Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Jurnal casa Zorilor/cluj-napoca

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1762 replies to this topic

#1099
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 30.01.2008
Ai dreptate, de instalatori sunt sper multumit si prin prisma faptului ca daca vad ceva ce nu este ok, pun mana si fac, chiar daca nu era neaparat treaba lor (de ex organizarea lemnelor in curte, sau curatenia/maturat inauntru - mult inainte de a pune polistirenul, si-au dus molozul afara in fiecare seara fara sa zic eu macar o data), ce mai o placere. Acum daca nota de plata este mai mare ca si la altii, cumva merita fiind niste oameni care vezi ca pun suflet in ce fac.

#1100
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 30.01.2008
S-a pregatit totul pentru IPAT la parter si la etaj, maine sunt  programat sa vina sa toarne sapele.

Attached Files



#1101
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 30.01.2008
Caut acum gletuitor am primit o oferta de la un tip care pune si faianta, 19ron /mp, 3 straturi , ceva maglavais mai gros si apoi 2 straturi de finisaj si 2 straturi de lavabila.

Apoi am vorbit cu altii si am primit sambata oferta lor: 39 ron/ mp: 2 straturi de glet si 2 straturi de lavabila. Deci preturile au luat-o razna complet. Mai caut.

#1102
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,529
  • Înscris: 16.03.2007

 danfizesan, on 29 mai 2018 - 07:22, said:

S-a pregatit totul pentru IPAT la parter si la etaj, maine sunt  programat sa vina sa toarne sapele.

Salut,

Ce teava si diametru ai folosit la tur/retur la distribuitoare?

#1103
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 30.01.2008
Rehau 17mm este pe jos. Nu stiu ce anume este "coloana" care merge la distribuitorul de sus.

Edited by danfizesan, 29 May 2018 - 10:47.


#1104
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,529
  • Înscris: 16.03.2007
Da, coloanele ma interesa. Sunt si eu la pasul asta si nu stiu ce sa aleg. Vreau sub sapa, fara lipituri si din ce am vazut am de ales intre pex si cupru moale. Cupru moale este de maximum 22 si pex-ul foarte gros e scump ca dracu si nu gasesti la metru :(

#1105
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 30.01.2008
O sa intreb, aproape 100% este ceva "plastic" nu tin minte sa fi luat Cupru.

#1106
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,529
  • Înscris: 16.03.2007
Thx :D

Am vazut ca PPR-ul este foarte popular, dar nu prea imi inspira incredere lipiturile alea sub sapa. Sau poate sunt eu paranoia.

#1107
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

 danfizesan, on 29 mai 2018 - 07:54, said:

... am primit o oferta ... 19ron /mp, 3 straturi , ceva maglavais mai gros si apoi 2 straturi de finisaj si 2 straturi de lavabila.
...
Tot pentru aceste lucrari am platit 20 lei / mp.

#1108
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 30.01.2008

 cristobob, on 29 mai 2018 - 11:08, said:

Tot pentru aceste lucrari am platit 20 lei / mp.

Daca ai fost multumit de baieti, poate imi dai o recomandare pe PM ?

#1109
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 30.01.2008

 laffin, on 29 mai 2018 - 10:56, said:

Thx Posted Image

Am vazut ca PPR-ul este foarte popular, dar nu prea imi inspira incredere lipiturile alea sub sapa. Sau poate sunt eu paranoia.

Bun, am intrebat au pus PEX Rehau de 25mm.
Edit: am gasit in facturi Rehau RauTitan Stabil 25 x 3,7.

Edited by danfizesan, 29 May 2018 - 11:33.


#1110
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 laffin, on 29 mai 2018 - 10:56, said:

Am vazut ca PPR-ul este foarte popular, dar nu prea imi inspira incredere lipiturile alea sub sapa. Sau poate sunt eu paranoia.
NU esti paranoia. PPR cu lipituri ingropate este foarte riscant.
Cupru moale are dezavantajul ca daca l-ai lovit sau l-ai calcat cu roaba sau cu altceva, se turteste si nu-si mai revine.
PEX-ul este mai rezistent decat cuprul cand vine vorba de a fi calcat in picioare.

Dar PEX-ul de 25 are diametrul interior cam mic (~ 18 mm), si deci caderi de presiune mari daca e vorba de instalatie cu debite mari pe coloane.
Ar fi mult mai bun cel de 32.

Eu am facut traseele aparente din cupru dur de 28 mm.
Am reusit sa-mi configurez traseele sa treaca doar prin ghene de instalatii, prin camara, prin uscatorie, prin spatele cazii de baie, prin camera tehnica.

#1111
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 30.01.2008
S-a incheiat si operatiunea sapele (parter si etaj). sapa de 4cm de la nuturi la etaj si 5,5cm de la nuturi la parter. 25 ron/mp manopera si materialul inclus.

in urmatoarele 2 saptamani o sa fie mai relaxa pe santier, las sapele sa se uste bine, apoi ne apucam de tavane, deci am de cautat materiale pentru faza aceea. Pana atunci o sa se traga firele electrice si ramasite la instalatii.

Attached Files



#1112
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 30.01.2008
Aveti ceva recomandari pentru vata de pus intre grinzi si peste tavanul fals de la etaj ? trebuie sa pun 15cm intre grinzi si 20cm sub.

#1113
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Sapa eu as lasa-o macar o lună până la rigips.
Vata am folosit bazaltica, Multirock C de la Rockwool.
La tavane am folosit rigips și profile Knauf. Și vata și tavanele de la Ravago.

#1114
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 30.01.2008
Merci Dana. Eu ma gandeam ca sa fac in felul urmator: in 18 iunie sa ne apucam de lucrari, si pana se fac profilele si se pune OSB/polisiren pe margine in pod mai trece o saptamana si ceva. Apoi se ajunge la rigips. deci ar fi cam 4 saptamani de cand s-a turnat sapa.

Relativ la tavanul de la etaj, care ar fi solutia castigatoare ? plasa peste tot rigipsul ? Tapet ?

#1115
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Da, poate face mai întâi osb-ul in pod, apoi structura, apoi vata.
La tavanele de la etaj eu as pune plasa pe tot tavanul. Tapetul e scump, e scumpă și manopera, deci l-aș alege doar că ultima soluție.

#1116
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 30.01.2008
Da, din punct de vedere al timpului suna bine ce zici, acum este doar problema cu faptul ca meseriasul trebuie sa puna vata de jos in sus daca facem osb prima data. O sa vorbesc si cu el cum sa rezolvam aceast "puzzle".

PS: merci de recomandare pt plasa. in ce inglobez plasa ? in ceva "adeziv" mai elastic ma gandesc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate