Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Lipire Aluminiu - Fier

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007
Salutare tuturor. Postez aici, poate primesc niste sfaturi pertinente.
Am nevoie sa lipesc niste bucati de teava de aluminiu pe niste piese din fier (asemanator cu figura).

Prima idee pe care o am in minte (si daca ar functiona), ar fi sa folosesc principiul de lipire al tevilor (de cupru) de la o instalatie sanitara, cu cositor si tot tacamul.

Am uitat sa adaug ca prin aceasta "lipire" trebuie sa se pastreze conductibilitatea electrica, asa ca nu stiu daca adezivii de orice fel isi vor face treaba, fiind totusi vorba despre o suprafata mica de contact intre cele doua piese.
Nu vor fi piese supuse unor solicitari fizice, asa ca daca se poate lipi sa ramana piesele acolo, este de ajuns.

Nu as folosi sudura, intrucat nu vreau sa imi iasa cine stie ce grosolanie acolo.

Ca si plan de rezerva, voi incerca sa gasesc niste piese din acelasi material, adica ori amandoua din aluminiu, ori amandoua din fier.

Astept orice sfaturi.
Multumesc anticipat.

Attached Files


Edited by bonygy, 22 November 2016 - 18:46.


#2
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
Sudate nu cred ca merge
La ce le folosesti ?
Mai precis ar fi ce forte de forfecare vor fi acolo ?

#3
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007
Tocmai am spus, ca nu vor fi supuse unor forte fizice... sa zicem cateva zeci de grame... (daca ma exprim corect).
Oricum, rezistenta fizica a pieselor rezultate nu va fi in acel punct de lipire, ele se vor fixa ulterior intr-un suport, ori din lemn, ori din masa plastica.

Edited by bonygy, 22 November 2016 - 18:51.


#4
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Nu poti sa izbesti o gaura prin ele si cu un tarod de 3-4 mm sa dai filet - surub si aia e . Sudura te costa mai mult decat dispozitivul , impropriu sudura, lipire , ca doar cu adezivi puternici poti pune cap la cap fier cu aluminiu datorita punctelor enorm de diferite de topire . Ceva de genul "nuca in perete".
Folosesti un adeziv bicomponent (deobicei la seringa) pe care scrie mare metal , trebuie sa reziste la sarcini mici, am lipit cuier cu el si tine , e ornamental doar si are vreo 6 ani lipitura cu poxipol dar acum sunt adezivi mult mai destepti.

Edited by xilo, 22 November 2016 - 18:53.


#5
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007
M-am gandit si la asta, dar nu as deforma teava, intrucat prin teava va trece o tija, pe care piesele obtinute vor culisa.

Deci, metoda de lipire a tevilor de la instalatiile sanitare, cu cositor, nu ar merge?

Edited by bonygy, 22 November 2016 - 18:55.


#6
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
Bison Epoxy Metal

[ http://www.temad.ro/userfiles/b496370b-b7cd-4b8c-a143-536a13e6c9e3/products/126692_big.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
"prin teava va trece o tija"
Gaura stanga dreapta la teava si cu soricei , strangi tare si gata - daca nu e nevoie de design super.
Exista si bride de teava pentru instalati, gaura, diblu , infiletezi si arata elegant. Sunt cromate de diverse diametre cu garnitura de cauciuc.

Attached Files


Edited by xilo, 22 November 2016 - 18:59.


#8
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009

View Postbonygy, on 22 noiembrie 2016 - 18:50, said:

Tocmai am spus, ca nu vor fi supuse unor forte fizice... sa zicem cateva zeci de grame... (daca ma exprim corect).
Oricum, rezistenta fizica a pieselor rezultate nu va fi in acel punct de lipire, ele se vor fixa ulterior intr-un suport, ori din lemn, ori din masa plastica.
Bun atunci
Brida peste care va fi prinsa in suruburi direct pe suportul principal , lemn sau ce o fi ala
Intre brida si camasa epoxy,,,,, dar nu intre camasa si coltar

#9
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007
Da, este o idee... multumesc.

#10
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
Bride de diferite dimensiuni parca de la hornbach am luat

View Postbonygy, on 22 noiembrie 2016 - 18:57, said:

Da, este o idee... multumesc.
Daca as sti exact cum vine acea piesa intr-un ansamblu e foarte posibil sa mai am si alta idee
Nu uita , sunt cel mai bun de pe forum in gasirea solutiilor tehnice
Sunt miezul

#11
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007
Bine... stai putin, ca voi incerca sa "pictez" ceva mai amanuntit.

#12
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016
Pentru astfel de aplicatii se folosesc insertii bimetalice de tranzitie (secțiuni de material alcătuite dintr-o parte de aluminiu cu alt material deja lipit de aluminiu). Acest lucru implica  procedeul de sudare cu arc electric in mediu de gaz protector cu electrod fuzibil; sudura MIG/MAG.
Prin urmare, nu stiu daca merita cheltuiala; tu stii cel mai bine.

#13
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Ia gata facuta , o balama de usa la care ii tai putin capatul - are gauri de holsurub, e dintr-o bucata, are teava gata pe ea .

Edited by xilo, 22 November 2016 - 19:03.


#14
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postpetre69, on 22 noiembrie 2016 - 18:59, said:

......
Nu uita , sunt cel mai bun de pe forum in gasirea solutiilor tehnice
Sunt miezul
...si invariabil va iesi un FORD K .... cunoastem !

#15
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009

View Postmaximg, on 22 noiembrie 2016 - 19:04, said:


...si invariabil va iesi un FORD K .... cunoastem !
Atat

#16
nexusm

nexusm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,793
  • Înscris: 07.07.2011

View PostiancuMIC, on 22 noiembrie 2016 - 19:02, said:

Pentru astfel de aplicatii se folosesc insertii bimetalice de tranzitie (secțiuni de material alcătuite dintr-o parte de aluminiu cu alt material deja lipit de aluminiu). Acest lucru implica  procedeul de sudare cu arc electric in mediu de gaz protector cu electrod fuzibil; sudura MIG/MAG.
Prin urmare, nu stiu daca merita cheltuiala; tu stii cel mai bine.
sigur nu merita, este prea elevata solutia pentru cazul de fata.

"miezul" aka petre69 reprezinta solutia, cu toata ca eu as baga poxy si intre brida si coltar, pastrand conductivitatea electrica prin contactul teava-suport

View Postmaximg, on 22 noiembrie 2016 - 19:04, said:

...si invariabil va iesi un FORD K .... cunoastem !
sau un ak47 ca la tohani...

#17
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007
Revin... uite ce imi trebuie sa iasa (daca va iesi ceva). Vedere de profil.
Deci, intre piesele rosii (teava de aluminiu) si piesa albastra (suportul de fier), imi trebuie contact electric bun.

Attached Files


Edited by bonygy, 22 November 2016 - 19:16.


#18
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
Sa moara mama daca am inteles ceva
Ia nene un creion si fa un desen pe hartie sa intelegem si noi pe ce gard vrei sa le pui , cum sa stea pe gard si alte deastea

Ba am inteles
Acum e invers , tubul venea deasupra coltarului si acum e dedesubt

In cazul asta ar trebui sa cauti bridele de aluminiu si tuburile tot aluminiu si sa sudezi tubul de brida inainte de prindere
Intrebare - e la exterior ?
Sarma care va trece prin tub (sau tija) va culisampe distante mari ?

In primul post ai zis fie ambele fier fie ambele aluminiu
Cred , doar cred , ca la hornbach unde au coltarele de aluminiu am vazut si tevi de aluminiu , deaste subtiri pt cam ce ti-ar trebui tie

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate