Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

S-a luat de mine paznicul pentru parcare, are dreptate ?

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Dupa cate se pare parcarea este pe spatiu public - asta legat ca ala are voie ala nu are voie . Nu , nu avea dreptate portarul, ori toti ori niciunul . Exista spitale cu parcare interioara proprie cu bariera si tichet , poti intra timp limitat sau daca depasesti (30 minute parca) platesti la plecare - aici e clara situatia . Daca nu te certai si ii bagai 5 lei in buzunar a doua zi era maturata si te astepta cu zambetul pe buze Posted Image. Vrea si omul sa faca un ban cinstit si iaca ce iese ...

Edited by xilo, 23 November 2016 - 13:51.


#20
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
Daca puneai avariile, sunt sigur ca te lasa in pace. Dar nah, ai uitat sa apesi pe triunghiul rosu. Ai grija data viitoare :).

#21
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,560
  • Înscris: 20.08.2014
Mai xilo nu e deloc asa! Voi nu judecati? Parcarea aia are totusi un numar limitat de locuri, care sunt majoritatea pentru personalul spitalului (doctori si alti angajati). Logic ca ala s-a enervat, nu pt. ca nu i-a bagat 5 lei in buzunar, ci pentru ca nu mai avea unde sa parcheze doctorul cand venea!

#22
Antirsipowermate

Antirsipowermate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 791
  • Înscris: 26.08.2012
Daca era spital privat, parcarea privata; daca era spital de stat, parcarea unei institutii publice este destinata institutiei.
Deci, fara suparare, dar esti berbec. Data viitoare eu recomand sa parchezi la sectia de politie si sa le spui ca ai putina treaba mai incolo, sa vedem ce amabili vor fi baietii.

#23
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

 barbosa, on 23 noiembrie 2016 - 13:32, said:

Exista vreun semn de circulatie care interzice in mod expres parcarea pe linia de tramvai? Sau pe calea ferata?

Nu or exista semne dar exista reguli.

Daca este in exterior, cred ca trebuia marcata cumva daca era rezervata spitalului, sa stie tot prostul. Pe paznicul ala poate il platea "dom' doctor" ca sa ii tina loc de parcare rezervat, ca sigur nu l-a inchiriat de la primarie. Daca parcarea este in curtea spitalului, atunci nu era corect sa parchezi daca nu aveai treaba acolo.

Edited by oMariusRO, 23 November 2016 - 14:11.


#24
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014

 toto_riina, on 23 noiembrie 2016 - 14:05, said:

Mai xilo nu e deloc asa! Voi nu judecati? Parcarea aia are totusi un numar limitat de locuri, care sunt majoritatea pentru personalul spitalului (doctori si alti angajati). Logic ca ala s-a enervat, nu pt. ca nu i-a bagat 5 lei in buzunar, ci pentru ca nu mai avea unde sa parcheze doctorul cand venea!

Adica spitalul nu are bani sa inchirieze de la Primarie 4-20 locuri de parcare ? atunci e altceva
Cand fac un spital il construiesc pana in trotuar si scarile le fac pe trotuar(spatiu public) tui mama ei de treaba si dupa vine nea portarul sa faca "legi" ca asa i-a spus dom' profesor si el cum e neted pe scoarta ca patinezi pe circumvolutiunile lui chiar crede ca profesorocu face legile pe spatiu public .
Cand construiesti un astfel de sediu, de interes public trebuie tinut cont de 2 chestii mari si late : drumuri acces, spatiu parcare , la noi e constructia tip ciuperca ce acopere alte 2-4 imobile alaturate si parcare unde da Domnu - 4 miliarde de Eu i-as amenda pe astia plus daramarea edificiului , peste tot vad numai anomali in constructii si mutatii genetice .

Edited by xilo, 23 November 2016 - 14:14.


#25
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
Cum naiba se face ca tu in fiecare saptamana ai o problema cu parcarea?

#26
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 TurbulentWind, on 23 noiembrie 2016 - 12:59, said:

Am parcat în parcarea unui spital, având în vedere că eu mergeam în clădirea care este lângă spital

Când am ieşit din maşină, a ieşit şi paznicul din spital şi a început să zbiere că de ce am parcat fix acolo, să parchez în locul de lângă , că vine doctorul cu maşina lui.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/o2X_XNdmWws?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#27
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,401
  • Înscris: 22.08.2012
1. Te-ai gandit vreo secunda ca locurile de parcare ale unui spital sunt si pentru bolnavi, nu doar pentru dom' doctor?

2. In parcarea goala a unui hypermarket, parcheaza un nesimtin cetatean pe un loc pentru persoane cu dizabilitati. Era fix in usa, de-aia. II atrag atentia si imi raspunde obraznic: vezi vreun handicapat pe care il incurc?

Descopera asemanarile si deosebirile dintre cele doua situatii si ai gasit raspunsul la dilema ta.

#28
gazeluta

gazeluta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 23.10.2013
ar trebui sa faca ca la spitalul judetean Piatra  Neamt - parcare cu plata

#29
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008

 Antirsipowermate, on 23 noiembrie 2016 - 14:05, said:

Daca era spital privat, parcarea privata; daca era spital de stat, parcarea unei institutii publice este destinata institutiei.
Deci, fara suparare, dar esti berbec. Data viitoare eu recomand sa parchezi la sectia de politie si sa le spui ca ai putina treaba mai incolo, sa vedem ce amabili vor fi baietii.
Cred că vor fi amabili, înțeleg că e fată.

#30
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 TurbulentWind, on 23 noiembrie 2016 - 13:15, said:

Nu de aia, dar este o parcare în care zilnic vin maşini care sunt lăsate de persoane care n-au treabă în spital, că doar am văzut şi celelalte persoane care lăsau maşinile acolo şi nu mergeau la spital.
Asta este cea mai grava fisura de logica ! ( sa nu spun educatie )
Faptul ca " unul " face o ilegalitate , si nu este pedepsit , sau n-ai vazut tu , nu inseamna ca este legal , permis , acceptat .

 caiuscorneliu, on 23 noiembrie 2016 - 13:30, said:

Tu n-ai înțeles că în curtea spitalului și a bisericii nu poți parca? Adaug și cimitirul Posted Image
La cimitir se poate ...o singura data , si ultima ...

#31
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Daca aveai un membru de familie pregatit de operatie, iar doctorul rata operatia din cauza ca nu avea unde sa-si parcheze masina, cum reactionai?

#32
TurbulentWind

TurbulentWind

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 04.11.2016

 Pengoon, on 23 noiembrie 2016 - 13:27, said:

atunci de ce n-ai parcat langa parcarea spitalului?

Pentru că este inexistentă.

 tehnics, on 23 noiembrie 2016 - 13:57, said:

Daca puneai avariile, sunt sigur ca te lasa in pace. Dar nah, ai uitat sa apesi pe triunghiul rosu. Ai grija data viitoare Posted Image.

Păi oricum m-a lăsat, că am plecat Posted Image

După ce am văzut că de 3 ori s-a bâlbâit şi n-a ştiut ce să zică, evident că l-am lăsat.

Măi fraţilor, lăsaţi miştourile, că oricum mă lasă rece.
Părerea voastră despre ce persoană sunt eu este strict problema voastră, dacă vreţi să pierdeţi timpul pe aici, ok, dar în rest nu îmi mai scrieţi descrieri psihologice, pentru că păreţi plictisiţi.

Acum, referitor la subiect : şi eu am considerat ca cei care au scris că dacă este pe spaţiu public, se poate parca. Nu există bariere, nu există indicatoare, nu există nimic. Într-o parcare de spital privată există aceste lucruri.

Pe de altă parte, am realizat că am greşit şi mulţumesc persoanelor care mi-au explicat de ce.

Edited by TurbulentWind, 23 November 2016 - 20:54.


#33
nt30per

nt30per

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 16.11.2016
De aia am eu un spray roz in portbagaj....

#34
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,979
  • Înscris: 14.03.2013

 TurbulentWind, on 23 noiembrie 2016 - 13:15, said:

Nu de aia, dar este o parcare în care zilnic vin maşini care sunt lăsate de persoane care n-au treabă în spital, că doar am văzut şi celelalte persoane care lăsau maşinile acolo şi nu mergeau la spital.
Faptul ca sunt atatia nesimtiti care cred ca pot sa isi lase troaca unde au chef inseamna ca trebuie sa te amesteci si tu cu ei?
Edit: de fapt ai raspuns deja, e clar.

Edited by jm2010, 23 November 2016 - 22:55.


#35
TurbulentWind

TurbulentWind

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 04.11.2016

 jm2010, on 23 noiembrie 2016 - 22:54, said:

Faptul ca sunt atatia nesimtiti care cred ca pot sa isi lase troaca unde au chef inseamna ca trebuie sa te amesteci si tu cu ei?
Edit: de fapt ai raspuns deja, e clar.

Păcat, ar fi trebuit să citeşti până la capăt şi apoi să-ţi spui părerea.
N-ai reuşit.

#36
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
eu nu am inteles pana la urma despre ce spital este vorba?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate