Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn
 Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus
 Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...
 Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...
 

Se revând apartamentele din ansamblurile rezidențiale noi?

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#1
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Chiar sunt curios.
Având in vedere multitudinea de taxe impuse de firmele ce se ocupa de administrarea acestor ansambluri si amplasarea lor periferica in cele mai multe dintre cazuri, exista clienți(măcar potențiali) la revânzarea apartamentelor dintr-un astfel de complex?

Edited by mihaigerard, 22 November 2016 - 00:21.


#2
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postmihaigerard, on 22 noiembrie 2016 - 00:21, said:

Chiar sunt curios.
Având in vedere multitudinea de taxe impuse de firmele ce se ocupa de administrarea acestor ansambluri si amplasarea lor periferica in cele mai multe dintre cazuri, exista clienți(măcar potențiali) la revânzarea apartamentelor dintr-un astfel de complex?
potențial, da. oricâți.

La notar să semneze.....

#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,023
  • Înscris: 24.02.2006
din moment ce au fost clienti la vanzare, vor exista si la revanzare :)

#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Ma indoiesc ca se vor inghesui clientii, tocmai datorita acelor taxe de administrare abuzive si a amplasamentului... dar poti incerca.
Lumea cauta, in continuare, apartamente in blocuri vechi.

#5
pink-beetle

pink-beetle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 13.07.2015

View Postrosix, on 22 noiembrie 2016 - 08:22, said:

Lumea cauta, in continuare, apartamente in blocuri vechi.

S-o crezi tu! Cam toti fug de blocurile vechi, majoritatea pe care ii cunosc si-au cumparat in blocuri noi.

#6
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View Postpink-beetle, on 22 noiembrie 2016 - 09:10, said:



S-o crezi tu! Cam toti fug de blocurile vechi, majoritatea pe care ii cunosc si-au cumparat in blocuri noi.

Probabil ca da. Întrebarea e: in ce măsura le mai poți revinde dat fiind locația si taxele suplimentare aferente?
Mie îmi pare ca nu prea sunt tranzacționabile, din punctul asta de vedere.🙂

Edited by mihaigerard, 22 November 2016 - 09:26.


#7
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
tipic, romanul se imprumta pe 30 de ani si ia un prapadit de apartament in camp cu 30k eur, apoi se vaieta ca e scuuump totul, si administratia si mai ales transportul
face 2 ore pe 10km de drum, dar are apartament nou :)

#8
pink-beetle

pink-beetle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 13.07.2015
Nu toate au taxe suplimentare. Astea construite dupa 2008 nu prea au.

#9
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
Normal ca se revand. Sunt destule anunturi. Iar unele au intretinerea mai mare, dar confortul se plateste. E de preferat un apartament cu centrala termica pentru ca centrala de bloc are randament   mai mic.

Nice fucking life

#10
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
as zice ca cele mai multe sunt anunturi de la cei care s-au saturat de prostia facuta sau de teapa luata

#11
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View Postpink-beetle, on 22 noiembrie 2016 - 09:29, said:

Nu toate au taxe suplimentare. Astea construite dupa 2008 nu prea au.

Care's alea? :))
Ca pe toate subiectele cu ansambluri noi se discuta de taxe (administrare, paza, etc).

#12
alex1vasile

alex1vasile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 08.11.2016
si eu majoritatea colegilor ii stiu ca si-au luat locuinte in blocuri noi. Nu e neaparat o chestiune de alegere reala, ci o chestiune de bani disponibili cash. Multi si-ar fi luat ceva vechi intr-o zona centrala, decat ceva nou periferic la aceiasi bani - DAR - apartamentul vechi ar fi cerut inca un sac de bani pentru renovare, bani pe care multi nu ii aveau/nu ii au.

#13
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Tepe poti sa iei peste tot. Eu stau in camp si imi place aici. Mie si altor catorva zeci de mii de oameni de pe langa bucuresti. De vandut, sigur ca se si vand. Ca peste tot si din varii motive. Nu neaparat ca ti-ai luat teapa. Unii prefera sa se intoarca in oras. Dar raportat la numarul de ap vandute, cei care fac asta sunt totusi putini. Plus ca mai e o chestie. Multi isi iau ap. prin Prima Casa. Si bancile cam stramba din nas la blocurile vechi.

#14
AlexaLesby

AlexaLesby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 18.09.2016
Parerea mea e ca daca tot alegi sa stai in camp mai bine iti faci casa cu banii aia. Avantajul blocurilor e accesul usor la diferite facilitati ale orasului. Dezavantaje sunt multe. In camp daca nu ai acel avantaj nu are sens sa platesti atatia bani pt dezavantaje tipice vietii la bloc. Si vad ca in ziua de azi orasele se extind foarte greu. Stiu si eu niste ansambluri construite la periferie de mai bine de 5 ani si nici acum nu au macar un chiosc sau o farmacie pe langa ele

#15
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Nu se extind greu deloc din moment ce tot mai multi renunta la blocuri de cel putin 25-30 de ani, pentru un bloc nou. Ca nu e in oras... pai nici nu prea ai unde sa construiesti in buricul targului. Si o casa este mult mai scumpa. Asta e o gluma ca in loc de apartament intr-un complex din camp, sa-ti faci o casa. Da, e mai bine. Asa cum si in loc de Logan e mai bine sa ai Mercedes, nu?

#16
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View PostLauCalin, on 22 noiembrie 2016 - 11:21, said:

Nu se extind greu deloc din moment ce tot mai multi renunta la blocuri de cel putin 25-30 de ani, pentru un bloc nou. Ca nu e in oras... pai nici nu prea ai unde sa construiesti in buricul targului. Si o casa este mult mai scumpa. Asta e o gluma ca in loc de apartament intr-un complex din camp, sa-ti faci o casa. Da, e mai bine. Asa cum si in loc de Logan e mai bine sa ai Mercedes, nu?

Asta e un pic de legenda. Renunța la blocuri vechi ca sa se mute la casa, nu la bloc nou. Realitatea e ca nu prea găsesc apartamente vechi libere si macar decent aranjate, si, din lipsa de fonduri pentru reamenajare prefera sa ia unul nou, cum bine spunea un coleg.

Edited by mihaigerard, 22 November 2016 - 11:25.


#17
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Din ce vad eu, se vand atat cele din blocurile vechi, cat si cele din ansamblurile noi construite la marginea orasului.
Oamenii au gusturi si interese diferite...

#18
alex1vasile

alex1vasile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 08.11.2016
Asa este....
Eu am oscilat aproape 2 ani intre ceva nou in Bucurestii Noi si ceva vechi in zona metrou Grivita... finalmente am luat unul vechi, din considerente de timp (pana la serviciu , parinti, market-uri, etc- si eu si sotia).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate