Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Mutare contor electric la limita de proprietate?

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#37
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,267
  • Înscris: 01.12.2001
Dar de ce ii astepti? Ai primit vreo notificare? Ce te framanti atata?
Te vor cauta ei daca au nevoie de tine.

#38
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Din cate cunosc aceste lucrari nu le face distribuitorul sau furnizorul .Sunt servicii externalizate,   si cred ca asta e motivul pentru care cei de la  Deranjamente- Relatii Clienti nu stiu sa spuna mare lucru initiatorului nostru . Merg pe principiul romanesc , dar te vor gasi pana la urma si vor face lucrarea . Principiul  romanesc e cunoscut , folosind un termen consacrat e mult jemanfisism si hai cu timpul . Ruperea usilor la ora 16 , dormitul in lopata , si scarpinatul temeinic intre  fese la tot pasul  .Cu asta nu putem noi lupta . Din pacate . La noi stai doua saptamani pentru  doua bucati de tabla de aluminiu pe care ai stantate  numerele de inmatriculare ale  autovehicului tau ,  personal  .Am inteles ca sunt tari unde minunea asta se produce in doua ...ore . Asa ca ce discutam noi aici ? Cetateanul e ultimul pe lista de prioritati a slujbasului  roman .

#39
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010

View Postdorin_2k, on 22 noiembrie 2016 - 17:11, said:

Dar de ce ii astepti? Ai primit vreo notificare? Ce te framanti atata?
Te vor cauta ei daca au nevoie de tine.
Acum, dupa razboi, intrebarea devine interesanta...
Precizasem in postarea initiala ca m-a sunat un vecin cu care vorbisera cei ce se ocupau de mutat contoarele...
Intentia postarii era sa ma prind daca merita sa dau vreo atentie unei astfel de 'convocari' si rezultatul a fost aproape unanim ca e bine sa ma duc. Ca asa e in Romania, ca scrie in contractul pe care-l am incheiat cu ei ca au dreptul la asa ceva, ca daca nu merg am toate sansele sa platesc operatiunea, ca exista riscul sa-mi intrerupa curentul...
Ca precizare suplimentara, niciunul dintre vecinii carora li s-au mutat contoarele n-a fost notificat in vreun fel.
Alta precizare culeasa de la fata locului zice ca la altii contorul a fost mutat din interior pe peretele casei... Unii vorbesc despre schimbare, altii pot sa jure ca a fost doar mutare...
Acum am un soi de dovada ca am fost acolo si ca n-am gasit pe nimeni. Asa ca pot astepta notificarea aia daca va veni vreodata...

#40
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,267
  • Înscris: 01.12.2001
In postarea initiala ai scris de acceptare nu de asteptare.
Cine te-a pus sa ii astepti?

#41
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Da' ce putea face?
Să le trimită cheile?

Eu am înțeles că are acolo o căsuță de vacanță, mustărie, mă rog, ceva de genu'...

#42
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010

View Postdorin_2k, on 23 noiembrie 2016 - 07:00, said:

In postarea initiala ai scris de acceptare nu de asteptare.
Cine te-a pus sa ii astepti?

Cum crezi ca (altfel) as fi putut materializa acceptarea?
Am fost anuntat (neoficial...) ca vin 'aia maine' sa-mi pozeze cablu nou si nu stiu (inca) daca sa moteze in cutia (noua) de afara contor nou, ori sa-l mute pe cel existent...

View Postscaiba, on 23 noiembrie 2016 - 07:09, said:

Da' ce putea face?
Să le trimită cheile?

Eu am înțeles că are acolo o căsuță de vacanță, mustărie, mă rog, ceva de genu'...

Nu e chiar 'casuta', ar fi casoi insa tocmai de-aia e scumpa incalzirea si daca tot am apartamentul din capitala de ce sa platesc peste 10 milioane in loc de doua...?
Idea este ca in perioada asta nu locuiesc acola, iar 'mustarie' era un cuvant mai colorat pentru casa care acum e 'inchisa'...

Edited by FaneDuru, 23 November 2016 - 12:21.


#43
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010
Hai sa va povestesc cum a continuat Odiseea...
Dupa ce am fost plimbat de la un telefon la altul si retur (Enel) mi-a raspuns un nene care a inregistrat plangerea mea si a promis ca o sa ma sune cineva ca sa-mi dea numarul de contact ai celor care se ocupa de problema in discutie...
Dupa 7 zile m-a sunat unul sa ma intrebe inca o data care e problema. I-am explicat rabdator si a zis ca a inteles ca o sa ma sune oarecine de acolo...
A opta zi, intr-adevar, m-a sunat un nene care zicea ca e seful unei echipe ce evolua la schimbat contoare intr-o zona a Branestiului. Dupa ce i-am spus adresa si descris zona in care se afla a ramas ca sun eu (saptamana urmatoare) cu o zi inainte de a ma deplasa acolo si la ora convenita el o sa trimita o echipa de gospodari ca sa 'faca lucrarea'...
L-am sunat ieri si am convenit ca astazi de dimineata o sa ma intalnesc cu echipa. Daca nu va fi echipa acolo sa-l sun pe el. L-am sunat de pe drum si a promis ca trimite oamenii. Nu erau acolo dar n-am asteptat mai mult de 20 minute. Mai mult decat rezonabil...
Prima intrebare a fost, oarecum nastrusnica: - Ce trebuie sa facem aici?
M-am uitat incurcat si le-am zis ca eu n-am nici o problema, ca vecinu', ca echipa care a fost acolo a zis sa vin, ceva despre schimbat contor...
N-o mai lungesc ca va doare capul si pe voi...
In concluzie acolo a fost alta echipa, care trebuia sa fi tras un nu stiu ce cablu de alimentare in cutia aia de afara si ca o sa vorbeasca ei cu sefu' sa vada ce e de facut. Mi-au rups sigiliul de la BMP-ul in care e bagat contorul, s-au uitat lung la el si au plecat. La intrebarea mea cu privire la resigilare au zis ca o sa anunte ei la Enel. Si ca o sa vina cineva sa resigileze... La intrebarea 'cand' au ridicat din umeri... Probabil o sa vina un gospodar, fara sa ma notifice cumva, in prealabil, o sa fie suparat ca nu m-a gasit si o sa plece...
Ce am mai aflat care mi se pare interesant:
   Nu schimba contorul vechi. Il monteaza tot pe ala;
   Pana sa se dumireasca, privitor la ce au de facut, imi propusesera sa mute contorul si sa-l monteze intr-o cutie noua, pusa pe casa...
   La vecinul de vis-a-vis, care avea tot trifazat, cei de dinainte trasesera un alt cablu, paralel cu cel existent, al carui capat se itea langa contorul montat pe casa omului...
   La intrebarea daca si de ce ar schimba cablul meu au raspuns ca nu stiu, probabil degeaba. Ei fac ce li se spune...
Acu' stau si ma intreb daca are rost sa mai sun la Enel sa le povestesc ca m-am dus bou si m-am intors vaca, da' cu sigiliul rupt si ce zic ei ca ar fi de facut...
Sefu' cu care vorbisem de dimineata nu mai raspunde la telefon. Am vazut ca are WhatsApp instalat si i-am trimis un mesaj in care-i spuneam ca nu-l consider pe el vinovat, ca nu vreau sa-l bat da' sa incerce sa-mi spuna ce si de la cine trebuie sa astept ceva. Nu raspunde nici la asta...

Edited by FaneDuru, 09 December 2016 - 13:51.


#44
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Kafka . Tare asta . Sa fi avut Tutea dreptate ? Posted Image

#45
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010
O fi avand...
Da' chiar sa stau cu mainile pe burta si sa astept, rotind degetele, nestiind ce, nu prea-mi vine...

#46
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Nu , ca nu te tine zic fane , ci de aia cu schimbarea contorului . Meseriasii .(lui peste )!

#47
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,267
  • Înscris: 01.12.2001

View Postdorin_2k, on 23 noiembrie 2016 - 07:00, said:

In postarea initiala ai scris de acceptare nu de asteptare.
Cine te-a pus sa ii astepti?
Intrebarea mea ramane valabila.
Ai curent la casa? Da!
Ce iti bati capul daca nu ai primit nicio instiintare de mutare contor?

#48
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010
Si daca, acum, vine reprezentantu' Enel sa citeasca saracia de contor in discutie (ca sa evit cacofonia...) si vede ca am sigiliul rupt, crezi ca-mi va trimite o scrisoare de felicitare? Tu esti sigur ca lucratoru' va anunta Enel, asa cum a zis?

#49
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View PostFaneDuru, on 21 noiembrie 2016 - 16:37, said:

Aveti stire sa existe vreo lege care sa oblige cetateanu' sa accepte mutarea contorului electric afara din curte?
Daca era in casa as fi inteles, ca exista riscul sa fur curent, insa se afla pe gard, dar cu fata spre curte, cablurile pleaca de la el aerian si este evident ca nu se poate face nici un fel de smecherie. Ce as vrea sa stiu este daca are cineva stire despre vreo lege recenta care sa ne oblige sa le scoatem afara...
Au venit (in Branesti - Ilfov) in weekend, au montat niste rack-uri in care ar trebui scoase contoarele.
Solicitare lor este acoperita de lege?

Multumesc anticipat!
Nu ti se pare normal sa poata citi contorul daca tu nu esti acasa ? In plus nu platesti nimic la mutarea lui pe domeniul public . Singurul motiv pt care nu ai fi de acord e ca manaresti contorul alta explicatie nu vad care ar fi . Contorul nu este proprietatea ta si nici serviciul ...

#50
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010
In final, de-aia am si acceptat idea, asa cum on intelesesem din discutiile de aici. Doar ca cei care au venit propuneau sa mute contorul de pe gard, unde putea fi citit de unu' care se catara alaturi, pe peretele casei... Si varianta ca il schimba cu altul mai 'destept' nu sta in picioare ca doar il mutau pe cel existent.
Iar necazul meu nu tine de mutare sau inlocuire, ci de faptul ca m-au chemat acolo degeaba, n-au facut nimic si acum am si sigiliul de la cutia ce tine contorul rupt.
Tine ceva din ce enumar eu de proprietatea asupra contorului?

#51
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,267
  • Înscris: 01.12.2001

View PostFaneDuru, on 22 noiembrie 2016 - 11:49, said:

Cum n-aveam nici o notificare, vreun numar de contact la care sa sun, am sunat la reclamatii.

View PostFaneDuru, on 22 noiembrie 2016 - 22:26, said:

Precizasem in postarea initiala ca m-a sunat un vecin cu care vorbisera cei ce se ocupau de mutat contoarele...

View PostFaneDuru, on 23 noiembrie 2016 - 12:18, said:

Am fost anuntat (neoficial...) ca vin 'aia maine'

View PostFaneDuru, on 11 decembrie 2016 - 14:58, said:

ci de faptul ca m-au chemat acolo degeaba,

Pe tine nu te-a chemat nimeni oficial de la compania de electricitate sa iti schimbe contorul. Ce tot te agiti de pomana?

Te vor instiinta ei daca au nevoie de tine.

Edited by dorin_2k, 11 December 2016 - 17:46.


#52
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010
Esti sigur ca ma vor anunta? Statistica de pana acum nu a inregistrat vreun fel de notificare. Nu ma refer doar la episodul descris in schimbul asta de idei.
Crezi ca daca nu fac nimic si gasesc astia de la Enel sigiliul rupt vor fi amabili si-si vor cere scuze in numele celui care l-a rupt, dupa care vor alerga spre casa mea, cu noul sigiliu in dinti? Eu, nu prea...

#53
mootoo

mootoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 22.03.2011
Daca e vorba despre sigiliul de la bmp nu trebuie sa-ti faci griji, cele de la contoar sunt importante.
Hint: daca vrei sa-ti vina o echipa enel la tine acasa in regim de urgenta, suna la deranjamente si spune-le ca nu se mai invarte contoarul.

#54
walking^human

walking^human

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,081
  • Înscris: 02.05.2007
Discutia e veche de cativa ani... Stie cineva care este situatia prezenta a contoarelor montate in exteriorul proprietatii? Exista vreo metoda de evitare a acestei "inovatii" pentru casele nou construite?

Teoretic suna foarte bine- se citesc fara a intra in casa, se pot opri in caz de urgenta, etc.

Practic orice dobitoc care trece pe strada poate sa iti opreasca curentul cand vrea sa-ti faca o gluma, un deranj, sau o mica talharie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate