Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Buiandrug improvizat din bare de fier

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#37
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

View Postarg, on 17 noiembrie 2016 - 12:56, said:

Stiu ca in scoala se invata doar teoretic cum lucreaza arcul cu cheie de bolta dar asta nu insemana ca efectul nu este prezent in practica de zi cu zi.

Diferenta intre teorie si practica este aplicarea proasta a teoriei in practica.

Ignorarea teoriei in constructii poate duce la situatii catastrofale. Statica, mecanica si rezistenta materialelor sunt materii exacte si extrem de precise. Nu lasa loc de interpretare.

#38
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
Daca o sa te uiti in pozele puse de initiaor o sa vezi ca primul rand sta cum am desenat eu, iar restul se sprijina pe primul rand, doar ca mesterul a umlut cu nortar sa aduca la nivel.

Esti un doar teoretician daca poti afirma ca: "Statica, mecanica si rezistenta materialelor sunt materii exacte si extrem de precise".
Nimic nu este pecis in constructii, poate doar teoria in rest e plin de aproximari, coeficienti de siguranta si corectie.

Edited by arg, 17 November 2016 - 13:47.


#39
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 01.12.2005
Cand ajung la tara la socri pot face o poza la un perete din bca de 10 ridicat in garaj/magazie (placa deasupra si desesubt) si cu usa (pentru separat locul de muraturi si vin :) ) deasupra careia la fel s-au pus 3 bare de fier . Peretele a fost tencuit pe ambele fete. Si pe ambele fete dintr-un colt pleaca cate o crapatura pana in tavan.. bine, e de circa 0.5-1mm grosime, adancime habar n-am. E adevarat peretele sta in picioare, o fi si bca-ul mai usor, insa tot nu e corect, mai ales la o casa de oras.
Macar socru-meu asa a vrut, ca e in magazie....

#40
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View PostDude, on 17 noiembrie 2016 - 12:23, said:

Asta cu zidarie portanta cu goluri fara mortar in rosturi verticale e ceva nou. Nu stiam ca e musai. Inca o bila neagra.

La cărămizile nut feder mortarul se pune doar în locașul special prevazut și nu se prea vede dacă s'a pus sau nu când te uiți la zidul deja construit.

#41
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
@argentum
Adica se mazgalesc un pic cu mortar.

#42
Dude

Dude

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 20.05.2005
Toată lumea e de acord ca e o greșeală. Se poate probabil remedia ușor. Sa fie neștiință, grabă..? Îmi vine greu sa cred ca pentru 1h de munca în plus și sa zicem 200 de lei economisiți cineva alege varianta actuala.

#43
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
Bani se aduna. 200lei o freastra ori 10 ferestre rezulta 2000lei.

Edited by arg, 18 November 2016 - 11:40.


#44
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,375
  • Înscris: 16.03.2007
Eu am cumparat o casa veche din caramida plina si am gasit trei geamuri si o usa care nu au deloc buiandrugi, restul au patrati de stejar. Eh, fix 60 de ani a rezistat asa, n-are nici pe dreacu, a prins toate cutremurele, fara crapaturi si alte minuni. Bineinteles ca eu la renovare sparg si ii pun buiandrugi peste tot.

#45
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014

View Postlaffin, on 18 noiembrie 2016 - 15:06, said:

Eu am cumparat o casa veche din caramida plina si am gasit trei geamuri si o usa care nu au deloc buiandrugi, restul au patrati de stejar. Eh, fix 60 de ani a rezistat asa, n-are nici pe dreacu, a prins toate cutremurele, fara crapaturi si alte minuni. Bineinteles ca eu la renovare sparg si ii pun buiandrugi peste tot.

Si cate nivele are? Cate randuri de caramida sunt deasupra golului? Probabil vreo 30 cm si pe urma e centura. Oricum buiandrugul de lemn e mult peste alea 3 fire de fier. Casele vechi toate au buiandrugi de lemn, majoritatea de brad de 8-10cm grosime.
Cel mai tare buiandrug l-am vazut la Deva, bagat intre pereti, nu spriinea nici un capat, practic era tinut de caramida de deasupra Posted Image. Si asta la constructie noua cu buiandrug de beton.

View Postarg, on 17 noiembrie 2016 - 22:05, said:

@argentum
Adica se mazgalesc un pic cu mortar.

Nu se mazgalesc, au loc unde intra mortarul.Attached File  Screenshot_2.jpg   77.79K   28 downloads

Edited by PoeOvidiu, 18 November 2016 - 18:16.


#46
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
Stiu, dar eu habar n-am sa calculez caramizile astea, le-am folosit doar la pereti nestructurali.

#47
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

View Postarg, on 18 noiembrie 2016 - 19:33, said:

Stiu, dar eu habar n-am sa calculez caramizile astea, le-am folosit doar la pereti nestructurali.

Tu stii sa calculezi ceva dpdv structural?

#48
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View PostGroot, on 18 noiembrie 2016 - 19:47, said:


Tu stii sa calculezi ceva dpdv structural?

Sa calculez ceva dpdv structural nu pentru ca habar n-am ce inseamna si la ce te referi.

In cazul in care ai intrebat daca stiu sa dimensionez sau sa verific o structura sau un element structural te rog pune o intrebare si ne lamurim.

p.s. daca susti ca le sti pe toate cum se calculeaza forta taietoare capabila la zidaria cu goluri veriticale de mai sus? (fara armaturi in rosturile orizontale)
p.s.2 daca tot te pricepi la caramizi mazgalite cu mortar poate ii spui si initiatorului care este armatura constructiva minima pentru samburi si centuri.

#49
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,156
  • Înscris: 12.09.2013
@groot cred că pui prea mult accentul pe teorie si mai putin pe latura practică.Cred că esti un pui de proiectant de rezistență care stă prin fața calculatorului.Prin șantier  e ceva mai altfel....

Edited by raducut123, 19 November 2016 - 01:34.


#50
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

View Postarg, on 19 noiembrie 2016 - 00:29, said:

Sa calculez ceva dpdv structural nu pentru ca habar n-am ce inseamna si la ce te referi.

In cazul in care ai intrebat daca stiu sa dimensionez sau sa verific o structura sau un element structural te rog pune o intrebare si ne lamurim.

p.s. daca susti ca le sti pe toate cum se calculeaza forta taietoare capabila la zidaria cu goluri veriticale de mai sus? (fara armaturi in rosturile orizontale)
p.s.2 daca tot te pricepi la caramizi mazgalite cu mortar poate ii spui si initiatorului care este armatura constructiva minima pentru samburi si centuri.

Eu sunt foarte lamurit, am pus mai multe intrebari mai sus si le-ai umplut de sange Posted Image

Si vezi ca ai scris sti cu un i in contextul in care se conjuga cu 2i de vreo 5-6 ori observat de mine fara sa vreau. Si susti le fel..

Poate ar trebui sa stergi de praf un pic si gramatica.

View Postarg, on 19 noiembrie 2016 - 00:29, said:

p.s. daca susti ca le sti pe toate cum se calculeaza forta taietoare capabila la zidaria cu goluri veriticale de mai sus? (fara armaturi in rosturile orizontale)
p.s.2 daca tot te pricepi la caramizi mazgalite cu mortar poate ii spui si initiatorului care este armatura constructiva minima pentru samburi si centuri.

Cu stiloul pe hartie, sau ma rog, cu degetele pe tastatura manuind softuri de finite element analysis. In niciun caz ridicand degetul in aer pe santier.


Adica iei totalitatea fortelor ce actioneaza pe cadrul respectiv, le combini dupa eurocod, vezi ce deformari si reactiuni ai, te duci dupa aia la geometria caramizilor, vezi cate grade de libertate au, vezi ce forte actioneaza asupra lor in ce conditii de deformare a cadrului, dupa care cu o foaie de specificatii tehnice in mana calculezi ce forte poti transmite maxim prin caramizi ca sa decizi daca zidul poate ajuta cadrul (zidarie portanta) sau nu. Daca nu e suficient si ai atins limita caramizilor, te intorci la cadru si il dimensionezi pana iese ce vrei tu.


Si nu exista armatura minima constructiva, exista dimensionare structurala in acest sens (calculezi ce arie de beton iti trebuie sa preiei compresiune si ce arie de armatura iti trebuie sa preiei intindere in raport cu axa neutra si modulul de rezistenta al grinzii/stalpului respectiv) si exista raport beton pe armatura (procent de armare) pe care nu ai cum sa il atingi cu anumite diametre daca sunt prea mici (dar nici daca sunt prea mari ca mai trebuie sa ai grija si la distanta dintre bare si strat de acoperire si granulometria betonului). Eu asa fac cand vreau sa armez ceva. E mai sigur decat sa memorezi niste ghidaje pentru aia care nu stiu sa isi dimensioneze un element in maxim 10 minute.

Apropo, nu am mai pus mana pe calcule de betoane de cel putin 10 ani, si tot le mananc pe paine.

Edited by Groot, 19 November 2016 - 07:54.


#51
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postarg, on 17 noiembrie 2016 - 10:59, said:

cum ce se intampla?, toti constructori vor schimba peste noapte firmele, denumirile, SC CARPACI SRL va deveni SC CARPACII SRL.
Firmele se schimbă oricum După fiecare lucrare, că doar n-o să asigure garanție.

#52
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 06.01.2014

View Postraducut123, on 19 noiembrie 2016 - 01:21, said:

@groot cred că pui prea mult accentul pe teorie si mai putin pe latura practică.Cred că esti un pui de proiectant de rezistență care stă prin fața calculatorului.Prin șantier  e ceva mai altfel....
@groot, e adevarat?

#53
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Sunt proiectant de fatade pentru cladiri inalte (high raise buildings). Multidisciplinar, nu doar rezistenta. Am cladiri cu fatade proiectate de mine in Hong Kong, Shanghai, New York, Amsterdam, Dubai, Bucuresti, s.a.


Am vazut santiere mai multe decat are raducu posturi pe forumul asta. Cand ma duc pe un santier lumea isi ia notite. Nu zice nimeni ca teoria e diferita de practica in alte tari. Doar in Romania am auzit remarca asta.  Posted Image

Edited by Groot, 19 November 2016 - 08:21.


#54
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
@Groot
Ramai la fatadele tale ca in rest iti amintesti 1/2 si este cam periculos si pentru inginer si pentru beneficiar.

Ia zi la ce incarcari se calculeaza fatadele de cladiri inalte?

Edited by arg, 19 November 2016 - 10:36.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate