Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

renuntare xanax

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
archristina

archristina

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 22.11.2016
Buna,

Am luat xanax si propranolol mai mult de un an din cauza unor palpitatii cauzate de o disfunctie tiroidiana. Initial, problema tiroidei nu a fost diagnosticata si mi s-a spus ca sunt emotiva, ca totul e pe fond de stres. Dupa analize mai amanuntite, s-a depistat cauza. Acum am rezolvat problema tiroidiana, insa nu pot sa reduc deloc doza de xanax (iau aprox. 0,40 mg/zi). As vrea sa nu mai iau deloc. Nu am tulburari de anxietate, agorafobie, atacuri de panica. Sunt tanara, nu am probleme cardiace. Ideal ar fi sa renunt la ambele, si la propranolol si la xanax.
Am incercat sa reduc treptat doza, insa observ ca la cea mai mica scadere apar din nou palpitatiile (de cele mai multe ori acasa, cand nu sunt conditii de stres). Am mai luat suplimente naturale (GABA care acopera deficitul de neurotransmitator GABA sau capsule cu ulei de lavanda, insa fara folos). Se pare ca am dezvoltat o dependenta de Xanax. Cand nu iau doza obisnuita, apar palpitatii, tensiune musculara, spasme musculare si frisoane. Am crezut ca doza pe care o iau e mica si imi va fi usor sa renunt, insa se pare ca am capatat dependenta de xanax.
Am citit schema de reducere treptata a dozei, de 12,5% la 10 - 14 zile, insa as vrea pareri de la cei care au luat xanax si au reusit sa renunte. Multumesc

Edited by archristina, 23 November 2016 - 10:49.


#2
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
E greu cu dependenta! E un drog pana la urma! E plin internetul de pareri despre Xanax.

Mergi la medic si treci pe alta benzodiazepina, ca de ex Diazepam. Are timpi mai mari de eliminare si injumatatire! Vei putea astfel renunta mai usor si cu mai putine senzatii de la sevraj.

Sanatate!

Edited by arab, 23 November 2016 - 11:00.


#3
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
5 HTP poate ajuta ? precursor de serotonina

#4
blade0blade

blade0blade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 29.09.2015
Off ce tot isi dau unii cu parerea. XANAX nu este DROG ! Daca era drog nu se putea prescrie ! Doahhhh. Este un anxiolitic si punct. Eu am renuntat la Xanax brusc, dar aveam cea mai mica doza de 0.25. Nu am avut nici cea mai mica reactie adversa. In schimb cand am incercat sa opresc si tratamentul cu Paxetin la fel de brusc, am avut reactii de sevraj... Desi aveam cea mai mica doza de altfel, simptomele au fost: tulburari de vedere, confuzie, ameteala permanenta. Acum am "redus" doza, in sensul ca rup pastila pe jumate... O sa mai continui asa o perioada si apoi voi renunta definitiv. Sper ca fara alte reactii urate... Pentru tine, parerea mea este ca trebuie scos Xanaxul, dar inlocuit o perioada cu alt anxiolitic mai slabut. Dar asta o discuti cu psihiatrul, nu pe forumuri...

#5
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Toti ne dam cu parerea...pe forum! Nu crezi? De aceea e forum..nu? Asta ai facut chiar si tu!Posted Image Baga un ochi doar la acest articol si poate te lamuresti, de ce e un drog Xanax-ul si nu numai el. Nu vorbesc de drogurile adevarate aici! Ma insel?

http://adevarul.ro/s...5233/index.html

Edited by arab, 23 November 2016 - 11:34.


#6
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
de-un psihiatru bun ai nevoie

#7
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Cipralex. Posted Image

#8
tonyvn

tonyvn

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 229
  • Înscris: 19.09.2016
mergi .mergi la psihiatru si o sa te indoape de alte nenorociri care tot asa iti vor da dependenta si ti vor face foarte mult rau in timp.
tot asa am o ruda ,fata tanara ,care a luat ani grei nu stiu ce rahat dat de doctori[ pentru tiroida] si acum nu poate face copii .

Edited by tonyvn, 23 November 2016 - 12:55.


#9
archristina

archristina

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 22.11.2016
Multumesc tuturor. Ideea e ca am depasit partea de anxietate si palpitatii care erau datorate tiroidei si acum nu se mai justifica tratamentul. Insa cand am incercat sa reduc apar simptomele de sevraj (nu am stari de panica, doar palpitatii si frisoane, spasme musculare).
Va rog sa-mi recomandati un medic intr-adevar bun care nu doreste sa prelungeasca prea mult tratamentul, inlocuind un medicament, dand altul si continuand consultatiile cu lunile, poate cu anii. Si eu imi doresc copii si nu vreau sa mai fiu dependenta de xanax. Am depasit momentul legat de anxietate, am nevoie doar de renuntarea definitiva la xanax. Nu sufar de depresie, nu am alte boli asociate (tulburare bipolara, maniaco-depresiva) sau altceva si ma intereseaza strict renuntarea la medicament.

#10
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
reduci doza usor usor, iei o jumatate de pastila o saptamana doua, apoi un sfert..

#11
blade0blade

blade0blade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 29.09.2015

 arab, on 23 noiembrie 2016 - 11:33, said:

Toti ne dam cu parerea...pe forum! Nu crezi? De aceea e forum..nu? Asta ai facut chiar si tu!Posted Image Baga un ochi doar la acest articol si poate te lamuresti, de ce e un drog Xanax-ul si nu numai el. Nu vorbesc de drogurile adevarate aici! Ma insel?

http://adevarul.ro/s...5233/index.html

Mergand pe logica ta avem asa ca DROG: banii, viata, cafeaua, mancarea,zaharul, aerul etc etc ! Creeaza dependenta nu!?!

Ontopic: imi e greu sa cred ca pe langa tulburari de anxietate nu ai avut si depresie, intr-o stare sau alta... astea cam vin la pachet. ma rog, ca cineva sa dea un exemplu de doctor, cred ca ar trebuii sa spui prima data unde locuiesti... Anyway, starile anxietate sunt tulburari, nu o boala in sine... Eu am compensat in tot acest timp fara xanax cu Magneb6. Am auzit ca omega3 si Omega6 cat si Seleniu ar fi indicate... Totusi un dr. spune ce si cum...

#12
archristina

archristina

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 22.11.2016
Nu am avut depresie, depresia e specifica hipotiroidiei si e asociata cu apatia, starea de letargie, dezinteres, lentoarea, lipsa chefului de viata, datorat in special deficitului de hormon tiroidian. Dimpotriva eram prea agitata din cauza excesului de hormoni tiroidieni. Aveam palpitatii la oboseala cauzata de efort fizic minim (palpitatii dupa ce urcam cateva scari, de exemplu, treburi casnice usoare). Lucruri pe care altadata le faceam usor, acum erau obositoare si asta m-a speriat, m-a panicat pentru ca m-a luat prin surprindere. Cand mi-am reglat problema tiroidiana, a disparut oboseala la efort fizic minim, m-am ingrasat 2,5 kg (aveam 55 kg si nu ma ingrasam orice as fi mancat) si nu mai am palpitatii decat atunci cand iau o doza mai mica de xanax. Simt ca exista diferente foarte mari dintre starea de sanatate de acum 6 luni si cea de acum. Am luat suplimente de magneziu si seleniu, spirulina. Tratamentul pentru tiroida a dat rezultate dupa 5-6 luni si trebuie oricum monitorizare permanenta. Nu fumez, nu beau cafea si nu ar trebui sa am palpitatii din alte cauze in afara de sevrajul provocat de scaderea dozei. In zilele cand iau o doza normala nu am nimic.
Depresia si anxietatea sunt luate impreuna doar daca ai tulburare bipolara (maniaco-depresiva), iar in spectrul tulburarilor de anxietate sunt multe (in general fobii - claustrofobie, agorafobie, tulburare de anxietate generalizata, atacuri de panica, frica de a vorbi in public, de a merge cu avionul). Ideea e ca o data cu tratarea tiroidei s-a rezolvat si problema palpitatiilor si nu vad o legatura cu depresia.
Nu stiu acum daca e vreo legatura intre palpitatii si temperatura. Starile se exacerbau vara, in perioada de canicula si in casa, atunci cand in camera era foarte cald si aerul era foarte uscat. Sunt in Bucuresti

#13
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Am facut si eu rost de niste lorazepam sa scap de o insomnie si am luat cate jumate sau un sfert de pastila cam o data la 2-3 zile. Am luat de vreo 5-6 ori in total si mai voiam sa iau asa, intermitent, sperand sa-mi revin, dar din ce am citit pe net e jale mare, chiar si la doze mici si chiar si intermitent. Stau si ma chinui asa, chiar daca mi-e cam mila de inima, ca ruleaza cam greu fara somn, se simte, nu vreau sa risc sa dau intr-un rebound urat, eventual si cu simptome noi.

Eu zic sa reduci doza treptat, cate putin de tot la 1-2 saptamani, adica rupi 10% din pastila, cioplesti din ea cu un cutit ceva. O sa dureze multisor, dar daca ai stat un an intreg cu asa ceva, in raport cu asta nu stiu daca mai conteaza. La injumatatire se simte serios din ce zice pe net.

Se mai procedeaza si cu benzodiazepine cu injumatatire mai indelungata, gen diazepam, dar pentru asta trebuie sa mergi la doctor, sa vezi ce iti da, in ce doza, ca sa echivaleze cumva.

Edited by Notsure, 23 November 2016 - 22:04.


#14
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,565
  • Înscris: 10.01.2012
1) satureaza-ti organismul cu magneziu
2) cauta un omega 3 cu asimilare buna, dar si o forma de vitamina E eficienta. elimina uleiurile cu omega 6. Exceptie ar putea face cel de masline.
3) ia niste probiotice mai potente, perioade lungi de timp. Ajuta la prevenire anxietatii.
4) Incearca niste acid lipoic, are o multime de efecte pozitive. Atentie doar sa nu iei prea mult mobilizezi  mercurul latent.
5) Folosesti enzime digestive? Ajuta organismul pe cai directe si indirecte.
5) Elimina zaharul si evita carbo in general. Incearca o dieta sanatoasa, fara aberatii nutritionale (soia, cereale, lactate).

Mai multe detalii despre toate acestea, poti citi aici. Atunci uitasem sa scriu ca niacina poate fi un antidepresiv foarte eficient, dar trebuie asociata cu TMG. Dar daca nu ai depresie, nu e cazul sa o folosesti.
Folosind cateva metode simple precum cele de mai sus., renuntarea la Xanax va fi mult mai simpla.


Daca tii cont de toate

#15
archristina

archristina

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 22.11.2016
Multumesc mult Nelson si notsure. Incerc sa tin cont de tot ce mi-ati spus.

#16
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
Well eu luasem Xanax timp de 5 ani !!! tin minte ca am inceput cu 0.15 mg/ zi si am ajuns la 1 sau 1.5 mg pe zi,asadar in Ianuare-Februarie 2015 am hotarat sa apelez la Psihiatru pentru ca observasem deja ca Xanax-ul imi controla pur si simplu viata,nu era zi in care sa nu fi luat o pastila de 0.50 mg,cand aveam de mers la ceva evenimente sociale luam si cate 2-3 pastile odata ca sa fiu "sigur" ca nu o sa ma apuce crizele de panica (sufar de Fobie sociala),rezultatul era ca si cum erai beat aka sedat = Zombie mai bine zis.
Ei bine prima intalnire cu Psihiatru a fost cam meh,si atunci luasem o doza destul de mare,i-am explicat cum e situatia mea,si s'a gandit sa-mi dea Clozapin (tampit Psihiatru eu nu sufar de schizo,deci habar n-am de ce mi-a dat medicamentul asta ) si ceva inca un medicament pe care nu-l mai tin minte,dar stiu ca acel medicament imi crea niste stari de agitatie,Clozapin in schimb imi crea o somnolenta zi de zi,asadar timp de 2-3 saptamani stateam in pat si dormeam,ca altceva nu puteam face,plus ca mi-a scazut doza de xanax la doar 0.25 mg/zi.
Dupa cele 2-3 saptamani am decis sa merg din  nou la Psihiatru,si i-am zis ca nu mai doresc acel medicament care ma agita tot timpul,si mi la scos,dupa care am zis ca vreau sa renunt total la Xanax si asa si a fost,in schimbul lui am primit Klonopin (alt benzo) + Clozapin,si de data asta un nou medicament "SMART" numit Coaxil (tianeptine),ei bine dupa noul tratament am inceput sa ma simt ok,dar tot am vrut sa scap de  benzodiazepine,asadar in 20 Iunie 2015 am intrerupt total si permanent tratamentul dat de Psihiatru,am intrat in sevraj "acut" timp de 7 zile,tin minte ca primele 3 zile a fost iadu pe pamant pentru mine,nici cu parinti n-am putut schimba doua vorbe,abia mancam,zici ca traiam intr-un vid si timpul trecea fara sa stiu,pratic 1 zi pentru mine era cateva ore,asa de pierdut eram.
Insa in a 13 zi de la intreureperea tratamentului,am inceput sa vad lumina de la capatul tunelului,in sfarsit m-au lasat starile de agitatie,crizele de spasm muscular,tremuraturile...etc.Tin sa precizez ca Coaxilul m'a ajutat foarte mult sa scap de dependenta de benzodiazepine,insa nu m'a vindecat si de fobia sociala pe care inca o am si acum,insa e "under control" atat timp cat mai iau Coaxil + Magne B6.
De ce inca iau Coaxil ? pentru ca nu da dependenta,ma pot lasa oricand de el si nu simt sevrajul dupa el,insa il iau ca-mi place senzatia de euforie care ti-o da,desi doza recomandata e de 3 pastile pe zi eu iau doar o pastila pe zi desi prin vara luasem si cate 3 odata acum mai  mult de o pastila nu mai pot lua,cred ca creierul meu sa echilibrat din nou dpdv chimic,de la anu o sa las din pacate si Coaxilu,pentru ca imi doresc sa fiu liber de medicamente !.

Asadar stiu e greu sa te lasi de benzodiazepine,dar nu e  imposibil,iti trebuie doar vointa,si restul vine de la sine,eu am un an deja de cand am renuntat la benzo's,si uite ca pot trai si fara ele.
Scazand doza treptat pentru mine n-a fuctionat,eu am mers pe calea "Cold Turkey",am renuntat brusc si permanent de ele,e greu sa faci asta,dar 100% scapi mai repede de ele.

#17
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
In al 5-lea an te-ai simtit mai bine decat in anul de dinainte sa incepi xanax-ul?
Si pe mine m-a bagat pe benzos, dar ma descurc fara, iau doar jumate de Ambian seara de 2 zile, ptr somn. Tot ce vad pe net ca se intampla dupa ce nu mai are efect sau incerci sa intrerupi pare mult mai nasol decat ce am acum.

#18
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
Tot la fel ca inainte,fobia sociala inca o am + simptomele ei,insa in general acum o pot controla cat de cat,numai e aceiasi experienta ca si acum 5 ani,singurul medicament eficient e timpul si vointa,eu unul mi-am propus asa,sa ma schimb an de an,imi doresc sa fiu mai sociabil si sa incerc sa accept si sa ignor gandurile care tot imi vin in cap cand sunt la un eveniment social,ma lupt contra panici cum s'ar zice,eu singur imi repet in gand "fi calm,nimeni n-are treaba cu tine" si uite asa imi revin  si trec cu brio prin acele momente.
Sper ca de la anu sa-mi gasesc si un job,si incetul cu incetul voi invinge aceasta fobie,doar vointa si rabdare sa am !.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate