Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Usa de exterior din PVC - din panel sau impartita?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
icm76

icm76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 28.01.2006
Salut,

vreau sa fac pentru casa o usa de exterior din PVC, profil Salamander 92 cu tripan de 52.

Baiatul care a venit la masuratori mi-a recomandat ca usa sa aiba panel (Drupanel) si sa NU fie impartita in bucatele, conform pozei

usa1.jpg

deoarece NU se poate cala, iar in timp se poate lasa.

Care e parerea voastra?


Multumesc,
Catalin

Attached Files

  • Attached File  usa1.jpg   10.78K   76 downloads


#2
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 icm76, on 20 noiembrie 2016 - 08:14, said:

Salut,

vreau sa fac pentru casa o usa de exterior din PVC, profil Salamander 92 cu tripan de 52.

Baiatul care a venit la masuratori mi-a recomandat ca usa sa aiba panel (Drupanel) si sa NU fie impartita in bucatele, conform pozei



deoarece NU se poate cala, iar in timp se poate lasa.

Care e parerea voastra?


Multumesc,
Catalin

As fi avut aceeasi recomandare,  deci e buna,  consider usile cu panel ornamental superioare fata de cele cu model.

L. E. As mai recomanda micsorarea usii la 2100 si eventual in lateral luminator fix.

Edited by Dorel-Mesterel, 20 November 2016 - 08:36.


#3
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,334
  • Înscris: 29.07.2013
Mai fa un calcul si la canatul de 400 mm latime.
Daca se foloseste profil pentru usa (lat), cam ce suprafata va avea vitrajul ?!

Fiind vorba de usa de exterior, orienteaza-te spre umpluturi cu coeficient de transfer termic cat mai apropiat de cel al profilului, deci un panel de calitate.

#4
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007
Omul te-a sfătuit bine. Ai grijă ce panel alegi, ar fi de preferat să fie din aluminiu, deși va fi evident, mai scump.
Am întâlnit multe cazuri cu paneluri ornamentale PVC deformate ireversibil în timp.

Edited by Digix, 20 November 2016 - 12:48.


#5
icm76

icm76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 28.01.2006
Multumesc de sfaturi. Am cerut oferta noua pentru usa+panel decorativ

#6
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 icm76, on 21 noiembrie 2016 - 15:25, said:

Multumesc de sfaturi. Am cerut oferta noua pentru usa+panel decorativ

Digix zice bine,  panelul ar trebui sa fie din aluminiu (depinde si cat este de expusa usa), daca ti se pare prea scump,  mai bine ai renunta la partea mica.  Daca o faci fixa reduci bine pretul la usa, acum tu platesti doua usi,  consider suficienta o singura usa, cam pentru oricine,  majoritatea insa platesc doua,  daca au sau nu nevoie nu stiu.

#7
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,066
  • Înscris: 22.06.2004
usa din primul post se poate cala, este mai greu dar pana la urma daca o nimereste nu mai ai probleme cu ea

H de 2260 este putin cam mare dar banuiesc ca nu aveai cota de sapa scazuta

dorel, la fel ca si tine la latime de 1260 recomand puiul fix(arata cam uratel usa cu cercevea si puiul fara) sau o usa de latime de 1050 fara pui. latimea recomandata pentru usa cu panel cu pui mobil este de 1350-1400. toti arhitectii dau usile de intrare la 1200-1250 pt ca se gandesc la cele metalice

la bluevolution de 92 se poate pune doar panel decorativ de 52mm grosime. nu recomand panelul de aluminiu din cauza pretului prohibitiv. am avut si eu cateva probleme(acum vreo 6-7 ani) cu cei de la drupanel. adezivii folositi erau de slaba calitate. am schimbat distribuitorul si nu am mai avut probleme pana in ziua de astazi.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate