut deloc,cand l-am testat parea chiar ok pentru gusturile mele.Doar ca eram atent la asa multe lucruri cand am mera cu ea pe autostrada ca nu reuseam sa dau de consumul la viteze de 120 130,mai mult nu imi trebuie de la masina asta.In rest masina se prezinta fara cea mai mica zgarietura,o sa pun un link sa o vedeti,daca este cineva curios.multumesc pentru parerile voastre.

http://www.vaartland...-lm-velgen.html

#14
sabin211

sabin211

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 03.01.2015
Am dat peste acest topic din greseala acum dupa 2 ani de zile de cand detin masina,iar pentru toti cei care blamau acest motor..ce sa vezi,46000 km si inca nu vrea sa se strice si ce sa vezi,loganul inca nu ma face,nu ca ar avea vreo importanta.Probabil altii la tdi schimbau jumatate de masina hehe,mult succes tuturor!

#15
Clio1973

Clio1973

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 30.01.2017
Ce importanță are dacă vă ,,face,, sau nu un Logan ???
Este mașina pe care ați ales o.Sa

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate