Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Dubios - sinonime

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
Deci am avut o discuție super interesantă cu cineva care mă acuză că nu știu să folosesc cuvântul dubios.
Da, după dex, nu am folosit cuvântul dubios foarte corect. Propoziția a fost " Ce scor dubios" dubios fiind în acest context " ciudat" și nu "suspect"
Deci, putem folosi cuvântul dubios cu înțelesul de "ciudat,atipic" ? Eu zic că da, nu doar o dată am auzit fraze de tipul " Un cer dubios, o natură dubioasă, o melodie dubioasă " etc.
Dacă găsiți și o opinie mai "oficială" care să îmi susțină ideea, v-aș ruga frumos s-o postați.

#2
greenvision

greenvision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,120
  • Înscris: 03.01.2010
L-am folosit destul de des cu sensul atipic. Ma declar vinovat :)

#3
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

 greenvision, on 23 noiembrie 2016 - 00:44, said:

L-am folosit destul de des cu sensul atipic. Ma declar vinovat Posted Image

E şi normal, să fim serioşi, e mai neologic acest sens dar este corect, dacă în dex nu scrie asta, nu înseamnă că nu este corect.
În engleză este "weird" care este mult mai clar că se poate folosi şi în sensul de ciudat, ăsta cred că ar fi cel mai bun argument
Deşi, poate să îmi spună că nici weird nu poate însemna dubios sau vice-versa şi atunci chiar nu mai am ce să zic, decât să las timpul să treacă şi să îşi dea seama că în 2016 dubios se foloseşte şi ca "ciudat"

Edited by Velaxa, 23 November 2016 - 00:48.


#4
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
fishy ar fi mai degraba echivalentul lui dubios in eng, cel putin in cea vorbita, nu's cat de academic e cuvantul

daca spui scor dubios, ma astept sa fie supect si mai putin ciudat. cred ca ai folosit gresit cuvantul

#5
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
dubios inseamna suspect de banuiala. punct.
ca tu incerci sa-i acorzi o alta interpretare semantica, e alta poveste
in limbajul urban, poate fi folosit oricum, il poti baga langa beton, marfa, tare, etc cu ce sensuri vrei tu, dar asta nu inseamna ca e corect!

asa e, tot ce nu scrie in dex e corect, ca asa ai decretat tu! Posted Image
ne-am intelege de minune daca fiecare am acorda sensuri proprii cuvintelor dupa cum ni se scoala.

Edited by apocalipsul, 23 November 2016 - 08:18.


#6
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,556
  • Înscris: 06.03.2016

 Velaxa, on 23 noiembrie 2016 - 00:45, said:

E şi normal, să fim serioşi, e mai neologic acest sens dar este corect, dacă în dex nu scrie asta, nu înseamnă că nu este corect.
În engleză este "weird" care este mult mai clar că se poate folosi şi în sensul de ciudat, ăsta cred că ar fi cel mai bun argument
Deşi, poate să îmi spună că nici weird nu poate însemna dubios sau vice-versa şi atunci chiar nu mai am ce să zic, decât să las timpul să treacă şi să îşi dea seama că în 2016 dubios se foloseşte şi ca "ciudat"
"daca in dex nu scrie asta, nu inseamna ca nu este corect"
Corect, hai sa vorbim fiecare in parte cu propriul limbaj, ca sa nu ne mai intelegem, nu?
Ca doar ce conteaza.. dex-ul e o porcarie de care nimeni nu are nevoie pentru a vorbi corect.
Si mai ai si argument pentru prostiile pe care le scrii. Rar mai vezi asa ceva.

#7
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

 red46, on 23 noiembrie 2016 - 08:57, said:

"daca in dex nu scrie asta, nu inseamna ca nu este corect"
Corect, hai sa vorbim fiecare in parte cu propriul limbaj, ca sa nu ne mai intelegem, nu?
Ca doar ce conteaza.. dex-ul e o porcarie de care nimeni nu are nevoie pentru a vorbi corect.
Si mai ai si argument pentru prostiile pe care le scrii. Rar mai vezi asa ceva.

Deşteptule, tu ai în dex trecute toate sinonimele neologice? Deşteptule ce eşti tu deştept !

 argentum, on 23 noiembrie 2016 - 05:33, said:

daca spui scor dubios, ma astept sa fie supect si mai putin ciudat. cred ca ai folosit gresit cuvantul

Se înţelegea clar din propoziţia pe care am spus-o că e scor dubios în sensul de ciudat.
Ăsta da scor de fotbal, 8-1, scor dubios...

 apocalipsul, on 23 noiembrie 2016 - 08:13, said:

asa e, tot ce nu scrie in dex e corect, ca asa ai decretat tu! Posted Image
ne-am intelege de minune daca fiecare am acorda sensuri proprii cuvintelor dupa cum ni se scoala.

aceeaşi chestie am spus-o colegului tău deştept



codálb (vest) și cudálb (est), -ă (din co = cu și dalb. Cu coadă n´are legătură). Bălțat (alb cu roș), vorbind de boiĭ de bună rasă („robust”. De aci și numele satuluĭ Cudalbĭ din Covurluĭ). Blond (?). Vultur codalb, un fel de vultur albicĭos (haliáëtus albicillus). – În R. S. (în GrS. 6, 63) „cu coada pe jumătate albă”, vorbind de oĭ. Dubios!

Edited by Velaxa, 23 November 2016 - 10:24.


#8
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
doar unui cercel i-ar trece asa ceva prin papuc, asta e o exprimare de dovleac, mai ai si autobuzul sa fii electrod!
hai ciorba!
cristiiii! cheama-l bă pă cristii!
bă esti prost? in sensul nologic adica misto, cool
daca stii asa de bine cu ce se mananca limba romana, la ce mai intrebi? doar ca sa te faci de ras?

Edited by apocalipsul, 23 November 2016 - 10:26.


#9
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

 apocalipsul, on 23 noiembrie 2016 - 10:21, said:

doar unui cercel i-ar trece asa ceva prin papuc, asta e o exprimare de dovleac, mai ai si autobuzul sa fii electrod!
hai ciorba!
cristiiii! cheama-l bă pă cristii!
bă esti prost? in sensul nologic adica misto, cool
daca stii asa de bine cu ce se mananca limba romana, la ce mai intrebi? doar ca sa te faci de ras?

Tu ce vrei de la mine boss, totuşi? Eu doar te-am rugat să îmi aduci argumente logice dacă ai şi argumente explicate în caz că mai şi citeşti ceva pe lângă forum-uri, să vii să îmi spui că în dex nu scrie că dubios înseamnă ciudat deja o ştiam din primul post, asta în caz că citeşti printre rânduri, sau îţi obosesc ochii la post-uri mai lungi.
Pentru că este arhicunoscut că unele cuvinte precum dubios au şi alte înţelesuri şi sunt acceptate de societate, acuma că tu vrei să te dai hurr durr şi deştept  pe aici şi să mă faci cu ou şi cu oţet că nu accept limitările unei cărţi (dex-ul) este fix problema ta.
Să nu mai spun că argumentele din ultimul post şi umorul este undeva la nivelul unui copil de liceu.

#10
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
@Velaxa, ca sa dai lectii de limba romana ar fi indicat sa o vorbesti corect. Nu perfect dar nici sa abuzezi de "deci",

Quote

Deci am avut o discuţie super interesantă cu cineva care mă acuză că nu ştiu să folosesc cuvântul dubios.
...
Deci, putem folosi cuvântul dubios cu înţelesul de "ciudat,atipic" ? Eu zic că da, nu doar o dată am auzit fraze de tipul " Un cer dubios, o natură dubioasă, o melodie dubioasă " etc.


#11
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

 andreim77, on 23 noiembrie 2016 - 10:36, said:

@Velaxa, ca sa dai lectii de limba romana ar fi indicat sa o vorbesti corect. Nu perfect dar nici sa abuzezi de "deci",

Posted Image Posted Image Posted Image

Te-ai chinuit ceva ca să găseşti o greşeală, nu?

#12
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
indiferent ce argumente crezi tu ca ai, nu poti contrazice DEXul, credeam ca macar atata lucru ai inteles!
DEXul e lege, oricat de vie ar fi limba, DEXul nu e negociabil. ori ai proprietatea termenilor si intelegi semantica, ori nu! in cazul tau, nu!
esti dislexic cumva?

Edited by apocalipsul, 23 November 2016 - 10:43.


#13
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006

Quote

Te-ai chinuit ceva ca să găseşti o greşeală, nu?
Nu m-am chinuit, am remarcat din prima citire.
Cand am auzit prima data pe cineva incepand cu "deci" eram in liceu. Acum vreo 25 de ani. Am ramas paf. Inca nu mi-am revenit Posted Image

Edited by andreim77, 23 November 2016 - 10:42.


#14
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

 apocalipsul, on 23 noiembrie 2016 - 10:40, said:

indiferent ce argumente crezi tu ca ai, nu poti contrazice DEXul, credeam ca macar atata lucru ai inteles!
DEXul e lege, oricat de vie ar fi limba, DEXul nu e negociabil. ori ai proprietatea termenilor si intelegi semantica, ori nu! in cazul tau, nu!
esti dislexic cumva?

Este negociabil că doar dex-ul se schimbă, nu ai mai citit cărţi vechi? :-/

#15
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007

 andreim77, on 23 noiembrie 2016 - 10:42, said:

Cand am auzit prima data pe cineva incepand cu "deci" eram in liceu. Acum vreo 25 de ani. Am ramas paf. Inca nu mi-am revenit Posted Image
Si de ce ai ramas, ma rog, paf?

#16
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
nu de catre tine, nu acorzi tu sensuri noi cuvintelor!
altfel spus, daca tu zici una si DEXul exact pe dos, cine crezi ca are dreptate?!? Posted Image

pana la urma nu e vorba de DEX ci de incapatanarea ta de a nu accepta ca n-ai dreptate!
ca nu DEXul te-a determinat sa deschizi topicul, DEXul e clar in aceasta privinta!

Edited by apocalipsul, 23 November 2016 - 11:01.


#17
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

 apocalipsul, on 23 noiembrie 2016 - 10:57, said:

nu de catre tine, nu acorzi tu sensuri noi cuvintelor!
altfel spus, daca tu zici una si DEXul exact pe dos, cine crezi ca are dreptate?!? Posted Image

pana la urma nu e vorba de DEX ci de incapatanarea ta de a nu accepta ca n-ai dreptate!
ca nu DEXul te-a determinat sa deschizi topicul, DEXul e clar in aceasta privinta!

Prin urmare, nu o să mai foloseşti/folosim cuvântul dubios cu înţelesul de ciudat, da ?

#18
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006

 Chifteluta, on 23 noiembrie 2016 - 10:53, said:

Si de ce ai ramas, ma rog, paf?
nu conteaza, nu te obosi prea mult.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate