Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Reglementarea orelor pentru teme

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
suciu2016

suciu2016

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.10.2016
o idee foarte buna a ministrului?


Ministrul Educatiei, Mircea Dumitru, a declarat la sesiunea online "De vorba cu Ministrul tau" ca luni va semna un ordin prin care se va reglementa cate ore poate si trebuie sa lucreze la teme un elev in afara scolii, informeaza Agerpres. Ministrul a precizat ca pentru invatamantul primar, timpul pe care trebuie sa il petreaca un elev pentru a face teme nu trebuie sa depaseasca o ora iar la gimnaziu, doua ore. "Luni voi semna un ordin de ministru prin care reglementam cate ore poate si trebuie sa lucreze un elev sau o eleva in afara scolii. Ceea ce se intampla este ca vacantele de vara se transforma intr-un fel de competitie, de concurs - cate sute sau mii de probleme sa rezolvam. Noi, oamenii maturi, asteptam vara pentru a putea sa ne relaxam, sa ne odihnim. Iar o eleva sau un elev care este in clasa a VIII-a, a IX-a, a X-a, a XII-a trebuie sa lucreze incontinuu, in asa fel incat in septembrie, cand ajunge la scoala, sa nu o supere pe doamna invatatoare sau pe doamna diriginta si sa vina cu caietul de teme facute. Daca nu se intelege chestiunea aceasta printr-o pedagogie naturala, pe care ar trebui sa o traim, sa o respiram in mod firesc, atunci legiuitorul, in cazul de fata ministrul Educatiei, da un ordin prin care spune, de pilda, ca la invatamantul primar, la casa pregatitoare, nu se dau teme acasa",

...
100 de exercitii pentru vacanta de iarna la matematica. (70% sunt acelasi exercitiu care are cifrele schimbate sau se aplica exact aceeasi metoda de rezolvare)
100 de exercitii la romana (cam la fel)
Intrebare:
Cat de relevante sunt aceste teme pentru elevul de mai sus? Daca gasesti un motiv rezonabil pentru care un copil isi distruge vacanta facand teme in timp ce profesorul se bucura de timp liber, aceasta lege este o prostie.
Toti profesorii cer ca elevul sa invete materia lui foarte bine, dar elevul mai are de invatat si la alte materii. Profesorul de mate de ce nu face teme si la romana? De ce nu invata romana?
Adica scoala are pretentia ca elevul sa stie toate materiile, dar are cadre didactice pentru fiecare materie care stiu doar bucatica lor.
Sa mai discutam de faptul ca un elev sta in banca 6 ore la scoala + 3-4 ore acasa facand teme in timp ce un profesor sta 4 ore la scoala + meditatii pe care le face acasa?

Edited by suciu2016, 25 November 2016 - 10:40.


#2
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,556
  • Înscris: 16.12.2011
Eu zic sa nu se mai dea teme deloc iar obiecte precum matematica, limba romana, istorie, fizica, chimie sa devina optionale.
Un popor de imbecili este mult mai usor de condus si manipulat.
Romane, statul te vrea prost !
Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

#3
Niuu

Niuu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 22.06.2016
Sunt curios cum s-ar aplica acest ordin si care ar fi sanctiunile in cazul nerespectarii ordinului ?!

#4
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Bună doar în condițiile modificării programei. Cu cea actuală nu se poate aprofunda materia doar cu ce se face la clasă. Da, știu, temele se pot copia în 6-7 minute în clasă în pauza dinaintea orei...

#5
suciu2016

suciu2016

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.10.2016
pai asa se poate aplica:

o condica in care dascalul scrie timpul necesar rezolvarii temei la materia lui si data pentru care o da
urmatorul la fel, si tot asa

la un moment dat, urmatorul dascal ce ar da o tema, pe maine, sa zicem, ar vedea ca altii inaintea lui au dat deja teme care insumeaza 2 ore. in acest caz nu ar mai da tema, sau ar da pe alta zi.

simplu, gabi hd, citeste si tu propunerea mea.

Edited by suciu2016, 25 November 2016 - 10:44.


#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Încă un act normativ care nu va avea nici o aplicare. Profesorii nu au cum să contabilizeze cât timp îi ia unui elev rezolvarea temelor pentru că nu ştie ce teme vor da colegii lui.
Fiică-mea a avut săptămâna trecută o temă la română unde a avut de scris 12 pagini de caiet studenţesc iar tema a fost dată de luni până miercuri.

#7
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,954
  • Înscris: 18.12.2007
O porcarie, vacanta ar trebui sa fie pentru distractie, nu pentru teme, parerea mea de fosta eleva Posted Image
Din punctul meu de vedere profesorul ar trebui sa ii trezeasca copilului interesul si sa il faca sa aprofundeze din placere, nu obligat. Daca face teme obligat oricum nu o sa inteleaga nimic din ele.
Cel mai mult am urat lecturile obligatorii la romana, din care oricum nu mai tin minte nimic fiindca nu imi placea deloc tematica. In loc sa citesc ce mi-ar fi facut placere ma chinuiam sa citesc ce era impus, ca tema pentru vacanta de vara. Ma bucur ca am scapat de ele.


View Postsuciu2016, on 25 noiembrie 2016 - 10:43, said:

pai asa se poate aplica:
o condica in care dascalul scrie timpul necesar rezolvarii temei la materia lui si data pentru care o da...
simplu.

Nu e simplu, e stupid. Lui Gigel ii ia o jumate de ora sa rezolve tema la mate fiindca are inclinatie catre materia respectiva iar lui Ionel ii ia doua ore. Cum contabilizeaza asta proful? Sa fim seriosi, nu are aplicabilitate.

View PostMembruAnonim, on 25 noiembrie 2016 - 10:43, said:

...
Fiică-mea a avut săptămâna trecută o temă la română unde a avut de scris 12 pagini de caiet studenţesc iar tema a fost dată de luni până miercuri.

Scuza-mi limbajul, dar WTF?
In ce clasa e?

Edited by AlexEn, 25 November 2016 - 10:46.


#8
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Foarte bine. Sa vad cum imi va raspunde unul care nu a avut de facut teme acasa. Si nu a muncit si studiat si suplimentar.
Acum 4 ani am aruncat la misto o problema simpla, sa imi faceti niste montaje cu doar 3 piese.Nimeni nu mi-a raspuns..
In cartea de fizica din liceu se arata 2 montaje cu cu cate 2 piese. Nici macar nu au putut sa treaca la 3..
Asa ca va fi distractiv. Ba, beeep, de ce beep vrei salariu mai mare daca nici rahatul asta nu poti sa il faci? De fapt nu stiu de ce ai fost angajat.. Sefule, eu stiu meserie, asta sa zica mersi ca ia si minimul. NU?!?! Dorele, ia repara asta si vorbim dupa, ca aia acelasi titlu ca mine..ba, avea doar o lipitura, daca nici pe asta nu ai fost in stare..
Sa faci misto pe teme profesionale e cel mai simplu si eficient..Tu pt ce esti platit? Sti ceva, ia adu-mi o cafea..
Cititul in vacanta. Vai ce chin. Eu am citit. Si nu am murit. Dovada? Ia sapati prin Literatorul..
Pana la urma trebuie sa fie o difernta intre cei cu liceul si cei doar cu 7 clase..A
A, vreti sa va laudati ca aveti si liceul? Kakaia diferenta intre voi si unul care e gunoier pt ca are doar 4 clase? Nu, nu am nimic cu gunoierul. Omul munceste cinstit si are o meserie utila.

Edited by Prien, 25 November 2016 - 10:53.


#9
suciu2016

suciu2016

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.10.2016

View PostAlexEn, on 25 noiembrie 2016 - 10:43, said:


Nu e simplu, e stupid. Lui Gigel ii ia o jumate de ora sa rezolve tema la mate fiindca are inclinatie catre materia respectiva iar lui Ionel ii ia doua ore. Cum contabilizeaza asta proful? Sa fim seriosi, nu are aplicabilitate.


nu vorbim de extreme, ci de elevul mediu.
temele se dau pentru elevul mediu, nu pentru varfuri, nu pentru bolovani.

#10
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,434
  • Înscris: 10.08.2005
si daca nu le numim teme?

#11
suciu2016

suciu2016

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.10.2016
orice e dat de dascal pentru a lucra copiii acasa, se numeste tema.

sigur, tu poti sa ii spui altfel: proiect, aplicatie, provocare, etc.

dar tot tema este.

Edited by suciu2016, 25 November 2016 - 11:06.


#12
carens

carens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,162
  • Înscris: 12.03.2016
Se putea sa nu iasa si el in evidenta dupa un an de frecat menta ? Vrea si el sa ramana in istorie precum Funeriu, adica mai ai 2 saptamani de mandat si ce te-ai gandit, sa scoti perla asta la care a gandit tot anul. Lasand la o parte absurditatea unui astfel de ordin care nu poate fii aplicat decat la "pregatitoare ", cum se poate un elev sa lucreze individual din moment ce la scoala ei nu inteleg nimic in clasa ? Sunt profi de mate si romana care fac doar act de prezenta, vin la jumatea orei, pleaca 3 zile la Venetia si lasa inlocuitor alti profesori de alte materii, se complac cu ideea ca nu e treaba lor sa le bage cu polonicul, pentru ca nu-i asa, ei completeaza veniturile din meditatii. Deci scoala ioc, teme ioc si ne asteptam sa evolueze elevul fara sa fie stresat, poate cu o tigara si cafea in pauza dintre ore...

#13
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Exista deja un ordin care reglementeaza acest lucru si care e in vigoare de 7 ani !! Ca nu s-a respectat, asta e alta problema.Si probabil ca nici de-acum inainte n-o sa se respecte.
Nu mai e nevoie de un altul, sau nah, poate ca incompetentul ala de la educatie nu stie de existenta lui si mai da si el un ordin ca sa-si justifice activitatea si salariul.
Am pus in atasament ordinul respectiv.

Attached Files


Edited by primuministru, 25 November 2016 - 11:22.


#14
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,482
  • Înscris: 30.10.2003
Daca ordinul va mai reduce din orele pe care trebuie sa le aloce un copil acasa, e ok. Cred ca vrea sa elimine abuzurile facute de unii profesori care dau teme, peste teme. Insa e greu de aplicat.

#15
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,434
  • Înscris: 10.08.2005
eu prin tema inteleg ca in primul rand trebuie sa citesti de pe caietul de clasa, si asta consuma timp, se trece ca tema?

#16
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Temele pentru acasă?
Care:
Învățatul lecției pentru a doua zi sau efectuatul exercițiilor care le au ca temă pentru acasă?
Altă măsură a celor care au grijă de educație,ce pare a favoriza odraslele lor venite cu pluta pe Dâmbovița la capitolul "școală".
Bineînțeles,măsură apludată de elevii cărora le este dragă cartea,"precum la măgar fuga".
Care ar plusa bucuroși cu reducerea timpului la școală la 0 și implicit a temelor,tot la 0.

#17
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Eu am facut teme peste teme. Si nu am murit. Ba si ii ranjeam profului, pai daca X a facut doar 1/4, de ce nu ii dati 4, si mie, care am facut totul, 10? A zis ca sunt obraznic si chemat-o pe mama.. Care l-a amenintat ca il reclama.
Asa ca mi-a scazut nota la purtare, ca altceva nu putea.. Am ras de m-a durut burta. Nu ma interesa sa dau la o scoala militara..Si i-am zis..
Altfel, cu dedicatie, pt ministru si stuf,
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QIg4aUKrt8Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] si mai ales, din inima,
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PNwYsR5GB5s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#18
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006
E cu dus si intors.
Nu se poate spune ca "tema asta dureaza 2 ore". 2 ore ii poate lua unui elev foarte bun, unuia slab ii poate lua 4 sau 5.

Temele pentru vacanta ... in gimnaziu era regula - profesorul de matematica cerea 300 de exercitii si verifica. Era rezonabil pentru 3 luni.  In liceu, profesoara spunea ca vara e pentru relaxare, in schimb ne rupea in vacanta de iarna. Enorm de multe exercitii, Tin minte ca umblam cu caietul dupa mine, si vacanta de iarna nu era deloc lunga. Acum imi pare rau ca le faceam, aia e.

Cine doreste sa invete serios, sa aprofundeze, poate s-o faca linistit. Oricum 90% din ce se invata in liceu sunt chestiuni irelevante (tare mi-e ciuda ca nu m-am prins de asta la timp). Problema cred ca s-a pus de cat timp ar trebui sa petreaca un elev la teme, nu sa nu aiba deloc.

Nu stiu cum mai e acum si ma indoiesc ca s-au schimbat prea multe, dar acum 15 ani erau multi profesori care se considerau foarte cu mot si care mergeau pe principiul "aveti teza la matematica maine? ia sa va dau si-o tema de 15 probleme la chimie" sau "vrea cineva sa urmeze facultatea de <materia mea>? NUUU? ei, ia s-o aprofundam totusi ca si cum ati vrea toti, nu se stie cand va trebuie".

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate