Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 

Allview P9 energy mini

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
DonGiulliano

DonGiulliano

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 08.09.2010
.[ http://allview.ro/p9energymini/images/p9energymini/img1-222.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Lansare Septembrie 2016 Limba Romana, Engleza, Germana, Spaniola, Maghiara, Franceza, Olandeza, Rusa, Italiana etc. Retea 2G:850/900/1800/1900MHz   
3G: UMTS 900/1900/2100MHz 4G:FDD 800/1800/2100/2600MHz
TDD 1900/2300/2500/2600MHz Dual sim Da Microsim Da sim 1 si sim 2 Dimensiuni Dimensiuni 144x71x9,9mm Greutate 181g Display Tip IPS LCD HD Touchscreen Touchscreen capacitiv multitouch ONCELL 2,5D Full lamination Dimensiuni 5" Rezolutie 720x1280px Scratch Resistant Glass Dragontrail glass Caracteristici SO Android™ 6.0, Marshmallow CPU Cortex®-A53 Quad-core 1.3GHz GPU Mali T720 MP2 GPS Da AGPS Da Glonass Da Memorie Flash 16GB Memorie RAM 3GB Widget Da Multitasking Da Turn to Mute Da Radio FM Da HD Voice Da Micro SD Pana la 128GB Vibratie cand apelatul raspunde Da Culori Blue, Gold, Mocha Gold Sunet 3.5mm jack Da Difuzor Da Redare fisiere audio Da Tip alerta Vibratie, ringtone audio Video Redare Formate video FullHD 1080p Redare flux FullHD 1080p Aplicatii Bitdefender,Selfcare Camera Rezolutie camera principala 13MP cu autofocus Rezolutie camera frontala 5MP Inregistrare video FullHD 1080p Touchfocus Da High Dynamic Range(HDR) Da PDAF Da Profesinal mode Da Led flash Da Pic note Da Face beauty Da Geotagging Da Date 4G Cat 4 DL 150Mbps UP 51Mbps 3G HSDPA 21,1Mbps/HSUPA 5.76Mbps EDGE Da Class 10 GPRS Da Class 10 Bluetooth Class 4.0 cu A2DP si EDR WLAN WiFi 802.11 b/g/n 2.4GHz WiFi Direct Da USB Da 2.0 Senzori Accelerometru Da Senzor de Proximitate Da Senzor magnetic Da Senzor de lumina Da Internet Social networking Da E-mail Da Aplicatii Da Hotspot Tethering prin Wifi Hotspot USB tethering Hotspot Tethering prin Bluetooth Baterie Capacitate Li-ion 4000mAh Tip incarcator DC 5V, 1A Stand by Pana la 360h Convorbire Pana la 1180min Continut pachet
Telefon,
Manual,
Alimentator,
Cablu USB,
Cablu OTG,
Casti,
Certificat,
Blister


..ceva pareri?

mai pe scurt :
Smartphone 4G Dual SIM
Baterie SDI 4000 mAh, mod inteligent economisire energie
Spatiu Privat pentru Apeluri, Contacte, Mesaje, Aplicatii, Imagini si fisiere
Conectivitate LTE - FDD si TDD
CPU: Quad Core
GPU: Mali T720
OS: Android™ 6.0, Marshmallow
Memorie RAM: 3GB
Memorie Flash: 16GB, suporta card microSD de pana la 128GB
Camera principala 13MP cu Autofocus
Camera frontala 5MP
Screen Flash
Image PRO: filmare Full HD, Mod profesionist, GIF, Time lapse, Recunoaștere text, Memo
Display IPS HD, 5”, OnCell, Full lamination, 2.5D
Screen record
DTS, Gesturi inteligente
Lumea copiilor – meniu special pentru copii

#2
eu-DECEBAL

eu-DECEBAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,588
  • Înscris: 01.03.2015
Oare specificatiile sunt corecte sau olviu minte? Nu e prima data cand dau specificatii mincinoase. Sunt curios de ce insista sa puna pe telefoanele lor propriul lor u.i. Un android 100%stock ar fi mai bun. ALLVIEW LASATI ANDROIDUL STOCK. Cine cumpara de la ei sa nu se astepte la update.

#3
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016
Aduce cu Zenfone 3 Max sau Redmi 3S Prime http://www.gsmarena....0&idPhone2=8207

View PostDonGiulliano, on 25 noiembrie 2016 - 09:50, said:

CPU: Quad Core

MediaTek MT6753 - similar cu Snapdragon 425/61x

#4
badlink

badlink

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 24.02.2010
nu aduce cu nimic, este exact asta rebranduit >>>  http://www.gsmarena....6_mini-8241.php

#5
DonGiulliano

DonGiulliano

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 08.09.2010
mie imi place, l-am butonat la digi. m-ar incanta bateria si imi place ca e si solid, nu e chiar slim.
cred ca folosesc voucherul de la digi si imi schimb actualul v1 viper i.

#6
sorin1125

sorin1125

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 25.12.2007
Am luat acest tel pt nevastã.
Bunisor mi se pare.
Ma deranjeza ca inainte de a baga pinul pentru deblocare, sunt 5 imagini care conțin cate o comanda rapida care duce pe situl Allviw. Aceste imagini nu se pot scoate.
Stie cineva cum se poate scapa de ele? Eu am frecat tel 2 zile si nu am reusit.

#7
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004
a incercat cineva sa-i infiga un stick usb (via cablul OTG)? Ffunctioneaza, puteti accesa fisiere de pe stick? vad ca se lauda cu suport OTG dar imi fac griji ca e doar pentru incarcarea altor dispozitive.
multumesc

#8
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004

View PostDonGiulliano, on 25 noiembrie 2016 - 13:43, said:

mie imi place, l-am butonat la digi. m-ar incanta bateria si imi place ca e si solid, nu e chiar slim.
cred ca folosesc voucherul de la digi si imi schimb actualul v1 viper i.

cum a ramas, l-ai luat, cum sta cu autonomia?... am butonat si eu unul azi la MediaGalaxy si mi-a parut foarte ok, avea si optiunea de a deschide ecranul al dublu tap, af-ul la camera foarte rapid, luminozitate ok. Mi-a mai placut mult si un Viper V2 Xe care era la oferta la Flanco (ecran de 5.5, senzor IR) dar nu este in ofera Digi (inca)

View Postnanashu, on 08 ianuarie 2017 - 21:06, said:

a incercat cineva sa-i infiga un stick usb (via cablul OTG)? Ffunctioneaza, puteti accesa fisiere de pe stick? vad ca se lauda cu suport OTG dar imi fac griji ca e doar pentru incarcarea altor dispozitive.
multumesc

se pare ca partea OTG este perfect functionala (conform siteului allview), suporta mouse, tastatura, etc.

#9
DonGiulliano

DonGiulliano

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 08.09.2010
l-am luat de la digi. e super ok. se misca foarte repede. singurul dezavantaj ca e un pic cam greu dar te obisnuiesti, eu inainte am avut v1 viper i asa ca nu pot sa-l compar si cu alte telefoane. pe mn in primul rand ma interesa un telef cu autonomie mare, otg nu am incercat. camera ok, ecran ok, meniu ok. inca nu am stat sa butonez tot ce are in el dar sunt foarte multumit. imi place.

#10
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004

View PostDonGiulliano, on 15 ianuarie 2017 - 23:57, said:

l-am luat de la digi. e super ok. se misca foarte repede. singurul dezavantaj ca e un pic cam greu dar te obisnuiesti, eu inainte am avut v1 viper i asa ca nu pot sa-l compar si cu alte telefoane. pe mn in primul rand ma interesa un telef cu autonomie mare, otg nu am incercat. camera ok, ecran ok, meniu ok. inca nu am stat sa butonez tot ce are in el dar sunt foarte multumit. imi place.

multumesc mult pentru informatii. Sa-l stapanesti sanatos! Poate-ti faci timp sa pui si aici 1-2 poze facute cu camera lui (pe net nu se gasesc nicaieri), tare sunt curios ce poate.

#11
crapus

crapus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.11.2012
Salut ! A reusit cineva sa faca root ? Sau ceva metode ?

#12
rainman3446

rainman3446

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 24.04.2006
Am facut eu poze cu el, sunt clare si luminoase. L-am butonat cam o zi, asa, mi se pare ca punctele forte sunt bateria si RAM-ul. Nu am reusit sa-l fac sa inghete. Si mi-a placut si cum arata, dar asta e chestie de gusturi.

#13
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004
Dubios ca la acest model de telefon nu exista niciun fel de review cat de cat consistent... nu tu poze facute cu el, nu tu informatii despre cum sta cu temperatura, cu autonomia reala, nu tu benchmark-uri, nu stie nimeni ce model de Gionee rebranduit este (daca chiar este Gionee) etc. Mister total :(

#14
crapus

crapus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.11.2012
http://www.waltonbd....product_id=1757

#15
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004
chiar atat de proasta este camera de pe ecest p9 energy lite???
https://cristiannico...8.jpg?w=1050&h=

#16
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004
telefonul este acum la emag la pretul de 549lei! asa ca cei care nu aveti un voucher de macar 200 lei la digi nu merita sa-l luati de acolo. Fata de la Digi mi-a spus ca la ei nu exista conceptul de returnare in termen de 30 zile si migrarea catre alt produs, il poti returna doar daca are un defect :(

ba chiar e mai ieftin si ca la amanet :))
http://electronila.r...nergy-mini.html - unde este 749 sau 649 (garantie redusa)

#17
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004
Pana la urma am luat si eu telefonul asta de la digi (aveam un voucher) dar nu sunt foarte incantat de el.

1: Nu stiu cum draq de o baterie noua de 4000 reuseste sa tina (in aproape aceleasi conditii de utilizare) mai putin decat una veche (3 ani) de 2300 (pe un p5 Quad cu Android 4.1.2)...
2: Camera foto de pe spate (desi de 13 MP) este mai proasta decat cea de 8MP de pe vechiul meu P5Quad :(... chiar suspectez ca nu are 13MP nativ senzorul si ca este "umflat" din software, imaginile par "fortate" si cu un sharpness exagerat, fapt care duce la deteriorarea imaginii.
La acest capitol camera de 13MP cu senzor BSI care se gaseste pe X3 Soul Lite sta mult mai bine.
3: Se incalzeste cam tare in comparatie cu P5 Quad. La ala am vazut o singura data temperatura de 35grade, la asta e un lucru firesc sa ajunga si la peste 40 de grade. In general sta pe la 27-32 de grade (functie de ce temperatura este afara) dar creste repejor spre 40 daca se foloseste camera foto, fie ca e vorba de filmari, fie ca e vorba de poze, browser, gps. La prima incarcare cu ajutorul incarcatorului din cutie (5V la 2000) s-a incalzit iar foarte tare plus ca mai este o chestie foarte ciudata: desi voltajul maxim este de 4.3V (e scris si pe acumulator) acesta este depasit cu mult dupa ce se trece de o incarcare de 80-82%. Pe la 100% este undeva pe la 4.5V! Eu am renuntat sa-l maiincarc peste 80%...
4. androidul modificat de catre cei de la allview este pur si simplu sinistru! Nu se poate scapa de mizeria aia de screensaver atunci cand s-a blocat ecranul cu parola, nu se pot dezinstala sau macar dezactiva tot felul de balarii inutile puse de ei, meniul de shortcut-uri care se acceseaza in partea de jos a ecranului este o tampenie fara margini, etc.
5. microfonul este mai putin sensibil (cam cu 20-30%) decat cel de pe p5Q - ma refer la puterea de captare la distanta mare, pe distanta scurta (pana in 2-3 m) este foarte ok
6. diverse rahaturi pe care nu le mai enumar si care au legatura cu Android 6 - spre exemplu nu toate aplicatiile reusesc (desi toate preferintele sunt pe ON) sa scrie pe cardul microsd (camera FV5, SnapCamera HDR, ES Explorer), Tasker nu functioneaza asa de bine ca pe 4.1.2, apar cand si cand erori ale sistemului (celebrele Aplicatia X nu raspunde)

7. Atentie, acest telefon nu are - cel putin in versiunea cu soft V5310 - posibilitatea de a face screencast (Ecran Wireless, Miracast), aceasta optiune nefiind disponibila in meniul Display (asa cum apare la X3 Soul Lite spre exemplu)

8. functia DTS nu ma incanta in mod special, parca amplificatorul Yamaha din p5Q face treaba mult mai buna (nu pot testa acceasi pereche de casti pe ambele telefoane, difera standardul mufei)

9. ecranul de tip 2.5D, care nu permite montarea unei folii sau a unui geam de protectie pe intreaga suprafata.

Si acum ce-mi place:

1. Ecranul e chiar foarte OK, are un negru foarte profund, contrast bun, luminozitate peste medie (nu am probleme sa vad ceva pe el in plin soare - aici P5Q este deficitar)
2. GPS-ul functioneaza impecabil! Chiar am fost surprins sa vad ca m-a "localizat" la interior, in mijlocul casei, cam in 5 secunde si asta fara sa fie activat wifi
3. Camera foto frontala - mult peste cea pe care o are P5Q - oricum nu prea folosesc asa ceva decat pentru inregistrari "surpriza"
4. WIFI la fel de bun ca pe P5Q, adica excelent, fara caderi sau pierderi de semnal
5. Arata cat de cat ok, simplu dar elegant, am ales versiunea pe maro

mai revin cu amanunte pe parcurs si astept si alte pareri de la cei care au modelul asta de telefon


PS vad ca in oferta DIGI s-a ieftinit Lenovo K6 - 699 acum, un telefon excelent daca aveti noroc sa nimeriti unul fara probleme la microfon
PS2. la +70 lei fata de P9 Energy Mini exista V2 Viper S (799 lei) un telefon cu o camera excelenta, tot cu 3 Giga Ram dar cu 32 giga, senzor IR, ecran 5.5 FHD "clasic", Android PUR, fara balarii si este plin internetul de versiuni de soft pentru el (exista si Nougat pentru el). Singurele dezavantaje sunt ca arata ieftin (la capitolul asta P9 EM este peste el) si ca are baterie mai mica (desi s-ar putea sa tina mai mult decat asta de 4000 - vedeti cat tine bateria la K6 pentru ca este foarte bine optimizat)


#18
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004
Si sa nu uit, de filmat filmeaza chiar nesperat de bine pentru cat de "(in)capabila" este camera principala, chiar si in lumina slaba filmeaza foarte bine. ISO maxim la care poate ajunge este pe la 2270 daca bine am retinut.

Si iar un aspect care-mi displace este legat de design, mai exact amplasarea camerei de pe spate si a mufei pentru casti (pozitionata aproape pe mijloc). daca era vice-versa, ce bine era :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate