Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Lipire Aluminiu - Fier

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,790
  • Înscris: 08.02.2007
PAi, am facut poza din profil. Teava de aluminiu va sta lipita sub suportul de fier, iar cate doua astfel de "ansamble", vor fi fixate pe un suport de lemn sau plastic, dupa caz.

In prima poza, generic, am aratat cam care sunt piesele pe care vreau sa le lipesc.
Acum, am pictat o vedere de ansamblu.

Distanta de culisare nu va fi mai mare de 15 cm. Nu tija culiseaza, ci acest ansamblu.

In primul post am zis ca voi cauta ca plan de rezerva sa caut ambele piese sa fie din acelasi material.

Edited by bonygy, 22 November 2016 - 19:45.


#20
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015
Poti incerca cum spus @xilo cu filet +suruburi,in plus cred ca teava se poate bucsa pentru a asigura o culisare corecta a tijei.

#21
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,790
  • Înscris: 08.02.2007
Multumesc, voi incerca solutiile propuse.

#22
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postpetre69, on 22 noiembrie 2016 - 18:59, said:

Bride de diferite dimensiuni parca de la hornbach am luat


Daca as sti exact cum vine acea piesa intr-un ansamblu e foarte posibil sa mai am si alta idee
Nu uita , sunt cel mai bun de pe forum in gasirea solutiilor tehnice
Sunt miezul

Atunci ar fi trebuit sa stii ca aluminiul se poate SUDA cu otelul, cazul unora dintre sasiele de AUDI( daca te interesezi, vei gasi pe net procedura)
On Daca faci ambele piese din Al., se pot suda destul de usor. Si cositorirea este posibila, dar in niste conditii mai speciale(curatirea Al., se face sub o pelicula de ulei mineral, ciocan de lipit de fier, incalzit la rosu,etc., etc., conditii care depasesc posibilitatile unui amator incepator).Ramane viabila si varianta ca ambele piese sa fie din Ol., sau, prinderea sa se faca prin nituire cu Pop-nituri.
LE Pe ce material se fixeaza toata constructia? Se poate freza in acel material un canal in care sa intre tevile, iar coltarele sa fie prinse doar cu suruburi in acel material?
Ceva in felul acesta:
Attached File  bride.JPG   34.77K   12 downloads

View Postmaximg, on 22 noiembrie 2016 - 19:04, said:

...si invariabil va iesi un FORD K .... cunoastem !

Calibrul 7,69....

Edited by myshyk, 22 November 2016 - 20:08.


#23
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
popnituri, nu crezi ca ar merge?

#24
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,790
  • Înscris: 08.02.2007

View Postmyshyk, on 22 noiembrie 2016 - 19:48, said:

LE Pe ce material se fixeaza toata constructia? Se poate freza in acel material un canal in care sa intre tevile, iar coltarele sa fie prinse doar cu suruburi in acel material?
COnstructia se va fixa pe un suport de preferat din plastic (izolator electric). Da, pot freza un canal in acea "sipca" din plastic (cred ca voi folosi forex), in asa fel incat tevile sa se ""incastreze" in el. Initial ma gandeam sa nu mai incerc niici o alta varianta decat fixarea prin presare a tevilor, cu ajutorului suportului izolator.

#25
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
Daca vei opta pentru teava din cupru ai sa poti face o lipire  " tare " cu alama !

#26
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,790
  • Înscris: 08.02.2007
Da, m-am gandit, numai ca nu stiu daca gasesc calibrul acela (6 mm exterior, cu 4 mm interior).

Deja am teava, tija de culisare, suportii de fier, forexul... mai ramane doar sa ma apuc de treaba, dupa ce gasesc o solutie optima pentru "lipitura" aceea...

Edited by bonygy, 22 November 2016 - 20:06.


#27
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005
Nu stiu daca aluminiu pe otel e cea mai buna solutie.Depinde si ce curenti ai acolo dar oricum vei avea oxidare destul de rapida pe zona de contact.

#28
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Ramane varianta cu nituri,  daca nu te deranjeaza mecanic Care parte de la teava va fi folosita, interiorul, prin care culiseaza ceva?
Ai mai putea folosi, daca e necesara o rezistenta mecanica mai mare a coltarului, coltare taiate din profil de duraluminiu, se cam gaseste la mai toate dimensiunile, caz in care nu mai apare problema corodarii zonei de contact  si care se poate fixa cu niste hafturi de sudura in Al.

Edited by myshyk, 22 November 2016 - 20:20.


#29
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,790
  • Înscris: 08.02.2007

View Postflorinel, on 22 noiembrie 2016 - 20:09, said:

Nu stiu daca aluminiu pe otel e cea mai buna solutie.Depinde si ce curenti ai acolo dar oricum vei avea oxidare destul de rapida pe zona de contact.

Curent, maxim 19 volti (curent de adaptor de laptop) si asta ocazional.

View Postmyshyk, on 22 noiembrie 2016 - 20:10, said:

Ramane varianta cu nituri,  daca nu te deranjeaza mecanic Car parte de la teava va fi folosita, interiorul, prin care culiseaza ceva?

Da, prin teava va trece tija.

#30
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Atunci, mai bine dai o gaura in coltarul de Al. deasupra tevii sin se da un haft de sudura in gaura.Trebuie doar sa fii atent, unele categorii de aliaje de Al., nu se pot suda. Ma refer indeosebi la Al. eloxat, ori am impresia ca tu vei folosi asa ceva, la teava. Ma insel?Ar mai fi o varianta, sa faci contactil electriccu un mic surub , asa ca in desen:
Attached File  bride2.jpg   15.56K   7 downloads
Surubul poate fi cu cap inecat, desi la dimensiunile astea mici, e mai migalos de realizat, dar nu imposibil.

Edited by myshyk, 22 November 2016 - 20:45.


#31
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,790
  • Înscris: 08.02.2007
Ti-as spune, dar, chiar ca nu stiu... teava cumparata din BricoDepot, singurul loc unde am gasit si teava si tija care sa se potriveasca una cu alta.

PS: coltarul nu este de aluminiu, este fier (sau... poate inox si nu stiu eu).

Interesanta varianta... promit ca voi incerca...

Edited by bonygy, 22 November 2016 - 20:50.


#32
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,712
  • Înscris: 07.02.2011
-poti incerca sa filetezi teava de aluminiu la exterior,
iar pe cornier sudezi doua piulite sau alta piesa filetata la interior
-daca se impune folosesti o piulita contra

#33
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Aluminiu cu otel nu se sudează, se lipește tare cu baghete de argint, dar poți folosi bride de aluminiu și aluminiu cu aluminiu, WIG merge foarte frumos  (estetic vorbind).

#34
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postbonygy, on 22 noiembrie 2016 - 18:54, said:

M-am gandit si la asta, dar nu as deforma teava, intrucat prin teava va trece o tija, pe care piesele obtinute vor culisa.

Deci, metoda de lipire a tevilor de la instalatiile sanitare, cu cositor, nu ar merge?

e foarte greu să lipești aluminiu cu cositor.

#35
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 26.01.2007
[ http://www.romstal.ro/user_uploads/products/116280_l.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]http://www.romstal.r...s/116280_l.jpeg

Edited by autom2, 23 November 2016 - 06:16.


#36
Swiby

Swiby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 08.02.2007
Electrozi de brazare pentru  Al-Fe (brazarea nu este o sudura, este o lipire). Nu dau link-uri dar se cauta usor "brazare aluminiu" pe google sau "aluminium brazing" pe YT.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate