Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 

Mutare contor electric la limita de proprietate?

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#1
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010
Aveti stire sa existe vreo lege care sa oblige cetateanu' sa accepte mutarea contorului electric afara din curte?
Daca era in casa as fi inteles, ca exista riscul sa fur curent, insa se afla pe gard, dar cu fata spre curte, cablurile pleaca de la el aerian si este evident ca nu se poate face nici un fel de smecherie. Ce as vrea sa stiu este daca are cineva stire despre vreo lege recenta care sa ne oblige sa le scoatem afara...
Au venit (in Branesti - Ilfov) in weekend, au montat niste rack-uri in care ar trebui scoase contoarele.
Solicitare lor este acoperita de lege?

Multumesc anticipat!

#2
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Banuiesc ca ar trebui sa scrie in contract.Si la noi sunt mutate afara(pe domeniu public).Banuiesc ca le este mai usor lor sa le citeasca.Presupun ca vei fi debransat daca nu accepti, nu e un serviciu obligatoriu, nu-s obligat sa accepte conditiile tale ci tu tre sa le accepti pe ale lor pt a beneficia de energie electrica.Vezi ce siguranta iti baga(ce putere) , asta te intereseaza si mai mult.

Edited by ionutz_joe2009, 21 November 2016 - 16:51.


#3
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010
Contractul a fost incheiat cu vreo 10 ani inainte... Am avut autorizatie de amplasare pentru actuala pozitie.
Crezi ca pot sa-l mute de fiecare data cand li se scoala?
O sa caut contractul ala istoric sa vad daca exista vreo astfel de clauza...

#4
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Pai nu cred ca le muta iligal, e vb de milioane...Trebuie sa fie o clauza prin care pot interveni la bransament in anumite cazuri.

#5
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Chiar cu un număr din MO nu sunt în stare să îți răspund.
Însă îmi pare că este un lucru normal și de bun simț poziționarea fizică în afara proprietății domniei tale.
A matale proprietate începe după contor, înainte de el este a lor.

Nu li se mai scoală, este cântec de lebădă Posted Image

Eu sper să treacă naibii odată pe subteran, să nu mai văd maţe întinse...

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,270
  • Înscris: 01.12.2001
Trebuie la limita proprietatii ca sa poata fi citit, eventual debransat fara sa iti calce in curte.
Au fost cazuri de proprietari cu toporul in curte ce nu permiteau citirea contorului.

#7
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009

 FaneDuru, on 21 noiembrie 2016 - 16:37, said:

Aveti stire sa existe vreo lege care sa oblige cetateanu' sa accepte mutarea contorului electric afara din curte?
Daca era in casa as fi inteles, ca exista riscul sa fur curent, insa se afla pe gard, dar cu fata spre curte, cablurile pleaca de la el aerian si este evident ca nu se poate face nici un fel de smecherie. Ce as vrea sa stiu este daca are cineva stire despre vreo lege recenta care sa ne oblige sa le scoatem afara...
Au venit (in Branesti - Ilfov) in weekend, au montat niste rack-uri in care ar trebui scoase contoarele.
Solicitare lor este acoperita de lege?

Multumesc anticipat!

poate vor sa le inlocuiasca cu contoare din acelea inteligente ?
asa au procedat cei de la electrica, acum cativa ani buni, in blocul in care locuiam. au scos contoarele din casa, iar noile contoare au fost amplasate pe holul blocului, intr-un fel de dulap metalic montat pe perete.
ar trebui sa suni la dep relatii cu clientii al furnizorului de electricitate si sa-i intrebi despre aceasta lucrare, daca e vorba despre o modernizare sau vreo noua directiva a UE.

#8
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
...iar injectiile antirabice apareau in fisa postului.

 dorin_2k, on 21 noiembrie 2016 - 17:06, said:

Trebuie la limita proprietatii ca sa poata fi citit, eventual debransat fara sa iti calce in curte.
Au fost cazuri de proprietari cu toporul in curte ce nu permiteau citirea contorului.


#9
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010
Daca toata lumea zice ca trebuie, asta e...
Cu 10 ani inainte voiau sa-mi monteze contorul pe casa. Auzisem ca urmeaza sa 'li se scoale' si am insistat sa-l monteze departe (pe gard...), cu cablu aerian (cu stalpul meu...), ca sa nu existe suspiciuni de sustragere si sa scap de o eventuala 'sculare' de tipul asteia...
Uite ca si 'cantecul de lebada' poate fi incurcator...

Ma gandeam, doar, ca ar fi fost normal sa fi primit o notificare in care sa povesteasca motivul mutarii si perioada in care urmeaza sa se efectueze...

Edited by FaneDuru, 21 November 2016 - 17:17.


#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,270
  • Înscris: 01.12.2001
Desigur. Curtea plina de caini, bietul angajat facea si pe dresorul de caini.
Dar ce te faci cu stapanul cainilor ce era turmentat si cu toporul in mana?

#11
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
oare in romanica nu s-a auzit de citirea wireless a contoarelor?
asa e bine, pe gard afara, sa-ti poata opri curentul oricine trece pe trotuar!
mai ramane ca si contoarele de apa sa fie scoase din curte!
ca la noi la nimeni

Edited by apocalipsul, 21 November 2016 - 17:21.


#12
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Am facut contract provizoriu cand am facut casa.Contorul a fost montat pe dom publica, nu stiam sigur pe unde imi va trece gardul (nu era facut inca).Pe toata strada si in toata comuna , contoarele sunt montate la poarta(pe dom public).

Am facut gardul , mi-au ramas 30 cm intre gard si cutia contorului(nu am dus gardul pt a-l lipi de contor desi sunt primul si ma puteam juca usor.

Intre timp, le-au scos afara in toata comuna, cand am facut eu casa la restul erau pe proprietati).

Edited by ionutz_joe2009, 21 November 2016 - 17:19.


#13
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

 apocalipsul, on 21 noiembrie 2016 - 17:17, said:

...sa-ti poata opri curentul oricine trece pe trotuar!...
Retarzi sunt peste tot, nu-i treaba Enel sã îi educe.
Baseball nu joci? Posted Image

#14
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010

 apocalipsul, on 21 noiembrie 2016 - 17:17, said:

oare in romanica nu s-a auzit de citirea wireless a contoarelor?
asa e bine, pe gard afara, sa-ti poata opri curentul oricine trece pe trotuar!
mai ramane ca si contoarele de apa sa fie scoase din curte!
ca la noi la nimeni
Doar asta ar fi singurul inconvenient (teoreteic...). Daca vrea unu' sa evolueze la ciocan si se nimereste sa fie langa dulapu' ala cu contoare, sa vezi veselie... Ca 'lovitura de ciocan' (nu vopseaua...) se rezolva mai delicat...

#15
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,270
  • Înscris: 01.12.2001

 apocalipsul, on 21 noiembrie 2016 - 17:17, said:

mai ramane ca si contoarele de apa sa fie scoase din curte!

Chiar asa sunt acum noile retele. Apometrul si robinetul de inchidere in afara proprietatii in niste butoaie de plastic izolate si ingropate.

#16
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Da, il poate opri oricine, au decat o usita din plastic transparent.Daca o deschizi, umbli la sigurante.Nu mai zic, eu am deschis cutia cu tot.Are o smecherie, apesi pe acolo si schimbi si siguranta daca ai tupeu.Nu pot pune sigilii pt ca oricine le poat rupe.M-am invartit putin pana am desfacut-o, imi sarea siguranta intruna si nu vedeam putere, parca de asta am deschis-o.E vb de ultimele scoase afara(alte cutii, parca nu-s ca a mea pusa acum 6-7 ani).De asta spuneam de siguranta, i-am chemat si am discutat, inca erau pe zona si schimbau.

Edited by ionutz_joe2009, 21 November 2016 - 17:52.


#17
adrian153

adrian153

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 08.04.2011
Exista reglementat acest lucru de catre anre ca,masurarea/contirizarea energiei electrice si a mc de gaze sa se faca la limita de proprietate.Se evita prin acest lucru furturile de energie electrica si se realizeaza accesul mai facil la instalatii in caz de avarie dar si pentru intretinere.nu trebuie sa iti bata in poarta si sa se roage sa faca mentenanta.

#18
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,801
  • Înscris: 01.10.2004
Atata timp cat se face pe cheltuiala distribuitorului de energie (cel putin teoretic, ca practic tot consumatorul plateste), care este problema? Platesc intreaga manopera+materiale numai consumatorii care cer ei asa ceva. Oricum, activitatea asta a inceput inca din 2009.
Curtea este proprietate privata, deci nu pot intra sa citeasca indexul fara prezenta proprietarului. In plus, reteaua pana in contor este a distribuitorului (deci trebuie sa aiba acces la ea pentru intretinere/remediere), ce este dupa, este a consumatorului, il priveste. Iar treaba asta se numeste punct de delimitare - art. 26 din Regulamentul privind racordarea utilizatorilor la retelele electrice de interes public aprobat cu HG nr. 90/2008. Potrivit art. 26, alin. (2), lit. b.) din acelasi regulament, punctul cu pricina, unde se monteaza si contorul, trebuie amplasat la limita de proprietate asupra terenurilor, evitându-se cât mai mult posibil amplasarea instalatiilor operatorului de retea pe proprietatea utilizatorului. Justificarea legala a modificarii este cea de la art. 5, alin. (4), lit. d) din regulament - conditii privind alimentarea cu energie electrica ce impun modificarea sau inlocuirea unor elemente din instalatia de racordare cu altele având alte caracteristici tehnice sau montarea de elemente noi.
http://www.dreptonli...res_90_2008.php

Edited by claudiu1, 21 November 2016 - 17:49.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate