Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Ani de vechime, dovada pentru pensie

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009

View Postporcusoru, on 17 noiembrie 2016 - 14:04, said:

Solutia ar fii deschiderea unui proces la tribunalul muncii insa trebuiesc martori, sau inscrisuri care sa dovedeasca acest aspect  
N-ai nevoie de martori, că nu pe vorbe se stabilesc drepturile de pensie, ci de un pârât care să fie obligat să reconstituie datele, iar ăla nu poate fi decât lichidatorul - zici că n-a spus că ar fi predat cuiva arhiva.

View Postcdsoft, on 17 noiembrie 2016 - 14:15, said:

Cere un raspuns in scris pentru ca vrei sa deschizi o actiune pentru reconstituire... s-ar putea sa descopere unde e arhiva.
E foarte bun sfatul, eventual caută un avocat care să-ți facă notificare și eventuala acțiune că nu poate fi o avere onorariul lui.

#20
porcusoru

porcusoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,424
  • Înscris: 04.04.2008

View Postalthea, on 17 noiembrie 2016 - 14:22, said:

N-ai nevoie de martori, că nu pe vorbe se stabilesc drepturile de pensie, ci de un pârât care să fie obligat să reconstituie datele, iar ăla nu poate fi decât lichidatorul - zici că n-a spus că ar fi predat cuiva arhiva.


E foarte bun sfatul, eventual caută un avocat care să-ți facă notificare și eventuala acțiune că nu poate fi o avere onorariul lui.
Am cerut raspuns in scris (a venit confirmarea de primire)  insa nu a binevoit sa raspunda, inclusiv arhivele nationale i-au solicitat un raspuns insa nu sa obosit sa raspunda (dansul este si avocat in Alexandria si e prea ocupat pentru asa ceva)

Edited by porcusoru, 17 November 2016 - 14:39.


#21
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009
Pfff... nu mai scrie cu roșu, ajunge semnătura. Pe tine nu te dor ochii dacă-ți citești mesajul?

Atunci caută un avocat să-ți facă hârtiile, doar instanța îl poate obliga să facă ce te interesează.

#22
porcusoru

porcusoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,424
  • Înscris: 04.04.2008

View Postalthea, on 17 noiembrie 2016 - 14:40, said:

Pfff... nu mai scrie cu roșu, ajunge semnătura. Pe tine nu te dor ochii dacă-ți citești mesajul?

Atunci caută un avocat să-ți facă hârtiile, doar instanța îl poate obliga să facă ce te interesează.
Ok, am inteles....
Multumesc pentru raspuns....

#23
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postcdsoft, on 17 noiembrie 2016 - 13:37, said:

Degeaba apar in cartea de munca, nu sunt luate in considerare fara sa se prezinte o adeverinta care sa confirme ce apare in cartea de munca.

Nu cred. Pai ce aia care au lucrat in fostele CAP-uri si IAS-uri de pe timpul lui Ceasca si s-au pensionat dupa 1993, sa spunem, i-a trimis cineva sa caute in dosare le acele intreprinderi desfiintate in 1990?
Praful s-a ales... In mod normal Casa de pensii ia de bune scriptele din cartile de munca, pentru ca in peste 90% din cazuri nu sunt insotite de adeverinte.

#24
porcusoru

porcusoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,424
  • Înscris: 04.04.2008

View Postpaznicmare, on 17 noiembrie 2016 - 14:16, said:

Cand a fost pierdut carnetul de munca?
Nu de alta, dar inainte de a fi predat titularului acesta a trebuit scanat , asta daca a fost dupa anul 2009.
Am fost la fortele de munca si am solicitat o copie insa raspunsul a fost citez "si daca am avea o copie scanata nu suntem obligati sa o cautam"  am incheiat citatul

Edited by porcusoru, 17 November 2016 - 14:49.


#25
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011
iti gasesti un avocat care sa fie specializat pe dreptul muncii etc, dai o somatie la lichidator ca daca el se ocupa de documente el este si de vina ca s-au ars documentele. Este obligat sa le reconstruiasca indiferent cum o face. Ai ceva bani de bagat, dar alta solutie nu exista sa iasa la pensie ? Pentru ca s-ar putea sa te coste ceva cu avocatura si etc.

#26
porcusoru

porcusoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,424
  • Înscris: 04.04.2008

View Postbusiness11, on 17 noiembrie 2016 - 14:52, said:

iti gasesti un avocat care sa fie specializat pe dreptul muncii etc, dai o somatie la lichidator ca daca el se ocupa de documente el este si de vina ca s-au ars documentele. Este obligat sa le reconstruiasca indiferent cum o face. Ai ceva bani de bagat, dar alta solutie nu exista sa iasa la pensie ? Pentru ca s-ar putea sa te coste ceva cu avocatura si etc.
Nu, deoarece nu "ajung" anii pe care ii are insa cu acesti ani indeplineste "cerintele" pentru a iesi la pensie.... sunt totusi 4 (aproape 5) ani lucrati" in 3 schimburi, cu greu adica na e munca ei si e normal sa beneficieze" de ei ca sa zic asa...

Edited by porcusoru, 17 November 2016 - 14:58.


#27
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,446
  • Înscris: 01.02.2010

View Postporcusoru, on 17 noiembrie 2016 - 14:47, said:

Am fost la fortele de munca si am solicitat o copie insa raspunsul a fost citez "si daca am avea o copie scanata nu suntem obligati sa o cautam"  am incheiat citatul
Asta fiindca mergeti la institutii pe povesti, in loc sa depuneti prin registratura solicitari scrise, la care sa primiti raspuns in scris conform legii, iar mai apoi sa le folositi ca dovezi ca ati facut demersuri in vederea reconstituirii vechimii in munca.

Ia citeste putin articolul acesta

Edited by paznicmare, 17 November 2016 - 15:04.


#28
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009

View Postbusiness11, on 17 noiembrie 2016 - 14:52, said:

Ai ceva bani de bagat, dar alta solutie nu exista sa iasa la pensie ? Pentru ca s-ar putea sa te coste ceva cu avocatura si etc.
Poate să ceară cheltuielile de judecată de la pârât și e posibil să le obțină.

#29
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011

View Postalthea, on 17 noiembrie 2016 - 15:00, said:

Poate să ceară cheltuielile de judecată de la pârât și e posibil să le obțină.

daca ala castiga, plateste si avocatul si cheltuielile, riscant pentru toata asta.

#30
porcusoru

porcusoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,424
  • Înscris: 04.04.2008

View Postbusiness11, on 17 noiembrie 2016 - 17:39, said:

daca ala castiga, plateste si avocatul si cheltuielile, riscant pentru toata asta.
Da este cu dus si intors... Totusi pana la urma se pare ca numai in tribunal se poate rezolva acest aspect...
Eu nu inteleg de ce acel lichidator (sau ce este) nu a predat arhiva celor de la arhivele nationale? A stat cu ele prin toate coclaurile si acum trebuie sa stea lumea sa traga de el sau sa isi cheltuie bani pe avocati si tribunale... Din punctul meu de vedere si logic el este de vina si el trebuie sa raspunda. Atunci cand iti ei un angajament trebuie sa il respecti, daca nu esti in stare nu il" lua...


Quote

Aşa că, dacă nu ţi-ai recuperat cartea de muncă, o poţi lua de la casa de pensii de care aparţii, depunând o cerere şi prezentând cartea de identitate. Mai complicat este pentru cei care nu au avut sau şi-au pierdut cărţile de muncă, iar întreprinderile la care au lucrat nu mai există. Aceştia vor trebui să afle (de la Arhivele Naţionale) unde au fost arhivate documentele întreprinderilor respective.
De notat că legea obligă la păstrarea acestor documente pentru o perioadă de minimum 50 de ani. Nerespectarea prevederilor legale privind arhivarea documentelor constituie contravenţii, dacă faptele nu sunt săvârşite în astfel de condiţii încât, potrivit legii, să fie considerate infracţiuni, şi se pedepsesc cu amenzi între 400 şi 30.000 de lei.

Edited by porcusoru, 17 November 2016 - 19:12.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate