Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

problema siruri

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
RazvanQR

RazvanQR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 06.01.2016
Salut, am incercat sa rezolv aceasta problema:

Studiati monotonia sirului prin termenul general: Xn=1/2n+1 , unde n>=1.

Rezolvarea mea este:



Stiu cum se face si cu: Xn+1 - Xn (tot acelasi rezultate mi-a dat).Insa un coleg mi-a zis ca aceasta varianta nu este ok, este asa...?

Attached Files


Edited by RazvanQR, 22 November 2016 - 20:02.


#2
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013
In cazul general Xn+1/Xn < 1 nu implica neaparat sir descrescator. Problema e la semnele termenilor. Daca ambii termeni sunt negativi (de exemplu sirul -1, -1/2, -1/4, … -1/2n, …), atunci de fapt sirul e crescator. Iar un raport negativ, care clar e mai mic decat 1 (raport < 0 < 1), nu iti spune nimic despre care termen e mai mare.

#3
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

View PostRazvanQR, on 22 noiembrie 2016 - 20:01, said:

Salut, am incercat sa rezolv aceasta problema:

Studiati monotonia sirului prin termenul general: Xn=1/2n+1 , unde n>=1.

Rezolvarea mea este:



Stiu cum se face si cu: Xn+1 - Xn (tot acelasi rezultate mi-a dat).Insa un coleg mi-a zis ca aceasta varianta nu este ok, este asa...?

Rezolvarea e putin invartire in  jurul cozii, adica se complica  inutil si la sfarsit trebuia  <1 in loc de <0.
Cand faci raportul x_(n+1)/x_n acesta trebuie comparat cu 1 . Si are dreptate cel de  mai sus, raportul se  foloseste doar pentru siruri cu toti termenii pozitivi, conditie indeplinita pentru sirul de fata.

De ce nu faci x_(n+1)-x_n=1/(2n +3)- 1/(2n+1).
Aduci la acelasi  numitor si  obtii (-2)/[(2n+1)(2n+3)]  Care e clar negativ, deci sir descrescator.
Adica in loc de 5 randuri se poate scrie unul  singur!

Edited by epetroiu, 22 November 2016 - 23:19.


#4
RazvanQR

RazvanQR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 06.01.2016
Va multumesc foarte mult, am inteles.Am o alta problema si vreau sa-mi spune-ti daca este ok cum am facut`o.

Demonstrati ca propozitia matematica
P(n) : n^3 + 5n se divide cu 6

este adevarata pentru orice n ∈ N.

Rezolvarea mea este:

[ https://s14.postimg.org/5at1730jl/15239387_1696491837278445_635390843_n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Va las si un link catre imagine(in caz ca se vede prea mic):

https://s22.postimg....635390843_n.jpg

Multumesc.

Edited by RazvanQR, 27 November 2016 - 03:55.


#5
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013
Iar legatura intre ‘> 0’ si ‘divizibil cu 6’ este… ? Posted Image (Hint: absolut nici una, deci ragandeste demonstratia.) Ca sa nu spun ca mai intai, pe acelasi rand, ai pus ‘= 0’ ???

Edited by sags, 27 November 2016 - 08:21.


#6
RazvanQR

RazvanQR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 06.01.2016
Hmm,trebuia mai mare ca 0 și la prima.Se putea face și în alt mod sau ce greșesc aici ?

#7
Cy_Cristian

Cy_Cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,845
  • Înscris: 22.02.2009
Tot nu ai rezolvat problema. Mai mult, nu ai raspuns la o intrebare pusa de @sags. Am subliniat ce era de retinut.

View Postsags, on 27 noiembrie 2016 - 08:19, said:

Iar legatura intre > 0’ si ‘divizibil cu 6’ este… ? Posted Image (Hint: absolut nici una, deci ragandeste demonstratia.)


#8
RazvanQR

RazvanQR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 06.01.2016
Am rescris`o iara si am renuntat la =0 si >0 si am continuat cu divizibil cu 6.Acesta este un subiect dat la admitere (informatica-Cluj), iar la indicatile de rezolvare imi zice sa demonstrez ca P(n+1) este adevarata...

#9
Cy_Cristian

Cy_Cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,845
  • Înscris: 22.02.2009
Nu conteaza deloc din ce culegere e problema. Tu faci confuzie intre notiuni si e foarte important sa le intelegi. E prea putin important ce spune al rezolvare. Problema se poate rezolva in mai multe feluri. Cei din culegere s-au rezumat la a demonstra prin inductie. Atunci e normal sa demonstrezi ca P(n+1) este adevarata.
Eu te-as sfatui sa atasezi rezolvarea. E posibil sa mai fi scapat ceva.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate