Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Dezinfectie cusca caine?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
magaenea

magaenea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 08.09.2009
Salve
Cu ce se poate dezinfecta o cusca si tarcul unui caine ?
Doctorul veterinar mi-a recomandat Ecocid  dar se pare ca nu prea a dat roade...trebuie ceva mult mai puternic.
Va multumesc.

#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
10-15% clor pentru rufe si restul apa -> arde si distruge tot.
Iar pentru spalat detergent de vase si clatit bine.

Edited by arg, 21 November 2016 - 23:45.


#3
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Pai ce înseamnă că nu a dat roade....adică nu a scăpat cățelu de lichele?
Cățelul,are și el nevoie de tratament,degeaba dai doar cușca.

#4
magaenea

magaenea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 08.09.2009
Primul caine a murit de pavroviroza (in ciuda tuturor antibioticelor care i-au fost administrate ) ,dupa mai bine de o luna de spalaturi si dezinfectie si dat cu var am gasit un caine maidanez,dupa o saptamana deja da semne de boala ,aceleasi simptome...

#5
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
vaccin?

#6
magaenea

magaenea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 08.09.2009

 arg, on 22 noiembrie 2016 - 00:05, said:

vaccin?
Prea tarziu...dupa ce se instaleaza virusul nu mai ai ce sa-i faci...il umpli cu antibiotice degeaba.....

#7
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

 magaenea, on 22 noiembrie 2016 - 00:18, said:

Prea tarziu...dupa ce se instaleaza virusul nu mai ai ce sa-i faci...il umpli cu antibiotice degeaba.....

stiu, ideea este sa iei un caine deja vaccinat.....

#8
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 magaenea, on 21 noiembrie 2016 - 23:58, said:

Primul caine a murit de pavroviroza (in ciuda tuturor antibioticelor care i-au fost administrate ) ,dupa mai bine de o luna de spalaturi si dezinfectie si dat cu var am gasit un caine maidanez,dupa o saptamana deja da semne de boala ,aceleasi simptome...
La tine sa instalat probabil in toata curtea virusul...2-3 ani de pauza la capitolul caini si cusca arsa cu toate accesoriile ce tineau de cainii care au murit

#9
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 magaenea, on 21 noiembrie 2016 - 23:23, said:

Cu ce se poate dezinfecta o cusca si tarcul unui caine ?
Clor dar cu o pompa de gradina. Dar trebuie data toata curtea, virusul se ascunde peste tot.

 magaenea, on 21 noiembrie 2016 - 23:58, said:

dupa mai bine de o luna de spalaturi si dezinfectie si dat cu var am gasit un caine maidanez
Te-ai grabit, macar 6 luni trebuia sa astepti. Sau nu ai dezinfectat chiar peste tot. Cu var se dadeau cotetele gainilor, pentru paduchi, dar virusii sunt ceva mai rezistenti.

 I2O, on 22 noiembrie 2016 - 01:11, said:

2-3 ani de pauza la capitolul caini si cusca arsa cu toate accesoriile ce tineau de cainii care au murit
Sa nu exageram, ca ajungem sa dam foc si casei :) Virusul moare pana la urma, mai ales acum ca e frig.

#10
denache

denache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.01.2016
Cred ca e mai ieftin sa il arzi si sa faci altul.
Daca calculezi cat te costa tratamentele, trambalarea, etc, ca sa o iei de la capat cu incercarea de a dezinfecta si riscul sa se intample la fel -  cred ca iesi mai ieftin.

#11
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

 I2O, on 22 noiembrie 2016 - 01:11, said:

La tine sa instalat probabil in toata curtea virusul...2-3 ani de pauza la capitolul caini si cusca arsa cu toate accesoriile ce tineau de cainii care au murit
Chiar asa se si procedeaza , mai putin la partea cu 2-3 ani fara animale .

#12
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Virusul pavrovirotic este extrem de rezistent , supravietuieste 6 luni la temperaturi extrem de scazute . Transmiterea se face prin contact direct cu : fecale si hrana  - deci nu cusca e problema ci curtea ! curtea prin care s-au imprastiat minuni si trebuie dat cu solutii recomandate de medic veterinar .

#13
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 lucifer76, on 22 noiembrie 2016 - 05:43, said:

Clor dar cu o pompa de gradina. Dar trebuie data toata curtea, virusul se ascunde peste tot.


Te-ai grabit, macar 6 luni trebuia sa astepti. Sau nu ai dezinfectat chiar peste tot. Cu var se dadeau cotetele gainilor, pentru paduchi, dar virusii sunt ceva mai rezistenti.


Sa nu exageram, ca ajungem sa dam foc si casei Posted Image Virusul moare pana la urma, mai ales acum ca e frig.
Nu mai este iarna ce era o data....sa ai perioade de 2-3 luni cu minus 10-15 grade constant.
Si nu exagerez cu nimic i-am zis doar ce mi-a zis si mie un medic veterinar.

Edited by I2O, 22 November 2016 - 12:43.


#14
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
In articolul din link scrie ca substanta cea mai buna pentru dezinfectie este hipocloritul de sodiu adica inalbitorii.
http://www.animalutz...roza-canina.php
Iar in articolul de la Speed-vet scrie ca virusul rezista in mediul ambiant timp de 3ani
http://www.speedvet....a-la-caine.html

Edited by Freddy12, 22 November 2016 - 14:50.


#15
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

 Freddy12, on 22 noiembrie 2016 - 14:46, said:

In articolul din link scrie ca substanta cea mai buna pentru dezinfectie este hipocloritul de sodiu adica inalbitorii.
http://www.animalutz...roza-canina.php

adica ce am scris in postul #2
Posted Image

#16
magaenea

magaenea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 08.09.2009
Va multumesc pentru sfaturi si raspunsuri.
Vreau sa mentionez ca ,cainele are propriul lui tarc de plasa de sarma ,nu umbla hai-hui prin toata curtea.
Iar cainele care mi-a murit avea 8 ani iar acesta care sa imbolnavit acum are vreo 3 ani ,pe net am gasit (si mi-a confirmat si doctorul veterinar) ca acest virus se instaleaza doar la catei nevaccinati pana la varsta de 6 luni apoi se auto imunizeaza singuri si i sa parut foarte ciudat sa se imbolnaveasca caini maturi.

#17
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 magaenea, on 22 noiembrie 2016 - 19:02, said:

Va multumesc pentru sfaturi si raspunsuri.
Vreau sa mentionez ca ,cainele are propriul lui tarc de plasa de sarma ,nu umbla hai-hui prin toata curtea.
Iar cainele care mi-a murit avea 8 ani iar acesta care sa imbolnavit acum are vreo 3 ani ,pe net am gasit (si mi-a confirmat si doctorul veterinar) ca acest virus se instaleaza doar la catei nevaccinati pana la varsta de 6 luni apoi se auto imunizeaza singuri si i sa parut foarte ciudat sa se imbolnaveasca caini maturi.
Nu conteaza ca are tarcul lui virusul oricum se raspandeste in toata curtea purtat de vant

#18
magaenea

magaenea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 08.09.2009
Mai am o întrebare ;la aproximativ 6-7 metri am cuștile cu iepuri, exista vreun risc pentru ei? eu am citit pe net ca doar la câini și pisici este răspândită aceasta boala.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate