Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Consecințele credințelor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
128 replies to this topic

#1
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012
Există o problemă cu credințele științifice, nu au vreo consecință. Nu e ca și cum dacă crezi în teoria evoluției ajungi în rai și dacă nu crezi ajungi în iad.

Bănuiesc că motivul pentru care creștinismul și islamul s-au răspândit atât de mult e tocmai fiindcă mizele sunt atât de mari, vorbesc de rai și iad. În multe alte religii nu există aceste concepte. Spre exemplu, în iudaism nu există iad, deși e religia din care derivă creștinismul și islamul.

O chestie interesantă în islam e că singurul mod în care să ajungi acum în paradis e să mori luptând pentru islam, toți ceilalți trebuie să aștepte ziua judecății, deci unii se aruncă în aer ca să moară pentru islam, luând și niște păcătoși necredincioși cu ei, care (evident) ajung în iad.

O religie în care oamenii sunt judecați doar după fapte devine irelevantă, la fel și o religie în care toți oamenii ajung în același loc după moarte. Trebuie să existe repercusiuni ale credințelor pentru ca ele să prindă la mase.

Există diverse credințe pseudoștiințifice care au consecințe și care sunt foarte populare, credința că mintea are putere asupra materiei pare să fie foarte populară, mulți oameni cred că gândirea pozitivă face miracole. Mai sunt multe altele.

Credințele care au consecințe au un avantaj asupra credințelor fără consecințe. Dacă credința în teoriile științifice ne-ar da puteri nemaipomenite, bănuiesc că toți s-ar buluci să le creadă. Totuși, analfabeții științifici pot duce o viață la fel de confortabilă ca orice om de știință. Roadele științei sunt la dispoziția celor care disprețuiesc știința, dar cu ce ar ajuta să apreciem mâna care ne hrănește? Nu e ca și cum știința ne oferă viață veșnică într-un paradis, deși poate se va întâmpla și asta. :)

Suntem condamnați să ignorăm adevărul dacă nu are consecințe?

#2
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
tu chiar crezi in legea gravitatiei?!? Posted Image

fa si tu diferenta intre a crede si a sti!!!
stiinta stie, nu crede, iar creddinta crede, nu stie!... daca analizezi putin denumirile, iti dai seama si singur! Posted Image

"credinta stiintifica" e un non-sens, un oximoron...

Edited by Nero-d, 25 November 2016 - 08:53.


#3
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

 a3e6u9, on 25 noiembrie 2016 - 08:35, said:

Suntem condamnați să ignorăm adevărul dacă nu are consecințe?
eee condamnaţi...da' de unde?
obligaţi domnul meu
aşa s-a impus şi credinţa...

#4
codesmm

codesmm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 17.11.2015

 sarac.lipit, on 25 noiembrie 2016 - 09:17, said:

eee condamnaţi...da' de unde?
obligaţi domnul meu
aşa s-a impus şi credinţa...

Stiinta apartine cu preponderenta lumii fizice (lumea materiala care poate fi cercetata, descoperita) iar credinta apartine de lumea spirituala (nevazuta, necertata, nedescoprita). Orice credinta care poate fi cercetata, descoperita si analizata, poate deveni stiinta daca prezinta interes pentru cercetatori. Un exemplu simplu, in trecut faptul ca pamantul are forma sferica si se invarte a fost doar o credinta, actualmente este o stiinta descoperindu-se legile dupa care se invarte, orbita de deplasare, legile atractiei, magnetismul, etc. Cand omenirea va evolua la nivelul la care va putea vedea lumea spirituala (eterica) si o va putea cerceta, credinta va deveni stiinta. Credinta se naste atunci cand nu poti cerceta/demonstra ceva dar presupui si esti convins ca exista.

#5
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

 a3e6u9, on 25 noiembrie 2016 - 08:35, said:

Există o problemă cu credințele științifice, ....
Suntem condamnați să ignorăm adevărul dacă nu are consecințe?

Bre , esti tare greu de urmarit. Chiar mai greu decat mine Posted Image .

#6
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
http://ziarullumina....ezeu-47075.html

#7
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015

 codesmm, on 25 noiembrie 2016 - 10:08, said:

Stiinta apartine cu preponderenta lumii fizice (lumea materiala care poate fi cercetata, descoperita) iar credinta apartine de lumea spirituala (nevazuta, necertata, nedescoprita). Orice credinta care poate fi cercetata, descoperita si analizata, poate deveni stiinta daca prezinta interes pentru cercetatori. Un exemplu simplu, in trecut faptul ca pamantul are forma sferica si se invarte a fost doar o credinta, actualmente este o stiinta descoperindu-se legile dupa care se invarte, orbita de deplasare, legile atractiei, magnetismul, etc. Cand omenirea va evolua la nivelul la care va putea vedea lumea spirituala (eterica) si o va putea cerceta, credinta va deveni stiinta. Credinta se naste atunci cand nu poti cerceta/demonstra ceva dar presupui si esti convins ca exista.


pai...si cum s-a nascut credinta din moment ce apartine lumii nevazute etc ?!
cum poti afirma ceva despre ceva ce nu ai vazut, nu ai experimentat sa revii, nu poate fi testata, dovedita conform canoanelor stiintei ?!

raspuns e clar: nu poti!

religia si credinta sunt doar escrocherii!

Cred ca voltaire a spus-o clar: religia s-a nascut cand primul hot l-a intalnit pe primul prost

#8
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

 codesmm, on 25 noiembrie 2016 - 10:08, said:

Stiinta apartine cu preponderenta lumii fizice (lumea materiala care poate fi cercetata, descoperita) iar credinta apartine de lumea spirituala (nevazuta, necertata, nedescoprita). Orice credinta care poate fi cercetata, descoperita si analizata, poate deveni stiinta daca prezinta interes pentru cercetatori. Un exemplu simplu, in trecut faptul ca pamantul are forma sferica si se invarte a fost doar o credinta, actualmente este o stiinta descoperindu-se legile dupa care se invarte, orbita de deplasare, legile atractiei, magnetismul, etc. Cand omenirea va evolua la nivelul la care va putea vedea lumea spirituala (eterica) si o va putea cerceta, credinta va deveni stiinta. Credinta se naste atunci cand nu poti cerceta/demonstra ceva dar presupui si esti convins ca exista.
hmmm
interesant dar total greşit
creierul uman n-a evoluat 1 secundă de 12.000 de ani...după alţii 18.000, de la ultima glaciaţiune...am uitat să transportăm greutăţi de 1000 tone, să lipim perfect pietre, să ridicăm piramide etanşe ...din care au ''dispărut'' faraonii şi culmea, ''hoţii'' le-au sigilat la loc...
un creier lăsat în junglă va reacţiona ca al oricărui utrangutan...dacă are noroc să-l descopere...unul.
dacă pînă la 4 ani nu-i introduce nimeni informaţii, conexiunile se distrug. Deja la 7 ani este un creier pierdut, nu mai poate învăţa nimic
acum te întreb... cum de nu intervine ''credinţa''... ?

Edited by sarac.lipit, 25 November 2016 - 14:04.


#9
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 sarac.lipit, on 25 noiembrie 2016 - 14:00, said:

hmmm
interesant dar total greşit
creierul uman n-a evoluat 1 secundă de 12.000 de ani...după alţii 18.000, de la ultima glaciaţiune...am uitat să transportăm greutăţi de 1000 tone, să lipim perfect pietre, să ridicăm piramide etanşe ...din care au ''dispărut'' faraonii şi culmea, ''hoţii'' le-au sigilat la loc...
Da' dumneata crezi că am știut vreodată așa ceva? Nu există nicio dovadă, absolut niciuna că omenirea ar fi avut o civilizație atât de avansată.

#10
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015

 mario_bril, on 25 noiembrie 2016 - 14:11, said:

Da' dumneata crezi că am știut vreodată așa ceva? Nu există nicio dovadă, absolut niciuna că omenirea ar fi avut o civilizație atât de avansată.


ya man....adica toate monumentele alea masive imposibil de replicat azi (sau posibil, dar cu niste eforturi titanice chiar si cu tehnologiile de azi) sunt doar fata morgana in desert...gaze de mlastina...gotcha!

#11
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
credintele consecintelor suna mai misto

mai mario... aici m-ai dat pe spate... nu mi-as fi inchipuit ca poate exista cineva care sa aiba indoieli in aceasta privinta!
deci extraterestrii zici, nu? IT!

#12
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,212
  • Înscris: 26.01.2007

 pinguinul666, on 25 noiembrie 2016 - 11:52, said:

religia si credinta sunt doar escrocherii!
Mda, aceeasi placa...
Cum e cu religia ateista si credinta in basmele evolutioniste & extraterestrii? :habarnam:

#13
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

 Sfantul Jakob, on 25 noiembrie 2016 - 15:19, said:

Cum e cu religia ateista si credinta in basmele evolutioniste & extraterestrii?

Usor cu extraterestrii ca sunt cativa stimabili credinciosi pe aici care sunt absolut siguri ca in Biblie chiar se vorbeste despre asta.

Edited by oMariusRO, 25 November 2016 - 15:49.


#14
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 pinguinul666, on 25 noiembrie 2016 - 15:07, said:

ya man....adica toate monumentele alea masive imposibil de replicat azi (sau posibil, dar cu niste eforturi titanice chiar si cu tehnologiile de azi) sunt doar fata morgana in desert...gaze de mlastina...gotcha!
Adică, ca să te luminez, toate acele vestigii descoperite sunt imposibil de explicat, oricât am încerca noi asta.

Edited by mario_bril, 25 November 2016 - 16:03.


#15
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,212
  • Înscris: 26.01.2007
Te referi, desigur, la credincosii atei...

#16
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 Nero-d, on 25 noiembrie 2016 - 15:09, said:

credintele consecintelor suna mai misto

mai mario... aici m-ai dat pe spate... nu mi-as fi inchipuit ca poate exista cineva care sa aiba indoieli in aceasta privinta!
deci extraterestrii zici, nu? IT!
Eu nu zic nimic, decât că ele sunt inexplicabile și atât. Rămâne ca dumneata să tragi concluziile următoare, care rezultă din afirmațiile mele.

#17
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 Nero-d, on 25 noiembrie 2016 - 15:09, said:

deci extraterestrii zici, nu? IT!
Desigur .

 oMariusRO, on 25 noiembrie 2016 - 15:45, said:

Usor cu extraterestrii ca sunt cativa stimabili credinciosi pe aici care sunt absolut siguri ca in Biblie chiar se vorbeste despre asta.
Pai cum mama ma-si trecea poporul evreu Marea Rosie ? iar in desert erau umbriti de un nor si noaptea luminati de acel nor , iar  cateodata le furnizau si alimente .Asta da stiinta si pricepere in a controla natura . Aia de strabat universul au si tehnologia vietii eterne si readucerea la viata a mortilor si bineinteles ca rostul lor in univers sa faca fericiti si eterni pe merituosi . Doar nu or lua cu ei leprele si sa-i fericeasca . Va veni vremea cand omul va cerceta posibilitatea vietii eterne , numai ca habar n-are de unde sa inceapa . Si daca tot crede o astfel de posibilitate de ce incearca sa reinventeze roata cand foarte simplu ar trebui sa apeleze la extraterestri ? Cred ca stiu de ce , aia nu sunt dispusi sa-si "vanda" tehnologia , de fapt omul nici nu are cu ce sa plateasca asa ceva .Ei vor sa ofere gratis sansa vietii eterne insa doar sfintilor .

Edited by pacopaco1967, 25 November 2016 - 19:05.


#18
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

 pacopaco1967, on 25 noiembrie 2016 - 19:04, said:

Desigur .

Mai nea poco, eu nu te contrazic. Dimpotriva, pot fi chiar de acord. Dar atunci avem o problema "teologica". Daca exista extraterestrii care detin "tehnologia" vietii vesnice, ba poate chiar pe aceea de a "creea" un om, cine este Dumnezeu? Mai este el cel din biblie, un "zeu"? Sau este doar seful unei civilizatii avansate tehnologic? Merita el sa ne rugam, sa ii indeplinim poruncile, si asa mai departe? Nu ar fi ca si cum un trib prmitiv din junga Amazoniana ar spune ca presedintele SUA este Dumnezeu? Iti garantez ca in ochii lor poate face "minuni" la fel de mari ca alea din Biblie.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate