Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Primele supermaketuri, hypermarke...

Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...
 Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie
 CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri
 Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 

M-a mancat undeva sa adopt un caine. Ce fac acum?!

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#1
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Povestea pe scurt... Am un apartament, un copil, o pisica si un teren unde sper sa fac o casa. Caine nu am mai avut de cand eram copil.. si atunci la curte...

Pe la teren de care spuneam s-a aciuat un maidanez, pe la vreo 6 luni, slab vai mama. Prima oara am zis ca ii pun o cusca pe teren (care nici macare nu e ingradit) si sa il las sa stea acolo, sa ii mai duc de mancare. Dupa care am cedat la rugamintile sotiei si ale copilului, pe ideea ca totul va fi bine, si l-am luat acasa. Adevarul e ca nu cred ca ar trece peste iarna singur acolo.

I-am facut primul vaccin, deparazitare, toaletare, si toate cele. L-am adus acasa de 2 zile (azi e a 3-a). De cuminte, e cuminte.. oarecum.. dar am oarece probleme (pe care de fapt stiam ca o sa le am...)

1. Nu stiu cum sa o obisnuiesc sa ceara afara sau macar sa se abtina pana cand o duc. O urmaresc mereu si cand vad ca vrea sa faca, o opresc si o duc afara. Faza nasoala e ca nu pot sa o urmaresc non-stop. O scot de 3-4 ori pe zi dar am impresia ca uneori face pipi si din cauza pisicii, pentru ca "fapta" se comite undeva aproape de locul unde este pisica in momentul ala.

2. Mananca de pe jos la greu. Zici ca e aspirator. De la coji de paine la oase. Evident ca incerc sa nu o las, dar de multe ori nu am timp sa reactionez... Ceva idei sa o dezvat?

3. Acum ca s-a mai obisnuit cu noi sare la joaca si te agata de picioare. Jucariile nu le baga in seama, am dat banii pe ele degeaba. Prefera picioarele noastre :). Nu stiu daca e de rau sau normal :)

Daca aveti ceva idei si sfaturi, va raman indatorat, alaturi de covoarele mele :)

#2
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Se comporta perfect ca si orice pui de caine! Ce vrei de la ea? Inteleg ca e o catelusa.

Munca ta si educarea ei incep de acum! Fiecare caine si rasa de caine are fire/temperamentul si apucaturile lui. Sa vezi ce roade, cand i se schimba dentitia. Parerea mea e ca masculii sunt mai cuminti si mai docili. Bine ca e ok si mananca. Bine ca te lasa sa dormi si nu scanceste sau sforaie.

Edited by arab, 25 November 2016 - 17:13.


#3
jamesbond91

jamesbond91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 27.08.2016
pisica e ok in casa  dar cainele:|..pff, vei avea de tras.

#4
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Pisica e ok? Nu as mai tine o pisica in casa never, mai bine 10 caini!

Edited by arab, 25 November 2016 - 17:15.


#5
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Pe teren fa-i cusca, ai gard ? Ii pui si lant mai lung.
Duci un sac de boabe si un vecin il hraneste, zilnic sau ii pune mai mult pentru 2-3 zile. II pui si apa.

#6
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
La tine acasa , pe jos aruncati oase si coji de paine ?! Tulai doamne ...

#7
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
O sterilizezi sau vezi ca sunt pastile la ctae 6 luni..
Am fost in situatia ta.

#8
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Sterilizarea inseamna sa devina leguma, caine bleg si somnoros, de mic si de tanar.

Edited by arab, 25 November 2016 - 17:21.


#9
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostoMariusRO, on 25 noiembrie 2016 - 17:02, said:

1. Nu stiu cum sa o obisnuiesc sa ceara afara sau macar sa se abtina pana cand o duc.
Tine-o afara, e caine, nu pisica. Las-o in casa doar cand e f frig. O cusca calduroasa este suficient.

View PostoMariusRO, on 25 noiembrie 2016 - 17:02, said:

2. Mananca de pe jos la greu. Zici ca e aspirator. De la coji de paine la oase. Evident ca incerc sa nu o las, dar de multe ori nu am timp sa reactionez... Ceva idei sa o dezvat?
Pisica cum ai dezvatat-o? :) Sunt curios, ca cu ale mele nu reusesc. Prind tot ce zboara sau alearga.

View PostoMariusRO, on 25 noiembrie 2016 - 17:02, said:

3. Acum ca s-a mai obisnuit cu noi sare la joaca si te agata de picioare. Jucariile nu le baga in seama, am dat banii pe ele degeaba. Prefera picioarele noastre :). Nu stiu daca e de rau sau normal :)
E normal, pentru ca ii permiti. Incearca sa va starneasca, sa va jucati cu ea. ZI mersi ca e mica, dar daca o lasi sa se invete asa, o sa fie distractiv cand creste.

#10
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,042
  • Înscris: 02.09.2005

View Postcobi1, on 25 noiembrie 2016 - 17:16, said:

La tine acasa , pe jos aruncati oase si coji de paine ?! Tulai doamne ...
cred ca se refera atunci cand o scoate la plimbare afara

#11
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
ce "marca" este cainele?

#12
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View Postarab, on 25 noiembrie 2016 - 17:11, said:

Se comporta perfect ca si orice pui de caine! Ce vrei de la ea? Inteleg ca e o catelusa.

Munca ta si educarea ei incep de acum! Fiecare caine si rasa de caine are fire/temperamentul si apucaturile lui. Sa vezi ce roade, cand i se schimba dentitia. Parerea mea e ca masculii sunt mai cuminti si mai docili. Bine ca e ok si mananca. Bine ca te lasa sa dormi si nu scanceste sau sforaie.

Da, e fata, are in jur de 6 luni. Cred ca dintii si i-a schimbat deja. Nu? De scancit nu scanceste, dar mai sforaie :) Intrebarea este totusi, cum se face munca asta de educare, practic. Ca pisica invata siongura sa mearga la litiera. Am avut mai multe si nici una nu a trebuit educata intr-un mod special.

View Postarab, on 25 noiembrie 2016 - 17:15, said:

Pisica e ok? Nu as mai tine o pisica in casa never, mai bine 10 caini!

Sa stii ca e mai simplu cu pisica. Dupa o varsta, doar doarme. Nevoile invata sa si le faca unde trebuie singura... cel putin alea pe care le-am avut eu.

View Postoverseas, on 25 noiembrie 2016 - 17:16, said:

Pe teren fa-i cusca, ai gard ? Ii pui si lant mai lung.
Duci un sac de boabe si un vecin il hraneste, zilnic sau ii pune mai mult pentru 2-3 zile. II pui si apa.

Nu am gard, asta e buba. Sa o tin in lant 4 luni mi se pare o barbarie. Cand o da zapada de juma de metru la iarna (imposibil sa nu fie cel putin un episod), o gasesc conservata ca pe Ötzi.

View Postcobi1, on 25 noiembrie 2016 - 17:16, said:

La tine acasa , pe jos aruncati oase si coji de paine ?! Tulai doamne ...

Vere... decat sa postezi la misto mai bine lasa pe altii :). Nu ti-e clar ca era vorba de ce gaseste pe strada cand o scot afara? Daca manca doar ce imi cade mie pe jos nu ma afecta.

View Postarg, on 25 noiembrie 2016 - 17:24, said:

ce "marca" este cainele?

Maidanez de Pantelimon :)

#13
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Chiar nu am inteles , zici cu pipi si apoi cu aspiratorul ; ma gandesc ca face pipi in casa unde face si pe aspiratorul . My bad !!!

#14
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View Postlucifer76, on 25 noiembrie 2016 - 17:20, said:

Tine-o afara, e caine, nu pisica. Las-o in casa doar cand e f frig. O cusca calduroasa este suficient.

Pisica cum ai dezvatat-o? Posted Image Sunt curios, ca cu ale mele nu reusesc. Prind tot ce zboara sau alearga.

E normal, pentru ca ii permiti. Incearca sa va starneasca, sa va jucati cu ea. ZI mersi ca e mica, dar daca o lasi sa se invete asa, o sa fie distractiv cand creste.

Stau la bloc inca. Unde afara? Ori o las de capul ei pe terenul gol ori o tin in apartament pana trece iarna

Pisica sta in apartament si ea, nu vede vrabii decat prin geam :)

Si cum sa nu o las sa se dezvete? Evident ca ii spun "Nu, Nu e voie" cand face din astea.. dar crezi ca ma baga in seama? :)

#15
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
@oMariusRO
Ai catel hi hi hi
Este de invatat dar este simpu, sunt reguli simple dar trebuie sa va tineti de ele.

unde face pp si kk stergi cu clor (10% clor de rufe si restul apa)

Edited by arg, 25 November 2016 - 17:30.


#16
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostoMariusRO, on 25 noiembrie 2016 - 17:28, said:

Stau la bloc inca. Unde afara? Ori o las de capul ei pe terenul gol ori o tin in apartament pana trece iarna
Am crezut ca stai la casa... Caine la bloc, meh, bataie de cap. Trebuie sa il scoti de cateva ori pe zi la plimbare.

View PostoMariusRO, on 25 noiembrie 2016 - 17:28, said:

Si cum sa nu o las sa se dezvete? Evident ca ii spun "Nu, Nu e voie" cand face din astea.. dar crezi ca ma baga in seama? :)
Unchiul meu nu s-a obosit sa isi dreseze lupoaica, iar asta, ditamai animalu` credea ca piciorul meu e bun de ros. Scapam de ea aruncandu-i diverse jucarii, dar le aducea inapoi si iar lua piciorul meu la ros. Asta vroia, sa atraga atentia. Acum era maricica, nu indrazneam sa ridic tonul. Dar ma gandesc ca a ta daca e mica, invata. Macar cu bobarnace dupa urechi, sau o iei de gat si o tii lipita de pamant pana invata comanda.

#17
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View Postarg, on 25 noiembrie 2016 - 17:28, said:

Ai catel hi hi hi
Este de invatat dar este simpu, sunt reguli simple dar trebuie sa va tineti de ele.
unde face pp si kk stergi cu clor (10% clor de rufe si restul apa)

Mda.. am... Daca nu imi trimetea nevasta-mea poza asta, nu cred ca o lasam sa o ia. E vai mama ei... ii numeri coastele daca te uiti la ea de sus... Mi-e si rusine cand ies afara, o zice lumea ca o maltratez Posted Image
Attached File  lucky.jpeg   12.53K   154 downloads

De sters sterg, dau cu repelente si tot felul de substante mirositoare, sa nu se invete. Dar nu a facut de 2 ori in acelasi loc. V-am zis, cred ca vrea sa o "intimideze" pe pisica uneori, ca prea se apuca sa afaca brusc exact langa ea Posted Image

View Postlucifer76, on 25 noiembrie 2016 - 17:33, said:

Am crezut ca stai la casa... Caine la bloc, meh, bataie de cap. Trebuie sa il scoti de cateva ori pe zi la plimbare.

Stiu... dar na.. stii cum e cu facerea de bine Posted Image

Nu ar fi o problema... ca timp as avea... Azi a fost deja de 3 ori si o mai scot odata pe la 7-8

Edited by oMariusRO, 25 November 2016 - 17:40.


#18
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007

View Postarab, on 25 noiembrie 2016 - 17:19, said:

Sterilizarea inseamna sa devina leguma, caine bleg si somnoros, de mic si de tanar.

Daca te prinde in curte cateaua mea sterilizata iti reteaza mana cu o muscatura.

Vad multe glume pe aici. Vrei sfaturi de la cei care au luat caini de pe strada si i-au crescut ? Sau vrei sfaturi de la "umanisti" care trateaza cainii ca pe oameni (gresit) ?
Imi mai pierd cateva secunde (iubesc cainii) ca sa repet: curte, cusca, lant (altfel va pleca, va fi calcat de masina sau va musca un copil), sterilizare. Cainele meu dormea iarna in zapada si nu intelegea de ce-l imping in cusca. Va fi mai fericit decat la bloc. Cainele nu e om. El vrea si e fericit cu tratament de caine.
Cainii mei au crescut sanatosi, imi raspund la comenzi si-i iubesc. Unul ma iubeste, altul ma respecta de frica. Dar nu i-am lasat pe strazi.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate