Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Mutare contor electric la limita de proprietate?

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#19
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Nu se plateste nimic, tre sa dai decat semnatura si mare atentie pe ce dai :))

#20
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Ionut ti-a dat cel mai bun sfat . Ai grija ce siguranta iti pune , eventual pluseaza ceva ... si ai grija cum iti fac racordul / legatura intre cablul vechi si cel nou . eventual baga si aici ceva , sa iasa fara inadituri ... Asta este tot ce poti face spre binele tau .

#21
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,549
  • Înscris: 16.03.2004
Poate că nu ai loc pe gard să ți-l monteze.Posted Image

#22
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004

 maximg, on 21 noiembrie 2016 - 18:09, said:

Ai grija ce siguranta iti pune, eventual pluseaza ceva ...
Banuiesc ca te referi la calitate disjunctorului, nu marime. Ca una este sa fie Comtec, alta Moeller/Eaton, Legrand, Schneider sau mai stiu eu ce. Marimea (in A) este conform ATR-ului.
Apropo, am vrut sa aranjez montarea unui disjunctor mai mare dupa contorul din FDCP, ma costa cam 100 euro pe vremea aia (cu tot cu sigiliu ENEL), dar este riscant, la o verificare (inclusiv dupa culoarea parghiei de cuplare a disjunctorului) oricine de la ei isi poate da seama ca acolo este umblat.

Edited by claudiu1, 21 November 2016 - 18:42.


#23
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014

Quote

Retarzi sunt peste tot, nu-i treaba Enel să îi educe.
Baseball nu joci? Posted Image
ihi, stai sa vezi, cand vei iesi iarna la 2 noaptea prin zapada din curte sa ridici siguranta. si ai grija sa-ti iei si toporul cu tine ca nu se stie cine te asteapta nerabdator la poarta!
ce faci cu bata impotriva unor copii poznasi?!? sa impotriva unui vecin binevoitor cu care esti certat?

Edited by apocalipsul, 21 November 2016 - 18:44.


#24
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Toate contoarele se scot in afara proprietatii .Apa , energie , gaz . Nu  ati observat ?  E de cativa ani asta . Poti sa refuzi daca vezi ca fac asta toti vecinii ? Poti . Lumanari si lanterne sunt pe toate drumurile . Sunt debransari pentru neplata care inca se fac cu mascatii si trupele speciale ale  jandarmeriei . In anumite comunitati e un calvar operatiunea de citire si mentenanta retea .Nu numim comunitatile , treaba cu multiculturalismul , dar cred ca le intuiti . Pe ele , comunitatile .Du-te du electrician Eon si debranseaza de pe stalp un palat pe la Liesti  Galati . Vorba unul erou local aruncata in zeflemea omului astuia :
-Daca tai cablul , acolo stai , pe stalp , ca barza .Jos sa nu te mai dai ! Posted Image

#25
Suno

Suno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 10.04.2011

 apocalipsul, on 21 noiembrie 2016 - 17:17, said:

oare in romanica nu s-a auzit de citirea wireless a contoarelor?
Contoarele wieless se folosesc de multi ani in Romania, sunt cam scumpe ca sa fie generalizate la toti muritorii.

#26
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Stiu un caz in care angajatul de la E-ON a sarit gardul sa ia citirea la contor deoarece propietarul nu era acasa. S-a trezit tarat pe la politie cu reclamatii de violare de propietate si a fost nevoit sa ii dea despagubiri clientului sa isi retraga reclamatia. Probabil asta vrea sa se evite.
Pana la urma e un lucru bun, nu stau sa imi bat eu capul sa fiu acasa cand vin ei la citire sau sa schimbe contorul.

Edited by PoeOvidiu, 21 November 2016 - 18:59.


#27
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Corect.

#28
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 claudiu1, on 21 noiembrie 2016 - 18:40, said:

Banuiesc ca te referi la calitate disjunctorului, nu marime. Ca una este sa fie Comtec, alta Moeller/Eaton, Legrand, Schneider sau mai stiu eu ce. Marimea (in A) este conform ATR-ului.
Apropo, am vrut sa aranjez montarea unui disjunctor mai mare dupa contorul din FDCP, ma costa cam 100 euro pe vremea aia (cu tot cu sigiliu ENEL), dar este riscant, la o verificare (inclusiv dupa culoarea parghiei de cuplare a disjunctorului) oricine de la ei isi poate da seama ca acolo este umblat.
Nu cred ca se poate jongla cu modelul , ca probabil e unul " stas " ci cu amperajul . 32 , este ok ...

#29
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010
Gata, frate. Ii primesc cu flori si palinca...

#30
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Numai florile.
Pentru palincă, ai PM Posted Image

#31
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010
Aduc si paharul meu preferat...

Attached Files



#32
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011

 maximg, on 21 noiembrie 2016 - 20:15, said:


Nu cred ca se poate jongla cu modelul , ca probabil e unul " stas " ci cu amperajul . 32 , este ok ...
Zau?Fix desprea asta vorbeam, cineva a mai atras atentia :).Un unele cazuri faci drumuri la poarta cu 32 plus ce scrie in cartii.Gata, cam ajunge.

Edited by ionutz_joe2009, 22 November 2016 - 01:11.


#33
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010
Dimineata am fost la mustaria de la tara si am asteptat gospodarii de la Enel. Si am tot asteptat...
Cum n-aveam nici o notificare, vreun numar de contact la care sa sun, am sunat la reclamatii. Dupa ce m-am certat cu robotul vreo 10 minute si am ascultat muzica, am povestit tarasenia si am intrebat cum pot da de oamenii aia, sau daca cineva de-acolo ii poate suna sa le spuna ca la adresa x asteapta doi papagali (am luat si nevasta ca backup...). O voce amabila a zis ca ma intelege da' sa sun la alt numar (pentru oarecine interesat 0800.07.08.09, dupa care la intrebarile robotului sa raspund 220). I-am multumit si am sunt la numarul cu pricina. Iar robot iar muzica (bunicica...) pentru vreun sfert de ceas, dupa care alta doamna. Nu la fel de amabila, dar in final mi-a dat un alt numar la care a sun. Incercand s-o fac, am bagat de seama ca era cel de la deranjamente, la care sunasem anterior si-l aveam in memoria telefonului, deci, fara sa-l fi tastat ca sa ma fi prins...
Am zis ce zicea inteleptul Solomon in astfel de situatii (pasti, dumnezei, etc...), am lasat nevasta acolo sa-i astepte si am plecat la birou.
Din cand in cand o mai sun sa vada ca-i sunt alaturi...

Daca asta e organizare, inseamna ca eu nu am habar deloc cu privire la conceptul asta...
Nu tu notificare prealabila, nu (macar) o hartiuta in poarta cu un numar la care a suni, nimic. Astepti ca prostu' si nu poti dovedi ca ai fost acolo, ca nici macar nu te-au sunat ei sa te anunte... Un vecin binevoitor care mi-a comunicat ce au zis gospodarii.
Ce, naiba, sa mai fac in situatia asta...?

#34
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Attached File  win98-1-1-sitbackrelax.png   10.76K   63 downloads

#35
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010
Imi cultiv rabdarea cum pot mai bine. Intre timp, insa, i-am mai sunat pe gospodari, le-am povestit istoricul contactelor prealabile cu serviciul lor de preluat reclamatii, mi-am notat constiincios (silabisind) numele celui cu care vorbeam si probabil, astfel, l-am 'miscat'... A inregistrat o sesizare pe numele meu (si numarul de telefon) si a promis c-o sa ma sune oarecine pe problema asta. N-am nici o nadejde c-o s-o faca intr-un interval de timp rezonabil, da' cine stie...

#36
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

 GingisHan2015, on 21 noiembrie 2016 - 18:48, said:

Toate contoarele se scot in afara proprietatii .Apa , energie , gaz . Nu  ati observat ?
Ai avea si tu dreptate doar ca:
- tot in Branesti IF, in urma modernizarii (inclusiv schimbare cabluri) noul contor a ramas tot in casa pe aplasamentul celui vechi
- tot in Branesti IF racordul de apa inseamna robinet de concesiune in strada + camin si apometru in curte pe cheltuiala beneficiarului :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate