Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 

Linux pentru miniPC/Kodi

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005
Salutare.
Tocmai ce-am achizitionat un mini PC de la Gigabyte - Brix, celeron j3160, 8gb ram, 1TB Hdd .Placa de retea gigabit e de la realtek, sunetul la fel, wireless-ul e intel 31xx.

Vreau sa utilizez sistemul la torrente si ca media center folosind Kodi.

M-ar interesa o distributie de linux care sa:
- fie compatibila cu Kodi
- fie relativ usor de configurat (retea, sunet, rezolutie...etc) - candva am mai cochetat cu linux, dar m-am mosnegit si am cam pierdut legatura....
- sa poata citi/scrie pe NTFS
- fie stabil in timp, fara crash-uri, chiar daca sta zile intregi on
- sa pape cat mai putine resurse - mai ales de la procesor (chiar daca e 4 core, nu-s cai frumoshi, doar niste manji.....)

Am tot incercat cu windows, dar parca nu-mi place cum se misca.

Personal, m-am tot uitat la Ubuntu, dar si aici sunt "N" versiuni....nu stiu ce sa aleg.

Multumesc.

#2
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,378
  • Înscris: 08.02.2011
Daca pe windows nu-ti place cum se misca cu atat mai putin iti va placea pe Linux, nu cred ca stie sa-ti foloseasca accelerarea hardware din placa grafica si sa-ti afiseze subtitrarile in mod overlay ( presupun ca vrei sa-l folosesti pentru multimedia ) . Sa citeasca/scrie pe NTFS stiu toate distributiile Linux,.

#3
A-d-r-i-a-n

A-d-r-i-a-n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.09.2014
Incearca ultima versiune de Ubuntu.

http://kodi.wiki/vie...ported_hardware

#4
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Kodibuntu: http://kodibuntu.en....down.com/ubuntu

Asta daca vrei sa vezi cam cum arata (deoarece distributia nu mai este suportata).

Kodi poti instala pe orice distributie Linux.

#5
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005
M-am uitat la kodibuntu - nu m-am lamurit insa daca are si interfata din care sa pot folosi un browser, sa instalez un uTorrent...etc.

Pana acum Ubuntu pare o alegere buna - se pare ca e compatibil cu hardware-ul din brix. Totusi zice ca recomandat ar fi procesor de 2ghz...e cam la limita aici.
Si pare ca vine in mai multe "arome" - gnome, Kubuntu, mate....etc

Edited by florinel, 21 November 2016 - 18:18.


#6
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Alege o interfață mai economică, preferabil Lubuntu (Ubuntu cu Lxde sau Lxqt, nu știu ce mai folosesc acum cei de la Canonical), sau cel mult Xubuntu (Ubuntu cu Xfce4).

#7
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Vezi si subiectele:
XBMC for Linux (actualul Kodi)
KODI add-ons - recomandari

#8
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005
Multumesc mult pentru raspunsuri.

M-am jucat putin cu Ubuntu mate, in live mode -  si am ramas placut surprins. Driveri pentru tot ce e in sistem, se misca destul de bine, user friendly - o sa mai aprofundez cand mai prind ceva timp. Am senzatia ca o sa ajunga instalat si pe laptop...

Despre Kodi si add-on-uri tot citesc de vreo saptamana, doua - momentan il folosesc pe W7 multumitor trecand peste 1-2 BSOD-uri oferite bonus(cred ca de ceva driver de la placa wifi).

#9
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
O idee ar fi sa folosesti ceva gen OpenELEC.

#10
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015

View PostLensFlare, on 22 noiembrie 2016 - 06:47, said:

OpenELEC.
Și cu torrenții ce face în acest caz?

View Postflorinel, on 21 noiembrie 2016 - 17:31, said:

Vreau sa utilizez sistemul la torrente si ca ...


#11
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005

View PostDobrin_M, on 22 noiembrie 2016 - 08:43, said:

Și cu torrenții ce face în acest caz?

Se poate instala Transmission din OpenELEC in sectiunea addons.

#12
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015
Eu mai degraba aș instala o distribuție Linux în care să pun și Kodi, pe care să-l folosesc când am nevoie (deși eu nu prea reușesc sa vad nemaipomenita utilitate a acelei aplicații!) decât OpenELEC care, nu știu cât a mai avansat între timp dar, acum vro doi ani, nici măcar o navigare pe net nu mi-a permis, ca sa nu mai vorbesc de multe altele de care mai ai nevoie din când în când.

#13
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Acum depinde cum vrea sa foloseasca mini pc-ul, daca are nevoie de chestii mai avansate sau e suficient doar o masina de torrenting si multimedia.

#14
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005
In principiu doar torent si multimedia - insa si un browsing ocazional va fi utilizarea mini pc-ului. Inclin si eu catre o varianta mai completa de linux, poate fi un backup util daca pica ceva la laptop.

#15
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005
Cred ca m-am hotarat la Ubuntu Mate.

Acum vreau sa va cer ajutorul la partea de partitionare/instalare.

HDD-ul are acum 3 partitii : 1. 350mb sistem reserved; 2. 100gb windows; 3. 850gb pentru stocare date.
As vrea sa pastrez partitia de 850, iar din 1 si 2 sa pregatesc pentru linux.
Am vazut ca trebuie sa fac si o partitie de swap - nu stiu cat de mare sa fie

Are logica, sau e de preferat sa rad tot hdd-ul si sa fac doar swap (de fapt, in tutoriale zice sa aloci spatiu pentru sistem, pentru home si pentru swap) ? In acest caz, daca pica SO, mai pot recupera datele?
Nu ma injurati - stiu ca linux e prin definitie mai stabil - da`....de prin 2007 n-am mai pus mana pe linux iar in windows e oricand un risc...

Edited by florinel, 22 November 2016 - 21:42.


#16
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Stergi primele doua partitii si faci in locul lor cele 3 partitii pentru Linux. Avand 8 GB RAM, pentru swap nu are rost sa aloci mai mult de 8 GB. Probabil ca si atat ar fi prea mult, deoarece nu cred sa ajungi sa folosesti intregul RAM. Poti folosi si un simplu fisier swap in loc de partitie separata.
Daca crapa SO si doresti sa-l reinstalezi, atunci datele personale iti raman pe partitia /home. Daca nu o stergi manual, atunci datele raman la locul lor.

Edited by _-_, 22 November 2016 - 23:02.


#17
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005
Acum am inteles - practic la instalare se fac 3 partitii - din tutoriale ramasesem cu senzatia ca de fapt  e doar o partitie din care ii aloci spatiu pentru SO , swap si home.
In cazul asta cred ca o sa salvez datele, rad tot hdd-ul si il fac curat pentru Linux, apoi pun datele inapoi. Oare va detecta automat stick-ul sau e nevoie de mount/unmount?

Multumesc pentru ajutor - o sa revin cu detalii.

Edited by florinel, 22 November 2016 - 23:23.


#18
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Nu e chiar asa mare filosofie cu montarea sau demontarea manuala sau configurarea montarii automate.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate