Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Masele plombate sensibile .

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 17.03.2014
Sunt permanente . Care este mai bun ?

Sunt permanente . Care este mai bun ?

#20
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

View PostFane, on 25 noiembrie 2016 - 15:59, said:

compozit autopolimerizabil. daca n-o fi o obturatie provizorie si atunci e altceva.
De fapt, cel mai probabil i-a pus un glassionomer, cu rol semi-temporar, care face bine si va urmari evolutia in timp. Ma indoiesc ca mai pune cineva compozit auto... mi-as dori din tot sufletul sa nu mai vad asa ceva in gura oamenilor.

#21
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002
mi-am depasit competentele. :)

#22
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 17.03.2014
Maseaua ce durea la rece si-a revenit complet , nu mai am treaba cu ea .
Maseaua ce durea la presiune cred ca isi revine si ea , rar ma mai jeneaza la mestecat .

View Postripper, on 27 noiembrie 2016 - 09:20, said:

De fapt, cel mai probabil i-a pus un glassionomer, cu rol semi-temporar, care face bine si va urmari evolutia in timp. Ma indoiesc ca mai pune cineva compozit auto... mi-as dori din tot sufletul sa nu mai vad asa ceva in gura oamenilor.


Acu doua zile s-a ocupat de alte masele deci sunt plombe permanente si a folosit compozit auto din ce am citit pe internet ...
Chiar asa slab este compozitul auto in comparatie cu cel foto ?

#23
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 17.03.2014
Si inca o intrebare , ce radiografii pot face pentru a vedea daca au fost curatate bine de carii , daca exista fisuri , daca exista infectii , daca sunt puse bine plombele sau daca exista alte probleme  ?

#24
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

View Postccristyan, on 27 noiembrie 2016 - 16:09, said:

Maseaua ce durea la rece si-a revenit complet , nu mai am treaba cu ea .
Maseaua ce durea la presiune cred ca isi revine si ea , rar ma mai jeneaza la mestecat .




Acu doua zile s-a ocupat de alte masele deci sunt plombe permanente si a folosit compozit auto din ce am citit pe internet ...
Chiar asa slab este compozitul auto in comparatie cu cel foto ?
Unde ai citit tu pe net ca-i compozit auto si de unde stii ca asta ti-a pus?

#25
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 17.03.2014
Pai prima data a folosit lampa , deci este compozit foto , acum s-a intarit singur deci este auto .Eu unul asa am inteles :)) nu cred ca punea glassionomer pe molar .

#26
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
De ce nu crezi tu asta?

#27
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 17.03.2014
Pai am inteles ca nu rezista la forta  ... acu daca am citit prostii pe diverse site-uri ... partea a doua Posted Image)

Imi raspunzi te rog si la intrebarea asta ?
"ce radiografii pot face pentru a vedea daca au fost curatate bine de carii , daca exista fisuri , daca exista infectii , daca sunt puse bine plombele sau daca exista alte probleme  ? "

Edited by ccristyan, 27 November 2016 - 20:41.


#28
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,228
  • Înscris: 01.12.2007
Buna ziua,

Am fost si eu la dentist si mi-a schimbat o plombacare avea infectie de cativa ani. Dupa cateva saptamani a aparut iar infectia, iar data jos, curatat mai bine si pus cu pansament pentru circa o luna de zile. Dar dupa o saptamana iar am infectie. Mi-a zis ca daca revine infectia trebuie scoasa. Se poate pune implant imediat sau ceva? Eu acum am pansamentul.

#29
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 17.03.2014
Dupa multe teste (facute in oglinda :)) ), am ajuns la concluzia ca nu doare la presiune molarul plombat acum doua saptamani ( mi-a zis dentistul atunci ca nu are cum ca a fost o carie superficiala ) , problema este molarul din spatele lui care este cariat si este pe lista vineri .

Acum problema este pe partea dreapta unde a fost de plombat doar o masea (cea sensibila ) , simt o jena in maxilar (pe la ureche) si la muschiul obrazului (nu doare dar ma termina pshihic ) , acum doua saptamani a mai luat din plomba dar jena nu a disparut , dupa multe teste in oglinda :)) , eu cred ca de vina este molarul 2 sus care apasa cu un colt pe un colt al molarului 2 jos (molari necariati sau plombati) . Oare sa  merg la un alt dentist mai batran sa imi faca ocluzia ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate