Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

M-a mancat undeva sa adopt un caine. Ce fac acum?!

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#37
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

 Freddy12, on 25 noiembrie 2016 - 21:46, said:

Pentru initiator: cumpara de la pet shop servete absorbante, se numesc pet-pad, imbiba un servet  cu urina cainelui si pune-l intr-un loc ferit, in baie de exemplu.

Am vreo patru in toata casa. Nu a "nimerit" nici unul inca :)

#38
Spaghete

Spaghete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 22.05.2007
Ai facut o fapta buna, asta e tot ce conteaza. Uite:

Parti pozitive pe plan psihologic

Academia Americana de psihiatrie a copilului si adolescentului incurajeaza parintii sa-i creasca pe cei mici alaturi de un animal de companie. Beneficiile de ordin psihologic sunt mai multe: un copil care invata sa aiba grija de animalul sau, sa-l trateze cu blandete si rabdare, sunt sanse mari sa invete sa-si trateze semenii in acelasi fel. Parintii sunt totusi sfatuiti sa aleaga un companion potrivit. Un animal agresiv sau unul exotic, greu de ingrijit, ar putea transforma experienta intr-una deloc placuta.
Studiile au demonstrat ca acei copii care provin din familii detinatoare de animale de companie au un grad ridicat de empatie si aptitudini sociale superioare celor care nu au un animal in casa. In plus, o cercetare facuta pe 600 de copii cu varste intre 3 si 18 ani a aratat ca exista o legatura intre cresterea alaturi de un animal si un nivel crescut de incredere in propriile puteri ale copiilor si o dezvoltare cognitiva mai mare.

Masuri de prevenire a imbolnavirii

Pericolele reprezentate de catre animale se pot tine, in mare parte, sub control printr-o igiena stricta si o conduita corecta.
- orice animal tinut in casa trebuie deparazitat, vaccinat si dus la controale periodic;
- copiii nu au voie sa se apropie de animal daca acesta s-a imbolnavit, chiar si de ceva minor;
- copiii trebuie invatati sa nu pupe niciodata animalele si sa isi fereasca fata daca acestea vor sa ii linga;
- dupa fiecare repriza de joaca, copiii trebuie dusi sa se spele pe maini riguros;
- cei mici trebuie invatati sa nu imparta niciodata mancarea cu animalele din casa;
- copiilor trebuie sa le explicati de ce este important, intr-o casa in care traieste un caine sau o pisica, sa nu manance ce le-a cazut pe jos, chiar daca pare curat. Daca sunt prea mici sa inteleaga, trebuie supravegheati permanent sa nu manance nimic de pe jos;
- nu este deloc indicat ca animalele sa aiba acces in bucatarie sau in zonele de depozitare a mancarii;
- copiii nu trebuie lasati sa se joace cu animalele nesupravegheati;  cele mai multe zgarieturi sau muscaturi se intampla pentru ca cei mici nu realizeaza cand animalele devin prea entuziasmate sau prea enervate.

intreg materialul e aici

E mult mai bine ca e un caine maidanez, nu face asa mult par precum unul de talie mica de rasa, deci practic riscul inghitirii parului e mult scazut.

Edited by Spaghete, 25 November 2016 - 22:32.


#39
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Inca ceva : locurile pe care a urinat sa le stergi cu solutie de apa cu otet ca sa neutralizeze mirosul. Mai sunt niste solutii bune la zoofast. Stai sa caut si postez in cateva minute. Se numesc repelente si il determina pe caine sa nu faca in locurile pulverizate. Solutiile cu clor nu sunt eficiente decat pentru dezinfectare.  Si nu uita sa umezesti petpadul cu urina ei ca sa inteleaga ca acolo e locul cu pricina. Succes si sa ne tii la curent .
..........................
Am gasit.   E foarte eficient cu conditia sa nu uiti sa pulverizezi periodic in locurile unde nu vrei sa-si faca nevoile.
http://www.zoofast.r...s-pg-13792.html
Si mai este ceva care determina catelul sa urineze acolo unde aplici substanta. Nu stiu cat e de eficient ca nu am incercat. Eu am folosit metoda clasica cu pipi .
http://www.zoofast.r...t-pg-16035.html
Si aici niste sfaturi pentru stapanii de catelusi
http://www.vier-pfot...ui-cel-adoptat/

Edited by Freddy12, 25 November 2016 - 23:10.


#40
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

 Freddy12, on 25 noiembrie 2016 - 22:56, said:

Inca ceva : locurile pe care a urinat sa le stergi cu solutie de apa cu otet ca sa neutralizeze mirosul. Mai sunt niste solutii bune la zoofast. Stai sa caut si postez in cateva minute. Se numesc repelente si il determina pe caine sa nu faca in locurile pulverizate. Solutiile cu clor nu sunt eficiente decat pentru dezinfectare.  Si nu uita sa umezesti petpadul cu urina ei ca sa inteleaga ca acolo e locul cu pricina. Succes si sa ne tii la curent .
..........................
Am gasit.   E foarte eficient cu conditia sa nu uiti sa pulverizezi periodic in locurile unde nu vrei sa-si faca nevoile.
http://www.zoofast.r...s-pg-13792.html
Si mai este ceva care determina catelul sa urineze acolo unde aplici substanta. Nu stiu cat e de eficient ca nu am incercat. Eu am folosit metoda clasica cu pipi .
http://www.zoofast.r...t-pg-16035.html
Si aici niste sfaturi pentru stapanii de catelusi
http://www.vier-pfot...ui-cel-adoptat/

Se vede ca nu ai caine sau pisica, singura substanta care arde urina si mirosul de urina este clorul.
Iar restul otet, bicarbonat bla bla sunt soluti eco pentru oameni eco cu mare putere de autosugestie.

Edited by arg, 26 November 2016 - 00:01.


#41
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
E un fel de prosop care absoarbe urina.Cumperi unu, il "montezi" undeva si cand vezi ca vrea sa faca o duci pe el.Ar fi prima faza.In timp (o saptamana 2 sau 3)i se va scarbi de acel prosop special si poate va incepe sa se tina.Ii zici "hai la pish", in timp va invata ca afara poate face oriunde.Eu am un cuvant.Pish, daca-l zic pe asta, cainele e la usa si se invarteste ca un titirez , ii dau drumu si face afara.Sunt momente in care se smiorcaie sau se duce la usa fara sa-i zic pish.Daca-i zic "mancam" e la bucatarie :)).E haioasa, merge si se uita in urma sa vada daca chiar vin.Invata si se supune cand este certata, daca-i arati degetul...e la pamant pe burta, stie ca a facut prostie(nu prea mai face, a mai spart un ghiveci si imprastiat de ciuda cred , ros un cablu, mancat un telefon cand era mica).Il poti invata multe chestii.Stie si cand venim acasa, cu o juma de ora inainte se uita prin geamul de la usa intrare.Esential este sa comunici cu el.Dimineata, daca vede ca te-ai trezit(nu deranjeaza altfel) , vine si-ti trage o limba.Cum ai deschis un ochi , poc si limba(am urmarit-o, cand simte ca ma trezesc vine si se uita la mine).

Edited by ionutz_joe2009, 26 November 2016 - 01:07.


#42
Ina.Click

Ina.Click

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 09.07.2007
Hei.

Noi avem un din asta

[ https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/51p9KMXXPGL.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Avem catelusa de 4 luni. E libera prin casa cam 1 ora dupa ce si-a facut nevoile afara. Apoi la cotet. Apoi intr-o ora iar afara. Noaptea pauza de vreo 6 ore.
In crate avem pad absorbant. Dar se va tine mai mult acolo pt ca e spatiul mai mic si nu-i convine sa se pise unde doarme. Unde dormi tu in schimb, da.
A noastra se tine asa. F rar are accidente in crate, de obicei dimineata ca inca nu se tine toata noaptea. Imediat ce o scoti de acolo o duci afara, afara o lauzi si recompensezi cand face, etc.
Rezolvi si cu rosul asa. Ii lasi acolo chestii ok de ros. oase f mari de vita, sa nu poata sparge aschii, chestii din piele de vita, rulouri din alea uscate de sorici, etc.
Cu muscatul, noi am dezvatat-o rapid - avem copil, compostatul nu se accepta. sugerez sa o dezveti cat mai repede.
cu mancat de jos, prins in fapt, scos din gura, certat. recompensat daca scuipa singura.

Edited by Ina.Click, 26 November 2016 - 08:50.


#43
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Hahaha...la mine cu limba e prezent motanul in fiecare zi la aceiasi ora...6 AM. Na...el se culca devreme...

Initiator,ai facut o fapta buna. Ai toata admiratia unui mare iubitor de animale abandonate. Problemutele care vin la pachet sunt o nimica toata. Ai un prieten adevarat pe viata,care ar sari si in foc pentru tine.
Cu timpul daca poti sa ingradesti pamantul de care spuneai,du-l acolo. Bine,ii trebuie o cusca izolata cu polistiren si musai sa treci zilnic pe la el.

Eu am facut naveta zi de zi, un an cu masina,25km dus-25 intors pentru 2 maidanezi adoptati,de ma certam cu nevasta..  Acu locuim acolo si-s preferatii ei.

Bine...cainii is mult mai mari acu.. Cel putin ala alb...e mare tata..

Attached Files



#44
Ina.Click

Ina.Click

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 09.07.2007
Si evident, gradual, maresti timpul petrecut in afara custii. vezi numai sa nu o bagi acolo ca pedeapsa sau cand esti suparat. toate chestiile misto, mancarea buna, jucariile noi sa i le dai acolo.
a noastra isi iubeste "garsoniera" acum si se duce singura in ea.
sunt utile astea si pt concedii, ca se pliaza. poti sa o lasi in camera de hotel nitel fara sa te temi de stricaciuni, cat te duci sa mananci sau ceva.

#45
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

 ionutz_joe2009, on 26 noiembrie 2016 - 00:37, said:

E un fel de prosop care absoarbe urina.Cumperi unu, il "montezi" undeva si cand vezi ca vrea sa faca o duci pe el.Ar fi prima faza.In timp (o saptamana 2 sau 3)i se va scarbi de acel prosop special si poate va incepe sa se tina.Ii zici "hai la pish", in timp va invata ca afara poate face oriunde.Eu am un cuvant.

I-am luat din astea, am vreo 3 prin casa, dar se duce si se culca pe ele, chiar si dupa ce i l-am imbibat cu pipi al ei. O sa renunt totusi la toate in afara de unul, poate asa pricepe pentru ce sunt... Cand a facut in casa ori nu am apucat sa reactionez, ori dupa ce am dus-o pe pad nu a mai facut nimic.

 Ina.Click, on 26 noiembrie 2016 - 08:47, said:

Hei.
Noi avem un din asta
Avem catelusa de 4 luni.

Ce catel aveti? Pare destul de micuta cusca, dar nu trebuie sa o vad in realitate, sau poate sunt si mai mari.

#46
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010

 arg, on 25 noiembrie 2016 - 23:59, said:



Se vede ca nu ai caine sau pisica, singura substanta care arde urina si mirosul de urina este clorul.
Iar restul otet, bicarbonat bla bla sunt soluti eco pentru oameni eco cu mare putere de autosugestie.
Ha, ha, ha !!!

#47
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Trebuie s-o duci de mai multe ori, nu trebuie s-o lasi sa doarma pe el.Nu va intelege asa repede , ii trebuie ceva timp pana cand devine curata.Dupa un timp nu mai doarme pe el, dormea si la noi pe el cand era pui.

#48
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Cautand ceva pe zooplus, am dat de chestia asta care ar fi potrivita pentru catelusa ta.
http://www.zooplus.r...a/altele/243081

#49
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

 ionutz_joe2009, on 26 noiembrie 2016 - 13:46, said:

Trebuie s-o duci de mai multe ori, nu trebuie s-o lasi sa doarma pe el.Nu va intelege asa repede , ii trebuie ceva timp pana cand devine curata.Dupa un timp nu mai doarme pe el, dormea si la noi pe el cand era pui.

A mea nu e chiar pui dar poti sa spui ca e ca un copil salbatic. Chiar daca nu e mica, oricum nu stie nimic. Am scos toate covorasele absorbante in afara de unul. Azi nu a facut in casa, dar nici nu prea a avut motive... A fost afara pe la 7, dupaia pe la 11, la 3 si o mai scot pe la 8-9 diseara. Noroc ca lucram "de acasa" si nu depindem de un program fix Posted Image

 Freddy12, on 26 noiembrie 2016 - 15:06, said:

Cautand ceva pe zooplus, am dat de chestia asta care ar fi potrivita pentru catelusa ta.
http://www.zooplus.r...a/altele/243081

Multumesc, am sa ma gandesc, in functie de cum evolueaza...

Edited by oMariusRO, 26 November 2016 - 17:34.


#50
Ina.Click

Ina.Click

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 09.07.2007

 oMariusRO, on 26 noiembrie 2016 - 09:49, said:

I-am luat din astea, am vreo 3 prin casa, dar se duce si se culca pe ele, chiar si dupa ce i l-am imbibat cu pipi al ei. O sa renunt totusi la toate in afara de unul, poate asa pricepe pentru ce sunt... Cand a facut in casa ori nu am apucat sa reactionez, ori dupa ce am dus-o pe pad nu a mai facut nimic.



Ce catel aveti? Pare destul de micuta cusca, dar nu trebuie sa o vad in realitate, sau poate sunt si mai mari.


Am un jack russell, deci talie mica. Dar eu incap in cusca aia, si am vreo 55 de kile (cu indulgenta, de cand am sarit de 50 evit cantarul si plusez pe optimism)
Incap cu totul, stand in fund.
Cusca nu e ca sa inlociuiasca spatiul in care se plimba totusi, e pt a restrange si minimiza pagubele cand nu esti acasa, cand ii ies dintii, cand face peste tot, etc etc.

#51
fatacareteadatpestecap

fatacareteadatpestecap

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 20.08.2009

 arab, on 25 noiembrie 2016 - 17:15, said:

Pisica e ok? Nu as mai tine o pisica in casa never, mai bine 10 caini!

Depinde de pisică.
Birmanezele sunt ok, mai ales fetițele.

#52
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010

 fatacareteadatpestecap, on 30 noiembrie 2016 - 19:47, said:



Depinde de pisică.
Birmanezele sunt ok, mai ales fetițele.
Depinde! A mea e foarte desteapta si face o mie de traznai. Cea mai grava fiind aceea ca stie sa deschida sifonierele si sa se cuibareasca pe costumele de culoare inchisa.

#53
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

 Ina.Click, on 30 noiembrie 2016 - 19:32, said:

Am un jack russell, deci talie mica. Dar eu incap in cusca aia, si am vreo 55 de kile (cu indulgenta, de cand am sarit de 50 evit cantarul si plusez pe optimism)
Incap cu totul, stand in fund.
Cusca nu e ca sa inlociuiasca spatiul in care se plimba totusi, e pt a restrange si minimiza pagubele cand nu esti acasa, cand ii ies dintii, cand face peste tot, etc etc.

Multumesc. Avand in vedere ca nu as fi folosit cusca aia decat maxim cateva saptamani (cainele are deja ~6 luni, nu ii mai ies dinti, etc) m-am gandit sa folosesc balconul pe post de cusca. Dimineata la 6 cand imi dadea trezirea cu o limba pe ochi si batut toaca in marginea patului cu coada, o am scos-o pe balcon unde avea "amenajat" un culcus, loc de luat masa si un pad absorbant... ce sa mai... garsoniera confort sporit :). Timp de doua zile a functionat. Si-a facut nevoile pe pad (sau foarte aproape de el :)) si apoi s-a pus in culcus fara "scandal".

Azi nu a mai functionat schema. Nu a vrut neam sa faca ceva pe balcon si racaia la usa sa intre in casa. Am lasat-o intr-un final. Nu a facut nimic nici in casa, s-a abtinut exemplar pana la 7.30 cand am scos-o afara. In timpul zilei nu a mai facut in casa deja din a 3-a zi cred, probabil si din cauza ca avem timp si o scoatem afara de 3-4 ori pe zi. Sa vedem ce se mai intampla zilele urmatoare :)

#54
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Oricarui catel ii trebuie un numar de zile pentru a invata unde trebuie sa-si faca nevoile. Unora mai putin adica cel putin 3-4 zile iar altora mai mult. In general, maidanezii sun caini curati , invata repede si au instinctul sa nu faca in locul in care dorm ori mananca.  Am avut maidanez pe  care l-am tinut in casa, a invatat in cateva zile si nu a mai facut niciodata in casa. Se ducea frumos la usa si incepea sa latre ca sa-i deschid usa si sa iasa in curte.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate