Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Scoala auto- o povara

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#1
chaseyoung

chaseyoung

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 07.10.2014
Salutare softpedia ! Intampin si eu o problema. Deci, in vara anului 2016, in iulie mai precis m-am apucat de scoala de soferi. Prima mea sedinta cu instrucotrul a fost destul de ok, pe urma acesta a inceput sa vorbeasca foarte urat, nu avea rabdare, ma injura si de cateva ori a dat in mine. '''Ba da-n **** mea nu stii sa conduci """ in conditiile in care eu nu m -am urcat niciodata la volanul unei masini pana la varsta de 20 de ani. In fine. Am fost la scoala, am vorbit cu secretara si am schimbat instructorul. La a 6-a sedinta am inceput. Se fac in total 15 sedinte. Al doilea, mai belea. Nu numai ca nu ma invata, dar imi si apasa pedalele. si mereu ii spuenaa: domn profesor nu mai imi apasati pedalele. Si se facea ca nu aude. Mi se parea mie ca totul e prea perfect, dar am zis sa tac. Oicum, de fiecare data el conducea, si simteam mereu pedalele apasate. Bun. Am facut toate cele 15 sedinte, a venit si ziua sa dau sala, Am luat-o cu succes 25/26 puncte. Foarte fericit. Am fost inapoi la instructor si mi-am mai luat inca 5 sedinte. In total 20 de sedinte. In ultima sedinta, nimic nou- pedale apasate, nu stiam nimic, nimic. A venit si ziua sa dau traseul. Nu m-am mirat cand motorul mi s-a oprit de 3-4 ori, nu am putut pleca din rampa (masina a dat inapoi 5 metri) si nici virajele nu mi-au iesit (consecinta ca el mereu folosea volanul si cand voiam sa intervin nu imi dadea voie. In fine. Maximum de puncte 21 . eu am facut in total 75. mda. Ce e de facut acum ? Sa mai cumpar inca 5 sedinte ( 25 in total ) la acelasi instructor, sau care este rezolvarea ? Credeti-ma ca nu mai stiu ce sa fac, sunt convins ca nu am sa promovez niciodata in acest ritm. Va multumesc !!!!

#2
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Ia un cunoscut cu masina dute pe niste drumuri rurale sau într o parcare mare goala si condu si fa manevre pîna simti ca stapînesti bine masina.

#3
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View Postchaseyoung, on 21 noiembrie 2016 - 04:40, said:

...Am luat-o cu succes 25/26 puncte. Foarte fericit...
Mie mi-ar fi fost jenã, da' în fine, sã dãm vina pe emoții.

View Postchaseyoung, on 21 noiembrie 2016 - 04:40, said:

...Sa mai cumpar inca 5 sedinte ( 25 in total ) la acelasi instructor...
Știi de câte ori îți repetã viața o lecție?
Ai ghicit, exact pânã când o înveți.
Apoi, treci la urmãtoarea...

Te-ai prins cã ceva nu-i OK da' vrei sã perseverezi.
Pãi nu prea îmi pare în firea lucrurilor.

Uitã-i pe acei instructori, cautã unul cu vocație.

#4
tiomarami

tiomarami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.11.2015

View Postchaseyoung, on 21 noiembrie 2016 - 04:40, said:

nu am putut pleca din rampa (masina a dat inapoi 5 metri) !!!
5  metrii?  la plecarea de pe loc din rampa ?
Ce naiba faceai cu piciorul drept ? Sunt maxim 120 de centimetri intre pedala de acceleratie si cea de frana .
Sa nu zici ca politaiu ti-a bagat spiciorul sub pedala

#5
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015
Ai picat traseul,asta e,ce esti singurul?
Ideea este ce faci de acum inainte.Depinde in mare masura de bugetul disponibil,de abilitatile tale de a invata si tot in mare masura de calitatile instructorului.
Eu cred ca ar fi bine sa cauti prin cunoscuti un instructor care a avut o rata mare de cursanti care au trecut cu brio testele,sa fie decent in comportament,sa stie sa-ti explice unde ai gresit,dar in mare masura depinde de tine.
Esti tanar,ai tot timpul sa devii sofer,poate si o mai mare incredere in tine nu ar strica.
Eu iti urez bafta,si capul sus ce naiba.

#6
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 25.08.2009
Daca crezi ca ai stofa de sofer, nu te panichezi in trafic si erorile tale tin numai de tehnica de condus, mai incearca. Stiu un caz in care persoana respectiva si-a luat permisul din 3 incercari. S-a intamplat cu multi ani in urma. Acum e instructor auto si pot spune ca e competent. L-am urmarit si mi-a placut.
Daca ai posibilitatea, incearca pe o masina fara dubla comanda, bineinteles nu pe un drum public.

#7
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Cauta si alt instructor si ia cateva ore de conducere,eventual ii spui ce nu stii sa faci.Daca ai un prieten cu masina,roaga-l sa te ajute,undeva pe loc necirculat.Trebuie sa inveti sa faci parcari(obligatoriu) si sa ocolesti obstacolele(nu pe la 5 metri).

#8
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
nu se poate, ai facut tu ceva, ai zis ceva, de-a dat in tine Posted Image
poate esti unul din desele cazuri de antitalent la volan. nu intra soferia in tine nici batut.
mai incearca un instructor dar nu de la aceeasi scoala si pe urma te linistesti!

Edited by apocalipsul, 21 November 2016 - 06:46.


#9
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Nu stiu ce abilitati ai, dar nici cu unele scolile din ziua de azi, nu mi-e deloc rusine! Afaceri in regula! Bune!

Ia aminte ce au zis si colegii mai in urma si conformeaza-te! Probabil ca vei reusi! Bafta!

P.S. Nu e nicio rusine, sa nu ai carnet, daca nu reusesti pana la urma! Poate e mai bine asa!

Edited by arab, 21 November 2016 - 07:31.


#10
al-padrino

al-padrino

    TCB

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,887
  • Înscris: 13.11.2016
Alta scoala de soferi sau alt instructor nu gasesti ? Cum sa mai cumperi alte sedinte tot la ala care nu te-a invatat mai nimic ?
Cum zicea cineva mai sus, ia pe cineva cu masina sa te invete cum sa conduci cat de cat.

Edited by al-padrino, 21 November 2016 - 07:52.


#11
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
nu mai vorbiti prostii! cine-ti da masina s-o distrugi? nimeni! ce sa inveti? daca n-ai invatat in 20 de sedinte cu instructor, inveti in 2-3 ore pe camp
degeaba inveti pe camp daca in trafic te pierzi si nu mai stii ce sa faci.
daca instructorul iti apasa pe pedale si iti tine mana pe volan dupa 20 de ore de condus?, esti praf!
daca ai probleme cu plecarea de pe loc, faci ore pe o masina cu transmisie automata si te prezinti cu ea la examen!

scolile au si ele rate de promovabilitate, n-ar strica sa le studiezi. sa nu zici ca ai ales cea mai ieftina scoala. Posted Image
testul psihologic l-ai luat pe spaga? stii care-i stanga si cealalta stanga?
75 de puncte la traseu ar cam trebui sa te puna pe ganduri.

Edited by apocalipsul, 21 November 2016 - 08:06.


#12
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Ce de timpenii pe metru patrat. Auzi, cica poate n-are talent. De parca ar fi si normal sa se fi nascut direct sofer. Eventual pe camioane de 40 de tone Posted Image
Probabil n-ati citit cu atentie descrierea, sau si mai rau, n-ati priceput nimic. Bataia e caz penal, desi n-am pretentia la astfel de combinatii, judecind dupa comentariile de mai sus. Stind strimb si judecind drept, dobitocii aia trebuiau sa-si piarda pîinea. Mai mult decit atit, astfel de cretini ar trebui tinuti departe de lumea civilizata.

Puiule, cauta-ti alta scoala

#13
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
ia analizeaz-o si altfel! a reusiti sa scoata din minti 2 instructori calificati prin incapacitatea de a invata!
inca in asa hal incat nu s-a mai putut stapani bietul om. nu cred ca i-a lasat urme totusi.
unor elevi, nu le intra materia in cap, oricat ai incerca; tot de nota 2 raman, nu-s facuti pentru asa ceva, e impotriva naturii lor!
altii nu-s in stare sa conduca nici dupa multi ani de cand si-au luat permisul! altii, mai destepti, isi dau seama ca e o greseala sa conduca!

aaa, sa nu uit! initiator, fa-ti mutatie in arges si incearca sa dai examen la pitesti!

ce-l sfatuiti sa faca daca si la al trei-lea instructor (independent) situatia se va dovedi similara??

Edited by apocalipsul, 21 November 2016 - 08:18.


#14
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Posttiomarami, on 21 noiembrie 2016 - 06:22, said:

5  metrii?  la plecarea de pe loc din rampa ?
Ce naiba faceai cu piciorul drept ? Sunt maxim 120 de centimetri intre pedala de acceleratie si cea de frana .
Sa nu zici ca politaiu ti-a bagat spiciorul sub pedala

Da´ce masina conduci, nene de are intre pedale 120cm???? Adica are pedala de acceleratie pe partea dreapta, langa usa, iar frana in afara usii din stanga, sau invers?Posted Image

#15
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Nu distrugi nicio masina in cateva ore de murit motorul, eu l-as ajuta daca ar fi din zona.

Si nu el e praf ci acel instructor care n-a fost capabil sa-l invete corect si prefera sa-si faca munca mai usoara folosind el pedalele in loc sa insiste cu cursantul. Cursantul plateste sa invete, nu sa se plimbe cate o ora prin oras, ca asa ar putea trece in dreapta si conduce instructorul orele alea.

#16
tiomarami

tiomarami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.11.2015

View Postmyshyk, on 21 noiembrie 2016 - 08:17, said:

Da´ce masina conduci, nene de are intre pedale 120cm???? Adica are pedala de acceleratie pe partea dreapta, langa usa, iar frana in afara usii din stanga, sau invers?Posted Image
NU-s eu initiatorul
Si, da, am gresit, am vrut sa spun maxim 12 centimetri.
eroare de tastare

#17
nt30per

nt30per

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 16.11.2016

View Postchaseyoung, on 21 noiembrie 2016 - 04:40, said:

Va multumesc !!!!
Si cand ma gandesc ca raspunzand unui troll mi-am luat puncte din partea lui dany darke.


http://forum.softped...st__p__17294225

Initiator, cred ca te-au capacit pentru ca te-au vazut pe webchat.

#18
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014

Quote

Nu distrugi nicio masina in cateva ore de murit motorul, eu l-as ajuta daca ar fi din zona.
daaa?!? zau ca mi-ar placea sa-ti vad figura cand ti-o tine masina in 7000 de ture vreo 2 minute, timp in care se deplaseaza asa, vreo 3-5m
sau cand iti zvacneste cu ea in decor. Posted Image
ar fi priceless

oare n-o fi insistat cu cursantul?
evident ca cursantul plateste ca sa invete, dar nu-i garanteaza nimeni ca va invata si mai mult decat atat, ca va promova si testul! depinde de capacitatea fiecaruia! altfel ar fi plina tara de academicieni.
e o vorba romaneasca, sa n-o ia nimeni personal! din cacat nu poti face bici si sa si pocneasca!
eu sunt de parere ca nu doar de la tehnica si-a luat 75 de puncte! o mai fi facut si alte greseli.

initiatorul are 20 ani, 1.82m, face culturism. in conditiile astea, cam cum crezi ca un instructor ar avea curajul sa-l pocneasca la modul serios?!?

Edited by apocalipsul, 21 November 2016 - 08:39.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate