Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Consecințele credințelor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
128 replies to this topic

#19
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 Sfantul Jakob, on 25 noiembrie 2016 - 15:19, said:

Mda, aceeasi placa...
Cum e cu religia ateista si credinta in basmele evolutioniste

cum e cu școala și minimul de educație?

 mario_bril, on 25 noiembrie 2016 - 16:03, said:

Adică, ca să te luminez, toate acele vestigii descoperite sunt imposibil de explicat, oricât am încerca noi eu asta.

faptul că tu nu șii ceva nu înseamnă că nu știe nimeni.

#20
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 oMariusRO, on 25 noiembrie 2016 - 19:24, said:

Mai nea poco, eu nu te contrazic. Dimpotriva, pot fi chiar de acord. Dar atunci avem o problema "teologica". Daca exista extraterestrii care detin "tehnologia" vietii vesnice, ba poate chiar pe aceea de a "creea" un om, cine este Dumnezeu? Mai este el cel din biblie, un "zeu"? Sau este doar seful unei civilizatii avansate tehnologic? Merita el sa ne rugam, sa ii indeplinim poruncile, si asa mai departe? Nu ar fi ca si cum un trib prmitiv din junga Amazoniana ar spune ca presedintele SUA este Dumnezeu? Iti garantez ca in ochii lor poate face "minuni" la fel de mari ca alea din Biblie.
Eu de ce tot bat toba aici si va spun sa nu mai cascati gura la religiosii cultelor ? Aia sunt cu inselatul sa ingroase turma de contributori la binele lor .

Acel "dumnezeu" e liderul absolut care se afla in acea pozitie pentru ca posibil sa fi eliminat orice concurent din generatia lui, astfel "mostenind" stiinta vietii eterne si creatia vietii . Pentru a crea planete trebuia sa puna la punct asa cum si omul face , o intreaga "uzina" de productie , detine cunoastere absoluta despre univers la nivel micro si construieste tot ce isi propune , insa vrea un univers guvernat in spiritul armoniei si iubirii . Am credinta ca pamantul cu toate speciile ce le contine e opera lui dar  suntem captivi pentru a ne desavarsi in acel spirit al armoniei si iubirii ca apoi sa ofere viata eterna acelora ce indiferent de situatie au in caracterul/spiritul lor acelasi caracter cu al lui . Posibil totusi sa fi creat fiinte superioare omului cum mult inainte de a fi creat aceasta planeta si care il ajuta in punerea in practica a planurilor sale , insa dintre aceste fiinte unele s-au revoltat/razvratit impotriva guvernarii lui si care le denumim popular demoni sau diavoli . Sensul denumirilor este de tradatori, impotrivitori, iar biblic se spune ca acestia sunt generatorii raului , iar omul a fost creat si pentru a demasca spiritul /caracterul acestora fiintelor care au ramas loiali Creatorului . Ce se intampla in lumea noastra se pare ca este o influenta a acelor tradatori , indiferent ca sunt implicati in religie sau stiinta .Insa omul are datoria sa deosebeasca binele de rau chiar daca exista aceste influente.Pana si un cuvant nefolositor sau fals trebuie sa evite in a utiliza . Solutia in rezolvarea acestui deziderat e chiar acea jertfa amintita in biblie , adica fiinta ce este osandita fara vina produce in constinta oricui o curatire a spiritului de intentii gresite (pacatoase) .Practic imaginea mortii unui nevinovat trezeste constinta morala si dorinta de a-si revizui atitudinea . Asta e rolul "mantuitorului" (salvatorului) la viata eterna .

Edited by pacopaco1967, 25 November 2016 - 20:20.


#21
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

 pacopaco1967, on 25 noiembrie 2016 - 20:19, said:

Eu de ce tot bat toba aici si va spun sa nu mai cascati gura la religiosii cultelor ? Aia sunt cu inselatul sa ingroase turma de contributori la binele lor .

Acel "dumnezeu" e liderul absolut care se afla in acea pozitie pentru ca posibil sa fi eliminat orice concurent din generatia lui, astfel "mostenind" stiinta vietii eterne si creatia vietii . Pentru a crea planete trebuia sa puna la punct asa cum si omul face , o intreaga "uzina" de productie , detine cunoastere absoluta despre univers la nivel micro si construieste tot ce isi propune , insa vrea un univers guvernat in spiritul armoniei si iubirii.

Pai nu prea se pupa bre... Un lider care a eliminat orice concurenta e un fel de Putin (ma rog, un deziderat al lui). Ce treaba ar avea asta cu armonia si iubirea?

#22
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 DaculScoril0, on 25 noiembrie 2016 - 19:29, said:

faptul că tu nu șii ceva nu înseamnă că nu știe nimeni.
Poate știi dumneata, ceea ce oamenii de știință nu știu și atunci te invit să ne luminezi.

#23
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 mario_bril, on 25 noiembrie 2016 - 22:42, said:

Poate știi dumneata, ceea ce oamenii de știință nu știu și atunci te invit să ne luminezi.

De unde știi tu ce nu știu oamenii de știință? Că nu pari a avea vreo legătură.

#24
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015

 Sfantul Jakob, on 25 noiembrie 2016 - 15:19, said:

Mda, aceeasi placa...
Cum e cu religia ateista si credinta in basmele evolutioniste & extraterestrii? Posted Image


in primul rand...poate ar fi bine sa pui mana pe un DEX, sa vezi ce inseamna religie si de ce nu poate exista o "religie" ateista

in al doilea rand, dovezile evolutionismului sunt peste tot si usor disponibile.
de asemenea, sunt dovedite si ras-dovedite, de la fosile similare cu organismele actuale (dar fosile care poseda si trasaturi ale altei ramuri i.e. Archeopterix, trasaturi de pasare dar si de reptila), schelete de balena cu cioturi de membre (dovedind ca odata au avut picioare si au mers pe uscat) pana la dovezi genetice.

evolutia lucreaza si azi, cu reptile in curs de a deveni serpi

reptile care evolueaza in fata ochilor nostri, de la a depune oua la a naste pui vii



insa sa crezi ca un dzeu misterior a creat lumea si totul, in cateva mii de ani, apoi a ascuns dovezile de evolutionism ca ce? ca test pt...credinta?......asta e dovada unui infantilism exacerbat

#25
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 DaculScoril0, on 26 noiembrie 2016 - 23:50, said:

De unde știi tu ce nu știu oamenii de știință? Că nu pari a avea vreo legătură.
I-am citit, spre deosebire de dumneata.

#26
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012

 mario_bril, on 27 noiembrie 2016 - 12:36, said:

I-am citit, spre deosebire de dumneata.
Și ce ziceau, că e imposibil să punem niște bolovani unul peste celălalt ca să creăm niște piramide? :)

#27
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 a3e6u9, on 27 noiembrie 2016 - 12:57, said:

Și ce ziceau, că e imposibil să punem niște bolovani unul peste celălalt ca să creăm niște piramide? Posted Image
De fapt, spuneau că dacă dumneata nu ești în stare să înțelegi cum este alcătuită o piramidă, câte blocuri conține și ce dimensiuni au acestea, cu ce toleranțe au fost prelucrate transportate și montate, este imposibil să tragi vreo concluzie conformă cu realitatea, dovadă răspunsul dumitale.

#28
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012

 mario_bril, on 27 noiembrie 2016 - 13:01, said:

De fapt, spuneau că dacă dumneata nu ești în stare să înțelegi cum este alcătuită o piramidă, câte blocuri conține și ce dimensiuni au acestea, cu ce toleranțe au fost prelucrate transportate și montate, este imposibil să tragi vreo concluzie conformă cu realitatea, dovadă răspunsul dumitale.
Dacă erau atât de avansați anticii, de ce nu au construit zgârie-nori? :)

#29
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 oMariusRO, on 25 noiembrie 2016 - 22:24, said:


Pai nu prea se pupa bre... Un lider care a eliminat orice concurenta e un fel de Putin (ma rog, un deziderat al lui). Ce treaba ar avea asta cu armonia si iubirea?
Pai se pupa daca ceilalti erau egoisti si lacomi . Poate ca in trecutul universului au existat conflicte si a ramas doar acesta pentru ca a reusit sa elimine raul in parte. De fapt biblia spune ca inca mai exista samanta raului in univers . Popular e denumit Satan , are adeptii lui si vrea libertate totala , fara reguli morale , totul bazat pe fericirea sinelui . Interesant e ca si despre acestia se spune ca sunt tot creatia lui . Libertatea are un pret , oricand se pot naste monstri . In prezenta acestora armonia si iubirea e doar un moft in sinea Creatorului .

#30
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 a3e6u9, on 27 noiembrie 2016 - 13:13, said:

Dacă erau atât de avansați anticii, de ce nu au construit zgârie-nori? Posted Image
Întreabă-i pe ei.

#31
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 a3e6u9, on 27 noiembrie 2016 - 13:13, said:

Dacă erau atât de avansați anticii, de ce nu au construit zgârie-nori? Posted Image
Pentru ca au dorit sa faca constructii "eterne" ?

#32
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
@Cirus
Având în vedere discuția pe care am avut-o la ultima întâlnire, am revăzut datele și se pare că ar fi fost nevoie de montajul a cel puțin unei pietre în greutate de peste 2 tone perfect finisate, pe minut, la piramida lui Keops.

#33
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

 pacopaco1967, on 27 noiembrie 2016 - 13:14, said:

Pai se pupa daca ceilalti erau egoisti si lacomi . Poate ca in trecutul universului au existat conflicte si a ramas doar acesta pentru ca a reusit sa elimine raul in parte.

Deci poti sa omori un adversar daca este egoist si lacom? Cine apreciaza asta?

#34
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 mario_bril, on 27 noiembrie 2016 - 13:17, said:

@Cirus
Având în vedere discuția pe care am avut-o la ultima întâlnire, am revăzut datele și se pare că ar fi fost nevoie de montajul a cel puțin unei pietre în greutate de peste 2 tone perfect finisate, pe minut, la piramida lui Keops.

zău! Chiar așa!
Ne spui și nouă ce date ai revăzut?

#35
JhonLocke

JhonLocke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 17.04.2011

 mario_bril, on 27 noiembrie 2016 - 13:17, said:

@Cirus
Având în vedere discuția pe care am avut-o la ultima întâlnire, am revăzut datele și se pare că ar fi fost nevoie de montajul a cel puțin unei pietre în greutate de peste 2 tone perfect finisate, pe minut, la piramida lui Keops.

ia spun-ne tu noua   care sunt oamenii aia de stiinta pe care i-ai citit tu , ?

 sarac.lipit, on 25 noiembrie 2016 - 14:00, said:


creierul uman n-a evoluat 1 secundă de 12.000 de ani...după alţii 18.000, de la ultima glaciaţiune...am uitat să transportăm greutăţi de 1000 tone, să lipim perfect pietre, să ridicăm piramide etanşe ...din care au ''dispărut'' faraonii şi culmea, ''hoţii'' le-au sigilat la loc...


deci evolutia se masoara in secunde?

#36
JhonLocke

JhonLocke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 17.04.2011

 mario_bril, on 25 noiembrie 2016 - 14:11, said:

Da' dumneata crezi că am știut vreodată așa ceva? Nu există nicio dovadă, absolut niciuna că omenirea ar fi avut o civilizație atât de avansată.

deci  dupa tine omului ii e imposibil sa  construiasca asa ceva , deci hai sa ne gandim la o civilizatie extraterseta care e si mai improbabil  sa existe
ce te faci cu  faptul ca nu exista nici o dovada , absoluat nici una ca  exista o civilizatie extraterestra

 Sfantul Jakob, on 25 noiembrie 2016 - 15:19, said:

Mda, aceeasi placa...
basmele evolutioniste ? Posted Image

te astept cu  dovezi sau astept sa inchizi gura

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate