Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Calcul zile concediu de odihna

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
mlegs

mlegs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 04.07.2007
Salut !
Revin pe forum cu urmatoarea nelamurire:
Am fost angajat in luna august si nu stiu exact la cate zile libere am dreptul pana la sfarsitul anului. am un contract standard de munca , cu 20 de zile libere pe an.
Imi poate spune cineva cum se calculeaza numarul zilelor de odihna daca am 4 luni ?
Va multumesc.

#2
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015
Cred ca te referi la zile concediu de odihna.
Din pacate nu stiu cum se calculeaza.

#3
ady4x4

ady4x4

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 30.01.2009
Daca ai 20 zile pe an ,la 4 luni vin aprox 6-7 zile concediu

#4
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,608
  • Înscris: 16.08.2010
20   zile de concediu pe an
: impartit la
12   cate luni are anul
= egal
1,666 zile de concediu pe luna
x de inmultit cu
4 luni lucrate
= egal
6,666 zile ai dreptul




Deci 7.Am pus si ceva de la mine.

Edited by althea, 20 November 2016 - 08:22.
sters PS - daca vrei sa ajuti fa-o fara ironii


#5
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,361
  • Înscris: 11.08.2003
Se rotunjeste in favoarea angajatului.

Si acum ca ai aflat, tot atat ti-au spus si cei de la Personal / HR pe care i-ai intrebat inainte de a posta un topic nou?

#6
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,440
  • Înscris: 10.08.2005

View Postmlegs, on 20 noiembrie 2016 - 06:17, said:

Salut !
Revin pe forum cu urmatoarea nelamurire:
Am fost angajat in luna august si nu stiu exact la cate zile libere am dreptul pana la sfarsitul anului. am un contract standard de munca , cu 20 de zile libere pe an.
Imi poate spune cineva cum se calculeaza numarul zilelor de odihna daca am 4 luni ?
Va multumesc.
matematica de clasa a-III-a
4 luni reprezinta o treime dintr-un an
adica 6 zile din 20

Edited by MarianG, 20 November 2016 - 08:10.


#7
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007

View Postmlegs, on 20 noiembrie 2016 - 06:17, said:

Salut !
Revin pe forum cu urmatoarea nelamurire:
Am fost angajat in luna august si nu stiu exact la cate zile libere am dreptul pana la sfarsitul anului. am un contract standard de munca , cu 20 de zile libere pe an.
Imi poate spune cineva cum se calculeaza numarul zilelor de odihna daca am 4 luni ?
Va multumesc.
cred ca ai inteles cum se calculeaza. Acum urmeaza o alta veste proasta: nu poti sa iei concediu in primul an de angajare daca nu te-ai angajat prin transfer. ;) Adica nu conta pe concediu de sarbatori.

#8
urbanreality

urbanreality

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,104
  • Înscris: 25.07.2008
Art. 146. [efectuarea si compensarea concediului de odihna]
(1) Concediul de odihna se efectueaza in fiecare an.
(2) In cazul in care salariatul, din motive justificate, nu poate efectua, integral sau partial, concediul de odihna anual la care avea dreptul in anul calendaristic respectiv, cu acordul persoanei in cauza, angajatorul este obligat sa acorde concediul de odihna neefectuat intr-o perioada de 18 luni incepand cu anul urmator celui in care s-a nascut dreptul la concediul de odihna anual.
(3) Compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului individual de munca.
Daca e sa analizam textul legal, nu exista nicio limitare de a nu efectua CO in primul an de angajare.
Calculul CO se face dupa formula de sus.
Art. 148. [programarea concediului de odihna]
(1) Efectuarea concediului de odihna se realizeaza in baza unei programari colective sau individuale stabilite de angajator cu consultarea sindicatului sau, dupa caz, a reprezentantilor salariatilor, pentru programarile colective, ori cu consultarea salariatului, pentru programarile individuale. Programarea se face pana la sfarsitul anului calendaristic pentru anul urmator.
Luand in calcul ca initiatorul a fost angajat in timpul anului, putem discuta de o programare individuala. Daca Se doreste efectuarea CO pentru anul 2016, trebuie inaintata o solicitare in acest sens responsabilului de la HR sau conducerii.

#9
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postpierre_de_timp, on 20 noiembrie 2016 - 09:52, said:

Acum urmeaza o alta veste proasta: nu poti sa iei concediu in primul an de angajare daca nu te-ai angajat prin transfer.  
De ce? Nu scrie asta niciunde.

Edited by althea, 20 November 2016 - 10:40.


#10
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,608
  • Înscris: 16.08.2010
Cred ca se refera la o chestie veche de acum vreo suta de ani(cam pe cand m-am angajat eu prima oara). Nu puteai sa iei concediu de odihna decat dupa 11 luni de la angajare. Nu stiu/nu cred ca mai e valabila...


edit: @althea Mi-ai editat postul de mai sus. Eu le pusesem frumos unele sub altele. Acum s-au amestecat. Data viitoare le fac in excelPosted Image. Am fost ironic deoarece intrebarea asta putea s-o puna oricarui coleg mai in varsta si ar fi aflat raspunsul.

Edited by FreeThinker, 20 November 2016 - 10:47.


#11
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Așa a fost de la început postul tău, nu din cauza mea arată cum arată.
Și nu mai fii ironic când răspunzi la întrebări... dacă-i scoți ochii omului că n-a știut degeaba-i răspunzi. Zic și eu.

#12
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007

View Postalthea, on 20 noiembrie 2016 - 10:39, said:

De ce? Nu scrie asta niciunde.
ai dreptate. Nu mai e prevazuta in lege.



Insa angajatorul poate acorda concediu de odihna chiar din prima luna de activitate a salariatului nou angajat pentru care nu exista o planificare a concediului.

Dispozitiile legale in vigoare nu ii interzic insa angajatorului sa stabileasca un interval rezonabil dupa angajarea persoanei, in care sa nu se acorde concediul de odihna, astfel incat acesta sa se poata acomoda cu noul loc de munca.

Edited by pierre_de_timp, 20 November 2016 - 10:59.


#13
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,548
  • Înscris: 15.06.2007
Odata m-am angajat, si dupa 2 saptamani mi-am luat concediu 2 saptamani. Dar le-am zis din start la angajare,  ca ori incep lucrul peste o luna, sau daca vor incep mai repede si plec in concediu. Aveam deja biletele luate,  totul platit.  Deci se poate lua concediu si in avans.

#14
abacus70

abacus70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 03.06.2009
O persoană are 24 zile de concediu pe an și își părăsește serviciul după ce lucrează doar 4 zile în luna martie, lună care are 23 zile lucrătoare.  
Conform unui calcul simplu persoana ar avea dreptul la 2*4/23 de zile de concediu (adică 2 zile de concediu/lună înmulțit cu fracția de 4 zile din totalul de 23 zile lucrătoare ale lunii ianuarie) = 0,35.
Cum se rotunjește această cifră de 0,35? În favoarea angajatorului la 0 sau în favoarea angajatului la 1?

Vă rog dacă puteți să precizați și baza legală pentru această rotunjire.
Mulțumesc pentru răspunsuri!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate