Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Doresc un obiectiv foto

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,506
  • Înscris: 30.10.2003
Da, exact ca la copiii mici, vreau ceva dar nu stiu ce. La fiecare 2-3 luni am dorinta de a cumpara ceva pentru mine. Daca in septembrie a fost un monitor, acum a venit randul obiectivului foto. Problema e ca nu stiu ce vreau. Am deschis acest topic ca poate ma ajutati sa iau hotararea corecta: sa cumpar un obiectiv care mi se potriveste sau sa nu cumpar nimic.

Am un D5100, un obiectivul kit 18-55 mm si unu fix 50mm 1,8 Nikkon. Parca nu e cea ce vreau, sau nu sunt indeajuns.

Unde iau aparatul sa fac poze: la munte sa fac fotografii la peisaje si cand ies in parc sa fac poze la copil, eventual la gradina zoologica, mai fac poze la animale. Macro, portret, zoom mare, nu prea ma intereseaza, iar la munte nu iau trepiedul in spate.
Acum pe amazon sunt niste promotii la obiective, dar nu stiu daca merita sa dau atatia bani pe unu sau e ceea ce vreau.

De exemplu, cred ca asta mi s-ar potrivi la ce vreau eu:

Sigma 17-50 mm F2,8 EX DC OS HSM-Objektiv (77 mm Filtergewinde) für Nikon Objektivbajonett

https://www.amazon.d...ding=UTF8&psc=1

Merita acest obiectiv 311 euro?


Ma mai gandeam la Nikkor 35 mm 1,8., care face vreo 200 euro.



Multumesc anticipat pentru sugestii.

#2
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,974
  • Înscris: 08.06.2005
Nu merita, problema nu e la scule Posted Image


D5100+50mm 1.8 (75mm pe crop) e o combinatie buna pentru pozat copilul in parc.

Edited by mircea812, 25 November 2016 - 10:18.


#3
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Îţi recomand Sigma 18-35mm f/1.8 https://www.amazon.c...s/dp/B00DE74U8O

Dacă e prea scump, e okay şi ăla la care te-ai gândit tu. Aş cam schimba şi body-ul.

View Postmircea812, on 25 noiembrie 2016 - 10:14, said:

D5100+50mm 1.8 (75mm pe crop) e o combinatie buna pentru pozat copilul in parc.
Şi cam atât. În rest e prea lung.

edit:

Te-ai putea uita şi la Nikonul 35mm f/1.8 că Sigma 35mm f/1.4 Art e cam scumpicel...

Edited by neur0, 25 November 2016 - 10:23.


#4
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 01.02.2007
Pt #2: te inseli daca crezi ca un un obiectivul kit + un fix 50mm ii permit sa se desfasoare. Stiu ca la o poza 90% conteaza ce e in spatele aparatului de fotografiat, dar nici sa ii spui ca ii ajunge ce are acum. Daca omul simte ca ceva nu e indeajuns atunci stie el ceva. Problema e sa gaseasca ceva potrivit pentru nevoile lui.

#5
TheUglyOne

TheUglyOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,413
  • Înscris: 02.09.2006
Promotia aia de pe amazon e o minciuna cat casa. In vecii vecilor n-a fost obiectivul ala 880 euro, nicaieri in lume. Il gasesti si la f64, neredus, la un pret cu foarte putin mai mare (1750 lei).
Obiectivul in sine e ok, doar ca nu e compatibil full-frame daca vei vrea vreodata sa faci pasul spre asta.
In afara de asta, se suprapune cu obiectivul de kit pe care il ai.
Pentru peisaje si poze la copil, merge. Pentru facut poze la animale la zoo, e egal cu 0. Iti trebuie un tele pentru asta.

#6
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,974
  • Înscris: 08.06.2005
Cred ca sufera (Bursul) de GAS (gear acquisition syndrome) Posted Image

Eu cred ca este suficient ce are.

PS: Plec de la presupunerea ca daca intreaba ce sa-si ia (dupa ce a avut in mana D5100+50mm 1.8) este foarte departe de momentul in care a folosit la maxim sculele.

Edited by mircea812, 25 November 2016 - 10:34.


#7
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View PostTheUglyOne, on 25 noiembrie 2016 - 10:29, said:

Promotia aia de pe amazon e o minciuna cat casa. In vecii vecilor n-a fost obiectivul ala 880 euro, nicaieri in lume. Il gasesti si la f64, neredus, la un pret cu foarte putin mai mare (1750 lei).
Obiectivul in sine e ok, doar ca nu e compatibil full-frame daca vei vrea vreodata sa faci pasul spre asta.
In afara de asta, se suprapune cu obiectivul de kit pe care il ai.
Pentru peisaje si poze la copil, merge. Pentru facut poze la animale la zoo, e egal cu 0. Iti trebuie un tele pentru asta.
Fals. 17-50 e foarte okay pentru zoo. Nu eşti în savana să ai leul la sute de metri şi elefantul la 1 km. Se suprapune cu obiectivul de kit? Aşa, şi? Ideea e că e mai bun decât obiectivul de kit.

View Postmircea812, on 25 noiembrie 2016 - 10:30, said:

Cred ca sufera (Bursul) de GAS (gear acquisition syndrome) Posted Image

Eu cred ca este suficient ce are.
Eu cred că e prea mult ce are, mai bine îl aruncă şi cumpără un Smena. Posted Image

Dacă omul crede că îl ajută, de ce nu? După ani de folosit obiectiv de kit cu f/3,5-5,6, am realizat şi eu ce înseamnă un obiectiv cu f/1.4 şi decent de clar. Asta nu că un obiectiv de kit nu ar fi okay ziua, la stradă sau peisaje unde oricum închizi diafragma.

Edited by neur0, 25 November 2016 - 10:36.


#8
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,783
  • Înscris: 06.09.2004
eu as recomanda un sigma 17-70, f2.8-4: https://www.amazon.d...gma 17-70 nikon - putin mai versatil si mai potrivit pentru uz universal. pe care il completezi intr-un viitor oarecare cu un fix de 70 si eventual un 70-200 si ai inchis problema Posted Image

Edited by born2lose, 25 November 2016 - 10:58.


#9
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,506
  • Înscris: 30.10.2003

View Postmircea812, on 25 noiembrie 2016 - 10:14, said:

Nu merita, problema nu e la scule Posted Image
D5100+50mm 1.8 (75mm pe crop) e o combinatie buna pentru pozat copilul in parc.
Au fost destule cazuri cand nu puteam sa-l incadrez.


View Postmircea812, on 25 noiembrie 2016 - 10:30, said:

Cred ca sufera (Bursul) de GAS (gear acquisition syndrome) Posted Image
Sunt perfect constient de asta! Posted Image


View PostTheUglyOne, on 25 noiembrie 2016 - 10:29, said:

Promotia aia de pe amazon e o minciuna cat casa. In vecii vecilor n-a fost obiectivul ala 880 euro, nicaieri in lume. Il gasesti si la f64, neredus, la un pret cu foarte putin mai mare (1750 lei).

Meris pentru info. Insa important nu e cat de mare e reducerea, ci daca merita 311 euro.



Uite de exemplu, acum sunt sarbatorile de iarna. Voi merge seara cu copilul la targurile de Craciun. Acolo obiectivul Kitt clar e prea intunecat, imi trebuie musai trepied. Apoi ala de 50 mm, nu e asa de wide cat sa "cuprind atmosfera". Imi place cum face cel 50mm pozele, mai ales cand nu-i lumina. Insa puteam sa incadrez oamenii doar pana la brau sau pana la bust. De aceea mi-ar trebui unu de cel mult 35 mm. Ideal ar fi, cred eu, 17-50 mm f/1.4, dar cred ca trebuie sa-mi vand masina, frigiderul si aparatul foto Posted Image


View Postborn2lose, on 25 noiembrie 2016 - 10:57, said:

eu as recomanda un sigma 17-70, f2.8-4: https://www.amazon.d...gma 17-70 nikon - putin mai versatil si mai potrivit pentru uz universal. pe care il completezi intr-un viitor oarecare cu un fix de 70 si eventual un 70-200 si ai inchis problema  
Destul de scump, trece peste limita in care nevasta ma va strange de gat ca dau atia bani pe chestii "inutile". Dar e bine de retinut. Daca gasesc o oferta mai buna poate-l iau.

Edited by Bursul, 25 November 2016 - 11:02.


#10
TheUglyOne

TheUglyOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,413
  • Înscris: 02.09.2006

View PostBursul, on 25 noiembrie 2016 - 11:00, said:


Meris pentru info. Insa important nu e cat de mare e reducerea, ci daca merita 311 euro.


Uite de exemplu, acum sunt sarbatorile de iarna. Voi merge seara cu copilul la targurile de Craciun. Acolo obiectivul Kitt clar e prea intunecat, imi trebuie musai trepied. Apoi ala de 50 mm, nu e asa de wide cat sa "cuprind atmosfera". Imi place cum face cel 50mm pozele, mai ales cand nu-i lumina. Insa puteam sa incadrez oamenii doar pana la brau sau pana la bust. De aceea mi-ar trebui unu de cel mult 35 mm. Ideal ar fi, cred eu, 17-50 mm f/1.4, dar cred ca trebuie sa-mi vand masina, frigiderul si aparatul foto Posted Image



Destul de scump, trece peste limita in care nevasta ma va strange de gat ca dau atia bani pe chestii "inutile". Dar e bine de retinut. Daca gasesc o oferta mai buna poate-l iau.

17-50 mm cu 1.4 nu exista. Sigma au niste zoom-uri cu 1.8 si 2.0, dar sunt mai scumpe.
La bugetul pe care il ai, probabil sigma 17-50 e cea mai buna solutie. Doar ca nu e full-frame si poate vei vrea vreodata sa faci pasul asta si atunci o iei de la capat cu listele de cumparaturi.

#11
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Sau Nikon 35mm f/1.8... La D5100 un stop scăzut din ISO chiar contează...

Edited by neur0, 25 November 2016 - 11:58.


#12
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,506
  • Înscris: 30.10.2003

View PostTheUglyOne, on 25 noiembrie 2016 - 11:44, said:


17-50 mm cu 1.4 nu exista. Sigma au niste zoom-uri cu 1.8 si 2.0, dar sunt mai scumpe.
La bugetul pe care il ai, probabil sigma 17-50 e cea mai buna solutie. Doar ca nu e full-frame si poate vei vrea vreodata sa faci pasul asta si atunci o iei de la capat cu listele de cumparaturi.
Nu cred ca voi trece vreodata la full-frame, poate doar daca voi face bani din fotografie.

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
http://www.f64.ro/si...ntemporary.html

Si aici gasesti ceva poze facute cu el

https://www.flickr.c...s/taviro/albums

Pentru un all-around chiar e bun.

Pentru noapte un 35 fix.

Edited by bumpocbum, 25 November 2016 - 12:12.


#14
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View PostBursul, on 25 noiembrie 2016 - 12:03, said:

Nu cred ca voi trece vreodata la full-frame, poate doar daca voi face bani din fotografie.
Mulţi şi-au zis aşa. Posted Image

Io am luat acum nişte ani cel mai ieftin aparat mirrorless pe care l-am putut găsi. Botoane? Cine are nevoie de botoane, nu-s presat de timp, nu-i nimic dacă tot stau să intru în meniuri. Senzor mai bun? Cine are nevoie de aşa ceva, îl pun pe trepied şi gata. Nu focalizează pe întuneric? Dar ce, n-am timp să focalizez manual? Obiectiv? Poi ăla de kit ce are? Şi tot aşa...

Până mi-am dat seama ce înseamnă o sculă ca lumea. Posted Image Doar faptul că economiseşti timp, nu ratezi oportunităţi, scapi de frustrări şi face banii. Posted Image

Dacă tot doreşti să faci poze cu oameni pe lumină scăzută, îţi sugerez şi un bliţ extern.

Edited by neur0, 25 November 2016 - 12:19.


#15
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,506
  • Înscris: 30.10.2003
Acum am gasit un 35mm 1:1,8G second la 140 euro. E chiar in oras la mine :D

Ufff, greu de decis!!!

#16
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View PostBursul, on 25 noiembrie 2016 - 12:22, said:

Acum am gasit un 35mm 1:1,8G second la 140 euro. E chiar in oras la mine Posted Image

Ufff, greu de decis!!!
Păi stai nene, că dacă iei în calcul SH, poate poţi găsi şi Sigma 18-35 f/1.8 la un preţ bun... Bine, nu chiar la 140 de euro dar pe la 500 acolo...

Edited by neur0, 25 November 2016 - 12:33.


#17
disturbed

disturbed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 12.01.2007
Eu zic sa te calmezi. Pune banii la ciorap si analizeaza bine situatia. Si eu cred ca e vorba de GAS. Ar fi trebuit sa stii pana acum care sunt nevoile.
Nu e greu de carat un DSLR la munte si in parc doar pt fotografii de familie? Acum ca sunt atatea alternative mirrorless APSC, esti sigur ca vrei in continuare sa investesti in sticle mediocre pt dslr?

#18
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,506
  • Înscris: 30.10.2003

View Postneur0, on 25 noiembrie 2016 - 12:32, said:

Păi stai nene, că dacă iei în calcul SH, poate poţi găsi şi Sigma 18-35 f/1.8 la un preţ bun... Bine, nu chiar la 140 de euro dar pe la 500 acolo...
500 prea mult Posted Image

View Postdisturbed, on 25 noiembrie 2016 - 12:48, said:

Pune banii la ciorap si analizeaza bine situatia.
Nu exista asa ceva. La vara trebuie sa urc un munte si trebuie investit in echipament, drumul, cazarea costa Posted Image. Ori iau acum ce-mi trebuie pentru urmatorii 2-3 ani, ori vine urmatorul hobby si ii ia locul.

Si daca nu cumpar si nu sunt convins ca nu am nevoie de un nou obiectiv raman frustrat!

Edited by Bursul, 25 November 2016 - 13:13.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate