Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Permis port-arma

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
scorpyon_maf

scorpyon_maf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.07.2009
Buna seara, am implinit varsta de 18 ani in urma cu aproximativ 3 luni si doresc sa obtin permis pentru port-arma, deoarece detin lucruri scumpe, de la accesorii pana la masina si am fost amenintat de cateva ori la ore tarzii pe stradute intunecate/ retrase de diversi dubiosi, pentru a le da telefonul/ banii/ accesoriile. Ultimul incident de acest fel s-ar fi soldat, cel mai probabil, cu rani serioase de partea mea, daca nu as fi renuntat la cateva sute de lei pentru a nu-mi pune viata in pericol si m-a facut sa ma gandesc serios sa aplic pentru permisul de port-arma. Avand in vedere ca am 18 ani, pot aplica pentru permis de port-arma? Mentionez ca intentionez sa achizitionez un pistol cu bile/ gaz, nu o arma letala.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Este mai simplu sa nu umbli "la ore tarzii pe stradute intunecate/ retrase" si sa nu ai la vedere lucruri scumpe.
Romania nu este chiar vestul salbatic.

Edited by pasilla, 20 November 2016 - 21:42.


#3
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008

 scorpyon_maf, on 20 noiembrie 2016 - 21:27, said:

Buna seara, am implinit varsta de 18 ani in urma cu aproximativ 3 luni si doresc sa obtin permis pentru port-arma, deoarece detin lucruri scumpe, de la accesorii pana la masina si am fost amenintat de cateva ori la ore tarzii pe stradute intunecate/ retrase de diversi dubiosi, pentru a le da telefonul/ banii/ accesoriile.
Asa cum spun colegii, nu mai umbla la ore tarzii pe stradute intunecate.
Ce crezi, daca iti iei arma te poti apara de ei? Multi sunt probabil cu cateva condamnari la activ si de-abia asteapta un motiv sa te taie ca un porc la craciun.

#4
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 10.08.2005
http://stirileprotv....in-romania.html

#5
scorpyon_maf

scorpyon_maf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.07.2009
Nu ma cunoasteti in realitate, deci nu va mai ambalati aiurea. Nu o sa ajung sa nu-mi mai cumpar haine si accesorii scumpe doar pentru a da impresia ca sunt sarac. Nu ma intelegeti gresit, niciodata nu m-am laudat ca am haine de la anumite firme, dar nici nu o sa-mi pun plasture peste eticheta, sa nu se vada. Din moment ce locuiesc intr-o zona a Iasiului populata de oameni de etnie Rroma, sunt amenintat destul de des. Si pana la urma, chiar daca nu as fi avut acest incident, nu vad unde ar fi fost problema in a incerca sa aplic pentru un permis de port-arma. Parerea mea ca varsta nu e un factor decisiv aici, poti avea 18, 30 sau 60 ani si sa faci nenorociri, dar nu asta e intentia mea. Doresc sa-mi achizitionez un pistol neletal, pentru a avea un mod de a ma apara in ultima instanta, nu ca sa terorizez persoanele de etnie Rroma din jurul meu. Posted Image A, da, era sa uit, ce relevanta varsta la care mi-am facut eu contul? :)) Eu am pus o intrebare destul de pertinenta, parerea mea, intrebarea ta nu-si avea rostul in aceasta discutie, ma rog. Credeam ca nu o sa fiu tratat cu superioritate doar pentru ca am o varsta frageda. M-am inselat.

Edited by scorpyon_maf, 20 November 2016 - 22:24.


#6
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 10.08.2005
daca esti amenintat, mergi frumos la politie si depune plangere

#7
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Si cam ce pana mea te ganesti tu ca o sa faci cu pistolul ala?
Stii ca nu ai voie sa il ai asupra ta in locuri aglomerate? Stii ca nu ai voie sa il ai asupra ta daca ai baut o bere? Deci...?

Edited by baliosss, 20 November 2016 - 22:34.


#8
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014

 scorpyon_maf, on 20 noiembrie 2016 - 22:23, said:

Nu ma cunoasteti in realitate, deci nu va mai ambalati aiurea. Nu o sa ajung sa nu-mi mai cumpar haine si accesorii scumpe doar pentru a da impresia ca sunt sarac. Nu ma intelegeti gresit, niciodata nu m-am laudat ca am haine de la anumite firme, dar nici nu o sa-mi pun plasture peste eticheta, sa nu se vada. Din moment ce locuiesc intr-o zona a Iasiului populata de oameni de etnie Rroma, sunt amenintat destul de des. Si pana la urma, chiar daca nu as fi avut acest incident, nu vad unde ar fi fost problema in a incerca sa aplic pentru un permis de port-arma. Parerea mea ca varsta nu e un factor decisiv aici, poti avea 18, 30 sau 60 ani si sa faci nenorociri, dar nu asta e intentia mea. Doresc sa-mi achizitionez un pistol neletal, pentru a avea un mod de a ma apara in ultima instanta, nu ca sa terorizez persoanele de etnie Rroma din jurul meu. Posted Image A, da, era sa uit, ce relevanta varsta la care mi-am facut eu contul? Posted Image) Eu am pus o intrebare destul de pertinenta, parerea mea, intrebarea ta nu-si avea rostul in aceasta discutie, ma rog. Credeam ca nu o sa fiu tratat cu superioritate doar pentru ca am o varsta frageda. M-am inselat.

Un spray cu piper nu te ajuta? Sau vrei sa te stie RR de frica ...

 baliosss, on 20 noiembrie 2016 - 22:31, said:

Si cam ce pana mea te ganesti tu ca o sa faci cu pistolul ala?

Vorba aia, te urmaresc, iti dau una pe la spate, iti iau pistolul si iti mai si dau o batuta buna ...

#9
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Poate știu eu greșit, să lămurească cine cunoaște legislația...
Pistolul are voie să fie purtat în afara domiciliului dacă nu faci parte din armată, poliție, jandarmerie sau o instituție ce are drept de UZ de arma? Aveam impresia că inclusiv armele de vânătoare au cerințe clare de transport (fără muniție, arma în cutie închisă sau husă sau frântă)...

Iar doar faptul de a avea pistol asupra ta aduce a infracțiune.... Pentru inițiator, asta înseamnă închisoare, nu amendă.




#10
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014

 scorpyon_maf, on 20 noiembrie 2016 - 22:47, said:

@SpeedDemon, la inceput, cand ne-am mutat in zona asta, adica undeva prin 2003, nu erau multi rromi, chiar aproape 0. Dupa ce s-au dat apartamente sociale in anul 2005 aici in zona unde stau, care sunt populate in proportie de 60-70% de rromi, au aparut problemele care, odata cu trecerea timpului, s-au intensificat.

Nu cred ca arma te va salva.
Cum zic si altii, foarte probabil iti va crea mai multi dusmani/mai multe probleme,

#11
scorpyon_maf

scorpyon_maf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.07.2009
@Bogdansv1, atat timp cat este o arma neletala, ai voie sa o porti la tine chiar daca nu esti in cadrul domiciliului, atat timp cat nu intri in institutii publice cu ea si nu o fluturi pe strada la fel ca pe un servetel nazal. :)

#12
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,364
  • Înscris: 11.08.2003
Daca ai permis pentru arma in scop de aparare, il poti avea la tine fara probleme. Ele, problemele, incep din momentul in care il scoti din teaca. Va trebui sa treci pe la politie pentru declaratii si altele. Daca ai noroc, ajungi direct la politie, altfel, vine politia la spitalul unde esti tu internat. Dureaza cateva zile pana sa le vorbesti, ca vor trebui sa te astepte sa iesi de la terapie intensiva.

Edited by sorin147, 20 November 2016 - 22:55.


#13
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Ce efect crezi ca va avea aparitia unei arme intr-un conflict de strada ? Sa zicem ca obtii permisul ( desi nu se va intampla asta ) si ca ai pistolul la tine si te abordeaza o gasca de 4-5 etnici mai intunecati . Ce crezi ca vor face daca scoti pistolul ? Char crezi ca au sa fuga ? Sau ca vor cere indurare ? Pe bune , cum vezi tu situatia ?

Edited by JurasikMan, 20 November 2016 - 22:56.


#14
scorpyon_maf

scorpyon_maf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.07.2009
Nu am spus ca pistolul ma va ajuta sa dobandesc puteri supranaturale sau ca voi fi un fel de Stefan cel Mare cu ajutorul lui, ci doar ca imi va spori sansele de a rezista unui atac. Ma rog, am deviat deja mult prea mult de la subiect si intrebari ce nu-si au rostul sunt puse tot mai des. Am venit aici pentru a obtine o informatie, nu o consiliere. Ramane la latitudinea mea si a familiei daca voi aplica sau nu pentru acest permis. :)

#15
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,364
  • Înscris: 11.08.2003
Ca ai adus vorba... la familie te-ai gandit? Sa zicem ca tu scapi... o data. Crezi ca mama sau sora ta vor mai iesi din casa altfel decat insotite?

Si, ca sa nu zici ca-s doar rau intentionat, am 2 sugestii:
- fa-ti prieteni printre rommulani
- apuca-te de un sport care te va tine departe de ei: atletism

Edited by sorin147, 20 November 2016 - 23:12.


#16
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 10.08.2005

 honeymik, on 20 noiembrie 2016 - 22:34, said:

Un spray cu piper nu te ajuta? Sau vrei sa te stie RR de frica ...
si pentru ala e nevoie de permis

#17
scorpyon_maf

scorpyon_maf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.07.2009
@sorin147 Am prieteni de etnie rroma, insa cei cu care am avut altercatii nu sunt rromii aia romanizati, sunt rromi de aia care umbla prin gunoaie dupa peturi, iar decat sa ma apuc sa ma imprietenesc cu aia, prefer sa fiu fugarit de ei cu orice ocazie. :))

#18
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Prietene, fugi ca dracu de arme si scandaluri. Te rog sa nu o iei ca pe o ofensa, dar la 18 ani, singele-i fierbinte, si multa minte in cap nu prea e. Si oricat de calculat esti tu, te pune dracu sa te imbeti intr-o seara, si sa vezi ce porcarie faci cu pistolu ala minune.

In cazul in care chiar ai o problema, si nu trollezi, solutia cea mai eleganta e sa-ti iei un bodyguard. Inteleg ca iti permiti.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate