Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Parere Canon 600d

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
nOsound

nOsound

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.11.2016
Salutare! As vrea sa-mi achizitionez un Canon 600d care contine: obiectiv 18 200mm tamron, 2 baterii, geanta, card 16 gb, incarcator si are 32.000 de poze facute in prezent. Ce ziceti, merita sa ofer 1200 lei pe acest pachet? (sunt incepator)

#2
suciu2016

suciu2016

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.10.2016
nu.
fugi cat te tin picioarele de aceasta oferta.

#3
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005
Nu este o oferta rea, insa de preferat ar fi sa gasesti un aparat sub 20.000 de actionari de shutter, 32.000 deja e putin cam mult, nu exagerat de mult dar nu este ideal.
Totusi este o oferta buna avand in vedere obiectivul Tamron, bateriile si cardul, si astea costa bani. Adica logica e in felul urmator: un body numai de Canon 600D sub 20.000 de actionari de shutter sub 1000 de lei nu-l gasesti, deci hai sa zice ca acest body ar valora cam 800-900 de lei, apoi adaugi pretul obiectivului Tamron care si acela e undeva pe la 600 de lei. Deci 800+600=1400 si asta fara sa punem la socoteala costul unei baterii suplimentare si cardul. Deci o afacere rea nu este, cel putin nu are cum fi o teapa din punct de vedere al pretului.

ps: posesor de 4x Canon 600D aici.

Edited by TheEverlastingShadow, 20 November 2016 - 18:59.


#4
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016
Nu merita.

700D 1500 lei http://altex.ro/came...mp-3-inch-negru

100D 1200 lei http://www.emag.ro/a...a/pd/D7T8JBBBM/

#5
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005
Ba merita ! Si stii de ce ? Pentru ca 600D este mai bun decat 700D, 750D si 100D. Nu degeaba mi-am luat eu 4 bucati insa nu stau eu acum sa-ti scriu romane despre diferente. In linii putine, in 600D tehnicienii de la Canon au scapat niste functii ce ulterior le-au considerat adecvate doar pentru modelele mai high-end si de la 650D in sus le-au scos.

Edited by TheEverlastingShadow, 20 November 2016 - 19:25.


#6
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
o sa gasesti nou ramas undeva prin vreun magazin, anul trecut am dat 13 mil cu card 32 gb, ob kit si geanta la f64


totusi 600d nu-mi place, daca compar cu k10 la iso mic desi  rezolutia e mai mare la 600d, are zgomot

Edited by c_anicai, 20 November 2016 - 20:45.


#7
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005

View Postc_anicai, on 20 noiembrie 2016 - 20:27, said:

totusi 600d nu-mi place, daca compar cu k10 la iso mic desi  rezolutia e mai mare la 600d, are zgomot
Orice camera are zgomot daca nu stii cum sa o folosesti.

Insa cata vreme in cursul zilei nu tragi peste ISO 400 si ai si un obiectiv de calitate nu vei avea probleme. Normal ca de la ISO 1600 in sus se vede zgomotul.
http://www.sm-foto.g...ds/IMG_0235.jpg
http://www.sm-foto.g...ds/IMG_0202.jpg
http://www.sm-foto.g...ds/IMG_6023.jpg

Edited by TheEverlastingShadow, 21 November 2016 - 04:35.


#8
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
3,8 mb la rezolutia hd hmmm.... lasa o poza cu exiff, full rezolutie portret sau ceva de genul

#9
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005
Pai sunt puse la rezolutie full hd pentru a fi folosite ca wallpaper-uri, iar o poza jpg la rezolutie full are in jur de 25 mb iar eu nu pot sa hostez poze cu asemenea dimensiuni, si asa la 3.8 mb la fiecare poza cam impingi limitele hosting-ului, la 25 mb cred ca deja iti trebuie un server dedicat si o conexiune de internet garantata cu o latime de banda calumea. Pozele de acolo sunt procesate prin Lightroom si te asigur ca originalele sunt mult mai curate.

Pun link cu dropbox la una dintre pozele de mai sus in format raw absolut deloc procesata:
https://www.dropbox....G_2035.CR2?dl=0

Si alta:
https://www.dropbox....G_9328.CR2?dl=0

Si una la ISO 800:
https://www.dropbox....G_1640.CR2?dl=0

Si de mentionat ar fi ca primele doua poze sunt facute cu un Tamron 18-270mm, ceea ce cred ca spune totul, adica se subintelege ca nu este un obiectiv prea sharp sau in general prea bun si cu toate astea spun eu ca pozele sunt acceptabile.

Edited by TheEverlastingShadow, 21 November 2016 - 14:22.


#10
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
la iso mediu sunt multumit, insa poate e ceva subiectiv si doar mi s-a parut mie ca la iso 100 pozele de pe 600d au un pic de noise in comparatie cu cele de pe un k10 care il mai folosesc, in fine

#11
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005
Depinde de setarile din camera cu care tragi. Eu spre exemplu am pus un profil de culoare Technicolor Cinestyle ce imi ofera un dynamic range mai bun si pe care il folosesc cu contrastul data la 0, sharpening-ul dat la 0, culoarea la +1, si nu este un profil de culoare renumit pentru lipsa de zgomot, chiar din contra, sacrifica putin curatenia imaginii pentru a extrage un dynamic range cat mai bun, si cu toate astea pozele ies curate pana la ISO 400. Stiu ce vei zice, dar ce relevanta are profilul de culoare daca tragi RAW, pai expunerea o faci in baza unui profil de culoare chiar daca tragi RAW.

Insa sunt si profile de culoare facute special pentru a obtine o imagine cat mai curata, insa care nu ofera un dynamic range la fel de bun: Marvels Advanced, VisionColor, etc.
Na, trebuie sa te joci cu camera ca sa vezi ce poate, trebuie sa intalezi Magic Lantern, profile de culoare, trebuie sa le setezi corespunzator in termeni de contrast si saturatie, e important sa setezi in camera si sharpening-ul la 0 (caci acela face praf pozele), trebuie prin meniul avansat al camerei sa te uiti la setari si pe acolo (si acolo are tot felul de optiuni legate de zgomot si nu numai). Deci trebuie sa cunosti camera, altfel e usor sa scoti rezultate execrabile. Oricum, o camera rea nu este, mai ales pentru un pret de 1000 de lei sau chiar 800-900. Plus ca 600D are acelasi senzor cu 60D si 7D, camere mai scumpe. Iar lucrul la care 600D straluceste mai deosebit este la partea video insa despre asta sunt multe de spus.

Si apoi iarasi un factor deosebit de important este procesarea ulterioara de pe calculator, cu ce o faci si cum o faci.

Adica de aici:
https://www.dropbox....G_2035.CR2?dl=0

Si pana aici:
http://www.sm-foto.g...ds/IMG_0235.jpg

E cale lunga si poti face poza praf foarte usor, poti sa o aduci plina de zgomot prin procesare si la ISO 100. Deci trebuie sa stii cum sa procesezi poza de asa natura incat sa nu introduci zgomot, sau macar sa fie finut, sau sa-l reduci daca este. Astea sunt chestii ce tin de procesare nu de camera.

Edited by TheEverlastingShadow, 21 November 2016 - 15:20.


#12
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
32000 de declansari nu sunt asa de multe. Nu aici este problema, ci la modul in care a fost intrebuintat. Daca a luat apa sau cazaturi puternice, atunci este posibil sa ai probleme. O examinare atenta poate releva urme de lovituri puternice (elemente indoite). Zgarieturi sau julituri este normal sa aiba, dar acestea nu prea afecteaza functionalitatea, constructia aparatului fiind deosebit de robusta. Pretul este ok, dar eu as mai negocia 100 de lei cel putin, totusi este un model de cativa ani. Performantele lui 600D sunt absolut ok, eu am doi colegi care si-au luat, sunt foarte multumiti si nu simt nevoia de upgrade. Atotostiutorii de mai sus si-au dobandit cultura pe facebook, de aceea sunt asa de vehementi impotriva. Nu cred ca au pus mana pe aparat.

Grija cea ma mare trebuie sa o ai la obiectiv, care nu trebuie sa aiba prea mult praf sau urme de lichide la interior. Suprafetele lentilelor de la extremitati trebuie sa fie curate, fara prea multe zgaraieturi (nu poti cere perfectiune la un produs folosit), fara irizatii circulare de la prea multe stergeri. Daca vei face 10000 fotografii / an - ceea ce nu cred - aparatul te mai tine probabil(!) cativa ani (si un aparat nou, cu putine declansari poate ceda, scaparea fiind garantia).

Oricum limitarea de calitate a fotografiilor va fi din partea obiectivului, nu de la body, dar pentru formate pentru Internet este mai mult decat ok. De asemenea la partea de filmare este un pic rudimentar, dar daca e nevoie doar de clipuri pentru Internet este la fel de ok.

#13
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005
Asa este, absolut de acord. Eu la 600D-ul meu cel mai vechi, cumparat in mai 2012 abia anul acesta l-am trecut de 50K, iar eu folosesc aparatele la timelapse-uri, deci le folosesc mult mai intens decat ar face-o cineva ce doreste fotografii in parc, de sarbatori si lucruri din astea, 50K iti ia 5 ani sa le faci in regim de amator si cel mai probabil nici atunci.

Eu am patru 600D-uri si sunt foarte multumit de ele, merg foarte bine si doar pe primul l-am luat de nou, restul SH de pe OLX. Atata doar ca atunci cand vanzatorul pretinde ca are un anume numar de declansari de shutter trebuie de cerut si o dovada, un print screen cu un program ce sa citeasca numarul de declansari, sau eventual de la Magic Lantern.

Cat despre calitate, spre exemplu poza de mai jos am realizat-o cu obiectivul Tamron 18-270mm, care este un obiectiv slab, fiind all-around, iar poza a iesit acceptabila chiar si asa, iar acest obiectiv este mai slab calitativ decat obiectivul de kit Canon 18-55mm IS II. Am facut teste comparative intre cele doua iar la sharpness obiectivul de kit este mai bun. Deci daca eu cu un obiectiv atat de slab precum Tamron 18-270 pot scoate asemenea poze, e clar cum stau lucrurile. Insa trebuie de cunoscut procesare, pentru ca stiu persoane cu Canon 5D Mark III, Sony a99, deci aparate full-frame bune de tot, ce isi nenorocesc pozele cu procesarea si in final ajung la o calitate mai slaba fata de poza de mai jos. Pai daca oamenii isi nenorocesc pozele cu sharpness-ul, cu clarity, cu contraste absurde, trag de shadow la maxim, editeaza pe monitoare mici gen cele de laptop, pot avea si telescopul Hubble pe post de camera pentru ca in final tot doar niste poze de doi bani vor obtine, chiar daca pozele ce le ies din aparate sunt mult superioare fata de pozele ce-mi ies mie din aparate.

http://www.sm-foto.g...ds/IMG_0235.jpg

Deci, asta trebuie de retinut, ca procesarea in final conteaza mai mult decat hardware-ul.

Edited by TheEverlastingShadow, 21 November 2016 - 18:59.


#14
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
si la 400d mi s-a parut mai curate pozele la iso 100 decat 600d, cand o sa am timp am sa urc trei cadre identice full needitate cu cele 3 camere

#15
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005
Poate ai nimerit un exemplar cu probleme, nu e exclus.

Edited by TheEverlastingShadow, 21 November 2016 - 21:18.


#16
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
400D are rezolutie mai mica, iar la diverse nivele de ISO camerele sunt comparabile. In practica, conteaza mai putin: pe suprafetele mari monocrome cum ar fi cerul, un pic de NR nu deranjeaza imaginea.

#17
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
da stiu ca 400d si k10 au rezolutie mica,

la iso mare 600d sta mai bine, aprox dublu insa cu noise la iso mic aveam dilema,

dar poate am nimerit un 600d prost, mai studiez problema.

Edited by c_anicai, 22 November 2016 - 10:01.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate