Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

Caut un instalator de antena parabolica in Ploiesti.

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#19
Nousatelit

Nousatelit

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 18.11.2016
Tocmai ca sunt instalatori cu gramada, dar nevrand sa mai apelez la "cunostinte", caut unul pe aici.  :)

#20
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,313
  • Înscris: 01.12.2001
Cred ca ai gresit numarul si tipul si-a batut joc de tine.
Nu se poate 700 euro o instalare antena.
Poate 70 lei.

#21
zappaf

zappaf

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 09.05.2006
Asta face misto de noi! Mutati topicul la gluma zilei.

#22
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,313
  • Înscris: 01.12.2001
Aha. De asta are nick pus asa, facut chiar azi.
Sa vada preturile. ;)

#23
zappaf

zappaf

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 09.05.2006
Care preturi? De BF? L-a ratat si pe asta.

#24
Nousatelit

Nousatelit

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 18.11.2016
Fiecare crede ceea ce doreste. Azi, dupa ce am aflat cat imi cere "stimabilul", am zis sa ma inscriu aici in speranta ca gasesc pe cineva interesat si serios.

Deocamdata nu pare nimeni interesat. Cand am sa gasesc si am sa "rezolv" problema, o sa spun si aici.

#25
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012
Pentru 700 Ron, vin eu din Galati.
Pentru 700 E ma deplasez in Italia.

#26
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
Salut. Ce particularitati are instalarea antenei? Catarg cumva, pe bloc fara acces? Da si tu mai multe detalii. Aici in Bucuresti sunt multi instalatori de antene. Eu unul mi-am cautat pe net tutoriale  si mi-am instalat singur un offset de 110 cm cu montura H-H fara sa apelez la nimeni. Google sa traiasca

#27
Nousatelit

Nousatelit

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 18.11.2016
Conditiile sunt "normale" fara trucuri, o antena normala pusa pe bloc sau, in cel mai rau caz pe balcon. N-am cum s-o pun eu, si daca as avea cum...as lasa pe altii s-o puna ca sa "manance si ei o paine".

Edited by Nousatelit, 18 November 2016 - 23:29.


#28
CONSTANT1708

CONSTANT1708

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 21.04.2007
Daca si la telefon ai dat la fel de multe detalii ca aici,normal ca mistoul a fost pe primul plan combinat cu 500 de ieuroi.

#29
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Atata timp cat nu spui pentru ce anume a cerut 500 euro nu putem sa te ajutam sau sa iti dam un pret corect.

Poate respectivul ti-a recomandat numai scule profi, daca tu ai cerut calitate:

Antena Kathrein 90cm = 1300 lei
Lnb Invacom = 120 lei
Suport antena Kathrein = 200 lei
Cablu triplu ecranat si cupru la interior = 2 lei metru
Receptor Vu+ Ultimo = 1900 lei

Manopera instalare la nivel profi (pt. sistemul de mai sus) = 180 lei

Daca tu ai cerut sa fie totul la nivel profi (echipamente, instalare, etc.) atunci ai iesit bine la 500 euro... ti-a facut baiatul si o reducere!
Daca nu crezi, trage o linie si socoteste cat costa o instalatie satelit cu cele mai bune componente de pe piata... si asta cu receptor Vu+ doar Full HD, nu 4K!

Edited by rz, 19 November 2016 - 09:07.


#30
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,313
  • Înscris: 01.12.2001
A zis instalare/reglaj. Si i-a cerut 700€ nu 500.
Asta e imposibil.

#31
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Pai normal ca nu a cerut 700 euro... nu are cum sa ceara suma aia doar pentru instalare.
Cred totusi ca a cerut atata cu tot cu echipamente de firma... asa se duce totul pe la 3.700 lei

Instalarea simpla, la echipamente Turcia/China, cu antena de 80-90cm, nu are cum sa sara de 150 lei decat daca respectivul vine de la peste 100km sa instaleze... eu faceam instalarile simple cu doar 100 lei in oras iar in Judet cu 150 lei.

Edited by rz, 19 November 2016 - 09:14.


#32
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,313
  • Înscris: 01.12.2001
Peste tot a pomenit doar de montaj/reglaj. Nicaieri de achizitionare.

#33
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Sunt doua variante... instalatorul a gasit un client dificil si atunci a bagat din top ca sa scape de el.
Initiatorul topicului posteaza la misto... sau instalatorul vine din alta tara sa monteze la Ploiesti

Eu va garantez ca nici cel mai nesimtit dintre cei mai nesimtiti instalatori nu ar fi cerut atat... stiu categoriile de instalatori si stiu ce fac unii dintre ei - nesimtiti exista desigur o gramada dar respectivii, pt.lucrarea de mai sus, nu ar fi cerut mai mult de 100 euro. Un instalator de bun simt ar fi mers pe 100-150 lei.

Edited by rz, 19 November 2016 - 10:03.


#34
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,313
  • Înscris: 01.12.2001
Parerea mea: a gresit numarul si ala s-a prins si a intrat in joc, i-a cerut un pret bomba. Initiatorul s-a suparat si si-a facut cont aici sa primeasca compatimiri.

#35
Nousatelit

Nousatelit

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 18.11.2016
Fiecare vine cu tot felul de scenarite, si asta de la o banala dar reala explicatie la ceea ce au spus instalatorii vietii ce in opinia mea si a oricarei persoane de bun simt inseamna ca-s nesimtiti pentru pretul pe care l-au cerut. Greu de crezut pentru unii, asa cum a fost si pentru mine, insa uitam totusi ca traim in Ro iar situatiile de genu' asta te readuce cu picioarele pe Pamant si-ti reaminteste ca asta-i tara ce detine si specimene de felul asta.

Nu trebuie sa fii locuit pe Luna pana acum ca sa-ti dai seama care ar putea fi pretul pentru montarea unei antene parabolice in conditii normale si nici nu trebuie sa intrii pe vreun forum ca sa "testezi piata", mai ales ca pe mine ma intereaza montarea/reglajul unei amarate de antene asa cum am spus inca de la inceput. Surpriza mea nu e ca oamenii sunt curiosi in ce a constat nesimtirea instalatorului iar atunci cand le spui nu le vine sa creada, ci faptul ca pe nimeni de specialitate nu pare, pana acum, sa-l intereseze sa-si castige un ban prin montarea antenei.  Posibil ca postul asta sa faca" istorie", si asta nu datorita cerintei din el ci a faptului ca este dezbatut si despicat firu-n patru pe un lucru adiacent al problemei reale. :)

Detaliile pe care le-am dat aici sunt suficiente, iar mai multe detalii le-ar fi putut obtine cel ce doreste si-l intereseaza sa monteze antena.

As fi putut pune o parte a discutiei private de pe facebook unde se face referire la pret, reactia mea etc, insa asta ar presupune sa fac nu stiu ce cont ca sa pot pune imaginea, insa cel mai important este ca nu trebuie sa demonstrez nimic la nimeni, sunt aici sa caut un instalator dispus sa monteze/regleze o antena de satelit si atat.
Ca sa nu mai zic de posibele scenarite gen..."discutia-i falsa ai facut-o tu" in nu stiu ce program etc. Evident, fiind o discutie inaintea celei telefonice, posibil sa fi gresit si facebookul asa cum as fi putut gresi nr. de telefon.  :) Asta-i doar o ironie, sper ca-mi este si mie permis, nu doar "necredinciosilor".  :)

Bun. Cine-i din Ploiesti sau imprejurimi si doreste sa monteze/regleze o antena parabolica (80-90 cm) poate sa-mi scrie un P.M.

#36
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,313
  • Înscris: 01.12.2001
Incearca sa mai dai un detaliu: doar montat/reglaj sau vrei si antena, suport si sistemul de receptie?
700 euro ti-a cerut inclusiv antena, suport, LNB, cablu si STB?
Receptorul poate ajunge la un pret mare daca vrei ceva profesional, HD.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate