Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Pot sa-mi vizitez studenta in USA?

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1
Optimistul98

Optimistul98

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 17.11.2016
Fiica mea a primit full scholarship de la o universitate de langa Cleveland(Ohio) incepand cu august 2017.
Intrebari:
1. Pot s-o vizitez acolo?
2. Si daca da, ce tip de viza am nevoie? Pe ce perioada de timp e valabila?
3. Avand in vedere  ca locuim in Germania, pot obtine aceasta viza de aici sau trebuie sa merg in Romania?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

#2
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015

View PostOptimistul98, on 17 noiembrie 2016 - 04:28, said:

Fiica mea a primit full scholarship de la o universitate de langa Cleveland(Ohio) incepand cu august 2017.
Intrebari:
1. Pot s-o vizitez acolo?
2. Si daca da, ce tip de viza am nevoie? Pe ce perioada de timp e valabila?
3. Avand in vedere  ca locuim in Germania, pot obtine aceasta viza de aici sau trebuie sa merg in Romania?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Trebuie mers la Consulatul USA din Germania

#3
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007
Ai cetatenie germana? Daca da, nu iti trebuie viza daca iesi cu pasaportul german. Restul il afli de la consulat, cum ti-a indicat Tsunnnami.

#4
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016
Poti sa te duci la ce ambasada din ce tara vrei, desi ei prefera tara de bastina.
Viza e turistica, B2, de obicei pe 10 ani. Vezi ca sint niste intrebari la care trebuie sa raspunzi "bine" (ai job care te asteapta, eventual proprietati etc ca sa arati ca nu vrei sa imigrezi) desi plecind din germania nu cred sa fie mai mult de o formalitate. Asteapta-te la ce e mai rau (adica sa te trateze ca pe hotii de cai) si nu te lasa impresionat. E mai bine asa si sa nu ai nici o problema decit sa ai vreun soc.

#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Pentru ca, cel mai probabil, nu aveti pasaport german, va trebui sa aplicati pentru viza, in Romania. Asteptati-va la un proces umilitor, in care sa fiti tratatat ca ultimul potential imigrant.

#6
TheRipper0607

TheRipper0607

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 649
  • Înscris: 14.11.2015

View Postrosix, on 17 noiembrie 2016 - 08:07, said:

Pentru ca, cel mai probabil, nu aveti pasaport german, va trebui sa aplicati pentru viza, in Romania. Asteptati-va la un proces umilitor, in care sa fiti tratatat ca ultimul potential imigrant.

View Postvrajitoruldinoz, on 17 noiembrie 2016 - 07:44, said:

Poti sa te duci la ce ambasada din ce tara vrei, desi ei prefera tara de bastina.
Viza e turistica, B2, de obicei pe 10 ani. Vezi ca sint niste intrebari la care trebuie sa raspunzi "bine" (ai job care te asteapta, eventual proprietati etc ca sa arati ca nu vrei sa imigrezi) desi plecind din germania nu cred sa fie mai mult de o formalitate. Asteapta-te la ce e mai rau (adica sa te trateze ca pe hotii de cai) si nu te lasa impresionat. E mai bine asa si sa nu ai nici o problema decit sa ai vreun soc.


cee fain ii cand dai sfaturi si nu ai nici macar habar despre ce vorbesti.


Mergi la ambasada si cere toate detaliile, ca daca te iei dupa astia de pe forum iti iei campii.

#7
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016
Dat fiind ca nici tu nu stii nimic, de unde stii ca noi batem cimpii?
Ambasada spune niste chestii de baza, nu iti da sfaturi "practice". Romania inca are nevoie de viza printre altele si ca e plin de d-astia care s-au dus la ambasada fara sa stie ce e cu ei si au picat procesul.

#8
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
daca vreti sa dati sfaturi, veniti cu ceva concret, nu cu presupuneri ca sa va luati la cearta pe urma.

#9
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,938
  • Înscris: 02.09.2005

View Postrosix, on 17 noiembrie 2016 - 08:07, said:

Pentru ca, cel mai probabil, nu aveti pasaport german, va trebui sa aplicati pentru viza, in Romania. Asteptati-va la un proces umilitor, in care sa fiti tratatat ca ultimul potential imigrant.
nu e chiar asa, se mai uita si la fata omului

#10
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
Cei de la ambasada au o procedura, nu lucreaza dupa ureche.
1. daca minti se prind, pentru asta sunt super pregatiti si antrenati, si sa terminat povestea
2. sa nu vrei sa emigrezi ilegal: atitudine (vezi pct.1) si sa poti demonstra ca ai la ce sa te intorci.
3.therorismul, nu este cazul la romani.

Edited by arg, 17 November 2016 - 09:28.


#11
disturbed

disturbed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 12.01.2007
In cel mai rau caz astepti un an pana poti merge in Canada cu pasaportul si va intalniti la Toronto.

#12
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006

View Postrosix, on 17 noiembrie 2016 - 08:07, said:

Pentru ca, cel mai probabil, nu aveti pasaport german, va trebui sa aplicati pentru viza, in Romania. Asteptati-va la un proces umilitor, in care sa fiti tratatat ca ultimul potential imigrant.
Absurd. Da cetatenie romana complica lucrurile. Insa tot in tara de rezidenta te duci (cu pasaport german sau roman).

#13
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

View Postrosix, on 17 noiembrie 2016 - 08:07, said:

Pentru ca, cel mai probabil, nu aveti pasaport german, va trebui sa aplicati pentru viza, in Romania. Asteptati-va la un proces umilitor, in care sa fiti tratatat ca ultimul potential imigrant.

Nu-i adevarat. Eu cand a trebuit sa plec in USA pentru ceva sedinte cu un santier, a fost de ajuns sa ma duc la ambasada SUA din Oslo. Oricum trebuie sa aplici pe internet si sunt niste proceduri standard. In functie de cetatenie trebuie sa mai completezi un formular in plus daca imi aduc aminte bine. Dupa ce platesti primesti datele valabile in care te poti prezenta la ambasada. Acolo ti se iau amprente si ti se pun cateva intrebari referitoare la vizita, de exemplu numele persoanei cu care te intalnesti si datele de contact ca ei sa poata verifica si cateva intrebari din formularul completat pe internet.
Oricum treaba a mers repede desi era in perioada Craciunului si in 3 saptamani am obtinut viza  ( B1 daca nu ma insel ) pe 10 ani.

Vezi ca pentru viza trebuie sa aplici pe site-ul abasadei din tara rezidenta, adica aici

Edited by tehnics, 17 November 2016 - 10:37.


#14
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View Posttehnics, on 17 noiembrie 2016 - 10:27, said:

Nu-i adevarat. Eu cand a trebuit sa plec in USA pentru ceva sedinte cu un santier, a fost de ajuns sa ma duc la ambasada SUA din Oslo. Oricum trebuie sa aplici pe internet si sunt niste proceduri standard. NU ai nici o treaba cu Romania

Si daca nu umbli cu tampenii merge super repede si curat.
Trebuie sa pleci de la ideea ca nu ai nici un drept, nu esti special, esti un simplu om.
Ca te pun sa lasi telefonul la poarta si ai de asteptat 15-45min asta e, face parte tot din verificare.

#15
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

View Postarg, on 17 noiembrie 2016 - 10:30, said:

Si daca nu umbli cu tampenii merge super repede si curat.
Trebuie sa pleci de la ideea ca nu ai nici un drept, nu esti special, esti un simplu om.
Ca te pun sa lasi telefonul la poarta si ai de asteptat 15-45min asta e, face parte tot din verificare.
Corect. La ambasada lucreaza oameni competenti si te citesc dintr-o privire daca ai intentii ascunse.
Legat de lucrurile lasate la poarta, mie mi-au luat si cureaua de la pantaloni...si umblam cu mainile in buzuar sa nu imi cada pantalonii in vine :).

#16
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,314
  • Înscris: 06.08.2005
Eu am luat-o de la consulatul din München, bineînțeles cu programarea online prealabila si plata in avans tot online a taxelor pt viza. A durat cca 45 minute, cateva intrebari de baza, foarte civilizat. Trebuie sa ia pașaport biometric, il lași acolo  si-l primesti inapoi prin posta cu viza aplicata in cca o saptamana.

#17
Optimistul98

Optimistul98

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 17.11.2016

View PostAlexEn, on 17 noiembrie 2016 - 07:30, said:

Ai cetatenie germana? Daca da, nu iti trebuie viza daca iesi cu pasaportul german. Restul il afli de la consulat, cum ti-a indicat Tsunnnami.
Suntem de doar 6 ani in Germania si cetatenia o primim dupa 8 ani. Am fost la primarie si am intrebat pt fiica cea mica care a primit bursa pentru tenis in State, daca poate primi mai repede. I s-a spus ca ar putea primi dar trebuie sa termine liceul. Ori liceul il termina in iulie 2017 si numai are timp pana in august ... Asa ca e nevoita sa plece ca cetatean roman. Cat despre mine si sotia nu avem sanse mai devreme de 8 ani.

View Postvrajitoruldinoz, on 17 noiembrie 2016 - 07:44, said:

Poti sa te duci la ce ambasada din ce tara vrei, desi ei prefera tara de bastina.
Viza e turistica, B2, de obicei pe 10 ani. Vezi ca sint niste intrebari la care trebuie sa raspunzi "bine" (ai job care te asteapta, eventual proprietati etc ca sa arati ca nu vrei sa imigrezi) desi plecind din germania nu cred sa fie mai mult de o formalitate. Asteapta-te la ce e mai rau (adica sa te trateze ca pe hotii de cai) si nu te lasa impresionat. E mai bine asa si sa nu ai nici o problema decit sa ai vreun soc.
Pe 10 ani ar fi super pt a nu veni in fiecare an pt alta viza. Cat timp pot sa stau acolo pt o singura vizita ?

View Postdisturbed, on 17 noiembrie 2016 - 09:46, said:

In cel mai rau caz astepti un an pana poti merge in Canada cu pasaportul si va intalniti la Toronto.
M-am gandit si la varianta asta. Avem un prieten care locuieste in Canada la granita cu statul Michigan, dar nu vreau s-o pun pe drumuri.

View Posttehnics, on 17 noiembrie 2016 - 10:27, said:

Nu-i adevarat. Eu cand a trebuit sa plec in USA pentru ceva sedinte cu un santier, a fost de ajuns sa ma duc la ambasada SUA din Oslo. Oricum trebuie sa aplici pe internet si sunt niste proceduri standard. In functie de cetatenie trebuie sa mai completezi un formular in plus daca imi aduc aminte bine. Dupa ce platesti primesti datele valabile in care te poti prezenta la ambasada. Acolo ti se iau amprente si ti se pun cateva intrebari referitoare la vizita, de exemplu numele persoanei cu care te intalnesti si datele de contact ca ei sa poata verifica si cateva intrebari din formularul completat pe internet.
Oricum treaba a mers repede desi era in perioada Craciunului si in 3 saptamani am obtinut viza  ( B1 daca nu ma insel ) pe 10 ani.

Vezi ca pentru viza trebuie sa aplici pe site-ul abasadei din tara rezidenta, adica aici
Multumesc pt informatie.

View Postarg, on 17 noiembrie 2016 - 10:30, said:

Si daca nu umbli cu tampenii merge super repede si curat.
Trebuie sa pleci de la ideea ca nu ai nici un drept, nu esti special, esti un simplu om.
Ca te pun sa lasi telefonul la poarta si ai de asteptat 15-45min asta e, face parte tot din verificare.
Nu sunt o persoana mandra, as putea accepta si tratamentul asta. As vrea sa stiu daca politica asta o aplica numai romanilor sau e valabil peste tot in lume? Daca e vorba de rasism, asta chiar nu pot sa accept...

View PostSIR, on 17 noiembrie 2016 - 10:46, said:

Eu am luat-o de la consulatul din München, bineînțeles cu programarea online prealabila si plata in avans tot online a taxelor pt viza. A durat cca 45 minute, cateva intrebari de baza, foarte civilizat. Trebuie sa ia pașaport biometric, il lași acolo  si-l primesti inapoi prin posta cu viza aplicata in cca o saptamana.
Locuim la doar 120 km de München, mi se pare in cazul asta f accesibil. Ce tip de viza trebuie sa aplic in M?

Edited by Optimistul98, 17 November 2016 - 11:21.


#18
Optimistul98

Optimistul98

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 17.11.2016
I s-a spus fiicei de catre antrenorul universitatii ca trebuie sa plateasca pentru asigurarile medicale suma de 1150$/an, bani care o sa-i primeasca tot de la ei. Intrebare, aceasta asigurare e full, completa pt toate cazurile de imbolnaviri si interventii chirurgicale ?
Sincer, mi se pare si asa f. mare valoarea pt un an . Aici in Germania ti se opreste aprox 10% din salariu/luna si chiar daca lucreaza o singura persoana in familie, toti membrii familiei indiferent de numarul lor primesc asigurare peuntru orice tip de boala si interventie chirurgicala.
Dupa ce am citit postarile voastre despre asigurari am ramas uimit, nu inteleg de ce sistemul american de sanatate este atat de scump? Sa nu-mi spuna cineva ca doctorii de acolo si staff-ul medical este platit de cel putin 3 ori mai mult decat in Germania si de aceea sunt aceste costuri exorbitante, pentru ca nu o cred... Poate sa-mi explice si mie cineva de ce sunt asigurarile de sanatate atat de scumpe in State? Mai este o alta tara in lumea asta cu asigurari atat de mari?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate