Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

costuri ridicare casa la rosu aliniate la anul 2016

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#19
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
http://www.arhitectg...CFZMK0wod_1QMXQ

Te mai poti uita si-n link.Eu de acolo am ales.Sunt niste proiecte superbe.

http://www.arhitectg...casa-cu-etaj-13

Asta am facut, mici modificari la interior.Mi-a fost frica sa ma bag la ceva mai complex.Nu stiam daca imi ajung banii.

E o diferenta, se intra printr-o terasa care tine pe toata lungime(pleaca din balcoane) si contine o intrare in forma de cerc in dreptul usii acces casa.Am ales proiectul pt ca am si balta in spate, trebuia s-o vad din casa.Pe spate are balcon comun pt cele 2 dormitoare.

Am constatat dupa ca toate temerile mele au fost degeaba.Ori am avut echipa buna care nu m-a taxat la forme.Puteam face si ceva mai complex in banii aia.Acum nu ma mai sperie formele pe rotund, trapez etc.

Daca te ajuta, negocierea manopera a plecat de la 12500, a ajuns la 8000.Casa nu are 230 ci 200(am taiat cat am putyt fara sa afecteza forma si interioarele).

Edited by ionutz_joe2009, 25 November 2016 - 19:12.


#20
raimond

raimond

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 29.12.2008
in ultimul timp am tot citit  despre casa cu mansarda si casa cu pod
multi spun ca mansarda  ar aduce si costuri mari pt izolare termica    vara  fff cald si iarna frig    drept sa spun  nu am locuit  intro- camera mansardata decat  la o pensiune  dar nu mi sa parut  ceva extrem
ce parere aveti sau ce imi puteti spune dcaa aveti mansarda

View Postionutz_joe2009, on 25 noiembrie 2016 - 18:45, said:

http://www.arhitectg...CFZMK0wod_1QMXQ

Te mai poti uita si-n link.Eu de acolo am ales.Sunt niste proiecte superbe.

http://www.arhitectg...casa-cu-etaj-13

Asta am facut, mici modificari la interior.Mi-a fost frica sa ma bag la ceva mai complex.Nu stiam daca imi ajung banii.

E o diferenta, se intra printr-o terasa care tine pe toata lungime(pleaca din balcoane) si contine o intrare in forma de cerc in dreptul usii acces casa.Am ales proiectul pt ca am si balta in spate, trebuia s-o vad din casa.Pe spate are balcon comun pt cele 2 dormitoare.

Am constatat dupa ca toate temerile mele au fost degeaba.Ori am avut echipa buna care nu m-a taxat la forme.Puteam face si ceva mai complex in banii aia.Acum nu ma mai sperie formele pe rotund, trapez etc.

Daca te ajuta, negocierea manopera a plecat de la 12500, a ajuns la 8000.Casa nu are 230 ci 200(am taiat cat am putyt fara sa afecteza forma si interioarele).

Ce costuri ati avut la rosu?

#21
stefan011

stefan011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 15.03.2012
Eu te sfatuiesc sa-ti faci cu pod. Pe langa motivele care le-ai enumerat tu, iti mai dau eu unul: folia de sub invelitoare se poate sparge in timpul montarii acesteia, se largesc gaurile de la cuie sau se "macina" in timp, etc. In concluzie nu cred ca tine mai mult de 10 ani . Unde crezi ca va intra tot condensul? In izolatia ta.

#22
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
ionut, motivele invocate sunt total gresite. si sa explic. folia de sub invelitoare nu se sparge in timp, ci este sparta de la bun inceput. tu cum crezi ca se instaleaza? cu pelicanol?
si la pod, oricum este recomandat sa pui folie. la noi nu se punea din nestiinta si ca nu era ccesibila, dar altfel aveai condens si ploaie in interiorul podului. folia face ca acest condens sa curga la vale.
si calitatea foliei face diferenta. intr'o folie de calitate bagi un cui si apoi torni 50l de apa. folia face burta su greutatea apei, dar nu curge o picatura pe unde este bagat cuiul.
apoi o folie de foarte buna calitate, poate rezista fara acoperire, direct sub cerul liber si 12 luni. vorbim de calitate f buna. o folie decenta, acuperita cu o invelitoare, poate avea o durata de viata mai mare decat invelitoarea propriu zisa.

sa;si faca sau nu cu mansarda, cu pod etc, este o decizie ce o poate lua considerand x factori. dar nu va ataranati de folie. cu 200-400 de euro luati o folie decenta pentru o casa medie.

View Postraimond, on 25 noiembrie 2016 - 21:11, said:

in ultimul timp am tot citit  despre casa cu mansarda si casa cu pod
multi spun ca mansarda  ar aduce si costuri mari pt izolare termica vara  fff cald si iarna frig drept sa spun  nu am locuit  intro- camera mansardata decat  la o pensiune  dar nu mi sa parut  ceva extrem
ce parere aveti sau ce imi puteti spune dcaa aveti mansarda


cine are iarna fff frig si vara fff cald inseamna ca nu a avut costuri mari pentru izolare. costul izolarii mansardei nu este asa de mare daca o iei metodic.
daca pui pod, trebuie sa pui izolatie oricum. si ceva decent este 20cm. nu este mult. daca pui 10cm pe peretii exteriori (ceea ce e cam putin), 20cm in pod este echivalent, deorece cele mai mari pierderi le vei avea prin pod.
acum, sa dublezi cantitatea, sa faci la mansarda 40cm, nu este un cost f mare. este un cost extra, dar nu asa de mare. poti masura sa vezi cat ai. vorbim de poate 1000 de euro in plus sau pe acolo.
dar stai, ce am spus? 40cm? flutu'i, ce nene esti nebun cu 40 de cm? lasa ma ca merge si cu mai putin. pun 20 si de e vara cald, deschid geamul, aer conditionat ma cost amai putin, iarna pun un lemn pe foc etc. 20cm sa fie. vine mesterul si zice: stii: 20cm sunt fara rost. it spun eu nu ai nevoie de atat. uite stiu eu pe cineva etc etc, si uite si aici, capriorii tai sunt de 8cm. unde pun eu 20cm. adsculta la mine, punem 8cm de izolatie intre capriori, dar fii atent, punem din aia DD (sau xps, sau eps 120 dupa caz)* si daca pui din asta mai comnpresat izoleaza dublu cat unu de 16**.

si uite asa ajunge al nostru sa aiba casa izolata cu 8cm, crezand e e cat unul de 16 si el avand nevoie de vreo 40cm si sa se vaite ca iarna e fff frig, vara e fff cald....


*ceea ce e o prostie, pentru ca atat DD vata, cat si xps sau eps indiverent de gradul de compresie, va avea cam tot aceeasi putere de izolatie. diferentra e de sub 5%.
** repet, e o prostie!

Edited by argentum, 25 November 2016 - 21:56.


#23
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
La mansarda, daca se izoleaza tavanul cu 2 straturi vata plus izolatie polistiren intre patrati acoperis(nu stiu daca umezeala mai iese din casa si cat de ok e din acest punct de vdr) , nu mai ai nevoie de vara de Ac.Am verificat la cineva si era temp de 22 grade la mansarda, afara canicula de cuptor.Eu am doar 2 straturi vata si se cam incinge vara.E suportabil, dar nu ok.


Folia se monteaza obligatoriu pt protectie sarpanta(condens pe tabla ftaza interioara=> cade pe sarpanta=>putrezeste sarpanta in timp).De regula vine in chitul de montaj (Bel Profile am eu, folia e din kevlar, este prezenta si la Lindab, etc, vb de marci mai serioase, la restul se coace folia).

Daca crezi ca ai bani, fa etaj fara doar si poate.Rigipsul si toate au durata de viata mai mica decat betonul.Placa din beton va ramane acolo pt totdeauna.Mie imi cam pare rau acum ca nu am facut placa.Nu temperatura e pbl ci durata de viata mai scurta.

La mine e mansardat cam un metru, zicem camera 4 m lungime(3 m tavan normal, un metru  catre exterior mansardat ).Sunt camere normale aproape, poti copia din ce am explicat/scris.

Edited by ionutz_joe2009, 25 November 2016 - 22:36.


#24
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
App.Banuiesc ca o placa in plus va cere si fundatie plus stalpi mai zdaveni.Trebuie sa intrebi proiectantul daca si cat se modifica si acele variabile.Automat, va cere si ceva mai multa caramida.

Edited by ionutz_joe2009, 25 November 2016 - 23:03.


#25
raimond

raimond

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 29.12.2008
http://www.arhitectg...casa-cu-etaj-39


in sfarsit am gasit ceva care  imi place  ce ziceti ?

problema  mare sunt cu finantele ...... aud in stanga si"n dreapta sume  care nu prea bat cu cele date de proiectant  
se zice ca ar fi 200 euro /mp  la rosu

#26
raimond

raimond

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 29.12.2008
manoper estimativa aproximativ 25.000 lei

#27
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

View Postraimond, on 20 decembrie 2016 - 19:49, said:

http://www.arhitectg...casa-cu-etaj-39


in sfarsit am gasit ceva care  imi place  ce ziceti ?

problema  mare sunt cu finantele ...... aud in stanga si"n dreapta sume  care nu prea bat cu cele date de proiectant  
se zice ca ar fi 200 euro /mp  la rosu
:)))))))))
Ori alegi casa aia ori întrebi de finanțe, ambele nu merg.

Eu zic (si am mai zis) : Contează ce iti permiti, ce necesar ai si abia apoi ce iti place.

#28
raimond

raimond

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 29.12.2008
Am ales proiectul Pt casa mai sus menționata  . Oricum costurile la roșu / mp zic ca sunt aceleași .

#29
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Costurile nu pot fi aceleasi cand ai pereti pe rotund, arcade din beton, turnari pe plan inclinat..etc. La genul ala de casa ori respecti 100% proiectul ori iti iese un rahat.

Arhitectul a fost insa inspirat cand a adaugat masina din prima randare :)

#30
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
E ok, toci mai multa scandura la geamul ala pe rotund , intra ceva mai mult beton(2-3 m cubi max per total).Terasele si copertinele pot fi facute dupa, tu fa-o la rosu si lasi mustati pt legare coprtine , sau alte chestii decor(le faci cand vrei din osb(eu asa am facut, stalpii la copertine de ex pe metal , apoi imbracat in osb in forma doretita, le completezi cand vrei/ai bani).Lasi mustati la terase, era mai ok turnat cu totul fundatia , dar...pe tine proiectul de baza te intereseaza, daca iti lasi portite peste tot poti face terasele si adauga copertine, stalpi inclinati imbracati in osb si dupa 10 ani.Scz pt text.Conceptul te intereseaza in mod special, nu oricine scoate proiecte frumoase, ai terase peste tot, balcoane puse cu cap pt a tine loc de terase, etc.

Edited by ionutz_joe2009, 21 December 2016 - 16:52.


#31
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,183
  • Înscris: 12.09.2013

View Postraimond, on 20 decembrie 2016 - 20:10, said:

manoper estimativa aproximativ 25.000 lei
Cred ca, daca vrei sa iesi la banii astia, gasesti o echipa cu maxim un baiat cate stie sa citeasca planurile.Casa respectiva, din punctul meu de vedere, nu o poti face cu 25.000 lei.Nu reiese din desene daca e placa de beton peste etaj sau nu.Oricum, nici o firma serioasa, nu o poate face in pretul spus de tine...

#32
raimond

raimond

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 29.12.2008
am vazut  acest proiect  materializat intr- o frumumusete de casa , manopera a fost in jur  de 25 000 roni la negru   la rosu nu am idee cat a costat  ....
eu sper sa o ridic la rosu cu  aprox 150 000 roni  cu tot cu manopera  ,  in proiect costurile se ridica intre  160- 200 euro /mp la rosu  costuri date de arhitect

#33
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Daca prinzi echipa care a mai facut case de genul , e totul simplu si nici nu te taxeaza in plus.Daca prinzi vreuna care a lucrat doar pe forme cu unghiuri de 90 grade...Hai sa spun , eu am casa  scarii de jos pana la acoperis pe rotund.O sfoara si s-a creat instantaneu un arc de cerc, a mers pana sus perfect cu fir cu plumb ca la perete drept.E simplu.Fii atent la vinclu 90 grade, ala e cel mai important de cand se toarna fundatia.Daca e gresit viclu ala(din el se creaza apoi toate camere cu ruleta, e totul f  simpu dupa) si nu e de 90 grade, asa se merge pana sus si-ti ies toate camere botite.

Cine stie sa-l faca dupa calcule il face perfect, mie mi-au iesit vinclurile impecabil(gresia,faianta de ex au venit perfect) fara aparat cu leser sau cu ce este.Bine ar fi daca ai aparat acolo totusi.

pt geamuri pe rotund au facut jos forma , fundul din osb  dat tot sfoara si marcat cu creion unde trebuia curbat osb-ul,laterale scandura.Au montat dracia pe caramida, apoi au batut/legat sarma iar scandura pe lateralele unde a trebuit turnat beton(ca la un boiandrug normal).La asta e doar ceva mai greu, restul e apa de ploaie.Eu am avut 4 geamuri pe rotund, tocaria a fost toata egala ca dimensiuni pe toate cele 4 geamuri cu usi pe rotund(pretul este cam acelasi la tocarie de genul)

coicuri la fiare, uita-te pe net sa vezi unde se fac, este extrem de important, urmareste ciocurile(unii au lene).

Edited by ionutz_joe2009, 22 December 2016 - 16:00.


#34
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007
Cca 150 eur/mp construit cu materiale luate cu factura si manopera la negru.
Inca 300 eur/ mp la cheie.
Totul in regie proprie.

#35
raimond

raimond

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 29.12.2008
Eu am facut socotelea la  aprox 200 euro/ mp constructie la rosu  inclus manopera  
Dar pana nu te apuci de treaba  nu ai idee cat costa  .........

#36
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,183
  • Înscris: 12.09.2013
Stimabililor, asta este si ideea pe care voi, cei care va apucati de constructia unei case, n-o intelegeti.Si nici nu vreti, din pacate.Sa va explic: cand va apucati de casa,trebuie sa aveti o socoteala clara, ca sa nu zic un deviz, a constructiei.In prima faza pana la rosu.Atat e manopera, atat sunt materialele.Voi va bucurati, cand negociati manopera, la cateva mii de lei, dar uitati sa socotiti materialele.Puneti-i pe constructori sa va faca socoteala exacta la materiale, cel putin la rosu.Pe ei nu-i intereseaza decat manopera, materialele le cumpara beneficiarul, de regula, ca sa iesi mai ieftin...Constructorii, sau mai bine zis cei mai pacaliti dintre ei, se bazeaza pe faptul ca odata inceputa lucrarea trebuie s-o termine, indiferent de costuri.Ei cer tot felul de  materiale, cofraje si alte minuni sa li se usureze lor munca, neinteresandu-i costurile.Si uite asa, bugetul, la rosu vorbind, poate creste si cu 30% din estimarea initiala.Echipa isi ia manopera discutata initial, iar omul ramane cu paguba...Si apoi sa vezi la finisaje, cand multe scapa de sub control.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate