Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Upgrade sistem P4

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Wakez

Wakez

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 18.11.2016
Dupa cum unii stiti deja, an un sistem P4 3,06Ghz, 2GB RAM(doua placute 1-1), HDD 500GB, placa nVidia GeForce 7100Gs si as vrea sa-l imbunatatesc, in ce sens: sa schimb placa, procesor, ram doar ca as vrea sa-mi spuneti daca 1.merita? Si 2.daca suporta sa schimb toate alea (placa si procesoru)? Tin sa mentionez ca sistemul este foarte vechi..cred ca 2006 si ce am schimbat eu in el pana in momentul de fata sunt urmatoarele : HDD, sursa, +1GB RAM

#2
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Trebuie sa schimbi platforma, nu mai merita sa investesti in el. Si eu am avut tot P4 si am ajuns la concluzia ca mai bine trec la o platforma noua.

De cat dispui?

La ce-l folosesti?

#3
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
pui hardiskul care il ai in unitatea asta si o sa mearga mai bine, iar hdd-ul mai mic in p4 care il vinzi daca poti = investitie minima.

Edited by c_anicai, 20 November 2016 - 13:03.


#4
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@Wakez, procesorul Intel Pentium 4 3.06 GHz are o vechime de peste 12 ani !
Cel mai bine e sa cumperi Second Hand un kit quad-core LGA 775 sau un dual core 1155 ori 1150.

Oricati bani ai investi in socket-ul 478 tot greu iti va rula PC-ul.

#5
titilev

titilev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 725
  • Înscris: 09.05.2010
Recomand schimbarea platformei.
Pastrezi carcasa, HHD-ul si sursa si cumperi astea: http://www.azerty.ro/wish/&wid=50643

#6
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,951
  • Înscris: 24.04.2013
Daca sistemul e asa vechi, hdd (+ eventuala unitate CD/DVD) sunt SATA sau IDE? Fiindca placa noua cu IDE nu cred sa mai gasesti, caz in care esti nevoit sa schimbi si hdd + cd/dvd (sau iei adaptoare IDE->SATA, daca te multumeste rezultatul versus cost).

#7
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Orice ar face @initiatorul, trebuie sa scoata bani din buzunar pt. o performanta cat de cat decenta la ora actuala.

Pe mine ma infurie faptul ca sunt unii oameni care isi doresc sa vada clipuri pe youtube cu PC-uri Pentium IV, sau Pentium III daca se poate.
Ei nu inteleg ca acele PC-uri sunt invechite, nu mai pot reda continutul media din ziua de azi.
Pot fi folosite doar pt. a tine gestiune la un local, magazin ceva ori a scrie in word.

#8
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,877
  • Înscris: 10.02.2011

View PostWakez, on 20 noiembrie 2016 - 12:43, said:

Dupa cum unii stiti deja, an un sistem P4 3,06Ghz, 2GB RAM(doua placute 1-1), HDD 500GB, placa nVidia GeForce 7100Gs si as vrea sa-l imbunatatesc, in ce sens: sa schimb placa, procesor, ram doar ca as vrea sa-mi spuneti daca 1.merita? Si 2.daca suporta sa schimb toate alea (placa si procesoru)? Tin sa mentionez ca sistemul este foarte vechi..cred ca 2006 si ce am schimbat eu in el pana in momentul de fata sunt urmatoarele : HDD, sursa, +1GB RAM
Depinde ce vrei sa faci cu el si ce sistem de operare ai pe el. Normal ca daca-i pui un windows pe 64 de biti si ii mai instalezi tot felu de programe antivirus o sa-ti mearga greu, baga si tu un XP sau un 7 pe 32 de biti si o sa-ti mearga. Poti sa-l imbunatatesti in functie de ce placa de baza ai, pe 478 sau 775 ca unele pentium-uri 4 merg si pe 775. Eventual daca-i pe LGA 775 ii pui un dual-core sau ceva core, normal ca o sa mearga mai bine - vezi cam ce procesoare suporta placa ta de baza si cata mamorie ram poti sa-i pui. De obicei la alea vechi merg pana la 2 sau 4 giga de rami. Procesoare gasesti SH cate vrei. Sau daca vrei  sa schimbi complet platforma mergi pe 1150, ceva mai nou.

Daca ti se misca foarte greu sau se blocheaza poate fi si de la hard disc, poate are baduri.

#9
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
cu 300-350 lei sh iei placa de baza+procesor haswell g1840+4 gb ram si esti fericit. sau asta direct https://www.olx.ro/o...html#b8f95019fd

Edited by xkos, 20 November 2016 - 21:31.


#10
Wakez

Wakez

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 18.11.2016
Am inteles baietii, va multumesv frumos. Am ajuns la concluzia ca acel sistem il voi lasa asa doar pentru "office" sa zic asa si voi lua in considerare recomandarile dumneavoastra, va multumesc!

#11
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,632
  • Înscris: 07.07.2008

View Postsuper8, on 20 noiembrie 2016 - 13:30, said:

Orice ar face @initiatorul, trebuie sa scoata bani din buzunar pt. o performanta cat de cat decenta la ora actuala.

Pe mine ma infurie faptul ca sunt unii oameni care isi doresc sa vada clipuri pe youtube cu PC-uri Pentium IV, sau Pentium III daca se poate.
Ei nu inteleg ca acele PC-uri sunt invechite, nu mai pot reda continutul media din ziua de azi.
Pot fi folosite doar pt. a tine gestiune la un local, magazin ceva ori a scrie in word.

Total gresit, poti inca vedea youtube-ul si inca foarte bine si fara lag, tre sa te mai documentezi, esista VLC si SMtube si SMPlayer si mai este si Linux distributii lightweight.
Nevoia te poate invata sa scoti ultimul strop de performanta dintr-un PC legacy.
Nu merita insa investit in a cumpara ceva ceea ce nu poti upgrada apoi in sensul trecerii pe alt PC.

#12
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
marius - cand cu 300 lei iti poti lua un sistem complet cu core2duo E8400 si garantie 1 an, crezi ca merita sa te chinui cu tot felu de giumbuslucuri sau alte cele ca sa vezi ceva pe youtube?

daca iti permiti 30 lei pe luna la abonamentu de net, cred ca iti permiti sa dai si 300 lei odata sa iti iei un sistem cu mult mai bun decat P4.

#13
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Da, si tu ai pretentia ca unu` care nu are habar de computere sa stoarca si „ultimul strop de performanta dintr—un PC Legacy“ !
Parerea mea e ca n—ai sa vezi ca un habarnist(a) sa faca si sa dreaga la un PC, fie el vechi sau nou.

View Postmarius_fenchea, on 22 noiembrie 2016 - 16:17, said:

Total gresit, poti inca vedea youtube-ul si inca foarte bine si fara larg...


#14
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
sau quad la 335 lei

#15
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,632
  • Înscris: 07.07.2008

View Postshmu, on 22 noiembrie 2016 - 17:50, said:

marius - cand cu 300 lei iti poti lua un sistem complet cu core2duo E8400 si garantie 1 an, crezi ca merita sa te chinui cu tot felu de giumbuslucuri sau alte cele ca sa vezi ceva pe youtube?

daca iti permiti 30 lei pe luna la abonamentu de net, cred ca iti permiti sa dai si 300 lei odata sa iti iei un sistem cu mult mai bun decat P4.

Shmu...mai era pe aici unu' VictorashXX - Number sau ceva de genul care nu isi cumpara nici macar o placuta de DDR de 1 G si in rest visa la nu stiu ce comp.....
Pana la urma s-a gasit un forumist sa ii doneze un comp mai nou......Deci situatiile sunt destul de diferite.
Si eu mai fac munca patriotica la laboratorul ala scolar.....unde nu o sa se prea schimbe nimic in urmatorii 2-3 ani.
Cate-o data esti nevoit la artificii, nu cred ca este cazul aici.

#16
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Pentru net nu mai e bun... dar dacă vrei de exemplu să ataşezi un scanner la el, va merge f. bine!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate