Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Problema restaurare volum din tastatura

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,223
  • Înscris: 06.03.2011
Salutari!

Am un laptop cu output audio catre o boxa si o tastatura (wireless, cu toate ca nu cred ca ar conta) cu butoane media dedicate.
Cand apas pe butoanele de "volume up/down" imi apare screenul acela micut de la driverele audio cu modificarea suferita si totul functioneaza corect.

Daca in schimb, apas butonul de "mute" (volumul = 0 - which is correct, once again), la revenire (cand il apas din nou) apare acea grafica ce imi valideaza modificarea (volumul revine la nivelul anterior >0 - OK) dar sunetul nu se mai aude in boxa si nu stiu de ce.

Daca execut acelasi experiment fara boxa (doar cu difuzoarele laptopului) , totul functioneaza corect.

PS. As mai putea preciza si faptul ca am un monitor ca extended display cu difuzoare incorporate, poate are cumva legatura si el, caci in momentul in care l-am instalat difuzoarele lui devenisera prioritate pana a nu seta eu manual outputul corespunzator boxei.

Idei?

Multumesc!

Edited by vlad29marko, 22 November 2016 - 23:13.


#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
idei? pai nici nu ai zis despre ce echipamente vb. asa la general, pareri sunt multe. dar una e sa vb de ceva de 2 lei sau ceva de 1000 de lei. da detalii.

#3
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,223
  • Înscris: 06.03.2011
Cred că driverele de la placa de sunet sunt de vină, nu controlează bine ieșirea aceea externă la care e conectată boxa.
Nu prea cred că am ce face, sunt up to date cu ele oricum.

Nu e vorba despre niciun echipament sofisticat. O boxă obișnuită și un laptop cu o placă de sunet normală cu toate driverele Dolby Digital Plus aferente, la zi.

#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
sunt secrete daca sunt atat de obisnuite? plus de asta, trebuie si incadrat topicul in aria corecta, acum e in aer pe undeva

#5
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,223
  • Înscris: 06.03.2011
Nu, doar ca nu vad cu ce ar fi fost diferita problema mea daca aveam laptop de alta marca sau altfel de placa de sunet.
Pe mine ma interesa ca principiu, unde ar putea interveni defectiunea.

Multumesc oricum!
N-am stiut unde sa-l incadrez mai bine de atat, scuze.

#6
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
ca sa nu o lungim, ca devine offtopic si nu agreez sentimentul.

pot fi probleme specifice de hardware, ori hardware in combinatie cu software, software incompatibil, probleme chiar de bios pe acel model, idem si la boxe, daca sunt din acelea la 20 de lei cu "100W" sau 2000 de lei cu 100W.

sper ca-mi intelegi ideea. de aceea daca vrei sa afli un raspuns pertinent, scrii si despre ce ne povestesti, altfel, lumea se uita si trece mai departe pt ca nu stie despre ce e vb. asta daca vrei sa primesti vreun raspuns.

#7
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,223
  • Înscris: 06.03.2011
Am găsit o pseudo-rezolvare. :))

Apăs mute (volumul rămâne la nivelul anterior stabilit, dar se activează funcția mute), apăs unmute (volumul rămâne la nivelul anterior stabilit și se dezactivează funcția de mute) fără rezultat însă.
Ceea ce fac eu pentru a-l redresa este să merg de la nivelul curent de volum până la 0 manual, cu VolumeDownKey și apoi să revin la intensitatea inițială cu VolumeUpKey.

Așa se rezolvă treaba, cred deci că e vorba de ce semnale trimite tastatura wireless. Funcțiile ei sunt de vină. :D

Meh, workaround, but still... :D

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate