Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

Transporturile în S.U.A.

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
506 replies to this topic

#361
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,661
  • Înscris: 21.06.2016

View Postdjl, on 18 martie 2018 - 21:24, said:

Decât 20-30 ore cu maşina mai bine 20-30 cu ore cu trenul.

20-30h/masina la 70mph insemna 1400-2100 de mile X 0.54$ cit zice guvernul acum ca e cheltuiala in medie pe mila, ajungi la 700-1000$.
Cu banii astia duci ~3 oameni pe distanta asta in virf de sezon, sau o masina pe trailer pe diagonala NY-CA (3000 de mile).
Acum daca mai pui si cu cit esti platit pe ora, sau cu cit sint platiti 3 oameni pe ora, babaturile in cur, durerile de coloana, timpul pierdut,  trebuie sa fii nebun sa faci asta, doar daca ai motive speciale.

#362
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,534
  • Înscris: 13.06.2004
Interesant că după ce în 1971 "Amtrack" a preluat serviciile feroviare pe distanţe lungi, a mai rămas un tren privat. "Rio Grande Zephyr". A circulat până în 1983. https://en.wikipedia...o_Grande_Zephyr

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JasytMgV9Y4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UXquwh9t4EY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ia uite ce a apărut în Florida anul ăsta: https://en.wikipedia...wiki/Brightline
Bine, probabil fiind un stat mai dens populat, cu mai multe staţiuni turistice, reentează. Poţi transporta şi colete (pe vremuri căile ferate făceau bani şi din coletărie + poştă). Aşa precum am zis, Florida e un stat cu staţiuni şi densitate mare a populaţiei, deci nu va merge modelul ăsta peste tot, dar e ceva că se întâmplă asta în S.U.A.
Pe viitor, cine ştie, poate va apărea o linie de 100 mile la oră (160,9 k.m./h) între New York şi Miami... că pe ruta asta "Seabord"-ul a avut o porţiune de 100 mile la oră prin anii '50 sau '60 - compania a avut într-o perioadă un manager energic, căruia chiar îi păsa de calea ferată. Cred că el a spus ceva de genul "serviciile ne diferenţiază".

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/o-XW_5g_z1Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gtl7ic2Mdgg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lEMXsvKcHqg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#363
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,534
  • Înscris: 13.06.2004
Am descoperit un roman care are puţin de-aface cu subiectul nostru: https://en.wikipedia.../Atlas_Shrugged

#364
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,534
  • Înscris: 13.06.2004
Documentar despre un tip de vagon caracteristic trenurilor din S.U.A.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jQSOBgE0LZc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Pe principiul "What the funk I've just seen" (să ia duamna aminte)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hu8SrcOeDZU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by djl, 03 May 2018 - 21:13.


#365
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,512
  • Înscris: 20.10.2006

View PostRosebud09, on 19 martie 2018 - 21:03, said:

Asa cum nu exista sa iei un loc in camera la hotel.
Iei camera. Daca are un pat, ok, daca are 3 la fel, platesti toata daca n-ai gasit altceva.
Adica vrei ca pe vremea...lui Stan si Bran,  sa-ti puna in camera un necunoscut?
Vrei sa imparti cabina cu un oarecare, sud-american barbos sau mai stiu eu de obsedat??

Tu pe ce lume traiesti?

Asadar, tine minte, daca vrei vagon de dormit adevarat, trebuie sa iei cabina, care are 2-3-4 locuri. Are de toate inauntru, e ca la hotel doar ca e mica si macar un pat etajat.
Ai toaleta. chiuveta, TV, tot felul de maruntisuri, plus mancarea vine servita "in camera", de 2-3 ori. De aia si costa 300-500, ca esti boier.
In Romania la trenuri exista ambele variante, si cabine single, si cu pana la 6 paturi la comun, fiecare decide ce doreste. Cele cu 6 paturi la comun au cererea cea mai mare din motiv de pret mai mic.

Cu privire la unitatile de cazare si in Romania, in Europa dar si in America exista si unitati hostel sau care au si camere in regim hostel, acolo obligatoriu accepti straini cu tine in camera. Si da, camerele deregula sunt mixte, nu doar pentru barbati sau femei.

#366
Kersim

Kersim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,064
  • Înscris: 15.10.2016
In Rusia ai la vagonul de dormit clasa a 3-a cate 40 de insi in vagon si nu e chiar atat de rau pe cat pare la prima vedere.

Dar da, daca vrei sa te simti boier nu ai ce cauta acolo.

#367
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,661
  • Înscris: 21.06.2016
Hostelul e mult mai rar in SUA ca e in Europa, daca nu aproape inexistent.
De asemenea daca ar fi sa stau in asa ceva in Europa nici n-as clipi dar in SUA nu as face-o.

#368
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,512
  • Înscris: 20.10.2006
In marile orase sunt hosteluri si in SUA si Canada chiar daca nu la fel de multe ca in Europa.

Edited by LunaCrystal, 05 May 2018 - 20:17.


#369
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,661
  • Înscris: 21.06.2016
Stiu dar in afara de alea YMCA nu pot sa imi amintesc nici unul.
In orice oras european vezi 10 in 5 minute.

#370
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,619
  • Înscris: 02.10.2009
Yes, afara de YMCA nu am vazut vreodata hostel in AN, sau cel putin ceea ce numiti voi "hostel".
E periculos din toate punctele de vedere sa stai cu necunoscuti diversi noaptea. Sunt si probleme de igiena, sanatate.
Ceea ce exista, asemanator sunt acele cabane/adaposturi la munte, pentru turistii cu rucsacul in spate ("bakpack"), dar si acolo se inchiriaza cu camera (mare) pentru familii, grupuri, persoane care se cunosc intre ele. Elementul comun ar fi toaleta/dusurile comune pe nivel.

La comun sunt insa toate vagoanele de tren. Am stat o noapte intreaga intr-un asfel de vagon deschis, ceva du-te-vino, tot felul de oameni, nu e deloc confortabil, mai ales cand sunt doar cativa calatori in tot vagonul si iluminatul e foarte limitat. Noroc ca sunt statii rare...
Politia de transporturi patruleaza insa, si in trenuri, metrou si in autobuzele de oras. Foarte des, sa zicem ca din 10 curse (mai lungi) cu metroul/trenul usor in regiunea LA, in cel putin 8 am vazut trecand pe langa mine politaii, cate doi intotdeauna. De asemenea, soferii de pe autobuzele de oras sunt ca serifii, stapani pe vehicul, au statii radio, sunt instruiti pentru situatii de urgenta.

Edited by Rosebud09, 05 May 2018 - 21:06.


#371
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,534
  • Înscris: 13.06.2004
Ce de top era ăsta pe vremuri. Oricum, de top ar fi și azi în România, la cum au ajuns căile ferate... parcă vrem să-i copiem pe Americani   :(

Attached File  OlympianHi1.jpg   176.13K   7 downloadsAttached File  OlympianHi2.jpg   114.15K   5 downloadsAttached File  OlympianHi3.jpg   160.79K   2 downloadsAttached File  OlympianHi4.jpg   161.37K   3 downloadsAttached File  OlympianHi5.jpg   159.61K   2 downloadsAttached File  OlympianHi6.jpg   149.05K   3 downloadsAttached File  OlympianHi7.jpg   149.16K   3 downloadsAttached File  OlympianHi8.jpg   160.28K   3 downloadsAttached File  OlympianHi9.jpg   147.47K   2 downloads Attached File  OlympianHi10.jpg   163.48K   3 downloads
Attached File  OlympianHi11.jpg   152.85K   2 downloadsAttached File  OlympianHi12.jpg   134.81K   2 downloads
Attached File  OlympianHi13.jpg   144.4K   2 downloadsAttached File  OlympianHi14.jpg   146.31K   3 downloads
Attached File  OlympianHi15.jpg   150.05K   2 downloadsAttached File  OlympianHi16.jpg   140.97K   3 downloadsAttached File  OlympianHi17.jpg   149.24K   3 downloadsAttached File  OlympianHi18.jpg   148.73K   3 downloadsAttached File  OlympianHi19.jpg   183.01K   3 downloads

Attached Files



#372
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,071
  • Înscris: 20.12.2007
Cu trenul de la NY la Philadelphia in vagonul Quiet. Cu controlor special desemnat sa se asigure ca in vagonul Quiet lumea chiar e Quiet !!

Attached Files



#373
neaorin

neaorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,924
  • Înscris: 11.05.2006
In SUA am stat o singura data la hostel, in Hawaii. Camera era de 12 (parca) dar eram doar 3 in ea.
Fiind destinatie turistica, prin Hawaii erau destule hosteluri, dar in afara de acele 2 nopti la hostel am stat doar cu Airbnb, care-i o optiune mai buna din toate punctele de vedere. De fapt pentru mine a devenit prima optiune indiferent de destinatie.
Transportul in comun in Hawaii e o gluma. Doar autobuze, care vin rar. Pe Oahu mai e cum mai e, dar in rest...
Am inchiriat masina, ca nu aveam atata timp de pierdut.

Edited by neaorin, 15 November 2018 - 23:20.


#374
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,534
  • Înscris: 13.06.2004
În Honolulu au fost şi tramvaie şi fac metrou uşor cică.
Pe insula Oahu venea mau des autobuzele?    :huh:

#375
neaorin

neaorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,924
  • Înscris: 11.05.2006
Nu am mers de loc cu autobuzul, doar m-am uitat la orare si la ce mai scria lumea pe net (faptul ca intarzie des), inainte sa decid sa inchiriez masina.
In Honolulu am stat extrem de putin. Nu prea ma interesa orasul. Pe Oahu eu voiam sa ajung in zona North Shore si in munti.
Pe Kauai si Big Island am inchiriat de asemenea masina. Sunt si mai putin populate, si oricum ma interesau destule obiective care nu-s neaparat pe traseul autobuzelor. Sau la care, odata ce-ai oprit, aveai mult de asteptat pana venea urmatorul autobuz.

Cred ca merge treaba asta daca ai macar o luna la dispozitie. E clar mai usor sa te setezi pe island time daca ai mai mult timp. Eu am avut doar doua saptamani, care-i destul de putin pentru trei insule.
Oricum, din RO pana in Hawaii zborul te omoara, dar odata ajuns acolo nu e asa scump, asta daca nu cauti neaparat hoteluri si fitze.

Edited by neaorin, 16 November 2018 - 13:39.


#376
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View Postneaorin, on 16 noiembrie 2018 - 13:34, said:

Nu am mers de loc cu autobuzul, doar m-am uitat la orare si la ce mai scria lumea pe net (faptul ca intarzie des), inainte sa decid sa inchiriez masina.

Incearca acum sa faca un fel de light rail / metrou.

Honolulu Rail Transit

[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/e0/Honolulu_rail_project_construction_in_Waipahu_near_Fort_Weaver_Road_2015-07-29.jpg/1280px-Honolulu_rail_project_construction_in_Waipahu_near_Fort_Weaver_Road_2015-07-29.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cum in SUA nu exista normalitate in privinta costurilor de constructie la astfel de infrastructura, proiectul a ajuns la un buget de 9 miliarde de euro pentru 32 km de retea, adica >280 milioane $/km, mai mult decat dublu fata de cat costa 1km de metrou subteran adevarat in Europa, si nu aia de est neaparat.

#377
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,534
  • Înscris: 13.06.2004
Stimaţi tovarăşi şi prieteni, aşa precum v-am zis mai demult vă prezint din partea Poporului American cartea de la expoziţia „Transporturile în America” (înăuntru scrie „Transporturile în Statele Unite”), probabil editată prin 1963.
Poza cu regretatul Preşedinte John Fitzgeral Kennedy (J.F.K.) a fost realizată de John Bachrach


https://www.dropbox.... 1963).PDF?dl=0

P.S. 1 Oare la liniile ferate de suprafaţă o fi intrat şi tramvaiele?  După editarea cărţii au mai dispărut şi alte reţele de tramvai (de exemplu cea din Kansas City, Missourri). Aşa precum zice şi titlul utilizatorului meu, „fără tramvaie, viaţa e pustiu”
P.S. 2
Oare cum aş fi reacţionat la vremea ei la poza de mai jos? Aş fi zis „ce naţie bogată” sau m-aş fi îngrozit de nebunia aia din trafic?

Attached File  Transporturile Americane (in S.U.A.) (1963) pg. 3 Epoca automobilului Autostrada moderna langa Los Angeles.jpg   401K   1 downloads Attached File  Transporturile Americane (in S.U.A.) (1963) pg. 4 Epoca automobilului Autostrazi.jpg   433.97K   2 downloads

Edited by djl, 11 May 2019 - 23:36.


#378
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,619
  • Înscris: 02.10.2009
Am avut revista aceea. Celebra intr-un fel. La noi daca trecea cate o masina la un sfert de ora pe sosea...

Am decupat toate masinile acelea din revista si le-am lipit pe cate o pagina de caiet mic, apoi am mai pus si alte decupari, de la alte modele europene din vremea aceea care mai treceau si pe la noi (Oper Rekord, Opel Kapitan, Auto Union, etc).
Se aduna pustimea, care mai de care facea ochii mari.
Eu chiar si acum, cand mai vad cate o masina din acea vreme pe strada sau la vreo expozitie imi amintesc intotdeauna de revista aceea de acum mai bine de juma de secol.
Astia tineri acum nu pot sa-si dea seama cum era atunci, cata saracie era in tara, ce era in revista parea la ani lumina, si chiar asa era de fapt, cum vedem si dupa juma de secol de marete realizari suntem tot la foarte mare distanta de ce era atunci in US.

Intre timp transportul feroviar a decazut mult in America, mai ales cel de calatori pe distante mai lungi, dar in zonele foarte populate de pe coaste (Boston - Washington sau San. Fra - San Diego de ex ) trenurile circula inca destul de frecvent.

Edited by Rosebud09, 12 May 2019 - 02:20.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate