Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Problema clasa a V-a :D :D

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Interesanta rezolvarea de mai sus, dar o sa incerc si eu una care nu apeleaza la ecuatii si nici la metode de tipul incercare-eroare. Cred ca asta e cea mai intuitiva rezolvare pentru un elev de a 5-a. Deci:

Elevul trage 36 de sageti. Daca le-ar nimeri pe toate, ar avea 36*7=252 puncte.

Pentru fiecare sageata ratata el pierde 12 puncte (7 pe care nu le inscrie plus 5 care i se scad). In total el a pierdut 252-144=108 puncte.

108/12=9 lovituri ratate, deci 27 reusite.

(Intr-adevar, am folosit metoda falsei ipoteze, cum a spus al 2-lea user care a postat, numai ca el nu s-a obosit sa dea si rezolvarea :nonobad: )

Sper ca e destul de clar :D

#20
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Dacă ar fi reuşit toate cele 36 de încercări ar fi obţinut:
36X7=252 puncte
Cum el a obţinut 144 de puncte, însemnă că a pierdut:
252-144=108 puncte
Cele 108 puncte pierdute provin din încercări ratate
O încercare ratată scade din punctajul maxim cele 7 puncte nerealizate şi încă 5 puncte penalizare:
7+5=12 puncte
Deci numărul încercărilor ratate este:
108:12=9
Rezultă încercări reuşite:
36-9=27

L.E. ai fost mai rapid

Edited by jobist, 24 November 2016 - 00:22.


#21
x3mytiz

x3mytiz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 29.11.2003
Daca ar reusi sa nimereasca tinta in toate cele 36 de incercari, baiatul ar obtine 36 x 7 puncte = 252 de puncte. Dar, nefiind el stranepotul lui Robin Hood, mai si rateaza.
Deci ar trebui sa scadem din cele 252 de puncte cate 12 puncte la fiecare ratare (pierde 7 puncte acordate initial daca ar fi nimerit si i se 'adauga', cu minus, 5 puncte).
De cate ori se intampla asta? De 252 - 144 / 12 = 9 ori. Deci rateaza de 9 ori. Si nimereste de... 27.
Daca ar fi fost baiatul asta Robin Hood sau Wilhelm Tell ar fi fost mult mai simpla problema, pentru ca nu ar fi ratat deloc :).

Ahh, am intarziat un pic :)

#22
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Ne-am trezit toti taman acum sa dam aceeasi rezolvare Posted Image Posted Image

#23
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Ce vrei domn'e! Până am accesat şi noi cunoştinţele arhivate pe fdd-urile de 5"; au trebuit dezarhivate, gasite parolele, read-err, etc.
Până la urmă: Posted Image Posted Image

#24
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

View Postdanutz96, on 23 noiembrie 2016 - 23:18, said:

.


Daca te referi la ecuatia ca egalitatea a doua expresii, nici nu ai cum sa pui doua semne de egal in aceeasi, ca aia nu mai e ecuatie, si nu are sens ce spui.
Dar mai mult ca sigur te-ai referit la faptul ca nu poti pune egal mai departe pe un rand cand scrii egalitatea a doua expresii.
Acum explica-ne si de ce nu ai voie.
Sau tot profu tau ne explica?

Ma lasi cu vrajeala si povestile de 2 lei?
Afirmi prima data ca nu-i "tragedie" sa pui de 2 ori "="  intr-o ecuatie, cand prin definitie ecuatia ii o egalitate a 2 expresii, nu 3, nu 5 si acuma imi tii teoria chibritului pe intuneric?
Daca la scoala ai mancat creta de la tabla si ti-ai beut cerneala, lasa matematica asa cum o facut-o altii mai destepti ca noi.

#25
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009

View Postgabyxm, on 24 noiembrie 2016 - 01:11, said:


Ma lasi cu vrajeala si povestile de 2 lei?
Afirmi prima data ca nu-i "tragedie" sa pui de 2 ori "="  intr-o ecuatie, cand prin definitie ecuatia ii o egalitate a 2 expresii, nu 3, nu 5 si acuma imi tii teoria chibritului pe intuneric?
Daca la scoala ai mancat creta de la tabla si ti-ai beut cerneala, lasa matematica asa cum o facut-o altii mai destepti ca noi.
Ai înÈ›eles foarte bine la ce m am referit.
Dacã È™tii ca ecuaÈ›ia nu are decât un egal e mai grav ce ai spus, ca nici nu are sens atunci.
Și nu trebuie sa fii atât de agresiv.
Pentru ca 1) tu eÈ™ti cel care nu È™tie ce e aia o ecuaÈ›ie,  altfel nu comentai ceea ce ai comentat la omul ala care a pus doua semne de egal pe acelaÈ™i rand; 2) te-ai referit la faptul ca nu poÈ›i pune mai mult de un semn egal în continuarea unei ecuaÈ›ii ( altfel nu are sens ce ai spus); 3) dacã exact alea au fost cuvintele profesorului tãu,  îÈ›i înÈ›eleg matematica pe care o È™tii.

În concluzie : omul nu a pus doua semne de egal în aceeaÈ™i ecuaÈ›ie pentru ca asta este imposibil, de unde comentariul tãu pe lângã.
Și eu È›i am rãspuns în ideea ca ai vrut sa zici ca nu ai voie sa pui egal în continuare.  Mai bine spune ca asta ai vrut sa zici È™i ieÈ™i mai bine ;)

Edited by danutz96, 24 November 2016 - 01:21.


#26
trifangh

trifangh

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.11.2016

View PostRundas, on 23 noiembrie 2016 - 19:43, said:

Participand la un concurs de tras la tinta, un baiat a realizat 36 de lovituri si a obtinut 144 puncte. Pentru fiecare lovitura reusita a obtinut 7 puncte iar pentru fiecare ratata a pierdut 5 puncte .
Cate lovituri a reusit baiatul ?

Sa dea naiba daca am vreo idee, asa ca va rog un pic de ajutor Posted Image

Daca pierzi trei lovituri, pierzi 7+5=12 adica, 3*12=36 puncte. Acesta este secretul fata de cazul in care le faci pe toate 36.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate