Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Buiandrug improvizat din bare de fier

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#1
Dude

Dude

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 20.05.2005
Am atasat niste poze cu un buinadrug intalnit la o casa facuta pentru vanzare. Constructorul sustine ca e ok asa (mai exact sa foloseasca 3 bare de fief beton de 14 cred pe post de buiandrug). Voi ce credeti ? Sau mai bine zis : este cineva care considera ca este corect asa ?

Attached File  buiandrug.jpg   164.68K   420 downloads   Attached File  buiandrug2.jpg   441.96K   411 downloads

#2
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,313
  • Înscris: 29.07.2013
Ala care zice ca-i OK e sigur constructor ?!

Cred c-ai vorbit cu paznicul santierului, numa ala era in stare sa zica ca e "ok asa" Posted Image

Edited by argonaut, 17 November 2016 - 08:16.


#3
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
No' acuma ca vad pozele pricep si io despre ce e vorba . Nu e ok deloc . O improvizatie demna de Dorel . Daca vrei sa cumperi casa aia , spune-i " constructorului ) sa refaca " buiandrugul " inexistent , cum se face ( ca nu cred ca in proiectul de rezistenta apare asa ) .

#4
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

 cobi1, on 17 noiembrie 2016 - 08:01, said:

No' acuma ca vad pozele pricep si io despre ce e vorba . Nu e ok deloc . O improvizatie demna de Dorel . Daca vrei sa cumperi casa aia , spune-i " constructorului ) sa refaca " buiandrugul " inexistent , cum se face ( ca nu cred ca in proiectul de rezistenta apare asa ) .
Daca s-a zgarcit constructorul la maxim 0,1 metri cubi de beton, nu vreau sa ma gandesc ce a facut la alte lucrari ascunse (clasa betonului din fundatie si armaturile folosite, straturile de sub placa de beton, etc.
Eu mai degraba as fugi mancand pamantul de casa aia.

 Dude, on 17 noiembrie 2016 - 07:46, said:

Am atasat niste poze cu un buinadrug intalnit la o casa facuta pentru vanzare. Constructorul sustine ca e ok asa (mai exact sa foloseasca 3 bare de fief beton de 14 cred pe post de buiandrug). Voi ce credeti ? Sau mai bine zis : este cineva care considera ca este corect asa?
Cum i-am scris lui @cobi1, eu as fugi de casa aia. Sunt sanse destul de mari ca structuristul si ISC-ul sa nu fi fost chemati la fazele determinante, si in cazul asta nu stii daca te muti in casa aia si mai rezista in picioare vreo 70-100 de ani, sau te trezesti peste 2-3 ani cu niste fisuri la fundatie/pereti ca-ti intra mana in ele.

Edited by Hider141, 17 November 2016 - 08:21.


#5
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
Singura varianta apropiata sunt buinadrugi prefabricati dar si aia se suprabetoneaza.
http://wienerberger....-porotherm.html

Au facut economie la armare, cofraj si beton. Au dispozitie de santier semnata pentru asa ceva?

Edited by arg, 17 November 2016 - 09:07.


#6
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
O sa crape permanent tencuiala de la miscarea perpetua a acelor bare de otel beton care au o inertie de rahat. Barele de otel pentru armaturi sunt gandite pentru solicitari axiale si de forfecare. Niciodata la incovoiere pura cum le foloseste gigelul din povestea de fata.

#7
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
Daca le duceau si incastrau in samburi hai za ziceam ca lucreaza ca niste tiranti, dar sunt sigur ca la capere stau 10cm peste pereti, din care doar 4-5cm in mortar.
p.s. pacat de material si manopera, trebuie dat jos si refacut.

Edited by arg, 17 November 2016 - 09:18.


#8
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Daca le duceau in samburi si le incastrau, lucrau fix ca niste grinzi dublu incastrate. Adica cu deflexie de 5 ori mai mica decat in cazul rezemarii simple, moment incovoietor maxim in camp si pe reazeme, taietoare la fel ca in cazul rezemarii simple si cu forte axiale zero.

Deci, nu, nu se comportau nici pe departe ca tiranti.

Edited by Groot, 17 November 2016 - 09:26.


#9
Dude

Dude

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 20.05.2005
Nu sunt profesionist nici pe departe insa si eu gandesc la fel. Acele bare se pot / vor lasa iar peretele de deasupra va fi predispus la crapaturi. La cutremur... nu stiu ce sa mai zic ca se poate intampla.

#10
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014

 Dude, on 17 noiembrie 2016 - 07:46, said:

Voi ce credeti ?
Sau mai bine zis : este cineva care considera ca este corect asa ?
Ca minte !
Nimeni !
Spune si el la plesneala , cine crede ramane asa cine nu " hai ca incercam sa vedem ce putem face "
Prin definitie buiandrug este un "element de construcție alcătuit dintr-o grindă de beton armat, de zidărie, de metal sau de lemn, așezată deasupra unei porți, a unei uși, a unei ferestre etc. pentru a susține porțiunea de zidărie de deasupra acestora." iar daca el la trei bucati de fier le spune grinda sau beton armat spune-i sa caute pe net clar ce inseamna una si alta si cu proxima ocazie sa-si scimbe meseria , ar fi bun la vanzari flori de exemplu .
Altele : cand e mentionat "a sustine" deja este un element de rezistenta ! nu ornamental , nu sa fie acolo ceva . Buiandrugul face parte din elementele de REZISTENTA ale unei constructii - exista si vorba aia printre oamneni ca daca e cutremur sa te bagi sub usi , e , de aici vine (nu e optim dar daca acolo te prinde hai sa spunem) . Daca se executau din 3 bucatele de fier la multe case ai fi vazuta surpata zidaria de deasupra , practic rama geamului va prelua in timp descarcarea de compresiune , lui i se pare normal ?

Edited by xilo, 17 November 2016 - 09:46.


#11
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
@Groot
Se formeaza o grinda compozita din centura, caramida si armatura jos si nu-i cade in cap, dar se fisureaza si crapa tot timpul.
p.s. trebuie dat jos si facut buiandrug corect.

Edited by arg, 17 November 2016 - 09:50.


#12
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
"o grinda compozita din centura caramida si armatura jos"
Asta e ca petecitul la o barca gonflabila - niciodata nu va mai fi barca .

#13
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
Barca este barca chiar si pe fundul lacului.
Casa nu mai este casa daca e gramada de moloz. Posted Image

p.s. ne putem distra oricat pe subiectul asta dar tot trebuie facut buiandrug nu tampenia aia.

Edited by arg, 17 November 2016 - 09:58.


#14
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
imi inchipui ce fiar a bagat in stalpi
aia nu e casa de cumparat

#15
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

 petre69, on 17 noiembrie 2016 - 10:41, said:

imi inchipui ce fiar a bagat in stalpi
aia nu e casa de cumparat

Este pentru vanzare nu pentru cumparare.
se vede armatura prin fereasta la alt sambure.

Edited by arg, 17 November 2016 - 10:46.


#16
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
sunt tare curios ce se va intampla la un curemur de 7.4 grade, nu ma refer strict la cazul de fata, ma refer in general la tot avantul asta imobiliar.

#17
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
cum ce se intampla?, toti constructori vor schimba peste noapte firmele, denumirile, SC CARPACI SRL va deveni SC CARPACII SRL.

Edited by arg, 17 November 2016 - 11:00.


#18
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

 Dude, on 17 noiembrie 2016 - 07:46, said:

Am atasat niste poze cu un buinadrug intalnit la o casa facuta pentru vanzare. Constructorul sustine ca e ok asa (mai exact sa foloseasca 3 bare de fief beton de 14 cred pe post de buiandrug). Voi ce credeti ? Sau mai bine zis : este cineva care considera ca este corect asa ?

buiandrug.jpg   buiandrug2.jpg
ce te intereseaza cu ce o fac daca ai hautorizatie de construire Posted Image

Edited by Benderbut, 17 November 2016 - 11:10.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate