Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Reconstructie, mana , nervi, vene etc

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

 Groot, on 20 noiembrie 2016 - 16:34, said:

Pentru transplant trebuie sa iei imuno-supresoare toata viata
Eu cred ca trebuie sa pui atent in balanta calitatea vietii inainte si dupa, presupunand ca s-ar putea realiza ceva dpdv chirurgical
Daca va trebui sa iau medicamente toata viata nici nu ma intereseaza


#20
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

 petre69, on 20 noiembrie 2016 - 16:37, said:

Daca va trebui sa iau medicamente toata viata nici nu ma intereseaza

Imuno-supresoarele nu se impaca cu alcoolul. Esti OK din punctul asta de vedere?

#21
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

 Groot, on 20 noiembrie 2016 - 16:34, said:

Apropo, microchirurgia este foarte scumpa. Intreaba de pret primul lucru cand pui piciorul in cabinetul medicului.
Depinde, ce e pt unii scum pt altii e fleac
Deci nu pot spune ca e scum pana nu stiu pretul
Eventual vand regina soselelor si ma scot

#22
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

 petre69, on 20 noiembrie 2016 - 16:39, said:

Depinde, ce e pt unii scum pt altii e fleac
Deci nu pot spune ca e scum pana nu stiu pretul
Eventual vand regina soselelor si ma scot

Probabil regina soseslelor asigura setup-ul salii de operatie inainte ca chirurgul sa faca prima incizie. Pentru restul trebuie sa vii de-acasa.

#23
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

 Groot, on 20 noiembrie 2016 - 16:38, said:



Imuno-supresoarele nu se impaca cu alcoolul. Esti OK din punctul asta de vedere?
Sunt f ok cu alcolul , dar chiar daca poti sa bei un bidon de tuica pe zi, tot nu ma intereseaza daca va trebui sa iau medicamente zilnic
Mai bine ma mut in tenerife ca de la 20 grade in sus sunt foarte ok

Stie cineva ceva nume de medici sau clinici de unde as putea sa incep aventura asta ?

La o cautare simpla am gasit asta https://www.reginama...iva-si-estetica
Daca nu primesc alt info,pe aici am sa incep de acolo

Edited by petre69, 20 November 2016 - 16:51.


#24
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,556
  • Înscris: 06.03.2016

 Ion_de_la_Raion, on 20 noiembrie 2016 - 15:58, said:


Afli.
Multumesc pentru informare, dar nu cred ca asta era scopul.
Daca nu erau site-urile unde ti se explica "ca la prost" conjugarile verbului tu acum nu aveai nici un rost in viata asta.
Acelasi lucru e valabil si pentru papagalul ce ti-a dat like la postare.

#25
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

 red46, on 20 noiembrie 2016 - 16:53, said:

Multumesc pentru informare, dar nu cred ca asta era scopul.
Daca nu erau site-urile unde ti se explica "ca la prost" conjugarile verbului tu acum nu aveai nici un rost in viata asta.
Acelasi lucru e valabil si pentru papagalul ce ti-a dat like la postare.

Daca sunt site-uri unde ti se explica ca la prost conjugarile verbului si tu totusi le ratezi, inseamna ca esti sub nivelul de prost. Cuvintele si ratiunea ta.


Semnat:

Papagalul ce a dat like.

Edited by Groot, 20 November 2016 - 17:11.


#26
RADU_

RADU_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 15.08.2006
Eu am degetul mijlociu care-mi "ingheata" iarna la mana stanga, fara sa fi avut un traumatism. Si nu este de la fluxul sanguin. S-a dovedit asta cu ecografie doppler color, comparativ cu mana dreapta care nu are nimic.
Neurologul spune ca este pe fluxul de receptori de temperatura (exprimare mai outin academica).
Deci poti sa incerci (daca nu ai facut deja) o asemena investigatie. Dureaza 5 minute si este cu  rezultat spectaculos d.p.d.v. diagnostic.
La Brasov pot sa-ti recomand un medic care chiar stie "ce masoara".

Edited by RADU_, 20 November 2016 - 19:07.


#27
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Da numele medicului si clinica , si daca nu gasesc nimic in bucuresti dauno fuga pana acolo ca nu e mare lucru
Multumesc

#28
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,261
  • Înscris: 27.10.2007
iti trebuie ceva pentru reconstructia manii
problema este de la reconstructia arterelor, probabil s-au atrofiat .
prin  exercitii iti poti recapata circulatia, dar trebuie repetat, zilnic timp de cel putin un an .. doar un medic iti poate recomanda exercitiile. dar poti vedea imbunatatiri prin fizioterapie.

#29
RADU_

RADU_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 15.08.2006
Ti-am trimis PM

#30
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Petre , este regretabila intamplarea ta . Problema cu astfel de reconstructii este ca ele nu vizeaza refacerea tuturor venelor sectionate si nici a tuturor fasciculelor nervoase ci doar pe ale celor importante. Undeva deasupra zonei in care te-ai taiat tu , nervii median si ulnar ar se ramifica . Asta face ca interventia  sa vizeze nervii motorii in principal si pe cei senzitivi mai putin spre deloc . De aici senzatia de amorteala . Singurul remediu este o anumita gimnastica care are functia de a crea in timp alte fascicule de nervi senzitvi. Taietura ta a distrus multe vene mici care asigurau circulatia periferica . La reconstructie se pot repara doar venele mari , vizibile , nu cele ramifcate extrem de subtiri. DE aici ai senzata de " inghetat " . O circulatie periferica proasta are exact acest efect. Ca si consolare , afla ca exista oameni cu circulatie periferica deficitara care au permanent mainile si picioarele inghetate si la 35 de grade .
Legat de mobilitate , tine strict de cum a legat chirurgul tendoanele si de continutatea sau discontinuitatea muschilor palmari.

#31
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Aha , deci aia periferica ar fi buba
Atunci aia as vrea sa o rezolv cat se poate de mult
Dar acum te intreb ca vad ca mai stii una alta
Exista vreun aparat care poate verifica cate vene am bune si cate vene ar putea fi reconstruite ?
Adica ceva sa imi spuna ca da se mai poate face una alta chirurgical si apoi nu stiu ce gimnastica sau cine mai stie ce
Ca daca ar fi ceva de genul masaj in zona pt a ajuta treaba asta , as cauta o maseoza si i-as indica ce fel de masaj am nevoie si cum toata ziua frec menta la birou sa vina si sa maseze mana pana o ia drequ
As face orice pt orice imbunatatire

Cu dreapta as juca candy crush si cu stanga as sta la masaj
Imi fac un dispozitiv sau o masa sau ce o fi nevoie pt a avea mana la inaltimea si pozitia corecta si dai frate ca napoleon , masaj si internet in acelasi timp

#32
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
http://www.sfatulmed...arizatia_mainii

Banuiesc ca deja ai studiat problema. Aici ai un scurt articol despre cum se leaga intre ele nervii , musculatura si vascularizarea. O caracteristica a musculaturii este ca se poate forma cu antrenament . Acea parte a muschilor palmei pe care nu ii mai folosesti din cauza ca legaturile nervoase au fost taiate la accident , acele fibre musculare neutilizate , se vor resorbi . Daca pui mana la treaba alti muschi care mai au comanda se vor hipertrofia si vor incepe sa inlocuiasca fibrele atrofiate / resorbite . Neurologii au niste mingiute care au diferite grade de rezistenta , pe care la dau pacientilor cu deficiente locomotorii pentru a pune treptat la treaba musculatura ramasa . In timp , masa musculara ramasa ( inervata )  se va hipertrofia si va prelua functiile fibrelor disparute . Cam asa functioneaza in mare lucrurile cu recuperarea .

#33
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Tocmai aia e ca nu am studiat nimic
Mi-am pus asta pe lista cand am scapat de nenorocita aia de hepatita
Iar astazi cand am deschis topicul am decis sa atac si problema asta iar daca pot imbunatati ceva o fac cat se poate de repede

Forta am in mana si nu ma plang de asta, adica imi folosesc mana cand muncesc nu o tin doar ca pe o grebla
Dar pe ce vreau sa ma axez si sa insist la maxim posibil e pe amorteala si simt
Sunt constient ca ce a fost nu va mai fi niciodata

Bineantels ca atunci cand nu am chef sa fac ceva o bag pe aia ca eu nu pot din cauza mainii ca nu e buna decat sa dau cu ea dupa muste , dar astea numai la chestii de moment nu permanent si nu constant
Am si niste dealea de strangi in mana ( nu stiu cum le zice , alea de faci forta ca niste ace de siguranta sa zic asa ) dar nu ajuta decat la forta si nu prea le-am folosit

#34
adryano13

adryano13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 19.05.2009
Acum 10 ani o coala de tabla zincata mia distrus mana dreapta ,tendoane ,nervi ...etc. Daca u zici ca la -14 grade simti ca iti ingheata mana e ok eu simt asta la 14 grade cu + ,amortela vine odata cu inghetu ,de la oboseala se inclesteaza mana ...Nervi, se refac singuri in timp ,pana atunci incearca sa ti Smartfonul in mana sanatoasa ca exista riscu sa dai cu el de beton fara sa vrei. Munceste mana in continuare la fel ca pe cea sanatoasa . Dupa ani si ani cand nervi o sa se refaca nu o sa fie mare diferenta inre cum te simti acum si cum o sa te simti atunci. o sa poti face doar diferenta intre cald si frig , restul e doar materie ...tare sau moale ,aspru sau fin ,uscat sau umed ...etc totul va fi la fel nu poti face diferente .Mobilitatea maini nu o recapeti niciodata dar o poti pierde daca nu continui sa muncesti.

Edited by adryano13, 21 November 2016 - 01:38.


#35
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Adryano- tot la 14 grade cu plus simt si eu ( nu cu minus )!
La cat sut eu de friguros ca imi e frig numai cand vad zapada la -14 ingheata si rahatu-n mine daramite mana

Si apropo ca vad ca esti din italia
Parca in italia e nu stiu ce clinica renumita unde merg sportivii cand au probleme cu picioarele rupte

#36
adryano13

adryano13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 19.05.2009

 petre69, on 21 noiembrie 2016 - 02:01, said:

Parca in italia e nu stiu ce clinica renumita unde merg sportivii cand au probleme cu picioarele rupte
Am fost in italia nu mai sunt ,infine..nu am auzit de clinica accea renumita .
Sincer te inteleg am trecut si eu prin ce treci tu acum credema timpul o sa rezolve totul.
Mai bine cauta un esteticean sa scapi de cicatrice daca vrei .
Dupa ce se mai refac  ,muschi ,nervi ....o sa fie bine(dar cand se intampla asta nu o sa iti dai seama) .
Vindecarea decurge atat de incet ca peste ani vei ajunge sa poti face diferenta intre cald si rece dar o sa susti ca tot nu simti mana .
Sper ca medicina a avansat in 10 ani ...Am fost ranit adanc si foarte disperat uram lumea imi uram viata si nu putea nimeni sa imi faca nimik.
Sper sa gasesti ceea ce cauti !

Edited by adryano13, 21 November 2016 - 02:48.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate