Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Jurnal casa Zorilor/cluj-napoca

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1762 replies to this topic

#505
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 30.01.2008
S-au decofrat azi marea majoritate a stâlpilor

Attached Files



#506
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 30.01.2008
Oare cît să las înălțimea finisajului la trepte de urcat la etaj ? Opțiuni 3cm, 4cm, se poate ajunge la 5cm ? Eu as vrea sa fie ceva lemnos pe scări sau lemn masiv sau multistratificat.

Edited by danfizesan, 20 October 2017 - 19:15.


#507
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Pentru multistrat ai nevoie de 2 cm, iar apoi nasul treptei il faci cat vrei de inalt. Pentru masiv de la 3 pana la 5. Si eu am lasat 3 cm, pentru masiv, dar o sa reduc la doi pentru ca iese prea scump altfel si nu sunt intr-o perioada buna dpdv al finantelor Posted Image . Iar estetic arata la fel. Sau cel putin pe mine ma multumeste si stratificatul.
Acuma depinde daca iti ies treptele din prima, astfel incat sa nu mai fie nevoie de nicio nivelare/retusare. Pentru ca daca oricum va fi nevoie de asta, atunci mai bine lasi putin mai mult. Sau daca crezi ca te razgandesti intre masiv si stratificat, atunci iar e bine sa ai mai mult.

Edited by dana84, 20 October 2017 - 20:09.


#508
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 30.01.2008
Oare ai vre-un contact unde pot vedea cum arată cel multi stratificat? Și ... un preț ?

La cel masiv mă costă 3 trepte 250euro, material și manopera. Eu am 19 trepte și o să îmi trebuiască și balustradă.

#509
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Uite chiar ieri am scris despre el aici si am pus si doua poze, una cu sectiunea si una cu treapta inchisa.
https://forum.softpe...0#entry21849135

#510
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Cum mai merge? Ai turnat placa/scarile ? Poze ?

#511
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 30.01.2008
Am turnat joi 4 stâlpi care au rămas restanți, la garaj, scările și placa peste parter. In sfârșit, se mișcă destul de încet treburile.

Attached Files



#512
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014
Vad o grinda intoarsa. S a turnat odata cu placa sau din doua turnari?

le.: am vazut o in ultima poza, se pare ca e dintr o turnare.

Edited by kondas, 13 November 2017 - 11:31.


#513
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 30.01.2008
S-a turnat odată cu placă și cu celelalte grinzi/centuri.

#514
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 30.01.2008
Lucrul merge incet la casa, abia se apropie de turnatul centurii peste etaj, deci nu cred ca revelionul ma apuca cu acoperis Posted Image.

M-am uitat la un moment dat si ma bare gandul sa iau o scula de masurat temperatura cu laser, Black & Decker TLD 100. Teoretic mi-ar trebui dupa ce ma mut la casa, ca sa vad pe unde mai scapa caldura, dar m-am gandit ca poate mai bricolez ceva si la apartament unde stau acum, pana ma mut. Ce ziceti merita sau sunt bani aruncati ?

Aici este in link cu minunea https://www.bricolaj...-tld100-xj.html

Si citeva review-uri pe Youtube: https://www.youtube....ch_query=tld100

Edited by danfizesan, 04 December 2017 - 11:53.


#515
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Se mai toarna acum la Cluuj? :) Nu e putin cam rece pe acolo, pana la ce minime turnati beton?

Nu stiu ce sa zic despre device, pare cam de amatori. Mai bine platesti niste servicii pentru unii care se pricep la treaba asta, oricum ai nevoie de certificat de eficienta termica si in plus daca au expertiza si scule profesionale ma gandesc ca iti indica si locurile cu probleme.

#516
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 30.01.2008
Am povestit cu dirigintele de santier si inca nu este problema cu temperaturile: minimele la sfarsitul saptamanii sa anunta sa fie -1 noaptea, deci sper sa nu fie probleme. Dupa faza asta nu mai am de a face cu beton. In cel mai rau caz bag un aditiv anti-inghet.

Relativ la detectorul termic: da, asta este si intrebarea mea, daca merita sa pot sa "caut" eu, sau sa ma uit dupa cineva cu camera termica la momentul respectiv.

PS: la certificatul de eeficienta termica nu vine nimeni sa masoare cu camera.

#517
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
Detectorul termic este egal cu 0. Eu am luat unul din kau...nd si face acelasi lucru, la mai putini bani. Daca vrei ceva pe care sa dai banii, cauta un flir, @kolfleading stie ce si cum, din ce am vazut (model serie low updatat cu soft medium/high, roman destept....).

Edited by Nukem, 04 December 2017 - 18:56.


#518
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Dan, cu HRV-ul ce ai mai facut, pana la urma ai un proiect clar cu lungimi trasee, coturi, diametre, pierderi de presiune, presiune necesare, volum aer, etc... etc. ?

Edited by catalijns, 04 December 2017 - 19:05.


#519
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 30.01.2008

View PostNukem, on 04 decembrie 2017 - 18:56, said:

Detectorul termic este egal cu 0. Eu am luat unul din kau...nd si face acelasi lucru, la mai putini bani. Daca vrei ceva pe care sa dai banii, cauta un flir, @kolfleading stie ce si cum, din ce am vazut (model serie low updatat cu soft medium/high, roman destept....).
Mda, era o idee. De Flir nu am bani, ca nu sunt în domeniu sa fac bani cu el.

View Postcatalijns, on 04 decembrie 2017 - 19:01, said:

Dan, cu HRV-ul ce ai mai facut, pana la urma ai un proiect clar cu lungimi trasee, coturi, diametre, pierderi de presiune, presiune necesare, volum aer, etc... etc. ?
am doar un proiect aproximativ, pe unde sa îmi trag țevile. Urmează sa îmi calculez necesarul de materiale (coturi, lungimi) etc. Diametrul pe care merg este 16cm in distribuitor și de acolo 9cm.
presiuni nu am, după cum i-am răspuns și lui Andrei Lesan, meșterii de aici nu se complică cu calcule.

Eu știu ca am nevoie de aerisire, asa ca și dacă nu va fi perfecta, va fi mult mai mult decât nimic.

#520
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postdanfizesan, on 04 decembrie 2017 - 19:34, said:

am doar un proiect aproximativ, pe unde sa îmi trag țevile. Urmează sa îmi calculez necesarul de materiale (coturi, lungimi) etc. Diametrul pe care merg este 16cm in distribuitor și de acolo 9cm.
presiuni nu am, după cum i-am răspuns și lui Andrei Lesan, meșterii de aici nu se complică cu calcule.
Eu știu ca am nevoie de aerisire, asa ca și dacă nu va fi perfecta, va fi mult mai mult decât nimic.
Dan, multam de raspuns! Nu cred ca se asteapta cineva la perfectiune dar totusi nu platesti cateva mii de euro ca sa primesti apoi o solutie care aduce cateva zeci de mc de aer (in loc de sute), cu o eficienta slaba dpdv energetic si eventual si cu ceva zgomot. Eu chiar nu ii inteleg pe oamenii astia care nu calculeaza niste chestii basic, se presupune ca sunt ingineri nu niste dilentati...altfel ne facem noi solutiile astea in mod dyi si nu mai plateam ditamai facturile.

#521
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 30.01.2008
Traseele sunt gandite sa fie relativ drepte cu maxim 2 coturi de 90 de grade, nu ma astept sa se piarda asa multa presiune (ca si coturi cam asa are si Dana, sper sa ies ca in acelasi airflow ca si cum va iesi la ea, eu am un mic avantaj ca am tuburi cu dimetreul o idee mai mare). Unitatea va fi de 300mc/h. Cam asta este ce pot sa iti spun.

#522
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
ok, multam Dan! Ar fi interesanta o masurare a volumul efectiv de aer pe care il aduce echipamentul in casa dupa ce a fost instalat pentru fiecare gura de ventilare. Eu asa o sa cer  celui care va face lucrarea, sper sa si gasesc pe cineva calificat...cei mai multi par dilentanti.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate