Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Flotari

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 06.03.2016
Salut! De ceva timp ma tot framanta o intrebare.
Imi aduc aminte de prin clasa a 6 a un fenomen tare ciudat. Eu nu puteam sa fac decat MAXIM 10 flotari prima serie, iar a 2 a serie indiferent de pauza era de maxim 5 flotari si pe la 3 deja simteam ca e iadul pe pamant. In schimb, un alt coleg facea 20 de flotari lejer. Intr-o zi am vrut sa fac skandenberg cu el, si miraculos l-am invins de fiecare data fara probleme. Cum e asta posibil?

Edited by red46, 24 November 2016 - 18:56.


#2
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,653
  • Înscris: 29.03.2010
Cand faci flotari, se folosesc cel mai mult muschii pieptului. Cand faci skanderberg, se folosesc cel mai mult muschii bicepsului si ai spatelui. Drept urmare sunt grupe diferite, care pot fi dezvoltate diferit la tine si la colegul tau

Edited by R10, 24 November 2016 - 18:58.


#3
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Se folosesc grupe diferite de muschi.Pieptul se face impingand greutati(flotari).Spatele tragand greutati.La scanderberg nu prea se foloseste pieptul.Forta pe grupa creste doar daca faci exercotiu.Scanderberg...incheietura, antebrat, biceps, spate, mai putin piept).

Edited by ionutz_joe2009, 24 November 2016 - 19:00.


#4
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 06.03.2016

 R10, on 24 noiembrie 2016 - 18:58, said:

Cand faci flotari, se folosesc cel mai mult muschii pieptului. Cand faci skanderberg, se folosesc cel mai mult muschii bicepsului si ai spateleui. Drept urmare sunt grupe diferite, care pot fi dezvoltate diferit la tine si la colegul tau
Si bicepsul prin ce exercitii poate fi antrenat?
Flotarile sunt direct proportionale cu forta in brate? Sau exista si cazuri in care poti face 100 de flotari lejer, dar sa nu poti ridica nici un pai?

Edited by red46, 24 November 2016 - 19:00.


#5
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Se fac pe grupe, inpinsul la piept creaza piept.Trasul creaza spate.Daca faci doar biceps la aparat n-o sa-ti creasca pieptul.

Cand faci flotari, e antrenat usor si biceps de ex.Toate sunt, dar masiv pieptul(te faci "tatos" , in functie de unghiul pe care il faci poti antrena mai multe zone din piept).Ex: faci flotari cu picioarele pe canapea( stai orizontal, dar cu varfurile la degete picioare pe ceva mai inalt, e mult mai greu pt ca iti vine centrul de greutate mai pe piept si se antreneaza alta grupa din piept(cea de sus).Iti va creste forta de impingere, dar NU ce-ti trebuie in mod direct la scanderberg.

Edited by ionutz_joe2009, 24 November 2016 - 19:14.


#6
beku111

beku111

    Membru legendar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,452
  • Înscris: 06.12.2012
La skanderberg mai ntra si antebrat din cate stiu . Te mai poti documenta pe aici :

http://www.culturism.ro/(nu baga in seama toate vorbele , spicuieste )
https://valentinbosioc.com/
https://www.youtube....sion4profession

si multe altele

#7
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

 R10, on 24 noiembrie 2016 - 18:58, said:

Cand faci flotari, se folosesc cel mai mult muschii pieptului. Cand faci skanderberg, se folosesc cel mai mult muschii bicepsului si ai spatelui. Drept urmare sunt grupe diferite, care pot fi dezvoltate diferit la tine si la colegul tau
De pectorali ai uitat.

#8
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

 red46, on 24 noiembrie 2016 - 18:59, said:

Si bicepsul prin ce exercitii poate fi antrenat?

Flexii (cu bara, cu gantere, la diferite aparate) si tractiuni la piept cu palmele spre interior. Probabil sunt si altele care imi scapa... vorbesc din amintiri deja :)

Edited by oMariusRO, 24 November 2016 - 19:14.


#9
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Biceps faci cel mai bine cu cot sprijinit si gantera.Va intra mare parte bicepsul(faci bila:)).Si fara balans.Il storci asa, dar dupa asa ceva nu mai faci mai nimic(iti scade forta in maini maxim si a doua zi ai 100% febra la biceps, cu febra vezi daca ai lucrat degeaba sau nu, fara ea nu creste forta sau masa).Biceps faci dupa piept, altfel nu mai poti face piept(antrenamentul la bicep se cam face in ziua cu piept)Spate poate sa mai faci.

Edited by ionutz_joe2009, 24 November 2016 - 19:34.


#10
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 06.03.2016
Va multumesc pentru lamuriri.

#11
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
eu cred ca faci si un pic spate cu flotarile.

#12
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

 red46, on 24 noiembrie 2016 - 18:55, said:

Salut! De ceva timp ma tot framanta o intrebare.
Imi aduc aminte de prin clasa a 6 a un fenomen tare ciudat. Eu nu puteam sa fac decat MAXIM 10 flotari prima serie, iar a 2 a serie indiferent de pauza era de maxim 5 flotari si pe la 3 deja simteam ca e iadul pe pamant. In schimb, un alt coleg facea 20 de flotari lejer. Intr-o zi am vrut sa fac skandenberg cu el, si miraculos l-am invins de fiecare data fara probleme. Cum e asta posibil?
fa zilnic flotari si fara sa vrei si pe neobservate o sa ajungi sa faci 20-30

#13
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Secretul reusitei daca vrei cresterea numarului de repetari este sa nu faci numarul maxim in prima serie si sa termini  muschiul ( tricepsul este un muschi mic ) . Daca poti face 10 bucati/ serie , atunci fa doar 7 si mareste numarul de serii . Dupa ce reusesti sa faci 7-8 serii , maresti numarul repetarilor/ serie .

#14
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
20 flotari = hipertrofie sarcoplasmica (de forma)
10 flotari = hipertrofie miofibrilara (fibre reale)

#15
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 don_dannielo, on 24 noiembrie 2016 - 22:20, said:

20 flotari = hipertrofie sarcoplasmica (de forma)
10 flotari = hipertrofie miofibrilara (fibre reale)

Si eu daca fac 30 flotari cum ii zice la simptom ? :)))))))

#16
Nea_Voicu

Nea_Voicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 29.01.2014
Cate flotari faceti ? 10 ? 20 ? doar intr-o mana.
Am o varsta mai inaintata, dar fac de cam 20 de ani de 2 ori pe zi flotari. Dimineata fac 200, iar seara 300. Si le fac toate deodata intr-o serie, nu cu pauze. Niciodata nu am facut asa ceva.  Daca trag un pic de mine, seara fac peste 500.  Eu nu il inteleg pe initiator cum sa obosesti dupa 5 ?

Edited by Nea_Voicu, 24 November 2016 - 23:36.


#17
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Numa 500 pe zi ? Nu e cam putin ?

#18
Nea_Voicu

Nea_Voicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 29.01.2014
Nu. Dar nici nu-mi trebuie mai multe. Fac pentru conditia mea fizica. Alergare 12 km., flotarile, si gimnastica.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate