Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

Obiectiv fisheye sony E mount

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
awss

awss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 27.08.2006
Salut,

Vreau sa achizitionez un obiectiv fisheye pt sony a6000. La f64 am gasit 2 variante:

1.  http://www.f64.ro/sa...ny-e-negru.html

2.  http://www.f64.ro/sa...10-edition.html

Care performeaza mai bine dintre cele doua variante (sharpness, vignetting, etc)?  Imi puteti recomanda o varianta mai buna (mai ieftina sau sa nu depaseasca pretul celor din link), care sa dispuna de montura E sau A (am adaptor LEA4), unghi de 180 de grade si focala de 8mm? Nu este necesar focus automat. Ma intereseaza ca obiectivul sa fie cat mai bun pt 360 photos.

Multumesc.

Edited by awss, 18 November 2016 - 10:53.


#2
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Am citit la un moment ca varianta F/2.8 are niste probleme si ca este de preferat cel F/3.5.
Nu mai gasesc link-ul, deci nu bag mana in foc.

Eu l-as lua pe cel mai mic (F/2.8) si l-as testa bine.
Sa nu fie descentrat (adica mai soft intr-o margine).
Daca are probleme, il returnezi.

Toate au aberatii cromatice la greu, si sunt mai bune in centru decat pe margini.  Sa nu fie diferenta intre cele doua margini.

Edited by katran, 18 November 2016 - 14:50.


#3
awss

awss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 27.08.2006
Multumesc pt raspuns.

Mai este si varianta sa achizitionez second hand sony 16mm pancake cu convertorul pt fisheye VCL-ECF2. Conform https://www.sony.ro/...ications  pot obtine 10mm si camp de180 grade.  Am incercat sa gasesc pe net o comparatie intre solutia sony (obiectiv pancake + convertor) si samyang, rokinon etc dar fara rezultat. Presupun ca optica este mai buna la sony dar nu imi pot da seama daca campul vizual, distorsiune, aberatii cromatice etc difera semnificativ prin comparatie cu samyang 8mm.

#4
awss

awss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 27.08.2006
ok, am reusit sa gasesc un video comparativ intre convertorul celor de la sony si samyang/rokinon 8mm. Avantajul la sony este autofocus, dar la samyang/rokinon rezulta un camp vizual mai larg. La ambele, in descrierea tehnica, apare ca au camp vizual de 180 grade - nu imi dau seama de ce la sony apare un camp vizual mai ingust. Totusi nici o explicatie despre calitatea pozelor. Posted Image Grea decizie - o posibila calitate mai buna a imaginii dar camp vizual mai ingust sau o posibila imagine mai proasta dar un camp vizual mai larg. Voi ce ati alege?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yM-RdYjoPuQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by awss, 18 November 2016 - 16:37.


#5
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,905
  • Înscris: 28.12.2006
In general au 180' pe diagonala.

#6
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Convertorul pus pe obiectiv este teapa. Nu mai pierde  vremea cu astfel de carpeli.

Este ok fish-eye-ul de la Samyang, este alegerea cea mai buna. Doar ca trebuie sa-l testezi bine dupa ce il cumperi.
Chiar daca este focalizare manuala, pratic nu ai nicio bataie de cap. Daca il setezi la infinit, iese aproape totul in focus. Deci nu trebuie sa faci nimic.

Si eu folosesc un fisheye Samyang pus pe un Olympus. Cand il pun pe infinit, iese totul in focus incepand de la 1m de mine.

Edited by katran, 18 November 2016 - 22:15.


#7
awss

awss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 27.08.2006
Ce bine ca m-am abtinut mai devreme sa dau comanda la f64 pt convertorul de la sony - am zis sa mai verific odata daca s-au mai dat raspunsuri pe topic Posted Image

De ce spui ca este teapa? Imagine mai proasta, mai soft sau constructia obiectivului? Am zis de autofocus ca fiind un mic bonus dar nu-i o necesitate. Ma intereseaza doar sa fie imaginea cat mai buna si cat mai wide...in bugetul asta. Daca erau mai mari fondurile nu stateam acum sa ma scarpin cu doua maini in c... pt un obiectiv. Vorba poetului zeiss is nice.

#8
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Cam orice convertor "wide" iti afecteaza rau claritatea (rezolutia). Pe langa asta o sa ai si multe aberatii cromatice, dar pe astea macar le mai poti scoate la editare.

Avantajul cel mai mare este ca Fisheye-ul - este mult mai "wide" decat ansamblul 16mm + convertor. O sa prinzi aproape dublu in cadru.
Pai nu compara focalele ! La fisheye este altfel.
De exemplu, pe Olympusul meu acel fisheye de 8mm este la fel de larg ca un obiectiv liniar de 5mm. Este adevarat ca imaginea este curbata, distorsionata, dar unghiul de cuprindere este urias.

Iar fisheye-ul in anumite conditii, face poze aproape "drepte". Nu zici ca sunt facute cu fisheye-ul.

Pozele pe care le pun, sunt doar ca sa-ti faci idee cum ies pozele cu un fisheye in anumite conditii. (Nu conside ca sunt reusite dpdv artistic).

Attached File  tg_01.jpg   384.26K   9 downloads
Attached File  tg_02.jpg   340.41K   8 downloads
Attached File  tg_03.jpg   631.6K   9 downloads

Daca nu-ti plac pozele "curbate", mai exista un obiectiv facut de Samyang/Rokinon - 12mm F/2.0. Am inteles ca este bun, insa costa mai mult decat fisheye-ul si nici nu prinde la fel de mult in cadru.

Edited by katran, 19 November 2016 - 17:54.


#9
awss

awss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 27.08.2006
Multumesc pentru raspuns. Ma gandeam si eu ca fiind sony este facut mai cu simt de raspundere...desi am inteles ca linia lor de consumer lenses lasa de dorit. Oricum, in coditiile date, am ales in cele din urma sa merg pe samyang. Luni o sa fie disponibil pentru comanda si-l cumpar. O sa pun si eu cateva poze/teste pe topicul asta ca poate se mai nimereste careva cu dubii in ceea ce priveste alegerea unui fisheye pt sony de la samyang/rokinon. Daca are cineva exemple de poze facute cu solutia sony (pancake 16mm f2.8 + convertor fisheye) sa puna aici - asa ca nepotii nepotilor nostrii sa le fie alegerea mai usoara.Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate