Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Permis port-arma

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014

View PostMarianG, on 20 noiembrie 2016 - 23:14, said:

si pentru ala e nevoie de permis

Daca m-ai facut curios, da-mi mai multe detalii.
Eu stiam ca doar spray-ul paralizant este interzis, nu si cel cu piper.

#20
scorpyon_maf

scorpyon_maf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.07.2009
@balauru69, din moment ce intentionez sa tin pistolul in portbagaj, in borseta in care imi tin permisul si actele masinii, nu cred ca se va pune vreodata problema sa am arma la mine cand ma duc in vreun club sau sa beau, deoarece nu iau masina cu mine atunci. Iar la faza cu bodyguardul, tind si sper ca ai glumit. Posted Image) Chiar daca parintii mi-au pus pe tava o masina mai scumpa, asta nu inseamna ca au strans banii pentru ea intr-o luna sau doua. Nu va imaginati ca sunt fiul vreunui om care are milioane de euro in cont, nu-mi permit sa dau sute, poate chiar mii de euro pentru un bodyguard si, chiar daca mi-as fi permis, tot nu mi-as fi angajat, unde ar mai fi fost intimitatea mea? Ma rog, iar deviem aiurea.

Edited by althea, 21 November 2016 - 04:51.
editare raspuns la un mesaj sters


#21
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,420
  • Înscris: 10.08.2005

View Posthoneymik, on 20 noiembrie 2016 - 23:20, said:

Daca m-ai facut curios, da-mi mai multe detalii.
eu am intrebat un gardian/paznic de la munca
evident poti sa le ai, cand le folosesti dai de dracu

#22
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Fara gluma , cred ca un psiholog te poate ajuta mai mult decat un pistol . Nu sugerez ca ai avea probleme psihice dar te-ar putea ajuta sa vezi clar care sunt implicatiile utilizarii sub orice forma a armelor ( de foc , letale/neletale , arme albe , etc ) . In general armele ca si posesie si utilizare sunt generatoare de probleme , nicidecum aplanatoare de conflicte . Deasemenea un psiholog te poate ajuta sa iti dai seama daca amenintarile cu care spui ca te confrunti sunt reale sau doar amplificate artificial de catre tine .

Edited by JurasikMan, 20 November 2016 - 23:30.


#23
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014

View PostMarianG, on 20 noiembrie 2016 - 23:27, said:

eu am intrebat un gardian/paznic de la munca
evident poti sa le ai, cand le folosesti dai de dracu

Hmm ... nu cred(adica depinde), oricum deviem de la subiect.

#24
scorpyon_maf

scorpyon_maf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.07.2009
@JurasikMan, voi tine cont de sfatul tau.

Edited by althea, 21 November 2016 - 04:54.
editare raspunsuri la mesaje sterse


#25
Suno

Suno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 10.04.2011
ART. 63   Portul armelor neletale destinate pentru autoapărare
(1) Persoanele prevăzute la art. 57 alin. (1) au dreptul să poarte asupra lor doar o singură armă neletală destinată pentru autoapărare, dintre cele procurate în mod legal.
(2) Este interzis portul armelor neletale, destinate pentru autoapărare, în următoarele condiţii:
a) în locuri aglomerate, stadioane, săli de spectacol şi adunări publice, precum şi în alte locuri în care folosirea acestor
arme este interzisă prin lege;
B) dacă deţinătorul se află sub influenţa băuturilor alcoolice, produselor sau substanţelor stupefiante, a medicamentelor
cu efecte similare acestora ori în stare avansată de oboseală sau suferă de afecţiuni temporare, de natură să genereze o stare de
pericol în condiţiile în care poartă arma asupra sa;
c) neînsoţite de documentul care atestă dreptul de port şi folosire.

#26
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,819
  • Înscris: 01.11.2005
Bine ca daca tot s-a deschis subiectul asta, vin si eu cu o curiozitate.
De exemplu aici in Norvegia poti sa iti cumperi pistoale cu aer comprimat cu proiectile de otel, plumb si ce-o mai exista, de la magazinul de articole sportive fara nici o problema, in sensul ca singura regula este sa ai peste 18 ani. In rest, nimic altceva.
Si week-endul asta un prieten si-a cumparat unul. Cred ca mai mult de tras in PET-uri ca oricum nu are in ce altceva sa traga. :). Din ce mi-a spus el, vrea sa il ia cu el in Romania desi eu i-am spus ca nu sunt sigur ca in Romania nu cred ca este permis asa ceva fara un document, atestat...ceva la mana ca esti intreg la cap sa porti asa ceva. El mi-a spus ca s-a interesat si cica nu ar trebui sa aiba nimic la mana pentru a avea pistol cu aer comprimat (CO2).
Deci, cam care ar fi legislatia in astfel de cazuri cand aduci arme cu aer comprimat dintr-o tara NON EU unde legile sunt mai permisive, sa spun asa.

#27
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Documentele pentru permis armă neletală:
https://b.politiarom...ale-si-neletale

Atâta offtopic și bătaie de joc cât au fost pe topicul ăsta mai rar pe Juridic.  
Următoarele la fel vor fi premiate cu punct de penalizare și suspend.

Edited by althea, 21 November 2016 - 10:02.


#28
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,627
  • Înscris: 21.06.2016
1. Daca ai bani de ce stai intr-o zona cu romi? Nu mai bine iti investesti banii pe care ii dai pe prostii in mutare?
2. Care e planul tau dupa ce iei pistolul? cred ca la asta nu te-ai gindit prea bine. Singurele variante sint:
2a. Iti fura aia si pistolul, nu numai telefonul.
2b Impusti pe vreunul si in loc sa dai 200 de lei dai zeci de mii pe avocati, procese, dupa aia dosar penal, inchisoare, viata distrusa.

#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Lăsați omul să-și ia pistol. A spus foarte clar: îl cumpără și când iese din casă îl ține în portbagajul mașinii, în borsetă. Iar când îi țin hetnicii calea să-l deposedeze de mașina, haine, telefon și ceas el îi roagă să-l lase să meargă până la portbagaj să-și ia pistolul și abia apoi negociază ce le dă și ce oprește.

#30
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,660
  • Înscris: 23.10.2006
Poti sa iti iei pistol cu bile de cauciuc sau gaz dar prea mult nu te va ajuta, legislatia la noi e destul de restrictiva cu folosirea armelor pentru autoaparare, la arma scurta cu glont pentru aparare si paza ia-ti gandul daca nu te incadrezi in una din categoriile care pot avea asa ceva, citeste cu atentie legea 295 din 2004 actualizata si daca iti convine incepi demersurile sa iti cumperi arma, vezi cu tinutul in portbagaj sau torpodeo este interzis la noi, arma trebuie sa stea permanent asupra persoanei care este autorizata, restul gasesti in lege.

Edited by baribalu, 21 November 2016 - 08:37.


#31
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
In principiu e bine sa cari dupa tine arme neletale dintr-un motiv simplu: Daca atacatorul iti ia arma si o foloseste impotriva ta sa nu poata sa te omoare cu ea.

Eu tin in fiecare masina un spray cu piper. Nu s-a inventat smardoiul care sa nu fie pus instantaneu cu botul pe labe (ma rog, cu labele la bot ca sa fim corecti dpdv tehnic) in maaaaxim 5 secunde. Dupa care ai o fereastra de 30 de minute sa speli putina.

Edited by Groot, 21 November 2016 - 08:52.


#32
George_Calinescu

George_Calinescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 28.10.2016
http://www.politiaro.../serviciul-arme

#33
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,917
  • Înscris: 11.07.2016

View Postscorpyon_maf, on 20 noiembrie 2016 - 21:27, said:

Buna seara, am implinit varsta de 18 ani in urma cu aproximativ 3 luni si doresc sa obtin permis pentru port-arma, deoarece detin lucruri scumpe, de la accesorii pana la masina si am fost amenintat de cateva ori la ore tarzii pe stradute intunecate/ retrase de diversi dubiosi, pentru a le da telefonul/ banii/ accesoriile. Ultimul incident de acest fel s-ar fi soldat, cel mai probabil, cu rani serioase de partea mea, daca nu as fi renuntat la cateva sute de lei pentru a nu-mi pune viata in pericol si m-a facut sa ma gandesc serios sa aplic pentru permisul de port-arma. Avand in vedere ca am 18 ani, pot aplica pentru permis de port-arma? Mentionez ca intentionez sa achizitionez un pistol cu bile/ gaz, nu o arma letala.

Da, daca ai 18 ani poti aplica ptr. permis de arma neletala.
Dar nu e asa simplu:
- trebuie sa faci un curs de arme si munitii si sa dai un examen (unde inveti si legea 295 - legea armelor, care este una dintre cele mai restrictive si proaste din lumea civilizata)
- trebuie sa faci o vizita medicala complexa
- trebuie sa faci un examen psihologic
- trebuie sa scoti un cazier si acesta sa fie curat
Abia apoi poti solicita permis portarma.

#34
George_Calinescu

George_Calinescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 28.10.2016
orice arma iti va aduce acasa controale ale organului.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate