Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Montaj trepte interioare pe beton - Cum se face?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
sebisibiu

sebisibiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 06.04.2011
Am o scara din beton. Avand in vedere ca firmele cer minim 1000 euro pe o scara interioara din stejar/fag (fara balustrada), am decis sa incerc sa montez eu treptele.
Am gasit trepte din fag la dedeman la 70 ron bucata. Am nevoie de 16 bucati. Nu stiu inca cum fac cu podestul.

Imi puteti spune cum este mai bine?

A. Treptele se lipesc direct pe beton (se toarna sapa autonivelanta) asa cum este aici.
B. Sau este mai bine daca fac prima data "un schelet" din lemn (cum este aici), pe care il prind cu suruburi pentru lemn. Dupa aia lipesc treptele pe acest schelet.

Mentionez ca nu am mai facut asa ceva.

#2
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
nivelat trepte , apoi lipit

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Varianta 3 stiu ca a facut-o un prieten: lipit PAL cu adeziv sau spuma (nu stiu exact), iar pe el a prins treptele.
Nu mai retin explicatia, cred ca tinea de nivelare si de cum lucreaza lemnul.

#4
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
adezivul trebuie sa fie elastic dupa intarire

#5
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Metoda 2 . Faci un montaj de scara din scandura de brad prinsa in dibluri apoi plachezi cu fag lipit cu aracet .

Edited by unucelalalt, 24 November 2016 - 14:59.


#6
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țarã ºi îmi place aºa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Masoara bine treptele alea din comert. Ca o sa te trezesti ca sunt mai mici cu 2cm decat trepta de beton.  Scrie pe ele 28cm dar atentie ca acopera doar 26, 2cm venind peste buza treptei. Daca treptele de beton au 28 garantat nu o sa se potrivesca. Eventual iei 2 in plus si le adaugi.Attached File  Screenshot_1.jpg   23.31K   137 downloads

Montajul depinde de cum sunt turnate scarile. Daca te apuci sa faci schelet de lemn sub trepte atunci trebuiau turnate prima treapta mai mica si ultima de sus mai mare. Altfel dupa montajul complet te trezesti ca prima treapta de jos are 23 cm si ultima de sus 17 in timp ce restul treptelor au 20 desi diferentele o sa fie mai mari deoarece parchetul are 1cm si treapta de lemn 3. Daca mai bagi inca 2cm de lemn sub ea...... Asta daca nu ridici si podelele de la parter si etaj cu aceasi grosime.

Edited by PoeOvidiu, 24 November 2016 - 15:33.


#7
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Pretul este mare . Cauta o firma care prelucreaza lemn masiv uscat si iesi la jumatate.
Nu te sfatuiesc sa lipesti treptele. Mergi pe o solutie de imbinare mecanica , ceva cu suruburi , eventual pe lateral daca nu doresti sa fie vizibila. Lemnul lucreaza destul de mult chiar si uscat . El isi trage si pierde umezeala in functie de specificul mediului in care il montezi . In timp se va dezlipi . Se poate  cu dibluri de plastic sau metalice expandabile si poti sa acoperi cu doape dn aceeasi esenta lemnoasa capetele suruburilor .

#8
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
daca vrei sa lipesti treptele atunci fa -o cu un adeziv flezibil gen: ceresit ft101 sau bison polymax  sau sika flex, eu asa am facut si e f ok.

#9
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012

View PostJurasikMan, on 24 noiembrie 2016 - 15:45, said:

Pretul este mare . Cauta o firma care prelucreaza lemn masiv uscat si iesi la jumatate. [...]
Pretul este mare, zici? Ai idee cat e metrul cub de lemn ne fag/stejar netivit? Sa nu imi spui de lemn luat "la negru", pentru ca riscurile sunt foarte mari cu noile legi: confiscare intregii cantitati de cherestea (nu doar ce ai fara acte), confiscarea masinii cu care se face traficul (indiferent de cine e proprietar), plus amenda de minim 3000 lei. Sunt care mai risca (din ce in ce mai putin) si sunt cei care au "spate". Dar aia nu lucreaza cu un client care are nevoie de 0.3-0.5 mc.
Ai idee cat ramane dintr-un metru cub, dupa tivire? Ai idee ce inseamna prelucrarea acestui lemn? Daca faci trepte din cherestea bruta (scandura), riscul de deformare sau fisurare/crapare a lemnului este maxim.  Mai ales la lemnul de fag, care absoarbe foarte usor umiditatea din atmosfera.
Ai idee ce inseamna prelucrarea acelui lemn, pe care il iei de la fabrica, pentru a-l face sa arate "profi"? Iti spun eu, ca trebuie rindeluit, slefuit, chituit, iar slefuit. Plus finisaje (care daca vrei sa nu ti se uzeze dupa un an, sunt scumpe), bait, grund, slefuit grundul. Apoi iar grund, iar slefuit cu smirghel fin (granulatie 200-280). Apoi un start de lac, iar slefuire, iar lac. Toate chestiile astea includ consumabile, uzura sculelor (nu ai idee ce repede mor sculele de la pulberea de rumegus), timp, samd.

View PostJurasikMan, on 24 noiembrie 2016 - 15:45, said:

[...] Nu te sfatuiesc sa lipesti treptele. Mergi pe o solutie de imbinare mecanica , ceva cu suruburi , eventual pe lateral daca nu doresti sa fie vizibila. [...] .
Treptele nelipite, in timp, vor scârțâi.
Cum se pot prinde treptele prin lateral, ca mai facut curios.?

View PostJurasikMan, on 24 noiembrie 2016 - 15:45, said:

[...] In timp se va dezlipi .[...]
Daca montajul e facut profesional, nu mai scoti treptele de acolo decat cu dalta/ranga si doar rupte. ;)

View PostAdm, on 24 noiembrie 2016 - 14:45, said:

Varianta 3 stiu ca a facut-o un prieten: lipit PAL cu adeziv sau spuma (nu stiu exact), iar pe el a prins treptele.
Nu mai retin explicatia, cred ca tinea de nivelare si de cum lucreaza lemnul.
Astea sunt improvizatii facute "pe genunchi". Chiar daca sunt si "meseriasi" care lucreaza asa.

View Postsebisibiu, on 24 noiembrie 2016 - 14:41, said:

Am o scara din beton. Avand in vedere ca firmele cer minim 1000 euro pe o scara interioara din stejar/fag (fara balustrada), am decis sa incerc sa montez eu treptele.
Am gasit trepte din fag la dedeman la 70 ron bucata. Am nevoie de 16 bucati. Nu stiu inca cum fac cu podestul.[...]
Spune-mi ce dimensiuni au treptele si contratreptele de beton, ce dimensiuni are podestul, daca vrei sa pui si treapta si contratreapta si daca pui plinta pe margine (interior/ pe treapta, exterior, sau si interior si exterior). Eventual cu poze.
Spune-mi daca treptele sunt perfect drepte sau sunt denivelate! Daca sunt denivelate, cat de mari sunt denivelarile?
Optional poti sa imi spui daca ai sculele necesare. Nu ma refer la un ciocan sau o surubelnita. Vreau sa stiu daca ai (sau daca poti face rost) de circular de mana, freza de mana, slefuitor/slefuitoare, flex, bormasina cu percutie, surubelnita cu acumulator, etc.
Spune-mi cat de repede trebuie sa fie gata! :)

In functie de asta vom stabili cum sa faci, sau daca e mai bine sa mai strangi bani si sa platesti o firma care iti da si garantie la lucrare. Posted Image

#10
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Sapa autonivelanta in timp se desprinde de placa, deci nu-i o solutie buna. Daca nu ai diferente mari intre trepte, se poate rezolva din adeziv. In acest caz e foarte important sa folosesti distantiere - cale de plastic, deoarece adezivul respectiv trage. Contratrepte pui?
Mie mi-a facut un mester 5 seturi de scari pana acum la diverse lucrari. Pretul a variat de la 6000-11000 de lei. Ca si adeziv a folosit ceva in genul Moment Fix Express (dar la galeata de 5 sau 10L).

Se poate si cu prindere mecanica daca vrei, dar trebuie sa folosesti banda de burete - altfel scârție.

#11
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postsebisibiu, on 24 noiembrie 2016 - 14:41, said:

..........Imi puteti spune cum este mai bine?
..........Mentionez ca nu am mai facut asa ceva.
Daca 1000E pare mult , o lucrare personala s-ar putea sa te coste mai mult si sa ajungi la o calitate inferioara ....
Dar ca idee ... un singur sfat : la o scara , cel mai important este sa calculezi inaltimea treptelor la final , sa fie milimetric egale ...
Numai etapa asta iti va scoate peri albi ....

#12
mateitasian

mateitasian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 22.12.2014
Attached File  20160823_133236_HDR.jpeg   71.37K   204 downloadsAttached File  20160823_133246_HDR.jpeg   64.23K   207 downloadsAttached File  20160823_135900_HDR.jpeg   60.16K   194 downloadsAttached File  20160823_175029_HDR.jpeg   53.94K   185 downloads

uite asa

#13
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Eu am dat 5000 de lei pe scari. Trepte,contratrepte,plinta exterioara si interioara si balustrada. Fag stratificat. Firma din Piatra Neamt, Fara hartii.
Daca faci singur iesi mult mai scump..

#14
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Fac tamplarie de cand nu era Dedeman pe lume , scari metal/lemn am facut de n-am par . La Dedeman materialul lemnos are preturi aberante , n-am cumparat un creion de la ei .

#15
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Venboteam .....tu ai mai fost prin magazine de bricolaj sa vezi cat costa placa de fag / stejar stratificat ? Mergi in Hornbach sa vezi. Si daca cumpara placa din magazin , cu pierderi de taiere cu tot si tot iese la jumatate .
Acum cu lipitul . Adezivul se aplica umed . Treapta trage umezeala si se umfla inainte sa se usuce adezivul. Ramane umflata , adezivul se usuca ...placa pierde treptat apa si se strange .  Acestea sunt solutii de meserasi din aia pe care  ii rupi cu bataia la o luna dupa ce ti-au luat banii .
Si da , pretul manoperei este mare ...stii de ce ? Daca ai firma stii. Ca bagi fraierului de client costul angajatilor tai , profitul tau , il pacalesti la cubaj , pui adaos comercal si la smirghelul pe care il folosesti si daca mai ai doi copii la scoala in State si o amanta minora ....si costurile astea tot in scara prostului le bagi . De aia dati faliment .
Initiator , daca ai o bruma de manualitate fa-ti singur . Nu mai cumpara tu Porscheul patronului ..lasa-l sa-l cumpere singur .

Edited by JurasikMan, 25 November 2016 - 00:25.


#16
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012

View PostJurasikMan, on 25 noiembrie 2016 - 00:18, said:

Venboteam .....tu ai mai fost prin magazine de bricolaj sa vezi cat costa placa de fag / stejar stratificat ? Mergi in Hornbach sa vezi. Si daca cumpara placa din magazin , cu pierderi de taiere cu tot si tot iese la jumatate .[...]
Crede-ma ca stiu mult mai bine decat tine care sunt preturile la material lemnos, indiferent ca vorbim despre cherestea, panouri lamelare sau panouri stratificate. Si, dupa cum spuneam mai sus, treapta aia nu se monteaza asa cum o iei tu din magazinele de bricolaj.

View PostJurasikMan, on 25 noiembrie 2016 - 00:18, said:

[...] Acum cu lipitul . Adezivul se aplica umed . Treapta trage umezeala si se umfla inainte sa se usuce adezivul. Ramane umflata , adezivul se usuca ...placa pierde treptat apa si se strange .  Acestea sunt solutii de meserasi din aia pe care  ii rupi cu bataia la o luna dupa ce ti-au luat banii . [...]
Sunt o gramada de adezivi de montat lemn, nu stiu de unde vii tu cu idei ca se umfla treapta. Din imaginatie? :D

View PostJurasikMan, on 25 noiembrie 2016 - 00:18, said:

[...] Si da , pretul manoperei este mare ...stii de ce ? [...]
Iti spun eu de ce: deoarece calitatea se plateste. Daca vrei un montaj profesionist, cu atentie la detalii, acesta implica mai mult timp de lucru, atat la pregatire, cat si la montajul de la locatie.
In piata sunt zeci de preturi si mereu se gaseste ceva "mai ieftin". Dar tot la fel sunt zeci de calitati si zeci de feluri de "meseriasi". E drept ca sunt si meseriasi sau firme care cer mult, dar calitatea e minima. Dar asta e alta discutie. Posted Image

#17
sebisibiu

sebisibiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 06.04.2011
As vrea fara contra-trepte, si fara plinta. Insa in dedeman am vazut "sistemul" cu contratrepte. Cele mai simple modele imi plac, insa nu stiu pe exterior (unde vine balustrada) cum sa fac sa iasa frumos.

O sa fac balustrada cu o firma, probabil din fier forjat.
Mi-ati dat foarte multe idei. Multumesc si pentru denumirea produselor. Ma ajuta enorm Posted Image

Daca mai aveti idei, va rog sa le postati aici.

View PostVenboteam, on 25 noiembrie 2016 - 07:38, said:

treapta aia nu se monteaza asa cum o iei tu din magazinele de bricolaj.

Te rog sa-mi zici atunci cum se face?

================================================================

Aici sunt dimensiunile:
16 trepte + podest

Dimensiuni trepte: 101.1 x 30.5 x 17 cm
Dimensiuni podest: 213 x 102

Treptele nu sunt drepte. Dar nu stiu cat de mari sunt denivelarile.

Fara contratreapta
Fara plinta
Fara scule Posted Image
Fara experienta

Balustrada o fac cu o firma din fier forjat.
Ziceti ca 1000 euro pentru trepte fara balustrada este un pret ok?

Edited by sebisibiu, 26 November 2016 - 14:47.


#18
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
Fa balustrada inainte de a monta treptele

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate