Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

Care a fost primul vostru aparat foto digital?

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#73
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,506
  • Înscris: 13.06.2004
Am căutat Olympus E10 şi am crezut că aparatul din al 2-lea link este o variantă din 2000 şi ceva a lui E10. M-au indus în erorare şi culorile pozelor... că sunt aşa, mai de anii '90, precum la aparatele vechi.

Edited by djl, 01 March 2017 - 18:15.


#74
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
pai tu cauti denumirea sau aparatul? ori te uiti dupa ambalaj daca pare mai scamosat, inseamna ca e mai vintage? hai sa nu o mai dam la intors, aici te-ai dat de gol. iar ca sa ajungi sa spui ca o camera de 2015 a ajuns sa faca poze in genul anilor 90 ..... cu tehnologia de atunci .... deja e prea mult, chiar si pt tine.

iar o camera din anii 2000 dupa cum zici, sa-mi arati si mie macar una, care a avut wifi.

#75
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005
Nu a fost primul, ci al doilea, am avut un Olympus E20P. Chiar daca acum pare depasit, pentru vremea aia avea niste elemente destul de futuristice - LCD rabatabil, mirrorless - optica de exceptie. Cu poza facuta cu aparatu asta am castigat primul meu concurs foto....hehe, ce vremuri.

Camera se afla acum la un prieten - cred ca e inca functionala.

#76
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,506
  • Înscris: 13.06.2004
Cineva de aici a avut un E10   :)    Nah, mi-aţi făcut poftă   :)

View PostDany_Darke, on 01 martie 2017 - 18:20, said:

pai tu cauti denumirea sau aparatul? ori te uiti dupa ambalaj daca pare mai scamosat, inseamna ca e mai vintage? hai sa nu o mai dam la intors, aici te-ai dat de gol. iar ca sa ajungi sa spui ca o camera de 2015 a ajuns sa faca poze in genul anilor 90 ..... cu tehnologia de atunci .... deja e prea mult, chiar si pt tine.

iar o camera din anii 2000 dupa cum zici, sa-mi arati si mie macar una, care a avut wifi.

E foarte simplu: nu am citit la modul amănunţi textul, aşa că dacă scrie de Wi-Fi pe acolo eu nu am văzut. Să-mi fie învăţătură de minte ca data viitoare să citesc totul.
Denumirea aparatului am căutat-o.
Şi am zis că avea culorile pozelor precum aparatele din anii '90.

Edited by djl, 01 March 2017 - 20:21.


#77
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
În 2001 am văzut la un amic la serviciu un Olympus E-20 https://en.wikipedia...ki/Olympus_E-20 abia apărut, costase o grămadă de bani. Primul DSLR văzut de mine (eu aveam un Sony DSC F505). Bine, habar n-aveam pe atunci ce e aia DSLR, pur și simplu concluzionasem, după cum arăta și ce poze făcea, că e un aparat pentru fotografi profesioniști, și că de acum fotografia digitală chiar devine o amenințare pentru cea cu film (pînă atunci eram convins că camerele digitale sînt jucării, nici un fotograf nu ar folosi așa ceva). Asta și pentru că omul avea, pe lîngă cameră, și o imprimantă Olympus, cu niște foi de plastic colorate, la care pozele ieșeau boboc, ca alea clasice, total diferit față de ce ieșea dacă încercam eu să tipăresc o poză de-a mea la inkjet. Adică o imprimantă cu sublimare, am aflat mai tîrziu, probabil asta http://www.olympus-g...000615p400e.jsp

Edited by abancor, 01 March 2017 - 21:50.


#78
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,097
  • Înscris: 30.04.2007
am constatat ca batrinul meu sony dsc-p30 INCA mai functioneaza. este din vremea acelui MA.VI.CA  despre care se discuta mai sus ..

Edited by r_murphy, 03 March 2017 - 10:16.


#79
VHS

VHS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 07.08.2007
Buna, nu am postat nimic de ani buni pe acest minunat forum, ma bucur sa revin. Nu am vrut sa raspund la intrebarea care e primul meu aparat. E jenant si ciudat poate pt mine. Primul si actualul cumparat in 2016 e un Hasselblad H3d-39 cu zoom HC 50-110. Pana sa ajung la el am lucrat cu jucariile altora de la film pana la dslr. Gabriel B.

#80
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
nu-mi permit h3d dar totusi nu as fi avut rabdare ca asa ceva sa fie primul aparat, as fi incercat totusi primele poze digitale cu un telefon ... etc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate