Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Jurnal casa Zorilor/cluj-napoca

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1762 replies to this topic

#523
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 30.01.2008
Din cite imi amintesc, zicea ca putem face reglaje in functie de debit la sf, ma gandesc ca are ceva aparate sa masoare debitul.

Acum inca nu imi bat capul, ce ma interesa cel mai mult era sa am gaurile pe unde sa imi duc una/alta sa nu am surprize ca "nu se poate domnu' decat daca darami".

#524
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 30.01.2008
Merge incet treaba la casa, acum se cofreaza centuri/grinzi, sper ca pe vineri sa le toarne si am terminat cu betonul in toamna/iarna asta.

Probabil ca pana in primavara o sa mai fac traseele electrice si poate planseele false de rigips.

In alta ordine de idei, am autorizatia de constructie pentru bransamentul de apa/canal si azi se depune pentru electrica si alta autorizatie pentru gaz. Sper ca in 2 luni sa le am si pe alea si in primavara sau cand este mai moale vremea sa le comit.

Il recomand cu caldura pe tipul care a facut actele pentru apa canal, se numerste Marcu Razvan. In schimb tipul de la electrice Calin Eleches, este doar pentru dusmani.

#525
sebip_sebip

sebip_sebip

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,103
  • Înscris: 09.03.2011

View Postdanfizesan, on 11 decembrie 2017 - 09:30, said:

Merge incet treaba la casa, acum se cofreaza centuri/grinzi, sper ca pe vineri sa le toarne si am terminat cu betonul in toamna/iarna asta.

Probabil ca pana in primavara o sa mai fac traseele electrice si poate planseele false de rigips.

In alta ordine de idei, am autorizatia de constructie pentru bransamentul de apa/canal si azi se depune pentru electrica si alta autorizatie pentru gaz. Sper ca in 2 luni sa le am si pe alea si in primavara sau cand este mai moale vremea sa le comit.

Il recomand cu caldura pe tipul care a facut actele pentru apa canal, se numerste Marcu Razvan. In schimb tipul de la electrice Calin Eleches, este doar pentru dusmani.
Si eu sper! Stii tu: speranta moare ultima...

#526
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Multe sperante ai Posted Image Cu optimism inainte.

Faci rigipsul inainte de a tencui?

Oricum, eu in locul tau as avea sperante mai apropiate, gen: "sa am caciula pusa la casa"

Edited by dana84, 11 December 2017 - 09:55.


#527
sebip_sebip

sebip_sebip

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,103
  • Înscris: 09.03.2011
Dacă se toarnă vineri, dupa mine is slabe sanse (la viteza de lucru a meseriasior) ca in 4-5 zile sa faca acoperișul!

#528
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 30.01.2008
pai nu mai am sperante sa fie acoperita inainte de revelion. Dar mesterii o sa lucreze in continuare la acoperis. Cand va fi gata vom vedea.

Relativ la rigips, cred ca este singurul lucru care pot sa il fac inainte sa fie mai cald in primavara. Daca sunt alte lucruri, sunt deschis la sugestii

#529
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Strict dupa cum vad eu ca se misca lucrurile pe la tine, as zice ca pana vine caldura nu apuci sa ajungi la rigips :D

Ai placa peste etaj sau planseu de lemn?
Ai una sau doua centuri la etaj?

#530
sebip_sebip

sebip_sebip

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,103
  • Înscris: 09.03.2011
Planșeu de lemn, un rând de centuri

#531
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Izolatia intre grinzi si sub sau peste planseu? 11 randuri de caramizi la etaj?

Mai ramane spatiu de depozitare fiind acoperis cu panta mica?

Edited by dana84, 11 December 2017 - 10:16.


#532
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 30.01.2008
Dupa ce se toarna centurile, trebuie planseul si apoi acoperisul.

Intre timp ma gandesc la diverse, mi-am planuit pe unde imi pun chestiile electrice, am terminat cu parterul, ma apuc de etaj. Trebuie sa mai vorbesc cu instalatorul sa vad pe unde vrea sa isi puna distribuitor in camera tehnica, sa ii proiectez niste curent.

View Postdana84, on 11 decembrie 2017 - 10:15, said:

Izolatia intre grinzi si sub sau peste planseu? 11 randuri de caramizi la etaj?

Mai ramane spatiu de depozitare fiind acoperis cu panta mica?
Izolatia va fi intre grinzi si sub grinzi.

pentru a rezolva problema care ai semnalat-o, peretii exteriori sunt cu 2 randuri de caramizi mai inalti, si asa este podul cu 50cm mai inalt. la inaltimea maxima am 2,05m. Sunt constient ca se poate folosi doar partea din mijloc, dar este ok, pentru cutii si alte prostii.

#533
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

View Postdanfizesan, on 11 decembrie 2017 - 10:18, said:

pentru a rezolva problema care ai semnalat-o, peretii exteriori sunt cu 2 randuri de caramizi mai inalti, si asa este podul cu 50cm mai inalt. la inaltimea maxima am 2,05m. Sunt constient ca se poate folosi doar partea din mijloc, dar este ok, pentru cutii si alte prostii.
Si nu ai centura peste astea doua randuri de caramizi?

Adica si eu am tot asa, insa am asa: 10 randuri de caramizi pt etaj (trebuia sa am 11, dar am dres-o cumva), centura+grinzi planseu, 2 randuri caramizi pe contur, inca o centura in care am prins tijele pentru cosoroaba, apoi cosoroaba si sarpanta.

Edited by dana84, 11 December 2017 - 10:25.


#534
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 30.01.2008
ba da, centura este peste caramizi. Plafonul se sprijina pe zidurile interioare (cu centuri) si la zidurile exterioare sunt niste barne prinse pe pereti, si pe ele stau grinzile.

#535
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Pui o poza cand ai?

#536
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 30.01.2008
deocamdata nu am, dar am de la @brownie un render 3d, pentru care ii multumesc inca o data. Poate este o idee mai clar cum o sa stea treaba.

Attached Files



#537
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Ce abordare interesanta! Si evident mult mai ieftina fata de ce am eu :D Si grinzile planseului imi par mai mici decat ale mele. Sa inteleg ca si-a schimbat arhitectul structuristul sau tu ai ales alt structurist?

Edited by dana84, 11 December 2017 - 15:55.


#538
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 30.01.2008
structuristul l-a ales Pavel. Vardai Csaba.

grinzile in sine sunt de 7 x 15 in proiect, noi o sa punem de 8 x 15, din cauza ca 7 x 15 nu este o dimensiune uzuala. nu știu ale tale de cit sunt. în proiect grinzile sunt aliniate la 67cm între ele și noi o sa punem la 60cm să îmi încapă ușor vata între ele.

#539
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Pfff, nu ai vrea sa stii de cat sunt grinzile la mine. Cat pentru doua case :D Am grinzi de 15x20 si de 20x20. Uriase de-a dreptul. Si inutile, dar na...

#540
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 30.01.2008
Profitand de ultimele zile in care vremea a fost mai calda, am turnat vineri centurile/grinzile peste etaj si stalpii de la etaj.

Mi-a mai ramas doar in perete interior la parter care il vor zidi cand o sa fie o idee mai cald.

Saptamana aceasta este o saptamana de restructurare, se face curatenie, se aduna lucrurile si se pregateste pentru planselul peste etaj. Dupa 3 ianuarie continuam cu planseul si apoi cu acoperisul.

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate