Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

E compatibila cu mint/centos?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,689
  • Înscris: 06.10.2015
sal

am un sistem cu placa de baza Asus Z170 Pro Gaming si placa grafica ASUS Radeon RX 470 STRIX OC.

in specificatii, scrie ca placa mea de baza are 3 sloturi PCI Express.

fiindca linuxul nu e compatibil cu placa mea Radeon - si evident, rezolutia de 1072 nu e acceptabila deloc, nici macar pe consola - m-am gandit sa imi iau si o placa ieftina, pe chipset nvidia, care sa o montez tot pe aceeasi placa de baza, si sa fie doar pt linux.

am cateva intrebari:

1) placa aceastaeste compatibila cu mint 17.3 sau 18 / CentOS 6.8 sau 7 (pe 64 biti) ?
2) in caz de raspuns pozitiv, pot instala drivere proprii sau sunt limitat de nouveau ?
3) daca pun si placa mai ieftina ...in windows, raman tot pe cea mai puternica, da? se poate sa setez in asa fel incat sa raman pe radeon in windows, da?
    in windows, imi e suficient sa raman pe placa Radeon

multumesc

#2
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Vezi aici (la Supported Products): http://www.nvidia.co...lts.aspx/72250/

(Eu am GeForce GT 630M si functioneaza perfect pe orice distributie Linux am incercat.)

Dar vad ca in link-ul pus de tine este 730-ul si nu apare in lista...
Pare a fi cu probleme:
http://askubuntu.com...tu-14-04-64-bit
http://askubuntu.com...geforce-gt-730m

Edited by _-_, 17 November 2016 - 17:33.


#3
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,689
  • Înscris: 06.10.2015
Offf la dracu!

Am stat cel putin o ora jumate luand numele de placi suportate din seria 700 din linkul tau, cautand una la vreo oferta (pana in 500 lei) si nimic !!!!

imi poti face o recomandare / da un link cu o placa suportata in linux, care sa aiba 2 GB dd5? sau macar 2 GB dd3 ?

sigur, mai am o intrebare ,...cum conectez unicul monitor LCD la placile astea 2 ?! ca monitorul e deja conectat in Radeon!
poate vreun adaptor cu comutator, ceva? nu vreau sa stau fizic sa tot scot monitorul sa il bag si tot asa...

#4
blue-line

blue-line

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 13.01.2010
@_-_: Driverul corect e altul: http://www.nvidia.co...px/108586/en-us
Cel dat de tine e pentru Legacy.
Ultimul driver (pe care îl folosesc şi eu cu succes pe Centos) e v367.57 şi suportă şi placa.

@pinguinul666: Despre ce monitor vorbeşti ?

Edited by blue-line, 17 November 2016 - 20:38.


#5
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,689
  • Înscris: 06.10.2015
Monitorul meu e acesta LINK

o sa ma uit si peste linkul tau acum, multumesc

EDIT: Am cautat conform linkului tau - blueline - si te intreb: placa asta, e compatibila?   LINK PLACA GRAFICA

Imi depaseste nitel bugetul, dar as fi gata sa o cumpar, daca gasesc o metoda sa conectez acelasi monitor la ambele placi si sa comut cumva, intre ele

am cautat si GTX 660, dar nu vad in oferta de la firmele de la noi :(

imi poti recomanda o placa (LINK) pana in 450-500 RON, care sa fie compatibila cu linux? multumesc

Edited by pinguinul666, 17 November 2016 - 20:49.


#6
blue-line

blue-line

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 13.01.2010

View Postpinguinul666, on 17 noiembrie 2016 - 20:34, said:

Monitorul meu e acesta LINK
Monitorul ştie şi HDMI, şi DVI.
Legi una pe HDMI, cealaltă pe DVI (eventual cu adaptor HDMI<->DVI) si comuţi intrarea din meniul monitorului.
Sau ai putea folosi un switch HDMI, cu două-trei intrări şi o ieşire HDMI. Se găsesc şi cu telecomandă.


Cât despre suport, odată ce e specificat pe site că suportă chipset-ul, nu cred să mai fie altă problemă.

Nu am încercat niciodată un cross-vendor multi-gpu, deci o să fii primul care testează.

Teoretic, ar trebui să meargă cu ambele simultan.

Edited by blue-line, 17 November 2016 - 21:14.


#7
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Placile aflate acum pe piata sunt destul de problematice (fac figuri inclusiv pe Windows 10). Probabil ca va mai dura ceva timp pana cand vor aparea drivere bine puse la punct. Doar sa te risti cu una mai veche, second hand...

Ce fel de conector iti trebuie (VGA, DVI, HDMI)? Vazusem splittere VGA la 2 VGA active sau pasive, dar nu mai stiu unde.
De exemplu, acest switch VGA permite selectarea pacii video prin comutarea unui buton: https://conectica.ro...turi-aten-vs291

#8
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,689
  • Înscris: 06.10.2015

View Postblue-line, on 17 noiembrie 2016 - 20:47, said:

Monitorul ştie şi HDMI, şi DVI.
Legi una pe HDMI, cealaltă pe DVI (eventual cu adaptor HDMI<->DVI) si comuţi intrarea din meniul monitorului.
Sau ai putea folosi un switch HDMI, cu două-trei intrări şi o ieşire HDMI. Se găsesc şi cu telecomandă.


Cât despre suport, odată ce e specificat pe site că suportă chipset-ul, nu cred să mai fie altă problemă.

Nu am încercat niciodată un cross-vendor multi-gpu, deci o să fii primul care testează.

Teoretic, ar trebui să meargă cu ambele simultan.


multam fain! o sa cumpar un cablu HDMI si o sa iau o placa ce poate si HDMI
multam mult

#9
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
am bootat de pe stick mint 17,3 mate si placa r7 260x a scos rezolutia ok pe tv prin hdmi, la fel am mai incercat si gt630 modelul cu cuda kepler

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate